Trwa 51. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. W obliczu silnego oporu Ukraińców, Rosjanie atakują nie tylko obiekty wojskowe, strategiczne i lotniska - celem najeźdźców jest ludność cywilna. Żołnierze Putina wycofali się z obwodów Kijowa, Czernihowa i Sumy, pozostawiając po sobie ślady straszliwych zbrodni. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 15 kwietnia 2022 r.
22:20. Lider CDU Merz popiera dostawy ciężkiej broni dla Ukrainy
W wywiadzie udzielonym w piątek niemieckiemu dziennikowi „Frankfurter Allgemeine Zeitung” szef opozycyjnej CDU Friedrich Merz, odnosząc się do debaty na temat dostaw broni ciężkiej na Ukrainę, powiedział, że „całkowicie” zgadza się z minister spraw zagranicznych Annaleną Baerbock, „że nie ma już żadnych wymówek”.
Merz skrytykował kanclerza Olafa Scholza za jego postępowanie w sprawie wojny Rosji z Ukrainą. Zachowanie Scholza, jak ujął to lider chadeków, zagraża „spójności całej wspólnoty państw w stosunku do Rosji”.
Jako przykłady podał wahania kanclerza w sprawie dostaw broni dla Ukrainy oraz jego dotychczasową odmowę podróży do Kijowa.
Integralność terytorialna Ukrainy jako całość musi zostać odbudowana
— oświadczył Merz i dodał:
Jeśli nie uda nam się powstrzymać Putina na Ukrainie i odepchnąć go, będzie kontynuował działania. Następne będą kraje bałtyckie, Polska, Mołdawia i inne regiony Europy. Musimy go teraz powstrzymać.
22:10. Prokuratura: do 10 wzrosła liczba zabitych w piątkowym ostrzale Charkowa
10 cywilów zginęło, a 35 zostało rannych w piątkowym ostrzale Charkowa na wschodzie Ukrainy - podała charkowska prokuratura obwodowa. Wcześniej władze informowały o siedmiu ofiarach.
15 kwietnia 2022 r. ok. godz. 16.30 rosyjscy wojskowi ostrzelali z systemów artylerii rakietowej Uragan dzielnicę Industrialną w Charkowie
— przekazała prokuratura. Wskutek ostrzału zginęło 10 cywilów, w tym siedmiomiesięczne niemowlę. 35 osób zostało rannych.
Zniszczono i uszkodzono szereg budynków mieszkalnych - podano. Prokuratura opublikowała zdjęcia zniszczeń.
Wcześniej gubernator Ołeh Syniehubow poinformował o 7 zabitych i 34 rannych w ostrzale dzielnicy mieszkaniowej w Charkowie.
21:30. Rosja zaczęła uprowadzać ukraińskie dzieci
Po ukraińskich aktywistach, dziennikarzach, urzędnikach, innych cywilach Rosja zaczęła uprowadzać ukraińskie dzieci - podkreślił w piątek szef Delegatury Unii Europejskiej na Ukrainie Matti Maasikas.
Po ukraińskich dziennikarzach, aktywistach, przedstawicielach lokalnych władz, innych cywilach, Rosja zaczęła uprowadzać ukraińskie dzieci
— napisał Maasikas na Twitterze.
Jak dodał, „wraz z ich zaplanowaną tzw. adopcją przez rosyjskie rodziny jest to kolejne cyniczne, zatrważające złamanie międzynarodowego prawa humanitarnego”.
Zapowiedział, że Rosja będzie pociągnięta do odpowiedzialności.
Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa przekazała w czwartek, że według rosyjskich mediów do Rosji nielegalnie wywieziono ponad 150 tys. dzieci z Ukrainy.
20:50. Doradca prezydenta: nie ma obecnie bezpiecznych miejsc w kraju
W związku z możliwością rosyjskich ostrzałów obecnie na Ukrainie nie ma bezpiecznych miejsc - podkreślił doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz, cytowany w piątek przez serwis Dzerkało Tyżnia.
Prawdopodobieństwo bycia zabitym przez rakietę manewrującą jest mniej więcej takie samo jak bycia zabitym przez samochód
— zauważył Arestowycz.
Doradca szefa państwa zaapelował do Ukraińców, by nie lekceważyli alarmów przeciwlotniczych i po ich usłyszeniu udawali się do schronów.
Udostępnił link do mapy, na której zaznaczane są aktualne ostrzeżenia:
20:45. Blisko 300 mostów zniszczonych od początku agresji Rosji
Blisko 300 mostów zostało zniszczonych w Ukrainie na skutek agresji Rosji – poinformowała w piątek agencja Ukrinform, powołując się na ukraińskiego ministra infrastruktury Ołeksandra Kubrakowa.
W ciągu ostatnich 50 dni w całym kraju zniszczono w sumie blisko 300 mostów
— oznajmił Kubrakow w ukraińskiej telewizji.
Jak podkreślił, w obwodzie kijowskim, czernihowskim, sumskim i charkowskim trwają prace nad stworzeniem tymczasowych przepraw, a jednocześnie czynione są przygotowania do budowy nowych mostów, które według ministra mogą powstać za 2-3 miesiące
20:15. W Lisiczańsku w rosyjskim ostrzale zginął wolontariusz, jego żona ranna
Wolontariusz w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim zginął na skutek rosyjskiego ostrzału, zaś jego żona została ciężko ranna i przebywa na reanimacji – poinformował w piątek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.
Hajdaj podkreślił, że oboje od pierwszych dni wojny pracowali jako wolontariusze, dostarczając mieszkańcom pomoc humanitarną.
Spokojni, dobrzy, pozytywni ludzie
— zaznaczył szef władz obwodowych, zamieszczając zdjęcie małżonków.
19:40. Rzeczniczka praw człowieka: rosyjska armia uszkodziła 324 ukraińskie szpitale
Od początku inwazji rosyjska armia uszkodziła 324 ukraińskie szpitale, w tym 14 dziecięcych - poinformowała w piątek we wpisie w komunikatorze Telegram ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa, cytowana przez agencję Ukrinform.
Od początku inwazji na wielką skalę na Ukrainie, rosyjska armia uszkodziła 324 szpitale, w tym 14 dziecięcych. 24 placówek opieki zdrowotnej nie da się odbudować
— przekazała.
Jak dodała, ostrzelanych zostało 60 zespołów karetek pogotowia, zginęło sześciu lekarzy.
W wyniku tych zniszczeń naruszono prawa obywateli ukraińskich do życia i opieki medycznej - prawa do opieki doraźnej, paliatywnej, porodowej oraz psychologicznej
— podkreśliła Denisowa.
