Trwa 42. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. W obliczu silnego oporu Ukraińców, Rosjanie atakują nie tylko obiekty wojskowe, strategiczne i lotniska - celem najeźdźców jest ludność cywilna. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 6 kwietnia 2022
22:48. Ewakuacja korytarzami humanitarnymi z Mariupola
4892 osoby zostały w środę ewakuowane na Ukrainie korytarzami humanitarnymi z obszarów zagrożonych działaniami wojennymi; z oblężonego Mariupola i okupowanego przez wojska rosyjskie Berdiańska wyjechało 3686 osób - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk.
Z Mariupola i Berdiańska własnym transportem i autobusami do Zaporoża dojechało 3686 osób
— powiedziała Wereszczuk, cytowana przez agencję Ukrinform.
Poinformowała, że w obwodzie ługańskim z Siewierodoniecka, Lisiczańska, Popasnej, Rubiżnego i miejscowości Hirske ewakuowano 1206 osób.
22:46. Bracia Kliczko w Buczy: To ludobójstwo
„W swoim życiu na pewno wiele widziałem, ale to co zobaczyłem w Buczy, to był horror” - powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko w wywiadzie dla portalu BILD. Jego brat Wołodymyr podkreśla: „To ludobójstwo jest jasnym przesłaniem ze strony Rosji - +chcemy was zniszczyć, zniszczymy was+”.
Minęły trzy dni, odkąd mer Kliczko i jego brat pojechali do Buczy, aby na własne oczy zobaczyć skalę masakry cywilów dokonanej przez wojska rosyjskie.
Miasto jest całkowicie zniszczone
— mówi Witalij.
Ale najgorsze są zwłoki cywilów - niewinnych ludzi. To był koszmar
— dodaje.
Obaj bracia są przekonani: działania w Buczy to ludobójstwo. W środę rano mer tego podkijowskiego miasteczka Anatolij Fedoruk przekazał, że Rosjanie zabili w Buczy około 320 mieszkańców.
Wołodymyr Kliczko zwraca uwagę, że „to ludobójstwo jest jasnym przesłaniem ze strony Rosji:
„Chcemy was zniszczyć, zniszczymy was. Nie przestaniemy”. To, co wydarzyło się w Buczy, nie było odosobnionym przypadkiem. Ta brutalność nie była przypadkowa, to samo działo się w kilku miastach, czy to na południu, czy na wschodzie kraju
— powiedział Wołodymyr.
22:17. Pole decydującej bitwy
To właśnie na tym obszarze rozstrzygną się losy wojny. I nie tylko…
21:40. Pentagon: Ukraina może wygrać
W naszej ocenie Ukraina z pewnością może odnieść zwycięstwo w wojnie z Rosją, a wskazuje na to przebieg konfliktu, który obserwujemy każdego dnia - ocenił w środę rzecznik Pentagonu John Kirby.
We wtorek przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley powiedział komisji ds. sił zbrojnych Kongresu, że wojna na Ukrainie jest zagrożeniem dla pokoju na świecie i może potrwać kilka lat.
21:39. Zełenski: Rozmowy z Turcją ws. ewakuacji Mariupola
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę, że toczą się obecnie rozmowy na temat roli Turcji jako pośredniczki w sprawie ewakuacji rannych z oblężonego Mariupola. Wyjaśnił, że chodziłoby o ewakuację drogą morską z wykorzystaniem tureckich statków.
Mówiąc o misjach mediacji pomiędzy Ukrainą i Rosją, prezydent Ukrainy powiedział, że mogą tę misję pełnić „różni liderzy i Turcja jest jednym z nich”.
Dziś rozmawiamy o wywiezieniu rannych z Mariupola. Na razie jest zbyt wcześnie, by mówić o wyniku tej operacji
— powiedział.
Powtórzył przy tym, że w tej sprawie Turcja mogłaby „pełnić rolę pośrednika”, ponieważ Ukraina planuje tę ewakuację okrętami tureckimi.
21:38. Ludzie pogrzebani żywcem
Około 200 osób prawdopodobnie zostało pogrzebanych żywcem pod gruzami bloków mieszkalnych, zbombardowanych w początkowej fazie rosyjskiej inwazji w Borodziance w obwodzie kijowskim - przekazał w czwartek doradca mera Borodzianki Anatolij Rudniczenko.
Nadzieja umiera ostatnia. Wiemy jednak dobrze, że nikt z tych osób zapewne nie ocalał
— poinformował Rudniczenko.
Jego słowa zacytowano w reportażu serwisu The Kyiv Independent z wyzwolonej przez ukraińskie wojska Borodzianki.
21:37. Zabici i ranni w obwodzie donieckim
W ciągu ostatniej doby pięć osób zginęło, a osiem zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim. Cztery osoby poniosły śmierć po ataku na punkt rozdawania pomocy humanitarnej w Wuhłedarze - poinformował w środę na Facebooku szef donieckiej administracji obwodowej Pawło Kyryłenko.
Rosyjskie wojska przejawiają największą aktywność w centralnej i północnej części obwodu donieckiego. W godzinach porannych wróg cynicznie zaatakował cywilnych mieszkańców Wuhłedaru, którzy przyszli odebrać pomoc humanitarną. W wyniku ataku zginęły tam cztery osoby, a kolejne cztery zostały ranne
— przekazał Kyryłenko.
21:36. Zełenski: Rosjanie palili ciała cywilów
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w środę w telewizji tureckiej Haberturk, że w obwodzie kijowskim żołnierze rosyjscy palili ciała cywilów. „Spalili całe rodziny” - oświadczył Zełenski, wymieniając przypadek odnalezionych szczątków rodziny z dwojgiem dzieci.
Ukraiński przywódca mówił o wydarzeniach w miejscowościach Bucza, Irpień i Hostomel.
