Trwa 40. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. W obliczu silnego oporu Ukraińców, Rosjanie atakują nie tylko obiekty wojskowe, strategiczne i lotniska - celem najeźdźców jest ludność cywilna. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Poniedziałek, 4 kwietnia 2022
20:45. Prokuratura generalna: w Buczy znaleziono ciała kolejnych pięciu ofiar ze związanymi rękami
Biuro prokurator generalnej Ukrainy Iryny Wenediktowej poinformowało w poniedziałek wieczorem w komunikacie, że w sanatorium dla dzieci w Buczy znaleziono ciała kolejnych pięciu ofiar ze związanymi rękami.
Zamordowani „nieuzbrojeni cywile” byli bici przed śmiercią - głosi komunikaty prokuratury.
Wcześniej w poniedziałek Wenediktowa oświadczyła, że w regionie kijowskim, m.in. w Buczy, prowadzone są śledztwa dotyczące czynów sił rosyjskich, które można uznać za zbrodnie wojenne.
Najtragiczniejsza sytuacja jest w Borodziance, miejscowości położonej na północny zachód od Kijowa - powiedziała Wenediktowa, nie podając dodatkowych informacji.
Resort spraw wewnętrznych Ukrainy poinformował, że nadal aktualizuje liczbę osób zamordowanych w Buczy, ponieważ ich ciała były chowane w piwnicach, domach, na placach i bezpośrednio na terenie przylegającym do budynków. Zginęło ponad 400 osób.
20:40. W ostrzale pociskami kasetowymi zginęło dziewięć osób
Dziewięć osób zginęło, a 41 zostało rannych w poniedziałek w wyniku ostrzału pociskami kasetowymi miasta Mikołajów na południu Ukrainy - poinformował mer miasta Ołeksandr Senkewycz, cytowany przez portal RBK.
Pod wieczór jedna z naszych dzielnic została ostrzelana. W wyniku ostrzału zginęło dziewięć osób, a 41 odniosło obrażenia
— powiedział Senkewycz.
Wykorzystanie amunicji kasetowej na terenach, gdzie mieszkają ludzie, jest niezgodne z międzynarodowym prawem humanitarnym.
20:05. Rosjanie wyrzucają ludzi z burs i umieszczają tam żołnierzy
W mieście Aleszki na południu Ukrainy Rosjanie mają wyrzucać ludzi z burs, by na ich miejsce kwaterować swoich żołnierzy - podał w poniedziałek na Facebooku mer 24-tysięcznej miejscowości w obwodzie chersońskim Jewhen Ryszczuk.
W szkole zawodowej osiedliła się duża liczba rosyjskich wojskowych, ok. 500 osób, ludzie są eksmitowani z burs, dzielnica Ametyst jest cała zamieszkana przez rosyjskich wojskowych
— powiedział Ryszczuk.
19:15. Ukraina jest jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie
Ukraina jest obecnie jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie - poinformowało w poniedziałek na Twitterze Biuro ONZ ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej na Ukrainie (OCHA Ukraine).
Ukraina jest jednym z najbardziej zaminowanych krajów na świecie. Jeszcze przed trwającą obecnie ofensywą rosyjską ponad 1,8 miliona ludzi żyło w otoczeniu min przez osiem lat
— napisała organizacja.
Według OCHA w wielu częściach Ukrainy, gdzie toczą się zaciekłe walki, Rosjanie rozlokowali nowe miny w pobliżu domów, szpitali i wzdłuż dróg. W związku z tym ludność cywilna może być tam uwięziona i nie ma możliwości opuszczenia obszarów objętych wojną.
Wielu ludzi w takiej sytuacji nie może wrócić do domu. Wojny się kończą, ale miny pozostają w ziemi, zagrażając życiu przez wiele lat. Miny lądowe i wybuchowe pozostałości wojny wzdłuż dróg i na obszarach mieszkalnych uniemożliwiają organizacjom humanitarnym dostarczanie pomocy najbardziej potrzebującym
— podkreślono.
19:05. Rosja musi uzupełniać straty oficerami z uczelni wojskowych
Oficerowie z uczelni wojskowych w Rosji przechodzą intensywne szkolenia, by obejmować stanowiska w jednostkach - podał w poniedziałek ukraiński sztab generalny na Facebooku. W ten sposób uzupełniane są straty w wojsku rosyjskim na Ukrainie.
Rosyjskie dowództwo wojskowe stara się uzupełnić dotychczasowe straty za pomocą oficerów z wyższych wojskowych placówek oświatowych. Według dostępnych informacji Akademia Wojskowa Korpusu Łączności w Petersburgu pilnie szkoli oficerów do obejmowania stanowisk w jednostkach wojskowych
— podał sztab.
18.50. Prokurator generalna Ukrainy: naliczyliśmy ponad 4 tys. rosyjskich zbrodni wojennych
Naliczyliśmy ponad 4 tys. rosyjskich zbrodni wojennych i nawet nie byliśmy jeszcze w stanie zbadać, co dzieje się w Mariupolu - stwierdziła prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa w poniedziałek w stacji BFM TV.
„Pracujemy nad tym, aby wszyscy odpowiedzialni zostali postawieni przed sądem”
– zapewniła Wenediktowa.
18:45. Władze: Rosjanie porwali wójta na południu obwodu chersońskiego
W miejscowości Zeliznij Port na południu obwodu chersońskiego miało dojść w poniedziałek do uprowadzenia Mychajło Buraka, wójta jednej z gmin w tym regionie. Informację tę podał zastępca przewodniczącego rady obwodu chersońskiego Jurij Sobołewski w serwisie Facebook.
„Otrzymaliśmy informację, że dziś (w poniedziałek) o godzinie 10.30 w Zeliznim Porcie najeźdźcy uprowadzili szefa gminy bechterskiej Buraka Mychajło Iwanowicza. Jego miejsce pobytu jest obecnie nieznane”
— napisał Sobołewski.
18:40. Szef MSZ Ukrainy: zbrodnie wojenne w Buczy to wierzchołek góry lodowej
Zbrodnie wojenne w Buczy to wierzchołek góry lodowej, obawiam się, że w Mariupolu zostało ich popełnionych jeszcze więcej - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który w Warszawie spotkał się ze swoją brytyjską odpowiedniczką Liz Truss.
Kułeba wezwał też szefów wszystkich firm zagranicznych, które nie chcą wycofać się z Rosji, oraz przedstawicieli krajów, które mają wątpliwości co do dalszego zaostrzania sankcji przeciwko niej, by przyjechali do Buczy i na własne oczy zobaczyli popełnione tam zbrodnie wojenne.
