Trwa 37. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. W obliczu silnego oporu Ukraińców, Rosjanie atakują nie tylko obiekty wojskowe, strategiczne i lotniska - celem najeźdźców jest ludność cywilna. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Piątek, 1 kwietnia
22:10. Sprzęt ochrony przeciwko ew. atakom chemicznym
USA przekazały Ukrainie sprzęt ochronny przeciwko ewentualnym atakom chemicznym lub biologicznym - powiedziała w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. To efekt obaw o potencjalne użycie takiej broni przez Rosję - dodała.
W ramach pomocy dla naszych ukraińskich partnerów rząd USA dostarcza rządowi Ukrainy ratujący życie sprzęt i środki, które mogą zostać wykorzystane w razie użycia przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej
— powiedziała Psaki podczas konferencji prasowej. Jak przypomniała, USA już wcześniej ostrzegały o potencjalnej prowokacji Rosji z użyciem zakazanej broni.
Przedstawicielka Białego Domu wyraziła też zadowolenie z ogłoszonej wcześniej decyzji o przekazaniu Ukrainie systemów obrony wybrzeża przez Wielką Brytanię i sojuszników NATO.
To jest coś, o co prosił prezydent (Ukrainy Wołodymyr) Zełenski, i coś, co prezydent (USA Joe) Biden intensywnie omawiał z sojusznikami w NATO w ubiegłym tygodniu
— powiedziała Psaki, dodając że m.in. dzięki zabiegom USA już ponad 30 krajów zdecydowało się na udzielenie pomocy wojskowej Kijowowi.
22:05. Rosjanie zmienili taktykę
Wojska rosyjskie zmieniły taktykę walki w powietrzu i skoncentrowały się na wschodniej części Ukrainy; ich lotnictwo nie wchodzi w strefę ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, natomiast ostrzeliwuje miasta i infrastrukturę - podały ukraińskie siły powietrzne.
Przeciwnik zmienił taktykę prowadzenia działań bojowych w powietrzu i skoncentrował aktywność na wschodzie kraju. Lotnictwo wroga po poniesieniu poważnych strat w sprzęcie lotniczym (…) próbuje nie wchodzić w strefę działań naszej obrony przeciwlotniczej. Unika także bezpośredniego kontaktu z ukraińskimi myśliwcami
— głosi komunikat sił powietrznych na Facebooku (https://tinyurl.com/yckjnn4d).
Przeciwnik „ucieka się do ataków rakietowo-bombowych, których skuteczność w sensie wojskowym stoi pod wielkim znakiem zapytania, natomiast cierpień doświadcza ludność cywilna” - czytamy w oświadczeniu sił ukraińskich.
Zapewniły one, że wojsko rosyjskie „nie kontroluje nieba” nad Ukrainą, choć „można mówić o pewnej kontroli przestrzeni powietrznej na terytoriach tymczasowo okupowanych”.
„Główną taktyką” rosyjskiej armii pozostają „bombardowania miast i wsi” oraz „zniszczenie całej infrastruktury, tak by popchnąć Ukrainę w (…) katastrofę humanitarną”
— oświadczyła armia ukraińska.
21:30. Zespół Czerwonego Krzyża w sobotę znów spróbuje się przedostać do Mariupola
Pracownicy Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) nie dotarli w piątek do oblężonego przez wojska rosyjskie Mariupola i podejmą w sobotę kolejną próbę - poinformowały służby prasowe organizacji, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.
Zespół MKCK złożony z dziewięciu pracowników w trzech samochodach nie mógł dostać się do Mariupola, aby pomóc w bezpiecznej ewakuacji obywateli
— podały służby prasowe.
Grupa musiała wrócić do Zaporoża, ponieważ sytuacja i okoliczności nie pozwoliły jej na dalszą podróż. Pracownicy MKCK „w sobotę znów spróbują pomóc w bezpiecznym wyprowadzeniu cywilów z Mariupola” - oświadczyła organizacja.
Zapowiadając piątkową misję rzecznik MKCK Ewan Watson mówił, że Czerwony Krzyż nie otrzymał pozwolenia na zabranie ze sobą pomocy materialnej.
Doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko powiedział w czwartek, że wojska rosyjskie uniemożliwiają dostarczenie mieszkańcom miasta jakiejkolwiek pomocy humanitarnej.