Spalili całe rodziny. Wczoraj znaleźliśmy kolejną rodzinę: ojciec, matka, dwoje małych dzieci
— powiedział Zełenski.
Dodał, że rosyjscy wojskowi „palą ciała, dlatego że się boją” odpowiedzialności za zbrodnie.
18:54. Urzędnik departamentu obrony: Rosjanie całkowicie wycofali się z okolic Kijowa
Rosjanie całkowicie wycofali się z okolic Kijowa - poinformowała w środę agencja Reutera, powołując się na amerykańskiego urzędnika z departamentu obrony.
Urzędnik dodał, że Rosjanie planują wymienić sprzęt i ponownie zaopatrzyć jednostki, by raz jeszcze rozmieścić je na Ukrainie.
18:28. Pułk Azow: rosyjskie wojska używają w Mariupolu bomb fosforowych
Rosyjskie wojska zaczęły używać w atakach na Mariupol bomb fosforowych - poinformował w środę zastępca dowódcy broniącego miasta pułku Azow Swiatosław Pałamar. „Nie wiem, co jeszcze mogą wymyślić” - dodał Pałamar przypominając, że Rosjanie wykorzystują już lotnictwo, czołgi oraz artylerię naziemną i okrętową.
Musimy pamiętać o tym, że oprócz wszystkich innych nieszczęść, w Mariupolu wciąż znajdują się żywi ludzie uwięzieni pod gruzami. Nie mają dostępu do wody, pożywienia, światła, jakiejkolwiek łączności. Potrzeba specjalnego sprzętu - używając go, dałoby się wydostać te osoby spod ruin. Niezbędna jest pomoc, aby uratować tych, których da się jeszcze ocalić. (…) Zwracam się w tej sprawie do społeczności międzynarodowej i ukraińskich polityków
— powiedział Pałamar, cytowany przez agencję UNIAN.
Dowódca Azowa potwierdził doniesienia o wykorzystywaniu przez rosyjskie wojska mobilnych krematoriów w celu spopielania zwłok cywilów i ukrywania w ten sposób zbrodni wojennych w Mariupolu.
Przy pierwszej nadarzającej się okazji zarejestrujemy ten proceder i zamieścimy stosowne materiały wideo. Pokażemy całemu światu, jak Rosjanie zacierają ślady
— zadeklarował Pałamar.
17:57. Doradca Zełenskiego: Za propagandą antyukraińską w Rosji stoi wiceszef administracji Putina
Za obecną strategią medialną w Rosji i nawoływaniem do zniszczenia Ukrainy stoi wiceszef administracji (kancelarii) prezydenta Władimira Putina, Aleksiej Gromow - oświadczył w środę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Podolak w komentarzu na swoim kanale na komunikatorze Telegramie ocenił, że propaganda w Rosji „weszła w fazę najbardziej toksyczną”.
Kluczowa teza brzmi: Ukraina ma zostać pod dowolnym pretekstem zniszczona
— napisał Podolak.
Ocenił, że głoszona jest „otwarta nienawiść do Ukrainy” i nasilają się wezwania, „by zabijać, i to zabijać Ukraińców”.
Za całą tą medialną strategią eskalowania i za raptownym wzrostem wezwań do maksymalnie niszczącej eskalacji stoi zastępca szefa administracji prezydenta FR Aleksiej Gromow
— napisał Podolak. Określił on Gromowa jako „autora niejawnej koncepcji” głoszącej, że „nie ma takiego państwa, jak Ukraina”.
Doradca Zełenskiego ocenił przy tym, że „wielu rosyjskim propagandzistom” z telewizji państwowej „bardzo podoba się wzywanie do masowego ludobójstwa Ukraińców”.
17:44. Stoltenberg: Kluczowa fala operacji
Rosyjska operacja na wschodzie Ukrainy będzie kluczową fazą wojny. Moskwa wysyła tam wszystkie siły. Wkraczamy w krytyczną fazę konfliktu, ale musimy przygotować się na długotrwałe zmagania - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed środowym spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw NATO w Brukseli.
Sojusz powinien nadal konsekwentnie wspierać Kijów dostawami sprzętu wojskowego. Chodzi zarówno o ciężkie zestawy artyleryjskie, jak też lekkie przeciwpancerne. Ukraina zgłasza duże zapotrzebowanie w tym względzie
— dodał Stoltenberg podczas briefingu prasowego.
17:05. 118 ostrzałów lotniczych Mariupola w ciągu doby
Wojska rosyjskie dokonały w ciągu doby 118 ostrzałów lotniczych oblężonego Mariupola - poinformowała w środę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa na swoim kanale na komunikatorze Telegram.
Tylko w ciągu ostatniej doby wróg dokonał 118 ostrzałów lotniczych Mariupola
— napisała Denisowa.
Dodała, że obwód ługański na wschodzie Ukrainy został ostrzelany 81 razy w ciągu doby.
W wyniku wczorajszych ostrzałów dzielnic mieszkalnych w Rubiżnem, Lisiczańsku, Popasnej, Siewierodoniecku, Toszkiwce zniszczono 11 budynków
— przekazała Denisowa. Wyliczone przez nią miejscowości i miasta należą właśnie do obwodu ługańskiego.
17:00. Mer Skadowska zmuszony do opuszczenia miasta
Zważywszy na ciągłe groźby i „propozycje” ze strony rosyjskich okupantów, byłem zmuszony opuścić miasto. Powiedzieli mi wprost - albo z nami współpracujesz, albo znajdziesz się w piwnicy - poinformował w środę na Facebooku Ołeksandr Jakowlew, mer miasta Skadowsk w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy.