18:25. Pentagon: przyspieszyliśmy dostawy broni na Ukrainę
Wszystko, co robimy w związku z Ukrainą jest przyspieszane, w tym dostawy broni - powiedział wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, w ciągu ostatniej doby USA koordynowały dostawę pomocy wojskowej z sześciu krajów.
„Wszystko, co robimy w związku z Ukrainą jest przyspieszane. Wszystko”
— powiedział urzędnik podczas briefingu dla dziennikarzy.
„Te odrażające doniesienia z Buczy tylko pokazują, jak ważne jest, byśmy kontynuowali to bardzo przyspieszone tempo”.
Urzędnik stwierdził że USA dotychczas nie były w stanie zweryfikować doniesień o zbrodniach, ale nie mają powodu, by wątpić w dostępne informacje.
Pytany o doniesienia o przekazywaniu Ukrainie posowieckiego sprzętu, w tym czołgów, za pośrednictwem USA, przedstawiciel resortu odmówił bezpośredniego komentarza, ale stwierdził, że w ciągu ostatniej doby Stany Zjednoczone skoordynowały przekazanie Ukrainie pakietu pomocy wojskowej z sześciu krajów. Dodał też, że w poniedziałek szef Pentagonu Lloyd Austin rozmawiał ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem na temat potrzeb Ukrainy w tym względzie.
Odnosząc się do sytuacji militarnej na Ukrainie, oficjel stwierdził, że Rosjanie wycofali ok. dwóch trzecich sił zgromadzonych w ramach ofensywy na Kijów i większość z nich gromadzi się na Białorusi. Dodał, że wokół stolicy zgromadzonych było ok. 20 batalionowych grup taktycznych spośród ok. 125 takich jednostek uczestniczących w całej inwazji.
Dodał, że obecnie głównym punktem rosyjskich działań są okolice Iziumu na południe od Charkowa i to tam skoncentrowane są rosyjskie naloty i uderzenia. Jednocześnie zaznaczył, że Rosja nie poczyniła widocznych postępów w Mariupolu, gdzie wciąż trwają zaciekłe walki. Rosyjskie wojska są też w defensywie pod Chersoniem na południu kraju.
18:00 Mer Witalij Kliczko do kijowian: nie wracajcie jeszcze do stolicy
Mer Kijowa Witalij Kliczko zaapelował do mieszkańców ukraińskiej stolicy, którzy opuścili miasto z powodu wojny, by wstrzymali się z powrotem przynajmniej do końca tego tygodnia.
„Jeśli macie taką możliwość, odłóżcie swój powrót do Kijowa o kilka dni. Prośba, by odłożyć powrót do końca tego tygodnia. Później będziemy mogli jasno powiedzieć (kiedy można wrócić)”
— powiedział Kliczko cytowany przez portal informacyjny Ukrainska Prawda. Wyjaśnił, że w wyzwolonych miejscowościach obwodu kijowskiego obowiązuje całodobowa godzina policyjna, a na przedmieściach Kijowa jest wiele niewybuchów pozostawionych przez Rosjan.
„Ponadto, mimo że nasza obrona przeciwlotnicza działa dość skutecznie, nie wykluczamy, że jeszcze może dojść do ataków rakietowych na stolicę Ukrainy”
– dodał.
17:50. Władze okupowanego Chersonia: kończą się jedzenie, leki, paliwo
W okupowanym przez Rosjan Chersoniu na południu Ukrainy kończą się jedzenie, leki, paliwo - alarmuje rada miejska.
„Chersoń jest otoczony przez okupantów. Nie możemy wyjechać. Do nas nikt nie może wjechać”
— czytamy na stronie internetowej miejscowych władz. Jak dodano, w mieście, które przed wojną liczyło około 300 tys. mieszkańców, kończy się mąka do wypiekania chleba, są problemy z dostępnością leków i paliwa.
W Chersoniu stanęły przedsiębiorstwa, wiele osób straciło pracę. Jednak - jak zapewnia rada miejska - mieszkańcy pomagają sobie wzajemnie.
„Chersoń to Ukraina!”
— podkreśliły władze.
17:30. W uwolnionych spod okupacji miastach obwodu kijowskiego godzina policyjna do czwartku
W wyzwolonych spod rosyjskiej okupacji miastach obwodu kijowskiego będzie obowiązywać godzina policyjna do 6 rano 7 kwietnia - poinformował szef władz tego regionu Ołeksandr Pawluk. Trwa oczyszczanie obiektów infrastruktury z ładunków wybuchowych zostawionych przez Rosjan - dodał.
Wydłużona godzina policyjna będzie obowiązywać w miejscowościach rejonu browarskiego, wyszogrodzkiego i buczańskiego, uwolnionych spod okupacji. Na całej reszcie terytorium obwodu godzina policyjna będzie trwać od 21 w poniedziałek do 6 we wtorek.
„Proszę, by ze zrozumieniem traktować tymczasowe niedogodności, które są zaprowadzane na uwolnionych od orków (Rosjan) terytoriach. Takie działania są konieczne w pierwszej kolejności dla bezpieczeństwa mieszkańców, którzy tam zostali” - napisał Pawluk.
17:25. Mer Buczy: nie wybaczymy Rosjanom tych okrucieństw
Ukraińcy nie wybaczą Rosjanom okrucieństw popełnionych w Buczy - powiedział mer tego ukraińskiego miasta Anatolij Fedoruk. W wywiadzie dla CNN szczegółowo opisał zniszczenia dokonane przez Rosjan.
„Połowa miasta jest zniszczona” - powiedział Fedoruk i zaznaczył, że obecnie prowadzone są prace mające na celu odminowanie ulic i domów oraz odbudowę podstawowej infrastruktury. „Miasto przechodzi ze stanu wojennego do życia w czasie pokoju” - ocenił.
„Pracujemy również nad identyfikacją ciał osób, które zostały zastrzelone w naszym mieście. Zostali oni masowo zabici przez rosyjskich okupantów. Wielu z nich to ludzie starsi”
– mówił mer Buczy.
„Odnosimy wrażenie, że rosyjscy okupanci dostali zielone światło od Putina i (Siergieja) Szojgu, rosyjskiego ministra obrony, na zorganizowanie +safari+ na Ukrainie, a ponieważ nie byli w stanie zająć Kijowa, wyładowali frustrację na Buczy i okolicach”
– dodał Fedoruk.