20:45. Atak na osadę obwodzie odeskim na południu Ukrainy
Wojska rosyjskie przeprowadziły atak trzema pociskami rakietowymi Iskander na osadę w obwodzie odeskim na południu Ukrainy - poinformował w piątek wieczorem szef władz obwodowych Maksym Marczenko w komunikatorze Telegram.
Wróg właśnie uderzył w osadę w obwodzie odeskim trzema rakietami z systemu rakietowego Iskander z Krymu. Są ofiary
— oświadczył Marczenko.
Na razie brak jest bardziej szczegółowych informacji.
20:30. „Putin nie rezygnuje z kwestii zniszczenia naszego państwa”
Prezydent Rosji Władimir Putin nie rezygnuje z zamiarów zniszczenia Ukrainy - powiedział w piątek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
Putin nie rezygnuje z kwestii zniszczenia naszego państwa. Teraz przegrupowuje swoje wojska, aby kontynuować atak na nasz kraj
— oświadczył Daniłow.
To jest robota naszej armii, za każdym razem, kiedy wyzwalamy nasze miasta. Każde takie wyzwolenie jest okupione śmiercią naszych chłopców, którzy bronią naszego kraju. Dlatego nie mówiłbym, że (Rosjanie) gdzieś +uciekają+ – to nas bardzo drogo kosztuje. To ich całe wycofywanie się. Dziś dążą do przegrupowania
— dodał.
Według sekretarza RBNiO Putin chce zakończyć wojnę paradą zwycięstwa.
Oczywiście, oni potrzebują zwycięstw. Mają sakralny dzień +9 maja+. Putin stawia sobie za zadanie zakończenie tej wojny paradą. Przed nami jeszcze wiele bitew. Nie wolno nam się rozluźniać. Sytuacja nie jest tak wesoła, jak byśmy tego chcieli
— przestrzegł Daniłow.
20:10. Rosjanie zamierzają powołać okupacyjne struktury w obwodzie chersońskim
Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji zamierza powołać okupacyjne władze na zajętych przez wojska rosyjskie obszarach obwodu chersońskiego na południu Ukrainy. Będą to struktury złożone z funkcjonariuszy rosyjskich służb - ostrzegło w piątek na Telegramie ukraińskie rządowe Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji.
Pierwszym zadaniem nowej +władzy+ będzie wytworzenie u miejscowej ludności przekonania, że tylko Rosja może ich uratować od klęski głodu. Dlatego już teraz rosyjskie wojska blokują na tych terenach pomoc humanitarną. Prawdopodobnie raz w miesiącu okupanci przekażą cywilom własną pomoc i nagrają jej dostarczanie na wideo w celach propagandowych
— napisano w komunikacie Centrum, które podlega Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
Według Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji, okupacyjne organy rosyjskie będą sprawowały „totalną kontrolę nad miejscową ludnością”.
Mogą zostać utworzone lokalne kolaboracyjne pseudostruktury, represjonujące cywilów. (…) W taki sposób Rosja już +wyzwoliła+ mieszkańców samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej
— oceniono. Chersoń pozostaje jedyną stolicą obwodu na Ukrainie okupowaną przez rosyjskie wojska.
19:50. Władze lokalne: Izium zajęty przez Rosjan
Rosjanie zdołali zająć Izium w obwodzie charkowskim, ale bitwa o miasto nie jest zakończona - poinformował w piątek przedstawiciel rady miejskiej Maksym Strelnyk. 50-tysięczny Izium jest ważnym węzłem transportowym.
Niestety, przewaga liczbowa rosyjskich okupantów i wiarołomstwo miejscowych zdrajców doprowadziły 1 kwietnia 2022 roku do przejęcia przez wroga kontroli nad Iziumem
— napisał Strelnyk na Facebooku.
Przypomniał, że 26 marca miejscowi mieszkańcy wprowadzili wojska rosyjskie do południowej części miasta. Sprawiło to, że zablokowana została trasa, którą dostarczano pomoc humanitarną i ewakuowano ludność.
Rosjanie „wykorzystując sytuację rozpoczęli zajmowanie Iziumu”, armia ukraińska prowadziła zaś operacje wojskowe, „o których nie można było informować publicznie” - napisał Strelnyk. Zapewnił, że „bitwa o Izium nie jest zakończona” i że wojska ukraińskie wyzwolą miasto.
19:40. Rosjanie wykorzystują świątynię jako punkt planowania ataku na Kijów
Rosyjskie wojska ustanowiły swą bazę i punkt planowania ataku na Kijów w świątyni położonej około 35 km na północny zachód od ukraińskiej stolicy - poinformował w piątek wysokiej rangi przedstawiciel administracji USA.