Miasto nie miałoby wiele pożytku z mera uwięzionego w celi. Dlatego aktualnie przebywam w bezpiecznym miejscu i pozostaję w stałym kontakcie ze swoimi zastępcami. Kontynuujemy pracę w formie zdalnej
— relacjonował Jakowlew.
16:50. Lista Rosjan którzy popełnili okrucieństwa w Buczy
Minister spraw wewnętrznych Denis Monastyrsky poinformował, że policja jest w posiadaniu listy rosyjskich żołnierzy, którzy dopuścili się okrucieństwa w Buczy.
Podczas przeprowadzania rekonesansu w pobliżu jednej z osad dawnego okręgu Borodyanka, Gwardia Narodowa znalazła siedzibę jednej z batalionowych grup taktycznych Rosji. Wśród dokumentów znaleziono księgę metrykalną, spis osobowy, kalkulację bojową i numeryczną, a także tablicę znaków wywoławczych.
16:35. W obwodzie donieckim zniszczonych jest ponad 66 tys. domów mieszkalnych
W wyniku ostrzałów wojsk rosyjskich zniszczonych zostało w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy, ponad 66 tysięcy domów mieszkalnych; w Mariupolu nie ma już 90 proc. infrastruktury - powiedział w środę szef władz obwodu Pawło Kyryłenko.
Kyryłenko zaznaczył, że chodzi o tę część obwodu donieckiego, która znajduje się pod kontrolą władz ukraińskich.
Codziennie rejestrujemy ofiary na skutek ostrzałów wroga i działań ofensywnych Federacji Rosyjskiej
— powiedział szef obwodu cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Dodał następnie, że według stanu na środę zabitych zostało łącznie 149 cywilów, w tym 23 dzieci. Rannych jest 596 osób, w tym 33 dzieci.
16:20. Rosjanie atakują głównie składy paliwa i węzły kolejowe
Wojska rosyjskie kontynuują uderzenia rakietowo-powietrzne na obiekty infrastruktury krytycznej na całej Ukrainie, atakując głównie składy paliwa i węzły kolejowe.
Wycofanie wojsk rosyjskich z północnych obwodów spowodowało reakcję białoruskiego resortu obrony. W pobliżu granicy Białorusini rozmieścili jednostki piechoty zmechanizowanej, powietrzno-desantowe, artylerii i bezpilotowce.
Rosyjski okupant kontynuuje brutalne działania pacyfikacyjne na zajętych terenach, korzystając z pomocy lokalnych kolaborantów. Mer okupowanego Chersonia poinformował, że siły okupacyjne prowadzą działania identyfikujące lokalnych aktywistów i rodziny ukraińskich żołnierzy. Kolaboranci przejęli bazy danych lokalnego SBU i policji, które przed zajęciem miasta opuściły je nie niszcząc nośników informacji. Rosyjska Gwardia Narodowa i FSB, wykorzystując posiadane informacje, przeprowadza rewizje i przesłuchania, rabując przy okazji mienie osób podejrzewanych o postawy antyrosyjskie.
W okupowanym Iziumie w obwodzie charkowskim rosyjscy żołnierze z premedytacją nie pozwalają na udzielenie pomocy humanitarnej i próbują zmusić mieszkańców do wyjazdu do obwodu biełgorodzkiego. Okupanci dysponują listami proskrypcyjnymi i wyłapują osoby, które walczyły w obronie terytorialnej lub w inny sposób wspierają armię ukraińską.
W ciągu 35 dni okupacji Hostomla w obwodzie kijowskim zaginęło ponad 400 osób. Zostały one najprawdopodobniej uprowadzone, a część została zabita. Według władz lokalnych Rosjanie przed wycofaniem z miasta mieli czas na zatarcie śladów swoich zbrodni.
Władze miejskie w Mariupolu poinformowały, że w częściowo okupowanym mieście zaczęły działać rosyjskie mobilne krematoria - wskazuje Ośrodek Studiów Wschodnich.
16:10. Od początku inwazji na Ukrainę zginęło 27 ratowników
Od 24 lutego do dziś na Ukrainie zginęło 27 ratowników, a 72 zostało rannych. Niemcy i Czechy obiecały pomoc w leczeniu ciężko rannych ukraińskich ratowników.
16:00. Rosyjska ofensywa w obwodzie ługańskim
Za 3-4 dni wojska rosyjskie przystąpią do ofensywy w obwodzie ługańskim - powiedział w środę szef władz obwodowych Serhij Hajdaj w nagraniu zamieszczonym w komunikatorze Telegram.
Obserwujemy stały napływ nowych sił (rosyjskich), sprzętu i ludzi. Myślę, że planują skompletowanie rezerw i za 3-4 dni spróbują przeprowadzić ofensywę
— powiedział Hajdaj.
Dodał również, że ukraińscy obrońcy są gotowi na spotkanie z nieproszonymi gośćmi w obwodzie ługańskim.
15:50. Wezwanie do ewakuacji
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk wezwała w środę do ewakuacji mieszkańców obwodu charkowskiego, donieckiego i ługańskiego.
Jest to konieczne teraz, bo potem ludzie znajdą się pod ostrzałem i będą narażeni na ryzyko utraty życia. Nie będą mogli nic na to poradzić, a my nie będziemy mogli pomóc. Ponieważ wstrzymanie ognia będzie prawie niemożliwe. Należy się ewakuować, dopóki jest to jeszcze możliwe
— zaapelowała Wereszczuk, którą cytuje portal informacyjny Ukrainska Prawda.
15:40. Rosjanie masowo biorą zakładników spośród ludności cywilnej
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk powiedziała w środę, że wojsko rosyjskie masowo bierze do niewoli cywilów ukraińskich, w tym dziennikarzy, wolontariuszy, duchownych. Wereszczuk powiedziała, że ludzie są teraz zakładnikami.