Jak zaznaczyła, tego rodzaju działania armii rosyjskiej są zbrodniami wojennymi według art. 8 Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego.
Wezwała również koordynatora ONZ ds. Ukrainy oraz Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża do podjęcia wszelkich możliwych środków w celu dostarczenia leków oraz pomocy medycznej mieszkańcom terytoriów okupowanych przez rosyjskie wojska - w szczególności do Mariupola, Chersonia i Iziumu, które są „na krawędzi katastrofy humanitarnej”.
Ukraińska rzeczniczka praw człowieka zwróciła się do komisji ONZ, badającej przypadki łamania praw człowieka podczas inwazji rosyjskiej na Ukrainie, o to, by uwzględniła ataki na ukraińską służbę medyczną.
19:30. 5 zabitych, 15 rannych w ostrzale Mikołajowa
Pięć osób zginęło, a 15 odniosło obrażenia w ostrzale dzielnic mieszkalnych Mikołajowa na południu Ukrainy przez siły rosyjskie – poinformował w piątek szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim na Telegramie.
Piąty mężczyzna (podniósł pocisk, który nie zdetonował… Jeszcze raz powtarzam!!!!! Nie ruszajcie nieznanych przedmiotów. To może skończyć się śmiercią
— zaapelował Kim.
Dowództwo Operacyjne Południe podało wcześniej na Facebooku, że siły rosyjskie ostrzeliwują przy użyciu bomb kasetowych dzielnice mieszkaniowe, obiekty kulturalne i prywatne przedsiębiorstwa w Mikołajowie.
(Rosjanie) walą w miasto z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Niestety wśród ludności cywilnej są zabici i ranni
— podano na Facebooku, zamieszczając fotografie fragmentów pocisków.
Wykorzystanie amunicji kasetowej na terenach zamieszkanych jest niezgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym.
19:10. Rosjanie kradną samochody i ubrania cywilne, by prowadzić akcje dywersyjne
Rosjanie kradną mieszkańcom okupowanych terytoriów Ukrainy samochody i cywilne ubrania w celu prowadzenia działań dywersyjnych - pisze w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Rosjanie kontynuują rakietowe ostrzały obiektów infrastruktury przemysłowej i cywilnej i próbują prowadzić ofensywę na pewnych kierunkach - czytamy w komunikacie.
Kontynuowane są naloty na Mariupol i trwa częściowa blokada Charkowa. Niepowodzeniem zakończyła się próba rosyjskiego szturmu miasta Marjinka w obwodzie donieckim - przekazano.
Sztab zwrócił uwagę na łamanie praw obywateli Ukrainy przez siły wroga na tymczasowo zajętych terytoriach. Zaznaczono, że mieszkańcom okupowanych terytoriów kradzione są albo pod groźbą zastosowania przemocy zabierane są samochody i cywilne ubrania w celu prowadzenia działań dywersyjnych.
Rosjanie prowadzą „działania filtracyjne i poszukują osób, które miały związek ze służbą wojskową”.
W szkołach i na przyległych do nich terytoriach w zajętej części obwodu ługańskiego Rosjanie organizują szpitale polowe, magazyny broni, amunicji i sprzętu.
W niektórych miejscowościach Rosjanie próbują „imitować wybory” i nielegalnie wybierać „organy samorządowe” wśród mieszkańców lokalnych wobec władz okupacyjnych.
Zapewniono, że ukraińskie siły utrzymują obronę, zadają strat wrogowi i stopniowo uwalniają miejscowości z rąk Rosjan.
19:05. Rzeczniczka praw człowieka: ostrzelano autobusy ewakuacyjne; są ofiary
Żołnierze rosyjscy ostrzelali autobusy, którymi próbowano wywieźć ludność z terenów działań wojennych w Starobielsku w obwodzie ługańskim; są zabici i ranni – poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na Facebooku.
Okupanci użyli broni, by nie dopuścić do ewakuacji cywilnej ludności na terytorium kontrolowane przez Ukrainę
— napisała Denisowa. Dodała, że ewakuowani mieli zostać przewiezieni do miasta Dniepr w obwodzie dniepropietrowskim.
19:00. Wicepremier: w piątek ewakuowano ponad 2800 osób
Ponad 2800 osób zostało w piątek ewakuowanych z terenów działań bojowych na Ukrainie – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na Telegramie.
Do Zaporoża dojechało własnym transportem 2131 osób z miast Połohy, Wasylówka, Berdiańsk i Melitopol w obwodzie zaporoskim, a także 363 osoby z Mariupola w obwodzie donieckim.
Oprócz tego mimo nieustannych ostrzałów udało się ewakuować 63 osoby z Lisiczańska, Siewierodoniecka, Rubiżnego, Kreminnej, Popasnej i wioski Hirske w obwodzie ługańskim.
18:40. Służba bezpieczeństwa: zatrzymano już ponad 300 kolaborantów
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) od początku rosyjskiej agresji wykryła prawie 100 grup zwiadowczo-dywersyjnych i zatrzymała ponad 300 kolaborantów – poinformowało w piątek biuro prasowe SBU na Telegramie.
Między innymi zlikwidowano grupę dywersyjną, która „planowała przeprowadzenie zamachu na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego oraz działania dywersyjne w Kijowie i innych rejonach kraju”.
Oprócz tego w ostatnich dniach SBU rozpracowała w obwodzie żytomierskim 6-osobową grupę, która rozpowszechniała w mediach społecznościowych wrogą propagandę i prowadziła z mieszkańcami rozmowy agitacyjne, a w Kijowie zatrzymano dwóch mieszkańców, którzy wyłudzali od właściciela warsztatu samochodowego drogie wozy rzekomo na potrzeby armii ukraińskiej.
Z kolei w obwodzie wołyńskim udaremniono nielegalną sprzedaż kamizelek kuloodpornych i hełmów o wartości 18 tys. dolarów, które zostały wwiezione jako pomoc humanitarna.
18:30. W piątek trzy ostrzały rakietowe w obwodzie kijowskim
Rosjanie przeprowadzili w piątek trzy ostrzały rakietowe na obiekty w obwodzie kijowskim - poinformował szef władz tego regionu Ołeksandr Pawluk, cytowany przez serwis Ukrainska Prawda.
Tylko dziś przeprowadzono trzy uderzenia rakietowe w obiekty w obwodzie kijowskim. Nie wykluczamy możliwości powtórnych uderzeń w jakikolwiek obiekt
— przekazał.
