Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig znalazła się w ogniu krytyki zachodnich mediów. Wszystko za sprawą powiązań wiceprzewodniczącej SPD z Kremlem. Jak wskazano, przeciwnicy polityczni nazywają Schwesig „marionetką Putina”.
SPD, z której wywodzi się kanclerz Niemiec Olaf Scholz, zalicza ostatnio spadki poparcia. Wyborcy zarzucają, że socjaldemokraci za mało pomagają walczącej z rosyjską agresją Ukrainie. Problemem ma być także pogarszająca się sytuacja finansowa Niemców wywołana wojną.
Brytyjski dziennik „The Times” zwrócił uwagę na powiązania polityków SPD z Kremlem. Zauważono, że Manuela Schwesig, która jest premierem Meklemburgii-Pomorza była w zmowie z Gazpromem i próbowała ominąć amerykańskie sankcje na Nord Stream 2.
Krytycy określili ją mianem „marionetki Putina”
— wskazuje „The Times”.
Niemieckie media o rosyjskich powiązaniach Schwesig
Suchej nitki na członkini SPD nie zostawiają również niemieckie media. Powiązania Schwesig z Rosją opisał także „Die Welt”, oceniając, że biuro premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego zostało zamienione w „filię Gazpromu”.
Według portalu focus.de polityk SPD wykorzystywała swoją władzę, a ponadto manipulowała, aby wzmocnić pozycję w partii.
Zaciekle broniła budowy gazociągu Nord Stream 2 na Bałtyku, którym rosyjski gaz miał płynąć do Niemiec z pominięciem Ukrainy, przed wszelką krytyką z kraju i zagranicy
— podkreśla portal.
Zażyłe relacje polityk SPD z lobbystami Nord Stream 2
O bliskiej współpracy Schwesig z firmami odpowiedzialnymi za Nord Stream 2 informował niedawno także „Bild”.
Jak dowiedziała się gazeta, Schwesig i jej poprzednik na stanowisku premiera Meklemburgii-Pomorza Zachodniego, Erwin Sellering (SPD), od 2012 roku spotkali się co najmniej 15 razy z szefem Nord Stream Matthiasem Warnigiem - byłym pracownikiem Stasi i powiernikiem Putina. Odnotowano też w tym czasie blisko 50 spotkań menedżerów Nord Stream z władzami landu.
Jak podkreśla Bild, we wrześniu 2020 roku Warnig i Schwesig spotkali się na kolacji z byłym kanclerzem i lobbystą NS 2 Gerhardem Schroederem. Był to czas, gdy USA zapowiadały uruchomienie sankcji wobec firm pracujących przy gazociągu.
Wkrótce potem Nord Stream wypracował z ludźmi Schwesig rozwiązanie: stworzenie fundacji na rzecz ochrony klimatu, która otrzymała 60 mln euro z Kremla (Gazpromu). Fundacja miała wspierać działania przy uruchomieniu gazociągu i chronić projekt przed sankcjami ze strony USA. Na czele fundacji stanęli „specjalnie wyznaczeni menedżerowie z lojalnej wobec Putina grupy Nord Stream”.
mm/PAP/focus.de/welt.de/thetimes.co.uk
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/595014-wazna-polityk-spd-nazwana-marionetka-putina