Wśród zakładników jest wielu cywilów. Są to merowie miast, dziennikarze, wolontariusze, duchowni, kobiety, które były sprzedawczyniami - po prostu ludzie, którzy nigdy nie mieli broni w ręku
— powiedziała Wereszczuk.
Ludzie ci - dodała - zostali wzięci na zakładników, a Ukraina „nie ma na kogo ich wymienić”. Przypomniała, że konwencje genewskie nie pozwalają na wymianę wojskowych na cywilów.
15:30. W Mariupolu wciąż są ludzie pod gruzami
Serhij Palamar, zastępca dowódcy Azowskiego Narodowego Pułku Sił Specjalnych poinformował, że w Mariupolu pod gruzami wciąż żyją ludzie. Jak podkreślił, że mają oni jedzenia, wody, światła i ciepła, a do ich wyciągnięcia potrzebny jest specjalny sprzęt.
Dodał też, że bomby fosforowe zostały zrzucone na pozycje ukraińskie.
Oprócz samolotów działa artyleria morska, czołgi i artyleria, bomby fosforowe też działają.
15:20. Kilkuset rosyjskich żołnierzy w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej
Na terenie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej znajduje się do 500 rosyjskich żołnierzy 50 sztuk ciężkiego sprzętu - podał w środę minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko w rozmowie z portalem informacyjnym RBK.
Sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pozostaje bez zmian. (Rosjanie) są tam fizycznie obecni. Na terenie elektrowni znajduje się od 300 do 500 żołnierzy i około 50 jednostek ciężkiego sprzętu
— powiedział Hałuszczenko.
Minister przypomniał, że w ubiegłym tygodniu Rosjanie wycofali się z elektrowni jądrowej w Czarnobylu.
Pojawiły się informacje, że było to jak wyjście (tatarskiej) ordy, która zabrała wszystko – od widelców po komputery. W najbliższych dniach zobaczymy, co tam zostało
— podsumował szef ukraińskiego resortu energetyki.
15:00. 500 uchodźców z Mariupola dotarło do Zaporoża
Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża (MKCK) zorganizował w środę konwój autobusów i prywatnych samochodów, którym 500 osobom udało się wydostać z oblężonego przez Rosjan Mariupola i bezpiecznie dojechać do Zaporoża w południowo-wschodniej części Ukrainy.
Osoby, jadące konwojem wydostały się z Mariupola. Mamy nadzieję, że pomoże to im znaleźć bezpieczną przystań, której tak desperacko potrzebują
— napisano na Twitterze MKCK.
14:50. W ostrzelanym Siewierodoniecku płonie 10 bloków
Wojska rosyjskie ostrzelały Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, płonie 10 bloków mieszkalnych - poinformował w środę szef władz tego regionu Serhij Hajdaj na komunikatorze Telegram.
Hajdaj napisał, że wojska rosyjskie „dokonały ostrzału artyleryjskiego starych dzielnic miasta”.
Płomienie objęły dziesięć wielopiętrowych bloków, centrum handlowe, garaże - i żadnego obiektu strategicznego, wojskowego
— podkreślił.
Wyjaśnił, że obecnie służby ratownicze gaszą pożary i usuwają szkody.
Osobno poinformujemy o liczbie ofiar
— zapowiedział Hajdaj.
14:40. Tak wygląda dziś Borodianka
Jeszcze 42 dni temu w tej wiosce mieszkało 13 000 osób. Rosyjscy okupanci przynieśli tu śmierć i zniszczenie
— informuje ukraiński sztab.
14:20. Okupanci powiesili głowy kurczaków na sznurach do suszenia ubrań
UAnimals poinformowało w mediach społecznościowych, że w Worzelu okupanci powiesili głowy kurczaków na sznurach do prania…
14:00 Rosjanie ostrzelali bazę paliwową w obwodzie dniepropietrowskim
Rosjanie ostrzelali nocą bazę paliwową i jedną z fabryk w obwodzie dniepropietrowskim - poinformował w środę szef władz tego regionu Wałentyn Rezniczenko.
Noc była niespokojna i trudna. Wróg atakował nasz obwód z powietrza i trafił z bazę paliwową i jedną z fabryk. Baza paliwowa z paliwem została zniszczona
— napisał Rezniczenko w mediach społecznościowych.
W wyniku ostrzału w fabryce i na terenie bazy paliwowej wybuchły pożary. Ze wstępnych informacji wynika, że nikt nie został ranny.
13:55. w Kijowie od początku inwazji zginęło 89 cywilów
W Kijowie od początku rosyjskiej inwazji zginęło 89 cywilów, ok. 400 zostało rannych - poinformowały w środę władze ukraińskiej stolicy. Wśród zabitych jest czworo dzieci.
W Kijowie przez 40 dni prowadzonej na pełną skalę rosyjskiej inwazji zginęło 89 cywilów, wśród nich czworo dzieci, rannych zostało 398 osób, wśród nich 20 dzieci” - czytamy w komunikacie opublikowanym na Telegramie.
We wrogich ostrzałach od 24 lutego uszkodzonych zostało 167 budynków mieszkalnych różnego rodzaju, 44 szkoły, 26 przedszkoli, jeden dom dziecka, 11 budynków administracyjnych. Dodano, że skala zniszczeń jest różna.
Uszkodzono też dwa obiekty sportowe, pięć obiektów infrastruktury socjalnej, 17 ochrony zdrowia, 10 instytucji kultury, 48 obiektów infrastruktury transportowej.
13:40. Rosjanie zabijali mężczyzn poniżej 50. roku życia
Gdy do bloku 53-letniego Mykoły przybyli rosyjscy żołnierze, zabili wszystkich mężczyzn poniżej 50. roku życia, a jemu dali 20 minut na pochowanie przyjaciół – relacjonuje z Buczy pod Kijowem korespondent amerykańskiej telewizji ABC News James Longman.