„Nigdy nie wybaczymy narodowi rosyjskiemu – nie osobiście, nie indywidualnie, ale w całości – nie wybaczymy okrucieństw, które miały tu miejsce”
— zapowiedział i uściślił, że do tej pory urzędnicy w Buczy byli w stanie zidentyfikować około 50 proc. zabitych cywilów.
„Odbudujemy miasta, ale zachowamy pamięć o tym, przez co przeszli nasi ludzie. To nigdy nie umrze, to na zawsze zostanie z nami” - mówił Fedoruk. „Spodziewamy się zobaczyć ten sam obraz na całym terytorium, od Kijowa po Mariupol i Chersoń” - dodał.
17:12. W oblężonym Mariupolu wciąż jest ok. 130 tys. cywilów
W oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy wciąż jest ok. 130 tys. cywilów - poinformował w poniedziałek mer tego miasta Wadym Bojczenko.
Mer przekazał, że korytarzem między Berdiańskiem i Zaporożem ewakuowano dotychczas prawie 90 tys. osób. W wioskach wokół miasta rozlokowało się ok. 70 tys. ludzi, którzy wyszli z Mariupola albo wyjechali prywatnym transportem - powiedział mer, cytowany przez Suspilne. Według niego w mieście wciąż jest ok. 130 tys. ludzi.
Mer dodał, że 90 proc. miejskiej infrastruktury zostało zniszczone.
17:10. Dotychczas na wojnie zginęło 18 dziennikarzy
Od początku wojny na Ukrainie zginęło 18 dziennikarzy - podało w poniedziałek ministerstwo kultury i polityki informacyjnej, powołując się na dane biura ukraińskiego prokuratora generalnego.
Spośród 18 dziennikarzy, którzy zginęli 15 osób to mężczyźni, a 3 - kobiety. Oprócz tego, 8 przedstawicieli mediów zostało porwanych, a 13 - rannych. Dane te ministerstwo opublikowało na swojej stronie w serwisie Facebook.
17:00. Rosjanie przygotowują się do zajęcia Charkowa
Rosyjskie wojska przygotowują się do zajęcia Charkowa i zaatakowania ukraińskich sił w Donbasie - powiedział w poniedziałek rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
Główne działania przeciwnik skoncentrował na przygotowaniu do wznowienia działań ofensywnych, by otoczyć ugrupowania Połączonych Sił (w Donbasie) i opanować miasto Charków
— przekazał rzecznik.
Przeciwnik wzmacnia ugrupowania wojsk zachodniego i południowego okręgu wojskowego na kierunku słobożańskim i donieckim - dodał. Siły wzmacnia poprzez przerzucanie wojsk z innych okręgów wojskowych oraz poprzez włączenie jednostek rezerwy.
Rosjanie tworzą szlaki zabezpieczenia logistycznego, robią zapasy amunicji, rakiet, paliwa, przygotowują placówki medyczne do przyjęcia dużej liczby rannych - poinformował Motuzianyk.
16:50. Rosjanie nadal blokują ewakuację ludności z Mariupola
Autobusy, które miały ewakuować ludność cywilną z Mariupola, nie dotarły w poniedziałek do oblężonego miasta - potwierdziła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
W wypowiedzi dla państwowej telewizji Wereszczuk oskarżyła siły rosyjskie o blokowanie wysiłków ewakuacyjnych Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) i dodała, że w Mariupolu wciąż jest uwięzionych 100 obywateli tureckich.
Wereszczuk powiedziała też, że Ukraińcy przetrzymują obecnie ok. 600 rosyjskich jeńców wojennych.
16:45. Wiele czynów Rosjan to zbrodnie przeciw ludzkości
Ukraińska prokurator generalna Iryna Wenediktowa oświadczyła w poniedziałek w publicznej telewizji, że wiele czynów popełnionych przez Rosjan na Ukrainie można uznać za zbrodnie przeciw ludzkości i pod tym kątem prowadzone są śledztwa w regionie kijowskim, m.in. w Buczy.
CZYTAJ WIĘCEJ: UE wesprze ukraińską prokuraturę. Wenediktowa mówi wprost: Wiele czynów popełnionych przez Rosjan to zbrodnie przeciw ludzkości
16:30. Zdjęcia zniszczonego teatru dramatycznego w Mariupolu
Władze oblężonego przez Rosjan Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy opublikowały w poniedziałek zdjęcia przedstawiające wnętrze ostrzelanego, zniszczonego teatru dramatycznego, w którym przed bombardowaniem chroniły się setki ludzi.
Teatr w Mariupolu znalazł się pod ostrzałem 16 marca. Szacuje się, że w ataku zginęło ok. 300 osób. Do tej pory nie jest znana dokładna liczba ofiar w związku z trwającymi w mieście walkami.
Zdjęcia wnętrza zniszczonego budynku opublikowała mariupolska rada miejska.
16:15. Ludobójstwo w Buczy to inscenizacja?
Jak przekazał kanał NEXTA, szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow „nazwał ludobójstwo Ukraińców w Buczy inscenizowanym”.
16:00. W Kijowie zlikwidowano grupę rosyjskich agentów
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w Kijowie zlikwidowała grupę informatorów rosyjskich służb specjalnych oraz dwa ośrodki wysyłania SMS-ów.
Agenci wroga zbierali dane o ruchu sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych i Obrony Terrorystycznej w obwodzie kijowskim. Ponadto w Kijowie został zdemaskowany pracownik jednego ze szpitali miejskich zwerbowany przez rosyjskie służby specjalne.
15:45. Mikołajew ostrzelany pociskami kasetowymi
Mer Mikołajewa Ołeksandr Senkiewicz poinformował na Telegramie o ostrzelaniu miasta przez Rosjan pociskami kasetowymi.
Rosyjska rakieta trafiła w bazę produkcyjną.
15:40. Ponad 7 tys. rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie
Funkcjonariusze organów ścigania odnotowali ponad siedem tysięcy rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie.
Prokurator generalna Irina Venediktova powiedział, że prokuratorzy pracują na wszystkich punktach kontrolnych w celu przesłuchania ukraińskich uchodźców w celu zidentyfikowania zbrodni wojennych.
15:35. Najnowsza mama obrazująca sytuację na Ukrainie
Z przekazywanych przez stronę ukraińską informacji wynika, że przygotowuje się ona do odparcia uderzenia wroga na wschodzie Ukrainy – na styku obwodów charkowskiego, ługańskiego i donieckiego – i traktuje zagrożenie niezwykle poważnie. Poza deklaracjami o przygotowaniu do ciężkich walk świadczą przede wszystkim apele do mieszkańców, by się ewakuowali. Jest to o tyle istotne, że dotychczas – poza rejonami na północ i zachód od Doniecka i Gorłówki, w których po 2014 r. zbudowano linie umocnień – naturalnymi punktami obrony najczęściej są tereny zabudowane, co prowadzi do ich całkowitego zniszczenia. Kwestią otwartą pozostaje możliwość wzmocnienia sił ukraińskich na wschodzie kraju jednostkami operującymi dotychczas w rejonie Kijowa i Czernihowa, zwłaszcza że obrońcy nie dowierzają intencjom agresora i uważają ich odstąpienie na północy za tymczasowe.
