Sekretarz obrony USA Lloyd Austin i szef MON Mariusz Błaszczak zgodzili się wspólnie pracować nad tym, by Wojsko Polskie stało się jednym z najlepszych w Europie - poinformował w środę Pentagon w komunikacie ze spotkania ministrów. Tematem rozmów była też pomoc wojskowa dla Ukrainy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Błaszczak: Wspieramy Ukrainę, ale jesteśmy oszczędni w komentarze. Austin: Polska demonstruje ducha hasła „za wolność naszą i waszą”
Jak podał w oświadczeniu rzecznik amerykańskiego resortu obrony John Kirby, Błaszczak i Austin „omówili trwające wysiłki w sprawie pomocy obronnej dla Ukrainy i sposoby kontynuowania rozwoju relacji wojskowych USA i Polski”, zaś amerykański minister pochwalił Polskę za odgrywaną przez nią rolę w pomocy Ukrainie, zarówno jeśli chodzi o obronę przed rosyjską agresją, jak i udzielaniu ludności cywilnej schronienia od przemocy.
Obaj przywódcy omówili ambitne plany modernizacji obronnej Polski, zgadzając się pracować razem, by pomóc Wojsku Polskiemu stać się jednym z najlepszych w Europie
— powiedział Kirby.
Jak powiedział po rozmowie z Austinem Błaszczak, w ramach modernizacji Polska prowadzi rozmowy na temat kupna kolejnych partii amerykańskiego uzbrojenia, w tym systemów obrony powietrznej Patriot, artylerii rakietowej HIMARS, śmigłowców szturmowych, dronów i samolotów wielozadaniowych.
Rzecznik przeprasza za swoje słowa ws. myśliwców
Rzecznik Pentagonu John Kirby odwołał w środę swoje słowa o tym, że Ukraina otrzymała myśliwce. Jak uściślił, Kijów otrzymał części zamienne, dzięki którym mógł zwiększyć liczbę funkcjonujących maszyn w swojej flocie.
Myliłem się mówiąc, w czasie przeszłym, że oni (Ukraińcy) otrzymali całe samoloty. Żałuję tego błędu
— powiedział dziennikarzom Kirby, odnosząc się do swojej wtorkowej wypowiedzi, w której stwierdził, że Ukraina otrzymała od niezidentyfikowanych partnerów zarówno całe myśliwce, jak i części.
Rzecznik Pentagonu wytłumaczył, że błędnie myślał, że „inny kraj złożył (Ukrainie) ofertę”. Dodał jednak, że Ukraina otrzymała części zamienne do samolotów, dzięki którym ukraińskie siły powietrzne były w stanie zwiększyć liczbę sprawnych samolotów.
Wcześniej informacje Pentagonu zdementował Kijów, również przyznając, że otrzymał jedynie części do samolotów.
Jak pisze w środę Politico, oficjele w Waszyngtonu sugerują, że przekazanie Ukrainie myśliwców może być „czerwoną linią” dla Władimira Putina i - jak spekuluje portal - „mogą mieć na ten temat informacje wywiadowcze”.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/595246-budujacy-komunikat-pentagonu-o-wp-jest-tez-dementi