Mykoła razem z żoną przez miesiąc rosyjskiej okupacji mieszkał w piwnicy bloku. Po wycofaniu się Rosjan i wyzwoleniu miasta przez siły ukraińskie opowiedział ekipie ABC o działaniach rosyjskich żołnierzy – wynika z relacji zamieszczonej przez Longmana na Twitterze.
13:30. Rosjanie porwali deputowanego sejmiku wraz z synem
W obwodzie chersońskim Rosjanie porwali Siergieja Maksimenko i jego syna. Maksymenko jest znanym odnoszącym sukcesy przedsiębiorcą w obwodzie chersońskim, zasłużonym pracownikiem rolnictwa Ukrainy. Miejsce pobytu uprowadzonych jest obecnie nieznane.
13:20. Rosjanie ostrzelali Złoczów w obwodzie charkowskim, są zabici i ranni
Wojska rosyjskie ponownie ostrzelały wioskę Złoczów w obwodzie charkowskim, zabijając 33-letniego mężczyznę i raniąc trzech innych - poinformował przewodniczący gminy Wiktor Kowalenko.
13:10. Zdjęcia największego samolotu transportowego na świecie
13:00. Rosjanie używają w Mariupolu mobilnych krematoriów
Rada miejska Mariupola poinformowała na Telegramie, że Rosjanie ustawili w Mariupolu mobilne krematoria, aby zniszczyć wszelkie dowody swoich zbrodni.
12:55. Żołnierze pomogli psu wrócić do domu
Ukraińscy żołnierze zabrali z Buczy psa, któremu pomogli wrócić do domu.
12:50. Mistrz olimpijski broni Ukrainy
Oleg Wierniajew, mistrz olimpijski z 2016 roku w gimnastyce, z bronią w ręku wyruszył bronić Ukrainy.
12:30. Siły ukraińskie oczyszczają ulice z rosyjskiej amunicji
12:20. 55 osób rannych w ostrzale Mikołajewszczyzny
Przewodnicząca rady obwodowej Mikołajewa Anna Zamazejewa poinformowała na Telegramie, że w ciągu ostatniej doby w wyniku rosyjskiego ostrzału obwodu rannych zostało 55 osób.
12:05 Manifestacja poparcia dla Ukrainy w Moskwie
Podczas manifestacji „Bucza-Moskwa” aktywista leżał w różnych miejscach w centrum Moskwy z rękami związanymi za plecami. Właśnie w takiej pozycji w Buczy znaleziono ciała cywilów zabitych przez okupantów.
11:55. Mer: w Buczy Rosjanie zabili 320 mieszkańców
Rosjanie zabili w podkijowskiej Buczy ok. 320 mieszkańców - poinformował w środę BBC mer tego miasta Anatolij Fedoruk. Jak dodał, żołnierze specjalnie „polowali” na miejscowych polityków.
Fedoruk powiedział, że zaprasza do Buczy szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa, by „zobaczył ciała zabitych ludzi i popatrzył w oczy ich rodzinom, matkom, mężom, dzieciom, które zostały sierotami”.
11:45. Rosjanie ostrzelali punkt rozdawania pomocy humanitarnej
Rosjanie ostrzelali punkt rozdawania pomocy humanitarnej w Wuhłedarze w obwodzie donieckim; dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych - poinformował w środę szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko.
Rosyjscy faszyści ostrzelali artylerią rakietową miejsce rozdawania pomocy humanitarnej w Wuhłedarze
— napisał gubernator obwodu donieckiego na Telegramie.
Dodał, że obecnie wiadomo o dwóch ofiarach śmiertelnych ataku i pięciu rannych.
Dokumentujemy wszystkie zbrodnie przeprowadzone przez Federację Rosyjską na naszej ziemi. Nie będzie przebaczenia dla winnych!
— podkreślił Kyryłenko.
11:35. Na Ukrainę dotarła broń przeciwpancerna i haubice z Estonii
Na Ukrainę dotarł sprzęt wojskowy, w tym systemy przeciwpancerne i haubice z Estonii; łączna wartość pomocy tego państwa dla Ukrainy to 220 milionów euro - informuje w środę estoński portal ERR News, powołując się na dane estońskiej ambasady na Ukrainie.
Pomoc wojskowa, medyczna i techniczna wysyłana z Estonii na Ukrainę została w ostatnich tygodniach znacznie zdywersyfikowana. Łączna wartość przesyłek, które już dotarły, bądź są w drodze na Ukrainę, to 220 mln euro - przekazał przedstawiciel estońskiego centrum inwestycji obronnych RKK.
RKK dodaje, że Estonia wysłała już na Ukrainę m.in. przeciwpancerne systemy rakietowe Javelin, amunicję i pomoc medyczną.
11:30 Sześć ciał osób rozstrzelanych przez Rosjan znalezionych w Buczy
Podczas patrolu w Buczy policja znalazła ciała sześciu osób zabitych przez rosyjskich okupantów. Śledczy kijowskiej policji obwodowej przeprowadzili oględziny miejsca zdarzenia, biegli sądowi znaleźli zwłoki 4 kobiet i 2 mężczyzn.
Śledczy wskazali, iż jedna z ofiar może być dzieckiem, ponieważ ciało jest małe. Na ciele jednej z kobiet znaleziono ranę postrzałową. Dodali, że po zastrzeleniu Rosjanie usiłowali spalić ciała.
11:15. Rosjanie ostrzeliwują dzielnice Charkowa
W nocy Rosjanie 27 razy, z różnej broni, ostrzelali dzielnice mieszkalne Charkowa - poinformował Oleg Sinegubow
Zaznaczył, że Siły Zbrojne Ukrainy zajmują pozycje, aktywne walki toczą się w kierunku Izium.