Jak wskazuje Ośrodek Studiów Wschodnich, rosyjski agresor zdaje się zupełnie nie przejmować kwestiami wizerunkowymi, jak również ponoszonymi stratami. Ujawnienie zbrodni wojennych popełnionych przez wycofujące się wojska rosyjskie z miejscowości położonych w obwodzie kijowskim świadczy, że Rosjanie uznają za cel operacji wojskowej nie tylko wymuszenie ustępstw politycznych, ale i spacyfikowanie społeczeństwa ukraińskiego. Zgoda rosyjskich dowódców wojskowych na przeprowadzenie okrutnej pacyfikacji ludności cywilnej można uznać za akt zemsty na ludności, która swoją postawą utrudniała prowadzenie działań bojowych. Użycie broni gładkolufowej do rozpraszania demonstrantów w okupowanych miastach świadczy, że w pacyfikacji manifestantów wzięły oddziały rosyjskiej Gwardii Narodowej, w której skład wchodzą formacje policyjne OMON.
15:30. Siły ukraińskie pozyskały ważne rosyjskie dokumenty
Gwardia Narodowa pozyskała ważne dokumenty od batalionowo-taktycznej grupy wojsk rosyjskich walczących w jednym z rejonów obwodu kijowskiego.
Żołnierze odkryli lokalizację stanowiska dowodzenia batalionowo-taktycznej grupy wojsk rosyjskich. Podczas wnikliwych oględzin stanowiska dowodzenia odnaleziono ważne dokumenty: księgę metrykalną, spis kadrowy, obliczenia bojowe i numeryczne, a także tablicę znaków wywoławczych.
15:15: Zełenski w Buczy: codziennie znajdujemy ofiary rosyjskiego bestialstwa
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w poniedziałek miasteczko Bucza pod Kijowem, gdzie rosyjskie wojska popełniły masowe zbrodnie na ludności cywilnej. Codziennie znajdujemy ofiary rosyjskiego bestialstwa w tym mieście. To ludobójstwo - powiedział Zełenski.
Doprowadzimy do ukarania wszystkich rosyjskich zbrodniarzy. Zostaną postawieni przed międzynarodowym wymiarem sprawiedliwości
— zadeklarował Zełenski.Prezydent, cytowany przez gazetę Ukrainska Prawda, zapowiedział kontynuację wysiłków dyplomatycznych w celu zakończenia wojny z Rosją.
Jesteśmy w Europie, w XXI wieku. Dołożymy wszelkich starań wojskowych i dyplomatycznych
— oświadczył Zełenski.
CZYTAJ TAKŻE:Prezydent Zełenski na miejscu ludobójstwa w Buczy! „Doprowadzimy do ukarania wszystkich rosyjskich zbrodniarzy”
15:00. Tak wygląda zniszczone lotnisko Hostomel
14:45. W Kijowie otwiera się coraz więcej sklepów
W czterdziestym dniu ataku Rosji na Ukrainę, w jej stolicy Kijowie otwiera się coraz więcej sklepów, restauracji, kawiarni i punktów usługowych; powoli w przeszłość odchodzą kolejki, które zniknęły również sprzed aptek. Coraz rzadsze są alarmy przeciwlotnicze, ponownie otwierane są kolejne odcinki metra.
Od poniedziałku została uruchomiona jedna z dwóch linii metra, łącząca prawo- i lewobrzeżną część Kijowa. Ponownie otwarto dla pasażerów również ważną stację przesiadkową - Złotą Bramę, łączącą dwie linie metra.
Pociągi kursują średnio raz na godzinę w godz. 6.30–19. Metro nadal pełni jednak podwójną funkcję – komunikacji miejskiej i schronu. Władze miasta zapowiedziały, że we wtorek znów zacznie działać kilka linii tramwajowych.
Ponownie otwierają się nie tylko sklepy spożywcze, ale także odzieżowe i zoologiczne, zakłady optyczne, salony fryzjerskie i urzędy pocztowe.
14:30. Rosyjska armia przemieszcza się na terytorium Białorusi
Duża kolumna około 50 rosyjskich pojazdów ze znakami „V” jechała autostradą M1 z Tałoczyna w kierunku Orszy. 42 rosyjskie śmigłowce wystartowały z Maczuliszczy do Rosji w ciągu ostatnich 3 godzin -informuje na Twitterze MotolkoHelp.
14:20. Rosyjska kolumna w drodze z Kupjanska do Izjum
Wojska rosyjskie przygotowują się do ofensywy na wschodzie. Kolumna rosyjskiego sprzętu wojskowego została zauważona w obwodzie charkowskim na drodze z Kupjanska do Izyum - informuje Харьков Life.
Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, po opuszczeniu północnej Ukrainy wojska rosyjskie przygotowują się do ataku na wschodzie.
14:00. Dwa rosyjskie czołgi i jeden BMP zniszczone przez Ukrainców
Siły 128. Oddzielnej Zakarpackiej Brygady Szturmowej Górskiej zniszczyły dwa rosyjskie czołgi i jeden BMP przy pomocy wyrzutni Javelin i Corsair.
13:50. Borrel: Za okrucieństwa popełnione w Buczy odpowiadają rosyjskie władze
Unia Europejska potępia okrucieństwa dokonane przez rosyjskie wojska na Ukrainie i pilnie dyskutuje na temat nowych sankcji przeciwko Rosji - przekazał w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
UE „w najmocniejszych słowach potępia zgłoszone okrucieństwa popełnione przez rosyjską armię w kilku okupowanych miastach Ukrainy, które zostały teraz wyzwolone” - przytacza AFP komunikat wydany przez wysokiego przedstawiciela Unii Europejskiej ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.
13:40. Rosjanie zniszczyli cmentarz w Czernihowie
Wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Emine Dżaparowa poinformowała, że Rosyjscy okupanci zdewastowali cmentarz w Czernihowie. Pochowano tam ukraińskich żołnierzy, którzy od 2014 roku walczyli z agresją Kremla.