Personel wojskowy znajduje się zarówno w świątyni, jak i na otaczającym ją zamieszkanym terenie
— powiedział przedstawiciel władz amerykańskich, powołując się na odtajnione informacje wywiadowcze.
Uważamy, że Rosjanie wykorzystują (ten teren) jako jeden z punktów wyjścia do ataku na Kijów
— dodał.
19:30. Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie zginęło 1276 cywilów, 1981 rannych
Od 24 lutego, gdy rozpoczęła się rosyjska agresja na Ukrainę, do północy z czwartku na piątek w wyniku działań wojennych na Ukrainie zginęło co najmniej 1276 cywilów, a 1981 zostało rannych - przekazało w piątek Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR).
W czwartek informowano o 1232 zabitych cywilach i 1935 rannych.
Rzeczywisty bilans cywilnych ofiar wojny na Ukrainie jest prawdopodobnie znacznie wyższy - nie dotarły jeszcze informacje z części regionów, w których wciąż toczą się ciężkie walki, a inne dane są potwierdzane - podkreśla OHCHR w swoich codziennych komunikatach.
Zaznaczono, że większość cywilnych ofiar zginęła lub doznała obrażeń wskutek użycia broni o szerokiej skali rażenia, takiej jak ciężka artyleria, wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe czy pociski rakietowe używane również przez lotnictwo
18:55. Rosjanie nie dopuszczają pomocy humanitarnej do Mariupola
Wojska rosyjskie łamią zobowiązania dotyczące korytarza humanitarnego i dopuszczenia pomocy do oblężonego Mariupola - powiedział w telewizji gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko, cytowany przez Reutera. Udający się do miasta konwój Międzynarowego Komitetu Czerwonego Krzyża został zmuszony do odwrotu.
„Dostawy humanitarne pomimo wszystkich uzgodnień i obietnic strony rosyjskiej nie docierają (do Mariupola)”
— poinformował Kyryłenko.
„Korytarz humanitarny (…) w praktyce nie istnieje” - dodał.
MKCK poinformował w komunikacie, że jego konwój, który w piątek zmierzał do Mariupola, aby pomóc w ewakuacji cywilów, został zmuszony do zawrócenia do Zaporoża, gdy „warunki uniemożliwiły mu realizację (misji)”. Wcześniej w piątek MKCK podał, że jego zespoły udają się do Mariupola z nadzieją, że tego dnia rozpocznie się ewakuacja tysięcy mieszkańców miasta.
Reuters przypomina, że liczne próby otworzenia tzw. zielonych korytarzy i dostarczenia pomocy do oblężonego miasta kończyły się niepowodzeniem z powodu rosyjskiego ostrzału.
18:25. Bucza wyzwolona!
Mer Buczy Anatolij Fedoruk poinformował, że wojska ukraińskie wyzwoliły to podkijowskie miasteczko.
Dzień 31 marca przejdzie do historii miasta jako wielkie zwycięstwo naszych sił zbrojnych - oświadczył na Facebooku Fedoruk.
„Jestem przekonany, że takiego wielkiego zwycięstwa doczekamy się też na całej Ukrainie”
— dodał mer.
Błąd: Nie możesz wstawiać obrazków z zewnętrznych serwerów.
18:15. Biuro prezydenta Zełenskiego: w ramach wymiany jeńców uwolniono 86 naszych żołnierzy
86 wojskowych ukrańskich, w tym 15 kobiet, zostało uwolnionych w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy w ramach wymiany jeńców z Rosją - poinformował wiceszef biura prezydenta Ukrainy, Kyryło Tymoszenko.
„Dobre nowiny z obwodu zaporoskiego. Właśnie przeprowadzono wymianę. 86 wojskowych ukraińskich, wśród nich 15 kobiet, jest już bezpiecznych”
— powiedział Tymoszenko w wystąpieniu wideo na komunikatorze Telegram.
Dodał, że wymiana odbyła się zgodnie z ustaleniami grup negocjacyjnych.
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zapewniła ze swej strony, że Ukraina „będzie walczyć o każdego” swego obywatela w niewoli i „wszystkich zabierze do domu”.
Do pierwszej pełnowymiarowej wymiany jeńców pomiędzy Ukrainą i Rosją doszło 24 marca. Wówczas 10 ukraińskich wojskowych wymieniono na 10 rosyjskich.