11:00 Były mer Rubiżnego przeszedł na stronę Rosji
Były mer miasta Rubiżne w obwodzie ługańskim Serhij Hortiw nie tylko przeszedł na stronę Rosjan, ale też przekazuje im informacje o osobach o proukraińskich poglądach - powiedział szef władz tego regionu Serhij Hajdaj, cytowany w środę przez portal Ukrainska Prawda.
Mer oprócz tego, że przeszedł na stronę okupantów, to jeszcze aktywnie z nimi współpracuje w kwestii wykrywania ukraińskich aktywistów. Po prostu ich wydaje. Taki 100-procentowy zdrajca, który wydaje okupantom ludzi o proukraińskich poglądach
— przekazał Hajdaj.
Zaznaczył przy tym, że Ukraina zdołała „trochę pokrzyżować plany okupantów, którzy chcieli zrobić obrazek, jak mer miasta przekazuje okupantom klucze i jak ich z radością witają”.
10:45. Trzy osady wyzwolone w rejonie Chersonia
W obwodzie chersońskim Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły dwie osady, które są częścią terytorialnej wspólnoty Wysokopil i jedną z TG Novovorontsov - poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
W wyniku ofensywnych działań Sił Zbrojnych Ukrainy nieprzyjaciel utracił kontrolę nad osadami Dobryanka, Novovoznesenske i Trudolyubivka. Walki trwają w rejonie osady Oleksandrivka
— czytamy.
10:30. Rosja wysłała na Ukrainę podchorążych Moskiewskiej Szkoły Dowodzenia
SBU, powołując się na mapy i wykazy żołnierzy, których jednostki zostały zniszczone w obwodzie donieckim, poinformowała, że Rosja wysłała podchorążych Moskiewskiej Szkoły Dowodzenia do walki na Ukrainę.
Również wśród uzyskanych dokumentów SBU znalazła kupony służbowe bez podania miejsca i daty wyjazdu, wykazy połączonego batalionu piechoty zmotoryzowanej, w tym wielu poborowych i podchorążych, paszporty obywateli rosyjskich, bilety wojskowe i inne.
10:15. Co trzeci rosyjski wojskowy z brygady „buczańskich katów” walczył w Syrii
Średnio co trzeci rosyjski wojskowy z brygady „buczańskich katów” walczył wcześniej w Syrii, broniąc reżimu Baszara el-Asada - pisze ukraiński portal Slidstwo.Info.
Według danych ukraińskiego wywiadu w okupacji Buczy, Irpienia i Hostomla w obwodzie kijowskim brali udział członkowie 155 brygady piechoty morskiej Floty Oceanu Spokojnego Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej. Rosjanie zabili tam setki cywilów.
Średnio co trzeci rosyjski wojskowy z 155. Brygady Piechoty Morskiej Floty Oceanu Spokojnego Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej walczył w Syrii, broniąc reżimu Baszara el-Asada
— czytamy w materiale ukraińskiego portalu.
10:00. Rosja straciła już ok. 18,6 tys. żołnierzy
Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 18,6 tys. żołnierzy, a także 684 czołgi, 332 systemy artyleryjskie, 150 samolotów i 135 śmigłowców – ogłosił w środę w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Od 24 lutego do 6 kwietnia Rosja straciła również 1861 pojazdów opancerzonych, 107 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 55 systemów przeciwlotniczych, 1324 samochody, siedem jednostek pływających, 76 cystern z paliwem, 96 bezzałogowych statków powietrznych i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu - poinformował Sztab w opublikowanym na Facebooku komunikacie.
9:50. Uzgodniono 11 korytarzy humanitarnych
Wicepremier Iryna Wierieszczuk poinformowała, że w środę utworzono 11 korytarzy humanitarnych. Korytarze humanitarne zostaną otwarte w następujących miejscach: Mariupol, Berediańsk, Tokmak, Enerhodar, Huliajpole, Melitopol, Siewierodonieck, Lisiczańsk, Popasna, Rubiżne, Gorske.
9:40. Rosjanie zastrzelili rowerzystę w Buczy - zweryfikowane nagranie
3 marca zwiad lotniczy Azowa nagrał dronem moment zastrzelenia przez rosyjskie wojsko rowerzysty.
Film przedstawia rowerzystę przemieszczającego się ulicą w Buczy. Gdy tylko rowerzysta skręcił, rosyjski samochód pancerny wystrzeliwuje wzdłuż drogi kilka pocisków dużego kalibru. Drugi pojazd opancerzony oddaje dwa strzały w rowerzystę.
Film został zweryfikowany przez analityków VoxCheck we współpracy z Public. Ponadto autentyczność nagrania potwierdził The New York Times.
9:30. Dwie niepełnoletnie siostry zgwałcone przez rosyjskich żołnierzy koło Iwankowa
Podczas okupacji okolic Iwankowa w obwodzie kijowskim rosyjscy żołnierze zgwałcili dwie siostry w wieku 15-16 lat; miejski szpital jest pełen rannych, a bomba kasetowa zabiła 12-letniego chłopca - podała stacja ITV, powołując się na mieszkańców wyzwolonego po 35 dniach rosyjskiej okupacji miasta.
Gdy żołnierze rosyjscy wycofali się z obrzeży Kijowa, Iwanków został odbity przez siły ukraińskie. Wojskowi inżynierowie na powrót połączyli leżące na północny zachód od ukraińskiej stolicy miasto z pozostałą częścią kraju, stawiając most pontonowy, a relacje mieszkańców z czasu okupacji wstrząsnęły opinią publiczną.