13:30. Rosyjskie wojska nie okupują już żadnej miejscowości w obwodzie sumskim
Rosyjskie siły zbrojne nie okupują już żadnego miasta ani wsi w obwodzie sumskim na północy Ukrainy. Większość wojsk okupanta wycofała się z tego regionu - poinformował w poniedziałek szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki na antenie jednej z ukraińskich stacji telewizyjnych.
Ukraińscy żołnierze oczyszczają teren z ostatnich rosyjskich formacji, które jeszcze znajdują się na terenie obwodu. Rosjanie pozostawili po sobie dużo sprzętu wojskowego
— relacjonował Żywycki, cytowany przez agencję Reutera.
W niedzielę wieczorem szef regionalnej administracji zamieścił nagranie na Facebooku i Telegramie, w którym przekazał, że rosyjskie siły zbrojne „od soboty masowo opuszczają obwód sumski”, ale „na razie jest jeszcze za wcześnie, by mówić, że region został wyzwolony”.
13:10. Rosjanie porwali co najmniej 16 samorządowców
Od początku agresji na Ukrainę Rosjanie porwali co najmniej szesnastu przedstawicieli samorządów. Jak podaje Ukrinform, odnotowano także fakt świadomego zabójstwa. O sytuacji informuje Komitet Władzy Państwowej Rady Najwyższej.
13:00. Co najmniej 400 osób zginęło w Buczy podczas okupacji
Co najmniej 400 osób zginęło w Buczy w obwodzie kijowskim podczas rosyjskiej okupacji – poinformował w poniedziałek doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko w Radiu Swoboda.
W dalszym ciągu sprawdzamy piwnice, domy. Ludzie chowali zabitych bezpośrednio na terenie przylegającym do budynków, na placach zabaw dla dzieci. Dlatego liczba (zabitych) jest aktualizowana
— powiedział Denysenko.
Zaznaczył, że proces rozminowywania Buczy potrwa kilka dni.
12:55. Zagrożenie wrogimi nalotami na terytorium Polesia
Na terytorium Polesia istnieje zagrożenie nalotami rosyjskich samolotów na różne obiekty, w tym infrastrukturę cywilną - wskazuje ukraiński sztab.
12:45. Rosjanie kończą przegrupowanie na wschodzie Ukrainy
Następuje ruch jednostek Wschodniego Okręgu Wojskowego i wojsk powietrznodesantowych z Białorusi do Rosji. W szczególności ruch broni, sprzętu wojskowego i personelu odbywa się koleją i powietrzem - wskazuje ukraiński sztab.
Wróg kończy przegrupowanie i wymianę jednostek, które utraciły zdolności ofensywne, w celu wznowienia aktywnych działań ofensywnych.
12:30. Ideologia „rosyjskiego miru” jest tym samym, co ideologia nazizmu
Ideologia „rosyjskiego miru” jest tym samym, co ideologia nazizmu. Usprawiedliwia przemoc, morderstwa, wojny i ludobójstwo, dlatego musi być odrzucona i potępiona w taki sam sposób, jak potępiany jest nazizm, jego ideolodzy i jego zbrodnie - napisał w poniedziałek na Twitterze zwierzchnik Cerkwi Prawosławnej Ukrainy metropolita Epifaniusz.
Współtwórcami tej zbrodniczej ideologii są szef Patriarchatu Moskiewskiego Cyryl Gundiajew i jego współpracownicy. On i jego podwładni nie tylko rozniecili ten ogień, ale także otwarcie pobłogosławili oprawców i morderców
— dodał Epifaniusz.
12:20. Zniszczone i uszkodzone budynki w oblężonym Mariupolu.
12:10. Kreml „zdecydowanie zaprzecza” oskarżeniom o zabijanie ludności cywilnej
Kreml „zdecydowanie zaprzecza” oskarżeniom o zabijanie ludności cywilnej w Buczy - oświadczył rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow.
Moskwa kategorycznie odrzuca wszelkie oskarżenia o zabijanie cywilów w mieście Bucza i proponuje omówienie tego tematu na najwyższym możliwym szczeblu, w tym w Radzie Bezpieczeństwa ONZ
— powiedział Pieskow .
12:00. Lista rosyjskich żołnierzy dokonujących masakry w Buczy
Ukraiński wywiad opublikował listę z danymi rosyjskich żołnierzy, którzy brali udział w popełnieniu zbrodni wojennych w mieście Bucza w obwodzie kijowskim.
LISTA DOSTĘPNA TUTAJ
11:50. Rosyjski pocisk trafił w kościół w Rubeznoje, raniąc dwóch księży
W mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim dwóch księży zostało rannych w wyniku rosyjskiego ostrzału - informuje Ukrinform.
Jak wskazał szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Haidai, rosyjski pocisk trafił w cerkiew ku czci św. Łukasza Krymskiego w Rubeznoje.
11:40. Zmiany terytorialne działań wojennych na Ukrainie
11:30. Ukraińscy żołnierze odstraszają Rosjan w obwodzie donieckim
Żołnierze ukraińscy nadal odstraszają Rosjan z terenów w pobliżu wsi Novoluhanske (obwód doniecki). Nastrój na pozycjach jest bojowy. - Tylko zwycięstwo. Nie ma innego wyjścia.
11:25. Rosyjska kolumna „wysłana do piekła”
Jak informuje Ukrinform, rosyjska kolumna została „wysłana do piekła” w rejonie Czernihowa.
11:20. Najemnicy Wagnera zauważeni w Doniecku
Dziennikarz śledczy Christo Grozev poinformował, że w Doniecku zauważono wagnerowców.
Zdjęcie, opublikowane przez blogera związanego z GRU, zostało zrobione przed hotelem Park Inn, gdzie do niedawna znajdowała się misja OBWE.
11:15. Nazwy jednostek wojskowych z siedzibą w Buczy i Irpieniu
Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz zamieścił w sieci nazwy jednostek i pododdziałów Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej z siedzibą w Irpieniu i Buczy.
Wolontariusze InformNapalmu odnaleźli dane dowódcy jednostki 51460, 64. samodzielnej brygady strzelców zmotoryzowanych, która według wstępnych danych popełniła zbrodnie wojenne w rejonie Buczy.
11:05. Rosja zaminowała 80 tys. km kw. ukraińskiego terytorium
Wojska rosyjskie zaminowały 80 tys. km kwadratowych terytorium Ukrainy – poinformowało w poniedziałek ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej oficjalnej stronie internetowej.
O ile po pierwszej fali rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę w 2014 r. oczyszczenia wymagało blisko 16 tys. kilometrów kwadratowych obwodów ługańskiego i donieckiego, o tyle dziś, według wstępnych danych, jest to już 80 tys. km kw terytorium Ukrainy
— napisano.