Zwrócił się do mieszkańców, by nie wracali do Kijowa, dopóki nie nastaną „bardziej spokojne czasy”.
Zaznaczył, że ryzyko dla cywilów pozostaje aktualne. Istnieje „zarówno niebezpieczeństwo powrotu grup uderzeniowych w kierunku Kijowa, na który się przygotowujemy, jak i ryzyko zaminowanych okupowanych terytoriów oraz możliwość przeprowadzenia uderzeń rakietowych w obiekty zarówno w Kijowie, jak i na całej Ukrainie” - powiedział Pawluk.
18:20. Wywiad: w Rosji z powodu sankcji kończy się produkcja nowych czołgów
Z powodu zachodnich sankcji w Rosji kończy się produkcja nowego sprzętu, w tym czołgów T-90 i T-14 – poinformował w piątek wywiad ukraiński na Facebooku.
W Federacji Rosyjskiej kończy się produkcja nowych czołgów z powodu problemów finansowych i braku części z importu. Rosyjski Urałwagonzawod stara się przezwyciężyć kryzys będący skutkiem wprowadzenia sankcji
— informuje wywiad, dodając, że Urałwagonzawod to producent sprzętu wojskowego, w tym czołowego czołgu rosyjskiego T-72.
Jak podkreślono, od początku wojny przedsiębiorstwo boryka się z problemami finansowymi. Wśród problemów znacząco utrudniających „produkcję większości rodzajów sprzętu wojskowego” wymieniono: podniesienie odsetek od kredytów, brak środków na spłacanie kredytów walutowych, wzrost cen materiałów i elementów składowych (w tym stali pancernej).
Próbując znaleźć rozwiązanie problemów finansowych, firma m.in. żąda 100-procentowej przedpłaty za kontrakty państwowe.
Kończy się produkcja nowego sprzętu, w tym czołgów T-90 i T-14
— informuje ukraiński wywiad. Stworzony w Urałwagonzawodzie „sztab operacyjny” jako kluczowy kierunek pracy wyznaczył remont sprzętu uszkodzonego w wojnie z Ukrainą – dodaje.
17:57. 7 zabitych, 34 rannych w ostrzale dzielnicy mieszkaniowej w Charkowie
Siedem osób zginęło, a 34 zostały ranne w piątek w wyniku rosyjskiego ostrzału jednej z dzielnic mieszkaniowych Charkowa na wschodzie Ukrainy - poinformował szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Wśród zabitych i rannych są dzieci.
Okupanci ostrzelali jedną z dzielnic mieszkaniowych miasta Charków. Niestety 34 osoby zostały ranne, w tym troje dzieci. Zginęło siedem osób, w tym jedno dziecko siedmiomiesięczne. Wszystkim poszkodowanym pracownicy medyczni udzielają pomocy
— napisał gubernator w serwisie Telegram.
16:42. Ukrinform: wywiady nie mają informacji o zamiarze użycia przez Rosję broni jądrowej
Wywiady Ukrainy oraz innych państw nie mają informacji o tym, by Rosja zamierzała użyć przeciw Ukrainie broni masowego rażenia, w tym jądrowej – podała w piątek agencja Ukrinform, powołując się na rzecznika ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandra Motuzjanyka.
Broń jądrowa to ostatni atut Federacji Rosyjskiej. Na razie nie mamy informacji, by Rosja mogła użyć takiej broni. Zagraniczne wywiady, z którymi Ukraina współpracuje, również nie potwierdzają takiej informacji
— powiedział Motuzjanyk na briefingu.
Podkreślił jednak, że w każdych okolicznościach trzeba być gotowym na dowolny rozwój sytuacji, w tym na bardzo negatywny.
Według stanu dzisiejszego nie prognozujemy tego
— dodał.
16:34. Najnowsza mapa opisująca sytuację konfliktu na Ukrainie
Brytyjskie służby specjalne zaprezentowały najnowszą mapę, która opisuje sytuację na Ukrainie. Widzimy na niej miejsca, w których toczy się konflikt.
16:16. Rzecznik ukraińskiego resortu obrony: Rosja po raz pierwszy użyła bombowców dalekiego zasięgu
Siły rosyjskie po raz pierwszy od rozpoczęcia inwazji na Ukrainę użyły bombowców dalekiego zasięgu do ataku na oblężony Mariupol nad Morzem Azowskim – oznajmił w piątek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk.
Jak podkreślił, wojska rosyjskie koncentrują wysiłki na zdobyciu miast Rubiżne i Popasna w obwodzie ługańskim oraz Mariupola w obwodzie donieckim.
Zaznaczył, że w Mariupolu, którego żołnierzom rosyjskim nie udało się zająć w całości, nadal trwają walki uliczne. Intensywne starcia toczą się wokół zakładów metalurgicznych oraz portu w mieście.
16:10. Morska straż graniczna: załogi krążownika Moskwa nie ewakuowano z powodu sztormu
Siłom rosyjskim z powodu sztormu nie udało się przeprowadzić ewakuacji załogi trafionego rakietami przez armię ukraińską krążownika Moskwa, który zatonął na Morzu Czarnym – poinformowała w piątek rzeczniczka morskiej straży granicznej Ukrainy Natalija Humeniuk na briefingu.
Trafienie spowodowało detonację i zaczęła się walka o życie. Obserwowaliśmy, jak inne okręty próbowały udzielić pomocy, ale nawet siły natury były po stronie Ukrainy. Bo sztorm nie pozwolił ani na spokojną akcję ratunkową, ani na ewakuację załogi
— oświadczyła Humeniuk.
W czwartek wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony podało, że krążownik Moskwa zatonął podczas holowania w warunkach sztormu. Wcześniej armia ukraińska poinformowała, że okręt został trafiony dwiema rakietami manewrującymi Neptun. Moskwa nie potwierdziła tych doniesień, twierdząc jedynie, że na jednostce „doszło do pożaru”.
Rosyjski opozycjonista Ilja Ponomariow przekazał w nocy z czwartku na piątek, że potwierdzono informację o uratowaniu 58 marynarzy z krążownika. „Załoga okrętu liczyła 510 osób” - podał polityk na Facebooku.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Nowe informacje ws. krążownika „Moskwa”. Rosyjski opozycjonista: uratowano 58 marynarzy; na okręcie było 510 żołnierzy
16:07. AFP: fabryka rakiet Neptun zaatakowana przez siły rosyjskie
Fabryka pod Kijowem produkująca rakiety Neptun, które według armii ukraińskiej zostały użyte w ataku na rosyjski krążownik Moskwa, została trafiona w wyniku rosyjskiego ataku – poinformowali obecni na miejscu dziennikarze agencji AFP.