W jednej wsi był przypadek, że zgwałcono dwie siostry, dziewczyny w wieku 15 i 16 lat, dzieci (…) Kobiety wyciągano za włosy z ich piwnic, by mogli je maltretować. Dziewczyny zaczęły obcinać włosy na krótko, żeby być mniej atrakcyjne, by nikt na nie już nie patrzył
— powiedziała zastępczyni mera Iwankowa Maryna Bezczastna.
9:10. W Mariupolu nadal trwają ciężkie walki
W okrążonym przez rosyjskie wojska Mariupolu w południowo-wschodniej Ukrainie trwają ciężkie walki, a sytuacja humanitarna się pogarsza - poinformowało w środę rano brytyjskie ministerstwo obrony.
Ciężkie walki i rosyjskie ataki lotnicze trwają w okrążonym mieście Mariupol. Sytuacja humanitarna w mieście pogarsza się. Większość z 160 tys. mieszkańców nie ma światła, łączności, lekarstw, ogrzewania ani wody. Siły rosyjskie uniemożliwiły dostarczenie pomocy humanitarnej, prawdopodobnie w celu wywarcia presji na obrońców, aby się poddali
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
9:00. Wskutek agresji Rosji zginęło 167 dzieci, 279 zostało rannych
Co najmniej 167 dzieci zginęło, a 279 zostało rannych wskutek agresji Rosji na Ukrainie - podało w środę biuro prokuratora generalnego Ukrainy.
Te szacunki nie są ostateczne - trwa uściślanie danych w miejscach aktywnych działań bojowych. Biuro prokuratora generalnego podkreśla, że najwięcej dzieci ucierpiało w wyniku rosyjskiej agresji w obwodzie kijowskim, donieckim i charkowskim.
Trwa przymusowe wywożenie dzieci z Ukrainy do Rosji - zaalarmowano w komunikacie. Z jednej z placówek medycznych w Mariupolu rosyjscy żołnierze przymusowo wywieźli 12 dzieci, które były tam leczone. Do Sarańska w Rosji z Mariupola na siłę wywieziono matkę z domu zastępczego wraz z ośmiorgiem dzieci będącymi pod jej opieką, trojgiem własnych dzieci i trojgiem dzieci zaadoptowanych.
8:40. ANALIZA amerykańskiego ISW. Jakie są rosyjskie plany?
Rosja zrezygnowała z próby zdobycia Kijowa i przemieszcza wojska, by wzmocnić atak na południu i wschodzie Ukrainy; jej głównym celem jest zajęcie obwodów ługańskiego i donieckiego, w tym Mariupola, gdzie Ukraińcy wciąż stawiają opór – ocenił we wtorek amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wycofywanie się rosyjskich wojsk z okolic Kijowa zostało już niemal zakończone. Siły ukraińskie odzyskały kontrolę nad odcinkami granicy administracyjnej w obwodzie kijowskim i żytomierskim, a teraz postępują, by uczynić to również w okolicach Czernihowa. Wojska Rosji wycofują się również na kierunku sumskim – podał ISW (ang. Institute for the Study of War).
CZYTAJ WIĘCEJ: Wojska rosyjskie opuszczają Kijów i północną Ukrainę. ISW: Głównym celem jest zajęcie obwodów ługańskiego i donieckiego
8:20. W Borodziance Rosjanie strzelali do ludzi chcących ratować sąsiadów spod gruzów
W Borodziance w obwodzie kijowskim żołnierze rosyjscy strzelali do ludzi, chcących ratować sąsiadów spod gruzów ostrzelanych budynków - poinformował w środę Heorhij Jerko z lokalnych władz. W wyniku ostrzałów bloków mieszkalnych ludzie zostali żywcem pogrzebani w piwnicach - dodał.
Borodzianka, liczące kilkanaście tysięcy mieszkańców miasto w obwodzie kijowskim, zostało odbite przez ukraińskie siły z rąk rosyjskich wojsk pięć dni temu.
Jak opowiedział portalowi Obozrevatel p.o. szefa borodziańskiej rady miejskiej Jerko, Rosjanie rozstrzeliwali mieszkańców, ostrzeliwali budynki mieszkalne. „Nie zwracając uwagi na to, że do nich nikt nie otwierał ognia” - dodał Jerko.
Na początku mieszkańcy próbowali wyjechać z miasta własnymi samochodami, ale zostali ostrzelani z broni automatycznej. Wtedy zginęło pierwszych osiem osób.
Później rosyjscy żołnierze strzelali do ludzi nie tylko z automatów, ale też z broni ciężkiej. Miasto było również bombardowane.
Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował zdjęcia datowane na 5 kwietnia z Borodzianki po odbiciu jej z rąk najeźdźców.
07:32. Wojska Putina koncentrują się na ofensywie
Główne wysiłki Rosjan są skoncentrowane na przygotowaniu do ofensywy, mającej na celu ustanowienie pełnej kontroli nad obwodami donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy - przekazał w środę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Pozostaje ryzyko zastosowania przez Rosjan uzbrojenia rakietowego bazowania morskiego, powietrznego i lądowego. Rosjanie ostrzeliwują obiekty kompleksu obronnego, infrastruktury logistycznej oraz osiedla mieszkaniowe miast - czytamy.
07:18. Rosjanie szukali „ubranych na czarno nazistów”
Rosyjscy żołnierze chodzili od drzwi do drzwi konfiskując mieszkańcom broń myśliwską, telefony komórkowe, a czasem nawet zajmując domy i szukali „ubranych na czarno nazistów” - mieszkańcy wsi w obwodzie mikołajowskim, na południu Ukrainy, opowiadają dziennikarzom „Washington Post”, jak byli terroryzowani przez wojska okupanta.
Ich historie dają wgląd w znęcanie się i przemoc stosowaną wobec (…) cywilów i mogą zostać wykorzystane jako dowód w potencjalnych sprawach o zbrodnie wojenne przeciwko wojskom Putina
— podkreśla amerykański dziennik.