Resort podkreślił, że siły rosyjskie masowo wykorzystują zabronione miny-pułapki, a wycofując się minują obiekty spożywcze, prywatne mieszkania i zwłoki ludzi.
Agresorzy świadomie minują zabawki i błyszczące przedmioty, na które mogą zwrócić uwagę dzieci. Tak chcą zabić naszą przyszłość
— oznajmił resort.
10:55. Wojska rosyjskie ostrzelały w nocy Nikołajew, 14 rannych
Witalij Kim poinformował, że w nocnym ataku Rosji na Nikołajew rany odniosło 14 osób.
10:45. Cztery osoby zginęły, 30 rannych w rosyjskim ostrzale Charkowa
Cztery osoby zginęły, a 30 odniosło obrażenia w poniedziałek na skutek rosyjskiego ostrzału Charkowa na północnym wschodzie Ukrainy – poinformowała policja obwodu charkowskiego na Facebooku.
Wśród rannych jest troje nieletnich w wieku 3, 5 i 17 lat. Wszystkie zostały przewiezione do szpitali w Charkowie.
Rosja w swej zwierzęcej nienawiści do niepokonanej Ukrainy chce wszystkie ukraińskie miasta przeobrazić w Buczę i Mariupol
— napisała policja.
10:40. Wojska rosyjskie miały mobilne krematoria
Wojska rosyjskie miały ze sobą mobilne krematoria, w których mogły spopielać zwłoki cywilów, by ukryć w ten sposób zbrodnie na ludności cywilnej – poinformowało w poniedziałek na Telegramie ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.
Centrum opublikowało zdjęcie mobilnego krematorium IN-50.1 K. Jak podkreślano, początkowo sądzono, że ponieważ rosyjskie dowództwo mówiło o braku strat, krematoria miały służyć spopielaniu szczątków rosyjskich żołnierzy.
W rzeczywistości, żeby ukryć ślady zbrodni wojennych, armia rosyjska planowała spalanie ciał zabitych osób cywilnych. Metoda KGB: „nie ma ciała – nie ma sprawy”
— napisało Centrum na Telegramie.
Gdy jednak siły rosyjskie uciekały z obwodu kijowskiego pod presją sił ukraińskich, zostawili za sobą zarówno ciała własnych żołnierzy, jak i zakatowanych obywateli ukraińskich i „cały świat zobaczył udokumentowane zbrodnie” - podkreśla Centrum.
10:20. Bez ofiar po rosyjskim ataku rakietowym na Tarnopol
Powstrzymaliśmy rosyjski atak rakietowy na Tarnopol, na zachodzie Ukrainy. Nasze siły zbrojne w porę zneutralizowały zagrożenie, nikt nie zginął i nie ma też osób rannych - przekazał w poniedziałek szef tarnopolskiej obwodowej administracji wojskowej Wołodymyr Trusz.
Odłamki trafiły w obiekt infrastruktury krytycznej, który w wyniku ostrzału nie nadaje się do użytkowania. Na miejscu pracują służby i policja
— dodał Trusz, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.
10:00. Szef MSZ apeluje do MTK o wysłanie śledczych do Buczy
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował do Międzynarodowego Trybunału Karnego oraz organizacji międzynarodowych o wysłanie do Buczy i innych podkijowskich miejscowości misji w celu zebrania dowodów rosyjskich zbrodni popełnionych na cywilach.
? Apeluję do Międzynarodowego Trybunału Karnego i organizacji międzynarodowych, by skierowały do Buczy oraz innych wyzwolonych miejscowości w obwodzie kijowskim, by wspólnie z ukraińskimi śledczymi rzetelnie zgromadzić wszystkie dowody zbrodni wojennych popełnionych przez Rosjan
— oświadczył Kułeba w niedzielę na antenie brytyjskiego radia Times UK.
Informuje o tym na swojej stronie internetowej MSZ Ukrainy.
9:50. Siły rosyjskie straciły już ponad 18 tys. żołnierzy
Około 18 300 żołnierzy oraz 147 samolotów straciły wojska rosyjskie od początku agresji na Ukrainę – poinformował na Facebooku w poniedziałek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Wojska rosyjskie straciły także dotąd 134 śmigłowce, 647 czołgów, 1844 transportery opancerzone, 330 systemów artyleryjskich, 107 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 1273 samochody, 7 okrętów, 76 cystern z paliwem i 92 drony.
9:30. Rosjanie próbowali wedrzeć się do miasta Rubiżne w obwodzie ługańskim
Wojska rosyjskie próbowały w nocy z niedzieli na poniedziałek wedrzeć się do miasta Rubiżne w obwodzie ługańskim, ale atak został odparty – poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj w ukraińskiej telewizji.
Według Hajdaja w trakcie odbijania ataku zabito dziesiątki rosyjskich żołnierzy i zniszczono kilka rosyjskich czołgów.
Szef władz obwodowych dodał, że na okupowanych terenach obwodu ługańskiego siły rosyjskie wykorzystują mieszkańców jako „mięso armatnie”.
Hajdaj ocenił też na Telegramie, że wojska rosyjskie koncentrują oddziały z zamiarem duże ataku na terytorium obwodu ługańskiego.
Trwa ogromna koncentracja żołnierzy i uzbrojenia, szykują się do wielkiego wdarcia
— napisał.
Dodał, że „wróg się nie zatrzyma. Oni nie będą ostrzeliwać obiektów punktowo, tylko niszczyć wszystko na swojej drodze”.
9:20. W Buczy pochowano już ciała około 330-350 osób cywilnych
W wyzwolonej przez ukraińskie wojska Buczy na północny zachód od Kijowa pochowano już ciała około 330-350 cywilów; dokładna liczba zamordowanych przez wojska rosyjskie osób wciąż jest ustalana - przekazały w poniedziałek rano służby pogrzebowe tego 36-tysięcznego miasta, cytowane przez gazetę Ukrainska Prawda.
Nie nadążamy z pracą. Jeszcze jutro musimy sprawdzić co najmniej 20 adresów (miejsc pochówku cywilów w Buczy - PAP). Wiele osób zostało pogrzebanych w ogródkach, na podwórkach. Nie możemy określić dokładnej liczby zamordowanych, nie mamy kompletnych list z nazwiskami
— relacjonował jeden z pracowników buczańskich służb pogrzebowych.