Poważnie uszkodzony został warsztat fabryki, leżącej ok. 30 km na południowy zachód od Kijowa, oraz przylegający do niego budynek administracyjny. Popękały także szyby około 50 samochodów zaparkowanych na pobliskim parkingu.
Nieco wcześniej rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony podał, że siły rosyjskie zniszczyły warsztat fabryki przy użyciu rakiety manewrującej Kalibr.
Właściciel zakładu znajdującego się nieopodal fabryki powiedział AFP, że trafień było pięć, a jeden z jego pracowników został powalony na ziemię siłą wybuchu.
Moim zdaniem odpłacili nam za zniszczenie Moskwy
— oznajmił, odnosząc się do zatopionego krążownika.
Robotnicy pracujący w pobliżu fabryki powiedzieli, że rosyjski atak nie spowodował żadnych ofiar w ludziach.
W czwartek wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że krążownik Moskwa zatonął podczas holowania w warunkach sztormu.
15:25. W obwodzie kijowskim znaleziono dotychczas ciała 900 cywilów
Ciała 900 cywilów zabitych przez Rosjan znaleziono dotąd w obwodzie kijowskim - poinformował komendant policji obwodu kijowskiego Andrij Nebytow, powołując się na dane według stanu z piątku.
Z żalem powiem, że dziś już jest 900 ciał zabitych cywilów, które znaleźliśmy i przekazaliśmy ekspertom medycyny sądowej
— powiedział Nebytow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Jak dodał, mieszkańcy obwodu kijowskiego podczas rosyjskiej okupacji sami zakładali białe opaski albo byli do tego zmuszani przez rosyjskich wojskowych, ale - jak wskazał - nawet takie oznaczenie nie ratowało ludzi przed rozstrzelaniem. Jako przykład podał ostrzał kolumny oznaczonych białymi wstążkami samochodów z ewakuującymi się cywilami w okolicach Makarowa.
Według komendanta najwięcej ofiar wśród cywilów w obwodzie kijowskim było w Buczy. Z tego miasta już wywieziono ponad 300 ciał ofiar.
W Buczy były dwa zbiorowe groby. Pracownik komunalny, który pracował w Buczy przed wojną, został tam i faktycznie prosił okupantów o możliwość zabierania ciał ludzi z ulic
— przekazał Nebytow. Pracownik chował ludzi w dwóch grobach.
W pierwszym było 40 osób, w drugim - 57. Czterdzieści ciał już wydobyto
— dodał i zaznaczył, że większość ciał została już poddana analizie.
95 proc. ludzi zostało zastrzelonych z broni snajperskiej albo strzeleckiej
— poinformował Nebytow.
15:24. Siły rosyjskie ostrzeliwują Mikołajów bombami kasetowymi; są zabici
Siły rosyjskie ostrzeliwują w piątek przy użyciu bomb kasetowych dzielnice mieszkaniowe, obiekty kulturalne i prywatne przedsiębiorstwa w Mikołajowie na południu Ukrainy; są ofiary śmiertelne – poinformowało Dowództwo Operacyjne Południe na Facebooku.
(Rosjanie) walą w miasto z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Niestety wśród ludności cywilnej są zabici i ranni
— podano na Facebooku, zamieszczając fotografie fragmentów pocisków
Wykorzystanie amunicji kasetowej na terenach zamieszkanych jest niezgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym
15:08. Uratowano 58 marynarzy z rosyjskiego krążownika Moskwa
Potwierdzono informację o uratowaniu 58 marynarzy z rosyjskiego krążownika rakietowego Moskwa, zatopionego w czwartek na Morzu Czarnym przez ukraińskie siły zbrojne - przekazał w nocy z czwartku na piątek rosyjski opozycjonista Ilja Ponomariow. Wcześniej dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk pisał o uratowaniu 14 marynarzy.
Personel okrętu liczył 510 osób
— poinformował polityk na Facebooku.
CZYTAJ WIĘCEJ: Nowe informacje ws. krążownika „Moskwa”. Rosyjski opozycjonista: uratowano 58 marynarzy; na okręcie było 510 żołnierzy
14:05. Dwie ofiary śmiertelne rosyjskiego ostrzału w obwodzie chersońskim
Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w wyniku rosyjskiego ostrzału w miejscowości Płodowe na przedmieściach Kachowki w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; cywile ucierpieli w wyniku uderzenia odłamkami zestrzelonej rakiety - poinformowały w piątek na Facebooku władze gminy miejskiej Kachowka.
Nad miejscowością Płodowe zestrzelono (rosyjską - PAP) rakietę. Mieszkańcy wyszli z domów, żeby popatrzeć, i stało się, co się stało. Zwracamy się z prośbą do ludności cywilnej - gdy słyszycie ostrzał lub wybuchy, nie czekajcie na oficjalne powiadomienia. Nie podchodźcie do okien i nie wychodźcie na ulicę, żeby nagrywać. Chowajcie się do schronów
— przekazano w komunikacie lokalnych władz.
Większość terytorium obwodu chersońskiego znajduje się pod rosyjską okupacją. Stolica regionu, Chersoń, pozostaje jedynym na Ukrainie miastem tej rangi zajętym przez wojska najeźdźcy.
Z obwodu chersońskiego napływa coraz więcej doniesień o zbrodniach wojennych. We wtorek rosyjscy żołnierze rozstrzelali sześciu mężczyzn i jedną kobietę w miejscowości Prawdyne - poinformowała dzień później ukraińska Prokuratura Generalna. Do zbrodni miało dojść w jednym z domów, który został następnie wysadzony w powietrze.
13:08. SBU: rosyjscy żołnierze znęcają się nad ukraińskimi jeńcami
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy odnotowuje przypadki łamania przez Rosję konwencji genewskich i innych norm prawnych dotyczących traktowania jeńców wojennych - poinformowała SBU w piątek na Facebooku. Opublikowano nagranie rozmowy, w której rosyjski żołnierz chwali się torturowaniem ukraińskich wojskowych.
Przywozili do nas jeńców, znęcałem się nad nimi. A to odrąbię im palce, a to całą dłoń. (…) Moi koledzy pytają: „Saławat, skąd u ciebie taka dzikość?”
— mówi Rosjanin w nagraniu zamieszczonym na facebookowym profilu SBU.
SBU już wie, skąd. To 27-letni Saławat Sarsionow z Astrachania, który przyjechał na Ukrainę jako żołnierz kontraktowy i bezskutecznie próbuje przebić się (wraz ze swoim oddziałem - PAP) do obwodu zaporoskiego
— relacjonował rzecznik prasowy SBU Artem Dechtiarenko.