5:00. Jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych w ostrzale Rubiżnego
Jedna osoba zginęła, a pięć zostało rannych podczas rosyjskiego ostrzału Rubiżnego w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę rano szef władz tego regionu Serhij Hajdaj.
Gubernator przekazał, że we wtorek wskutek rosyjskich ostrzałów zostało zniszczonych 11 budynków w obwodzie ługańskim: dwa bloki mieszkalne i dziewięć domów jednorodzinnych.
Ostrzeliwano osiedla mieszkaniowe w miastach: Rubiżne, Lisiczańsk, Popasna, Siewierodonieck i w miejscowości Toszkiwka.
W Rubiżnem wskutek ostrzału zapaliła się cysterna z kwasem azotowym. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nikt nie został poszkodowany.
Podczas rosyjskiego ostrzału miasta zginęła jedna osoba, a pięciu mieszkańców zostało rannych. Siedem osób wydobyto spod gruzów.
3:40. Intel zawiesza działalność w Rosji
Jak informuje agencja Reuters, amerykański gigant technologiczny zawiesza wszystkie operacje biznesowe w Rosji ze skutkiem natychmiastowym.
Intel poinformował we wtorek, że wdrożył środki zapewniające ciągłość biznesową w celu zminimalizowania zakłóceń w działalności globalnej.
Intel przyłącza się do globalnej społeczności, potępiając wojnę Rosji przeciwko Ukrainie i wzywając do szybkiego powrotu na drogę pokoju
— czytamy w oświadczeniu korporacji.
3:00. Nieznane losy około 400 osób z Hostomla
Po 35 dniach rosyjskiej okupacji kijowskiego przedmieścia Hostomel nadal nie odnaleziono około 400 mieszkańców, oświadczył szef miejscowej administracji wojskowej Taras Dumenko w lokalnej stacji radiowej, poinformował w nocy z wtorku na środę portal internetowy „Ukraińska Prawda”.
Władze obecnie sprawdzają piwnice w mieście.
Wiemy o ludziach, że zostali zabici, mamy potwierdzenia, zdjęcia i nagrania wideo, ale wciąż nie możemy ich znaleźć
— oświadczył Dumenko w Gromadzkim Radiu.
Według Dumenki, Rosjanie „zacierali ślady swoich okrucieństw.”
Od początku wojny Hostomel, położony na północny zachód od stolicy kraju, Kijowa, wraz z pobliskim lotniskiem, był miejscem ciężkich walk.
Większość z 16 000 mieszkańców opuściło miasto
01:40. Osiem rosyjskich pocisków rakietowych zniszczonych
W ciągu ostatnich 24 godzin ukraińskie siły powietrzne zniszczyły osiem pocisków rakietowych typu cruise, poinformowało Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy na portalu Telegram - podała agencja prasowa Ukrinform.
Według ukraińskich wojskowych nieprzyjaciel zmienił taktykę walki w powietrzu. Obecnie rosyjskie siły starają się nie wchodzić w obszar oddziaływania ukraińskich systemów obrony przeciwlotniczej i unikać bezpośredniego kontaktu z myśliwcami.
01:20. Nowe sankcje zabraniają wszelkich inwestycji w Rosji
W ramach nowych sankcji wobec Moskwy rząd USA wprowadził zakaz „wszelkich nowych inwestycji” w Rosji - oświadczyła we wtorek rzeczniczka prezydenta USA Białego Domu Jen Psaki - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA.
Ponadto zaostrzone zostaną istniejące sankcje przeciwko rosyjskim bankom i spółkom państwowym, a także objęci nimi zostaną kolejni członkowie rosyjskich elit i ich rodziny.
Sankcje zostaną nałożone w ścisłej koordynacji z partnerami w Europie i pozostałymi członkami grupy G7 podkreśliła rzecznik Bialego Domu.
Te działania,osłabią kluczowe instrumenty rosyjskiej władzy państwowej oraz spowodują natychmiastowe szkody gospodarcze
— dodała Psaki
Impulsem dla nowych sankcji były informacje o masakrze w Buczy.
00:50. Zełenski: Rosja dyskredytuje wszystkie instytucje międzynarodowe
Uczestnicząc w instytucjach międzynarodowych, Rosja stara się blokować wszystko, co konstruktywne, rozpowszechniać kłamstwa i usprawiedliwiać zło, które czyni - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński w swoim wystąpieniu wideo w mediach społecznościowych- informuje portal Ukrinform.
Rada Bezpieczeństwa ONZ istnieje, a bezpieczeństwo na świecie nie. Dla nikogo. To zdecydowanie oznacza, że Organizacja Narodów Zjednoczonych nie jest w stanie wypełniać funkcji, do których została stworzona. Winę za to ponosi tylko jedno państwo - Rosja, która dyskredytuje ONZ i wszystkie inne instytucje międzynarodowe, w których nadal uczestniczy
— oświadczył Zełenski.
00:25. Eksplozje w obwodzie lwowskim i dniepropietrowskim
Ukraińskie media poinformowały o eksplozjach w rejonie Lwowa i w Dniepropietrowsku na południowym wschodzie kraju - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA.
Szef lwowskiej administracji wojskowej, Maksym Kozycki potwierdził eksplozje z wtorku na środę w pobliżu miasta Radaczów, na północny wschód od Lwowa - poinformował portal internetowy „Ukraińska Prawda”.
Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych.
Również w obwodzie dniepropietrowskim naoczni świadkowie donoszą o eksplozjach w przemysłowym mieście Nowomoskowsk oddalonym około 25 kilometrów od stolicy regionu - Dniepropietrowska, informuje portal internetowy.
red/wPolityce.pl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/593206-relacja-42-dzien-wojny-na-ukrainie