9:10. W poniedziałek planowana ewakuacja z Mariupola i obwodu ługańskiego
W poniedziałek będzie działać korytarz humanitarny z Mariupola do Zaporoża dla samochodów prywatnych – poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. Planowana jest również ewakuacja ludności z miejscowości w obwodzie ługańskim.
Z Zaporoża do Mariupola wyjechało 15 autobusów, przeznaczonych do ewakuacji mieszkańców. Delegacja Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża razem z siedmioma autobusami będzie próbowała dojechać w kierunku Mariupola z miejscowości Manhusz.
Będziemy również kontynuować ewakuację z Siewierodoniecka, Popasnej, Lisiczańska, Rubiżnego i Niżnego w obwodzie ługańskim
— powiedziała Wereszczuk podczas porannego briefingu.
Zaznaczyła, że pomimo ustaleń o korytarzach humanitarnych w tym regionie strona rosyjska nie przestrzega uzgodnionego wstrzymania ognia i ostrzeliwuje kolumny humanitarne.
9:00. Rosyjskie wojska uprowadziły czworo uczestników protestu w Kachowce
Rosyjscy żołnierze uprowadzili i wywieźli w nieznanym kierunku co najmniej czworo uczestników niedzielnego protestu w okupowanym mieście Kachowka w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy - podała w poniedziałek gazeta internetowa Ukrainska Prawda, powołując się władze hromady (gminy) Kachowki.
W niedzielę mieszkańcy Kachowki po raz kolejny zgromadzili się na pokojowej demonstracji. Rosyjskie wojska rozpędziły protest, otwierając ogień z broni automatycznej; prawdopodobnie strzelano w powietrze, ponieważ nie odnotowano ofiar.
08:40. Kluczowe walki w najbliższym czasie na wschodzie
Główne zadanie, które stawia sobie teraz Rosja to otoczenie sił ukraińskich na wschodzie; kluczowe walki będą się toczyć w Mariupolu, Kreminnej, Rubiżnem i Popasnej, a także na linii Izium-Wołnowacha – ocenił doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.
Denysenko, którego cytuje w poniedziałek agencja Interfax-Ukraina, powiedział, że „od tych walk będzie zależał wynik obecnego etapu, a może nawet całej wojny ukraińsko-rosyjskiej 2022 roku”.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, a także zachodnie służby wywiadowcze i eksperci uważają, że po częściowym wycofaniu się z północy Ukrainy Rosjanie przegrupowują siły, by nasilić ofensywę na wschodzie - w obwodach donieckim i ługańskim, w tym z kierunku charkowskiego. Celem Rosjan, według ekspertów, jest co najmniej zajęcie całości tych obwodów.
08:35. Od początku wojny na Ukrainie zginęło 1417 cywilów; 2038 zostało rannych
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego, do północy z soboty na niedzielę w efekcie działań wojennych na Ukrainie zginęło 1417 cywilów, a 2038 zostało rannych - przekazało w niedzielę Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).
W poprzednim komunikacie OHCHR - wydanym w sobotę - informowano o 1325 zabitych cywilach i 2017 rannych. Zaznaczono, że wzrost liczby ofiar śmiertelnych w niedzielę nie oznacza, że zginęły one w ciągu poprzedniej doby, ale wynika z ujęcia w bilansie zgonów, które zostały wtedy potwierdzone.
OHCHR zastrzegło, że rzeczywista liczba cywilnych ofiar wojny jest prawdopodobnie znacznie wyższa niż ta podawana w zestawieniach. Do oenzetowskiej instytucji nie dotarły jeszcze informacje z niektórych regionów, w których wciąż toczą się ciężkie walki, inne dane są potwierdzane.
Podkreślono, że w statystykach nie ujęto m.in. pełnego bilansu ofiar w Mariupolu, Iziumie i Irpieniu, miastach z których napływały informacje o licznych ofiarach cywilnych.
Większość ofiar cywilnych zginęła lub doznała obrażeń wskutek użycia broni o szerokiej skali rażenia, takiej jak ciężka artyleria, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe czy pociski rakietowe używane również przez lotnictwo - zaznaczyło OHCHR.
08:30. Rosjanie ostrzelali miejscowości na granicy obwodów dniepropietrowskiego i chersońskiego
Siły rosyjskie ostrzelały miejscowości na granicy obwodów dniepropietrowskiego i chersońskiego na południowym wschodzie Ukrainy – poinformował w poniedziałek szef władz obwodu dniepropietrowskiego Mykoła Łukaszuk na Facebooku.
Obeszło się bez ofiar. Generalnie sytuacja w regionie według stanu na rano jest pod kontrolą. Na terytorium obwodu dniepropietrowskiego nie ma wroga
— napisał Łukaszuk.
08:20. Siły rosyjskie przerzucane do Donbasu, w tym najemnicy
Wojska rosyjskie, w tym pododdziały najemników, są przenoszone do Donbasu na wschodzie Ukrainy, gdzie Rosja koncentruje teraz swoją ofensywę - poinformowało w poniedziałek rano brytyjskie ministerstwo obrony.
Siły rosyjskie nadal się konsolidują i reorganizują, koncentrując swoją ofensywę w regionie Donbasu na wschodzie Ukrainy. W rejon ten przerzucane są oddziały rosyjskie, w tym najemnicy z powiązanej z państwem rosyjskim prywatnej firmy wojskowej Grupa Wagnera
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
W jednej z poprzednich aktualizacji poinformowano, że gotowych do wysłania do Donbasu jest około tysiąca najemników z Grupy Wagnera
08:15. Koncentracja rosyjskiego sprzętu i uzbrojenia na granicy z Białorusią
Rosja nadal koncentruje sprzęt wojskowy i uzbrojenie, w tym rakiety, na granicy Białorusi i Ukrainy, w Homlu – oświadczył w poniedziałek mer Czernihowa na północy Ukrainy Władysław Atroszenko na Telegramie.
Już drugą noc nie mieliśmy ostrzału moździerzowego ani artyleryjskiego, ale po północy w przestrzeni powietrznej słychać było samoloty.(…) Dla mieszkańców nie ma znaczenia, czy zrzucano pociski, bo miasto jest i tak doszczętnie zniszczone, więc nie ma wielkiej różnicy
— napisał.
Dodał, że w Czernihowie nie działa biznes, a mieszkańcy nie płacą podatków, więc miasto nie ma dochodów.
Wyjechały od nas 2/3 mieszkańców. Skala szkód w Czernihowie jest taka, że gdyby oceniać je siłami eksperckimi, potrwa to 30-50 lat. Trzeba umówić się na szczeblu międzynarodowym ze środowiskiem eksperckim, żeby odbyło się to według uproszczonej procedury, byśmy mogli domagać się odszkodowania od Rosji, która jest międzynarodowym terrorystą
— oznajmił.