Przedstawiciel ukraińskiej służby zadeklarował, że wszystkie przypadki podobnych działań rosyjskich żołnierzy zostaną udokumentowane jako podstawa przyszłych postępowań sądowych.
Ciekawe, co o takich „osiągnięciach” syna myśli jego matka, Zulfija Sarsionowa? Jeżeli uda mu się przeżyć, to z pewnością czeka go sprawiedliwy proces
— dodał Dechtiarenko.
Wcześniej, 5 kwietnia, rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa poinformowała o brutalnym traktowaniu ukraińskich żołnierek w rosyjskiej niewoli. Według Denisowej kobiety musiały rozbierać się do naga, obcinano im włosy i zmuszano do udziału w propagandowych materiałach.
13:04. Ciężki ostrzał większości miast na linii frontu w obwodzie donieckim
Prawie wszystkie miasta i wsie na linii frontu w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy znalazły się pod ciężkim ostrzałem ze strony wojsk rosyjskich – poinformował w piątek szef administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.
Ukraińscy urzędnicy i międzynarodowi eksperci informowali w ostatnich dniach, że Rosja szykuje się do zmasowanej ofensywy na wschodzie Ukrainy i wielkiej bitwy o Donbas.
Rosjanie niszczą obwód doniecki! Prawie wszystkie obszary zamieszkane w obwodzie wzdłuż linii frontu są atakowane przez rosyjską zbrojną hordę
— napisał Kyryłenko na Telegramie.
Podał przykład gminy Marinka, która znajduje się pod praktycznie bezustannym ostrzałem od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Mimo to codziennie prowadzona jest ewakuacja i z Marinki wyjechało już co najmniej 350 osób.
Od 24 lutego Rosjanie zabili 11 cywilów (w tym dziecko) i ranili 48 innych (w tym dziecko) w gminie Marinka. Uszkodzone zostały trzy szkoły, przedszkole, trzy budynki administracyjne, 13 bloków mieszkalnych, 322 prywatnych domów (97 z nich całkowicie zniszczono) oraz 26 firm
— napisał Kyryłenko.
13:00. W czwartek Rosjanie ostrzelali autobusy ewakuacyjne – zginęło siedem osób
Siedem osób zginęło, a 27 zostało rannych po tym, jak rosyjskie wojska w czwartek ostrzelały autobusy ewakuujące mieszkańców w obwodzie charkowskim – poinformowało biuro prokuratora generalnego Ukrainy.
Według informacji śledczych 14 kwietnia Rosjanie ostrzelali autobusy z cywilami w miejscowości Borowa w obwodzie charkowskim, niedaleko miasta Izium.
Ze wstępnych informacji wynika, że zginęło siedem osób, a 27 zostało rannych
— podano w komunikacie biura prokuratora.
Wszczęto postępowanie karne
12:48. Ukraiński Forbes: rosyjska armia straciła od początku inwazji 5260 jednostek sprzętu o wartości blisko 11 mld dolarów
Od początku inwazji na Ukrainę (24 lutego) rosyjska armia straciła 5260 jednostek sprzętu wojskowego o wartości ponad 10,8 mld dolarów - podał ukraiński portal Forbes.ua. Najdroższym rodzajem utraconego uzbrojenia był krążownik rakietowy Moskwa, wart około 750 mln dolarów.
Okręt Moskwa, flagowa jednostka rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, został zatopiony w czwartek w wyniku ostrzelania pociskami manewrującymi typu Neptun - przypomina portal.
Na zakup tych zestawów rakietowych (Neptun - PAP) Ukraina wydała 26 mln dolarów. Dwa celne trafienia tymi rakietami przyniosły Rosji straty w wysokości 750 mln dolarów. (…) W 2020 roku krążownik Moskwa znajdował się w remoncie. Dokładne koszty naprawy nie są znane, lecz z artykułu na łamach rosyjskiej państwowej „Gazety Krymskiej” wynikałoby, że to kwota rzędu 30 mld rubli, czyli 363 mln dolarów według aktualnego kursu
— oszacowano w opublikowanej w czwartek analizie Forbes.ua.
Podano również, że innymi najdroższymi rodzajami rosyjskiego uzbrojenia, zniszczonymi dotychczas przez ukraińskie wojsko, były samolot transportowy Ił-76 (86 mln dolarów), duży okręt desantowy Saratow (75 mln dolarów) i myśliwiec SU-30SM (50 mln dolarów, Ukraińcy zestrzelili dotąd 10 tego typu maszyn). W ocenie Forbes.ua rosyjskie siły zbrojne straciły już na Ukrainie 160 samolotów o łącznej wartości 3,8 mld dolarów (informacja z czwartku).
Według najnowszych, podanych w piątek szacunków Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, rosyjska armia straciła od początku inwazji około 20 tys. żołnierzy (zabici, ranni, wzięci do niewoli), a także m.in. 756 czołgów, 1976 transporterów opancerzonych, 163 samoloty i 144 śmigłowce.
12:01. Sytuacja na froncie
W rejonie wasylkowskim niedaleko Kijowa nastąpił szereg wybuchów, Rosjanie ostrzelali osiedla mieszkaniowe w Charkowie, a w obwodzie donieckim walki toczą się na całej linii frontu – podała w piątek agencja Ukrinform, powołując się na władze ukraińskich obwodów.
Według wstępnych ustaleń dźwięki eksplozji słyszane w rejonie wasylkowskim w obwodzie kijowskim były odgłosami nadciągających rosyjskich rakiet zestrzeliwanych przez ukraińską obronę przeciwlotniczą.
W Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy wojska rosyjskie kontynuowały ostrzał osiedli mieszkaniowych, co doprowadziło w nocy do kilku pożarów. W ciągu poprzedniego dnia pojawiły się doniesienia o ofiarach śmiertelnych. Na kierunku iziumskim trwają walki – przekazał Ukrinform.
W obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy w ciągu ostatniej doby odnotowano 24 ataki; zginęły dwie osoby, a dwie kolejne zostały ranne. Ewakuowanych zostało 225 cywilów.
12:00. Ranni i zabici po ostrzale w obwodzie zaporoskim
Wojska rosyjskie ostrzelały ogniem artyleryjskim Wasyliwkę w obwodzie zaporoskim Ukrainy, zabijając jedną i raniąc pięć osób – poinformowały w piątek władze obwodowe.
Zniszczone zostały budynki mieszkalne, sklep i zajezdnia przy stacji kolejowej - wyliczono w opublikowanym na Telegramie komunikacie
11:58. Rosjanie zniszczą polski cmentarz?
Rosjanie zniszczą cmentarz w Katyniu? Na miejscu pojawił się ciężki sprzęt budowlany. Ma to być zemsta za „burzenie” sowieckich pomników.
11:48. Ukraiński sztab Generalny: Rosja straciła już ok. 20 tys. żołnierzy
Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 20 tys. żołnierzy, a także 756 czołgów, 1976 pojazdów opancerzonych, 163 samoloty i osiem jednostek pływających – ogłosił w piątek w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Od 24 lutego do 15 kwietnia siły rosyjskie straciły również 366 systemów artyleryjskich, 122 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 66 systemów przeciwlotniczych, 1443 samochody, 144 śmigłowce, 76 cystern z paliwem, 135 bezzałogowych statków powietrznych poziomu operacyjno-taktycznego i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu - wymieniono w komunikacie na Facebooku.
Zaznaczono, że dane są na aktualizowane, choć szacunki komplikuje wysoka intensywność walk.
11:47. Straż graniczna informuje o ostrzale z moździerzy w obwodzie czernihowskim
Ukraińska straż graniczna poinformowała w piątek o kolejnych atakach na swoje pozycje w obwodzie czernihowskim. Ostrzał z moździerzy był prowadzony w piątek rano z terytorium Rosji. Odnotowano 13 ataków w rejonie wsi Senkiwka.
Informację podano na Facebooku.
O poprzednim ostrzale posterunku granicznego w położonym na północnym wschodzie kraju obwodzie czernihowskim informował w środę szef Państwowej Służby Granicznej Ukrainy.
11:20. Dziennikarz agencji UNIAN: uratowano 14 rosyjskich marynarzy z krążownika Moskwa, los 496 nieznany
Uratowano 14 marynarzy z rosyjskiego krążownika Moskwa, zatopionego przez ukraińskie siły zbrojne; los 496 pozostałych żołnierzy z okrętu jest nieznany - przekazał w czwartek wieczorem na Facebooku dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.
W czwartek około godz. 10 (godz. 11 czasu polskiego - PAP) do Sewastopola na okupowanym Krymie ewakuowano 14 rosyjskich marynarzy z krążownika, w tym szefa okrętowej służby medycznej. Żołnierze dopłynęli do nabrzeża motorówką, gdzie czekały już na nich karetki pogotowia
— dodał Cymbaliuk we wpisie na Facebooku.
11:18. SBU: Rosjanie sami ostrzelali przygraniczne Klimowo w obwodzie briańskim
Rosjanie sami ostrzelali miejscowość Klimowo w rosyjskim obwodzie briańskim, a potem oskarżyli o atak stronę ukraińską – informuje w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Według niej świadczą o tym przechwycone rozmowy rosyjskich żołnierzy.
W opublikowanym nagraniu, które według SBU ma być przechwyconą rozmową rosyjskiego żołnierza z żoną, męski głos mówi, że „to nasi nawalają” w Klimowo. I wyjaśnia, że chodzi o to, by pokazać, że „niby to Ukraińcy prowokują”.
To samo (…) działo się podczas wojny czeczeńskiej. W Moskwie wybuchały mieszkania, niby przez terrorystów. W rzeczywistości to byli oficerowie FSB (Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji - PAP). Przecież teraz oni (Ukraińcy - PAP) w żaden sposób nie mogli ostrzelać Klimowa z takiej odległości
— mówił dalej głos na nagraniu.
Bezpośrednim pretekstem wybuchu II wojny czeczeńskiej w 1999 roku, była seria zamachów bombowych na budynki mieszkalne w Rosji, w tym w Moskwie. Niektórzy przypisywali je rosyjskim służbom specjalnym - zamachy miały usprawiedliwić rosyjską interwencję w Czeczenii.
W czwartek strona rosyjska poinformowała o kilku atakach, do których miało dojść w jej strefie przygranicznej, oskarżając o nie Ukrainę.
Centrum ds. walki z dezinformacją przy Radzie Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy ostrzegło, że „Rosja rozpoczęła plan zamachów, by nasilić nastroje antyukraińskie”.
Media zwracają również uwagę, że dzień wcześniej – w środę – rosyjski resort obrony zagroził uderzeniami na „centra decyzyjne, w tym w Kijowie”, jeśli Ukraina będzie atakować cele na terytorium Rosji.
10:44. Wybuchy w rosyjskim Biełgorodzie
W rosyjskim Biełgorodzie doszło do wybuchu w składzie paliwa. Strona rosyjska oskarża Ukrainę o przeprowadzenie ataku. Od tygodni Kijów ostrzegał przed prowokacjami Kremla, które będą przypisywane Ukraińcom.
10:15. Na piątek ustalono dziewięć korytarzy humanitarnych
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk poinformowała w mediach społecznościowych, że na piątek zostało ustalone z Rosjanami otwarcie dziewięciu korytarzy humanitarnych, którymi mają się ewakuować cywile zagrożeni rosyjską inwazją.
Ewakuacja z oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola nad Morzem Azowskim będzie możliwa przy użyciu prywatnych samochodów, podobnie jak z miast Berdiańsk, Tokmak i Enerhodar, leżących w obwodzie zaporoskim - przekazała Wereszczuk na Telegramie.
Drogi ewakuacji będą także poprowadzone w obwodzie ługańskim z miast Siewierodonieck, Lisiczańsk, Popasna i Rubiżne oraz z jednej wsi. Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj zachęca we wpisie w Telegramie mieszkańców sześciu miejscowości w regionie do ewakuacji, zapewniając, że czwartkowe ewakuacje przebiegły zgodnie z planem i były bezpieczne.
W czwartek korytarzami humanitarnymi z ukraińskich miast ewakuowano 2557 cywilów, w tym około 290 mieszkańców Mariupola, którym udało się opuścić miasto własnym transportem - podała Wereszczuk.
09:44. Ukraiński dowódca w Mariupolu: miasto trzeba jak najszybciej odblokować środkami wojskowymi lub politycznymi
Przerwanie rosyjskiego oblężenia Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy wciąż jest możliwe; miasto trzeba jak najszybciej odblokować w wyniku operacji wojskowej lub decyzji politycznych - zaapelował w piątek Serhij Wołyna, dowódca broniącej Mariupola 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej.
Sytuacja obrońców Mariupola staje się krytyczna. Trwają zaciekłe walki, wróg kontynuuje agresywne ataki. Próbę odblokowania miasta należy podjąć w najszybszym możliwym terminie, angażując w tę operację doświadczonych dowódców, a także niezbędne siły i środki
— ocenił Wołyna, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.