08:10. 161 dzieci zginęło w rezultacie rosyjskiej inwazji
Co najmniej 161 dzieci zginęło, a 264 odniosło obrażenia na skutek działań wojsk rosyjskich na Ukrainie – poinformowała w poniedziałek ukraińska Prokuratura Generalna na Telegramie.
Podkreślono, że nie są to pełne dane, gdyż w niektórych miejscach trwają intensywne działania wojenne, jak np. w Mariupolu w obwodzie donieckim, a inne niedawno zostały wyzwolone, jak obszary obwodu kijowskiego i czernihowskiego, czy są okupowane jak w obwodzie ługańskim.
Według informacji prokuratury w sobotę ranne zostało 9-letnie dziecko podczas ostrzału miasta Wuhledar w obwodzie donieckim, a w niedzielę na skutek ostrzału Mikołajowa obrażenia odniosło 11 osób, w tym jedno dziecko, zaś w Charkowie troje dzieci.
08:00. Atak rakietowy na Mikołajów
Wojska rosyjskie zaatakowały w poniedziałek rano rakietami Mikołajów na południu Ukrainy – poinformował w Telegramie mer tego miasta Ołeksandr Senkewycz.
Według mera na Mikołajów spadło kilka rakiet.
Oceniane są skutki ataku.
07:35. Dwoje wolontariuszy zginęło w obwodzie ługańskim
Dwoje wolontariuszy poniosło śmierć w niedzielę w wyniku rosyjskich ostrzałów miasteczka Nowodrużesk w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie w poniedziałek.
Podczas moździerzowego ostrzału Nowodrużeska zginęło dwoje wolontariuszy.(…) Jedna z zabitych uratowała życie koleżanki, przykrywając ją swoim ciałem, gdy zaczął się rosyjski ostrzał miasta
— napisał Hajdaj.
Dodał, że w ciągu ostatniej doby z powodu rosyjskich ataków wybuchł pożar w dwóch wielopiętrowych budynkach w Siewierodoniecku, a także w kilku domach prywatnych w Nowodrużesku.
06:50. Nocny atak na Odessę!
W nocy z niedzieli na poniedziałek Odessę, na południu Ukrainy, Rosjanie zaatakowali rakietami; trafiony został jeden obiekt – poinformował przedstawiciel władz obwodowych Serhij Bratczuk, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Kilka rakiet wystrzelono w jedną z dzielnic, jeden obiekt został trafiony
— powiedział Bratczuk w telewizji ukraińskiej. Informacje na temat ofiar są ustalane.
Rosjanie ostrzelali Odessę również w niedzielę rano – uszkodzono rafinerię i magazyn ropy.
06:45. W Rosji tajna mobilizacja rezerwistów
Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w Rosji trwa tajna mobilizacja, a rezerwiści są zachęcani do niej głównie możliwością wzbogacenia się dzięki wojnie.
Główną motywacją dla rezerwistów są zachęty materialne. Wśród ludności rozpowszechniana jest opinia, że uczestnicy wojny z Ukrainą mogą się wzbogacić dzięki trofeom, czyli poprzez grabieże
— podano w komunikacie.
Według strony ukraińskiej dowództwo rosyjskiej armii liczy na zmobilizowanie ok. 60 tys. osób.
W komunikacie ukraińskiego Sztabu Generalnego podano w poniedziałek rano, że w obwodach donieckich i ługańskim siły ukraińskie odparły siedem ataków wojsk rosyjskich, niszcząc m.in. dwa pojazdy opancerzone, 43 samochody wojskowe i moździerz.
Siły powietrzne Ukrainy zestrzeliły trzy samoloty, jeden śmigłowiec i dwie rakiety manewrujące.
W nocnym raporcie ukraiński Sztab Generalny podał, że „agresor czasowo zrezygnował z blokady i zajęcia Kijowa”, a najaktywniejsze działania siły rosyjskie prowadzą w Donbasie.
03:10. Rosjanie wycofują się z regionu sumskiego
Rosyjskie wojska wycofują się z regionu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy - poinformował w nocy z niedzieli na poniedziałek Dmytro Żywycki, szef administracji obwodowej w nagraniu wideo, które przekazała agencja Unian.
Żywycki podkreślił jednak, że na razie jest jeszcze za wcześnie, by mówić, że region jest już wolny.
02:05. Atak lotniczy na Tarnopol
Rosyjska armia przeprowadziła atak lotniczy na Tarnopol w zachodniej części Ukrainy; w mieście było słuchać eksplozję - poinformował w poniedziałek nad ranem portal Ukraińska Prawda, cytując mera tego miasta, Serhija Nadała.
Nie podano więcej informacji na temat tego ataku.
Serhij Nadał zaapelował do mieszkańców Tarnopola, by udali się do schronów.
00:25. Wybuchy w Chersoniu
Jak podały w nocy z niedzieli na poniedziałek lokalne media, serię eksplozji słychać było w okupowanym przez wojska rosyjskie mieście portowym Chersoń na południu Ukrainy.
Nie było oficjalnych informacji o ataku.
Wcześniej w niedzielę wieczorem ukraińskie media informowały o odgłosach eksplozji słyszanych w miastach położonych na zachodzie kraju: Tarnopolu, Iwano-Frankiwsku, Równem i Kołomyi.
00:10. Reuters: Seria eksplozji w Odessie
Serię eksplozji było słychać w niedzielę późnym wieczorem w portowym mieście Odessa na południu Ukrainy - poinformowała agencja Reutera, powołując się na relację świadka.
Na razie nie ma oficjalnych informacji o ataku.
00:00. Ukraińcy utrzymują kontrolę nad centrum Mariupola
Mimo ciężkich walk i prowadzonego na oślep intensywnego ostrzału Mariupola siły ukraińskie nadal utrzymują kontrolę nad centrum miasta, które stało się kluczowym celem rosyjskiej inwazji - podało w niedzielę wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.
Ciężkie walki trwają w Mariupolu, gdyż siły rosyjskie próbują przejąć miasto. Miasto nadal jest celem intensywnych, prowadzonych na oślep ostrzałów, ale siły ukraińskie stawiają zacięty opór, utrzymując kontrolę nad centralnymi obszarami. Mariupol jest niemal na pewno kluczowym celem rosyjskiej inwazji, ponieważ zapewni korytarz lądowy z Rosji do okupowanego terytorium Krymu
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
red/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/592888-relacja-40-dzien-inwazji-rosji-na-ukraine