W ocenie doradcy prezydenta Ukrainy Ołeksija Arestowycza, część żołnierzy 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej trafiło w ostatnich dniach do rosyjskiej niewoli podczas próby połączenia się z innymi ukraińskimi formacjami. Inna grupa wojskowych z 36. Brygady miała przeprowadzić skuteczną operację przebicia się przez okupowany Mariupol na pozycje zajmowane przez pułk Azow (prawdopodobnie zakłady metalurgiczne Azowstal - PAP).
W oblężonym przez rosyjskie wojska i stale ostrzeliwanym Mariupolu panuje katastrofa humanitarna. W ocenie mera miasta mogło tam dotychczas zginąć ponad 20 tysięcy cywilów. Pojawiają się doniesienia, że Rosjanie zaczęli spalać zwłoki zabitych mieszkańców w mobilnych krematoriach, by ukryć ślady zbrodni.
Według najnowszych szacunków, w położonym nad Morzem Azowskim Mariupolu wciąż może przebywać ponad 100 tys. osób.
09:34. Sekretarz Rady Bezpieczeństwa: Rosja zamierzała zabić prezydenta Zełenskiego
Rosja zamierzała zabić prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i stworzyć w Ukrainie marionetkowe państwo – oświadczył w czwartek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow w wywiadzie dla BBC.
Plan był dość prosty i zuchwały: przede wszystkim likwidacja prezydenta naszego kraju. Dla nich to była sprawa numer jeden i podjęli kilka prób. Mogę nawet powiedzieć, że 22 lutego około godz. 19.20 dostaliśmy informację, że może to nastąpić w najbliższym czasie
— powiedział Daniłow.
Dodał, że zgodnie z protokołem po otrzymaniu tej informacji powiadomił prezydenta, jego ochronę, służbę bezpieczeństwa, a także ministra spraw wewnętrznych i wszystkie odpowiednie organy.
Jak zaznaczył, potem były jeszcze cztery próby zabicia prezydenta, przy czym ostatnia 7 marca, kiedy to strona ukraińska otrzymała informację o planowaniu takiej operacji od zaprzyjaźnionych wywiadów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Sekretarz rady bezpieczeństwa bez wątpliwości: Rosja zamierzała zabić Zełenskiego! „22 lutego dostaliśmy informację”
9:29. Przerażająca relacja dziennikarza CNN
Reporter CNN Vasco Cotovio widział w Borodziance na Ukrainie ciało mężczyzny ze związanymi rękoma i śladami tortur. Wygląda na to, że rosyjscy żołnierze torturowali go, a następnie wykonali na nim egzekucję, strzelając w głowę – napisał w piątek Cotovio.
Najgorszą rzeczą, jaką widziałem od przybycia do Kijowa miesiąc temu, musi być ciało mężczyzny, które pokazano nam na podwórzu w Borodziance, na północny zachód od Kijowa
— przekazał reporter amerykańskiej stacji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Przerażająca relacja dziennikarza CNN. Opowiedział, co zobaczył w Borodziance. Tak Rosjanie torturowali Ukraińca
09:16. Rosjanie wykopują zwłoki i zakazują nowych pochówków w Mariupolu
Rosyjscy żołnierze wykopują ciała osób pochowanych wcześniej na podwórkach budynków mieszkalnych i zakazują nowych pochówków w oblężonym Mariupolu - informuje w piątek samorząd tego miasta. Według rady miasta celem Rosjan jest usunięcie śladów zbrodni wojennych w mieście.
Według mieszkańców Mariupola, którzy nadal przebywają w mieście, wojska rosyjskie rozpoczęły proces ekshumacji zwłok zakopanych wcześniej na podwórkach budynków mieszkalnych. Ponadto okupanci zabronili grzebania zabitych przez nich osób. Na każdym podwórku umieszczają swojego strażnika, który nie pozwala mieszkańcom Mariupola pogrzebać w ziemi zmarłych krewnych lub znajomych
— podaje rada miejska Mariupola w Telegramie.
Rada podkreśla, że nie jest jasne, dlaczego zwłoki są wykopywane przez okupantów i dokąd zostaną wysłane ciała. Jednocześnie informuje, że ukraiński wywiad odnotował w Mariupolu 13 mobilnych krematoriów, więc „można przypuszczać, że siły okupacyjne starają się na wszelkie sposoby usunąć ślady swoich zbrodni wojennych w naszym mieście”.
Także mer Mariupola Wadym Bojczenko oświadczył w środę na spotkaniu z dziennikarzami, że Rosjanie przywieźli krematoria w cel ukrycia popełnianych na Ukrainie zbrodni.
08:35. W obwodzie ługańskim 24 ostrzały celów cywilnych, dwoje zabitych
W ciągu minionej doby siły rosyjskie dokonały 24 ostrzałów obiektów cywilnych w obwodzie ługańskim, w tym domów mieszkalnych - przekazał w piątek rano szef władz regionu Serhij Hajdaj. Poinformował również o śmierci dwóch ofiar rosyjskich ataków i dwóch innych osobach, które zostały ranne.
Hajdaj podkreślił w komunikacie na Telegramie, że ostrzały nie były prowadzone w ramach toczących się walk, ale były wymierzone w cele cywilne i domy.
Ostrzeliwane były m.in. obiekty w Lisiczańsku i Kreminnej – zginął tam 37-letni mężczyzna.
W czwartek władze obwodowe zostały poinformowane o śmierci jeszcze jednej osoby, która zmarła wcześniej od ran odniesionych w wyniku ostrzałów w Rubiżnym - dodał Hajdaj. Zaznaczył, że informacje z tego objętego walkami miasta docierają do władz tylko wówczas, gdy komuś z mieszkańców udaje się wyrwać z blokady.
08:02. Od początku wojny z Rosją zginęło 198 dzieci
Co najmniej 198 dzieci zginęło, a 355 odniosło obrażenia na Ukrainie od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę - podało w piątek biuro Prokuratora Generalnego Ukrainy w mediach społecznościowych.
Najwięcej dzieci poniosło śmierć lub zostało rannych w obwodzie donieckim (117), kijowskim (105) i charkowskim (81).
W wyniku masowych bombardowań i ostrzeliwania przez rosyjskie siły zbrojne ukraińskich miast i wsi uszkodzeniu uległo 1018 placówek oświaty, z czego 95 zostało całkowicie zniszczonych - poinformowała prokuratura na Facebooku.
07:31. Wojsko: Udana wymiana jeńców na południu – czterech Ukraińców na pięciu Rosjan
O udanej wymianie jeńców wojennych między Ukrainą i Rosją w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy poinformowało w nocy z czwartku na piątek ukraińskie dowództwo operacyjne Południe.
Po trudnych negocjacjach udało się osiągnąć porozumienie w sprawie wymiany jeńców w rejonie wsi Posad-Pokrowske w obwodzie chersońskim - przekazało dowództwo na Facebooku. Dodano, że czterech jeńców rosyjskich zostało wymienionych na pięciu ukraińskich.
07:20. Sztab Generalny: Rosja próbuje zdobyć Rubiżne i Popasną, ale bezskutecznie
Rosyjskie wojsko bezskutecznie próbuje zdobyć Rubiżne i Popasną w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy; ostatniej doby Ukraińcy odparli w Donbasie osiem rosyjskich ataków – napisano w piątek rano w komunikacie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
Odpierając te ataki w obwodach ługańskim i donieckim, siły ukraińskie zniszczyły cztery czołgi, sześć transporterów opancerzonych, cztery bojowe wozy piechoty i jeden system artyleryjski wroga – przekazano.
- dnia inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę przeciwnik kontynuuje bombardowania i ostrzał rakietowy infrastruktury w ukraińskich miejscowościach – podkreślono.
Według ukraińskiego Sztabu Generalnego zdobycie Rubiżnego i Popasnej jest obecnie głównym celem Rosjan na kierunku donieckim i taurydzkim, ale ich wysiłki w tym zakresie są nieskuteczne.
Na obszarze południowobohskim (kierunek na północny zachód od Krymu, okolice Chersonia) wróg próbuje umocnić pozycje i uzupełnić zapasy broni, sprzętu wojskowego, amunicji i paliwa. Prowadzi też zwiad przy użyciu bezzałogowych statków powietrznych.
Na kierunku siewierskim i słobożańskim (obszar północno-wschodniej Ukrainy, na północ od Donbasu i na wschód od Kijowa) sytuacja nie uległa zmianie – napisano w komunikacie.
06:50. Prawie 85 proc. zabitych w Buczy ma rany postrzałowe – mer
Prawie 85 proc. ciał znalezionych w Buczy pod Kijowem po wycofaniu się stamtąd wojsk rosyjskich ma rany postrzałowe, a to oznacza, że okupanci mordowali ludzi z premedytacją – przekazał mer miasta Anatolij Fedoruk, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.
Prawie 85 proc. wszystkich ciał, jakie wyciągamy ze zbiorowych mogił lub indywidualnych grobów w ogrodach, parkach, na skwerach i podwórzach ma rany postrzałowe. To znaczy, że w Buczy popełniono świadome morderstwa z premedytacją
— powiedział Fedoruk.
Mer dodał, że prace związane z ekshumacją zwłok ze zbiorowej mogiły na terenie cerkwi najprawdopodobniej zakończą się w piątek.
Skończymy tę pracę: przeniesiemy ciała do kostnicy, by przeprowadzić odpowiednie procedury oraz aby krewni zabrali ciała zmarłych i odpowiednio je pochowali
— dodał.
Fedoruk informował we wtorek, że w mieście znaleziono dotychczas 403 ciała ofiar rosyjskiej agresji.
04:20. Wybuchy w Iwano-Frankiwsku i Charkowie
W nocy z czwartku na piątek eksplozje było słychać w Charkowie na wschodzie Ukrainy i Iwano-Frankiwsku w zachodniej części kraju - poinformowała agencja Reutera, powołując się na lokalne media.
Wcześniej w nocy agencja Reutera podała informacje, także za lokalnymi mediami, o potężnych eksplozjach w Kijowie i Chersoniu.
Na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia tych informacji.
04:10. W czwartek ewakuowano ponad 2,5 tys. cywilów
2557 cywilów ewakuowano w czwartek korytarzami humanitarnymi z ukraińskich miast - poinformowała w nocy z czwartku na piątek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w mediach społecznościowych.
Wereszczuk dodała, że w tej liczbie jest także blisko 290 mieszkańców oblężonego przez wojska rosyjskie portu Mariupol na południowym wschodzie Ukrainy, którym udało się opuścić miasto własnym transportem.
01:10. Silne eksplozje w Kijowie i Chersoniu
Potężne eksplozje były słyszane w stolicy Ukrainy, Kijowie, i w mieście Chersoń na południu kraju - poinformowała w nocy z czwartku na piątek agencja Reutera, powołując się na lokalne media.
W nocy nad całą Ukrainą słychać było syreny przeciwlotnicze - dodaje agencja Reutera.
00:20. Pentagon: Utrata krążownika Moskwa to „cios” dla rosyjskiej floty na Morzu Czarnym
Utrata krążownika Moskwa, okrętu flagowego na Morzu Czarnym, który zatonął w czwartek, jest „ciosem” dla rosyjskiej floty w regionie - powiedział rzecznik Pentagonu John Kirby.
„Będzie to miało konsekwencje dla ich” (rosyjskich)zdolności bojowych, ponieważ okręt ten był „kluczowym elementem w ich wysiłkach na rzecz ustanowienia dominacji na Morzu Czarnym” - podkreślił Kirby w wypowiedzi dla stacji CNN.
Nawet nie wiem, kiedy okręt tej wielkości zatonął po raz ostatni podczas konfrontacji wojskowej
— stwierdził rzecznik Pentagonu, dodając, że nie jest w stanie potwierdzić pochodzenia pożaru na pokładzie Moskwy.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Krążownik „Moskwa” na dnie! Informację przekazał oficjalnie… rosyjski resort obrony. Jak próbują „tłumaczyć” zatonięcie okrętu?
W czwartek wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że krążownik Moskwa zatonął podczas holowania w warunkach sztormu. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami Neptun. Moskwa nie potwierdziła tej informacji, twierdząc, że „doszło do pożaru”.
Z kolei Pentagon podał, że w chwili wybuchu Moskwa znajdowała się ok. 100 km od wybrzeża, czyli była w zasięgu ukraińskich rakiet Neptun. Jednocześnie USA nie potwierdziły ani nie zaprzeczyły, że ukraiński atak był przyczyną uszkodzenia krążownika.
00:07. Alarmy przeciwlotnicze na całym terytorium Ukrainy!
Jak donoszą media, alarmy przeciwlotnicze ogłoszony we wszystkich regionach Ukrainy jednocześnie
red/wPolityce.pl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/594493-relacja-51-dzien-inwazji-na-ukraine