18:10. Wywiad wojskowy: rosyjskie wojska wykorzystują dzieci jako żywe tarcze
Obserwujemy liczne przypadki wykorzystywania dzieci jako żywych tarcz przez rosyjskich żołnierzy. Ten proceder ma miejsce głównie podczas przemieszczania się kolumn wojskowych okupanta - przekazał na Facebooku wywiad wojskowy Ukrainy.
„Takie doniesienia napływają z obwodów kijowskiego, sumskiego, czernihowskiego i zaporoskiego. (…) Według mieszkańców wsi Nowy Byków w obwodzie czernihowskim, Rosjanie wzięli tam lokalne dzieci jako zakładników i posadzili je na samochody ciężarowe. Cel tych działań to zapewnienie bezpieczeństwa pojazdów podczas ruchu kolumny”
— poinformowano w komunikacie wywiadu.
Dzieci mają być też brane do niewoli, aby wymusić na cywilach posłuszeństwo wobec okupantów - w szczególności jako „gwarancja” nieprzekazywania ukraińskim wojskom danych na temat rosyjskich pozycji.
„O wszystkich przypadkach takiego postępowania wobec dzieci zostaną powiadomione międzynarodowe sądy”
— zadeklarowała ukraińska służba
17:39. W Kijowie i okolicach rozbrojono dotąd 10 tys. sztuk amunicji
Eksperci policji i pogotowia ratunkowego odnaleźli i zneutralizowali dotąd ponad 10 tys. sztuk różnego rodzaju amunicji w Kijowie i obwodzie kijowskim - poinformowała w piątek na Telegramie ukraińska policja.
Wśród amunicji znalazły się m.in. pociski taktyczne, bomby lotnicze, amunicja artyleryjska i granaty ręczne
— podano w komunikacie.
Według policji w jednej z dzielnic ukraińskiej stolicy odnaleziono i unieszkodliwiono rosyjski dron-kamikadze, który był w stanie gotowości bojowej.
Policja wezwała Ukraińców do ostrożności i zgłaszania podejrzanych przedmiotów.
Jeśli zauważysz podejrzany przedmiot, nie podchodź do niego i nie próbuj go samemu przesuwać ani demontować. Jest zabójczy!
— ostrzeżono.
17:35. Doradca Zełenskiego: Może ktoś w Biełgorodzie zapalił papierosa w złym miejscu
W Biełgorodzie w Rosji doszło do pożaru magazynów ropy naftowej. Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow oskarżył o spowodowanie tego pożaru wojska ukraińskie, ale sami Ukraińcy odrzucają te oskarżenia. Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego powiedział, że być może przyczyną pożaru jest… zapalenie papierosa przez jednego z rosyjskich żołnierzy.
CZYTAJ TAKŻE: To Rosjanie podpalili magazyny w Biełgorodzie? Doradca Zełenskiego: Może ktoś zapalił papierosa w złym miejscu
Może ktoś zapalił nie w tym miejscu, może rosyjscy wojskowi sabotują wykonanie rozkazów i nie chcą wchodzić na terytorium Ukrainy. W każdym razie wszelką odpowiedzialność za zdarzenia na terytorium Federacji Rosyjskiej odpowiada władza Rosji i do niej należy kierować wszelkie pytania
— powiedział.
17:31. Ukraińcy zestrzelili rosyjski helikopter w obwodzie ługańskim
Ukraińcy zestrzelili rosyjski helikopter w obwodzie ługańskim przy użyciu przenośnego systemu rakiet przeciwlotniczych.
17:27. Rosjanie okradają sklepy na Ukrainie
W sieci zamieszczono nagranie, na którym ukraiński żołnierz pokazuje przedmioty, które skradli Rosjanie - wśród nich dziecięce zabawki, patelnię, wędki.
17:26. W okupowanej Kachowce rosyjscy wojskowi wyznaczyli nowego mera
W okupowanej Kachowce w obwodzie chersońskim, na południu Ukrainy, rosyjscy wojskowi wyznaczyli nowego mera, Pawła Filipczuka - poinformowała w piątek na Facebooku hromada (gmina) Kachowki.
Jak podano, kilkudziesięciu żołnierzy rosyjskich przybyło w piątek wraz z niektórymi mieszkańcami do budynku władz lokalnych. Tam wojskowi zebrali wszystkich urzędników, którzy byli wówczas w pracy, odebrali im telefony komórkowe i oświadczyli, że rada miejska, która zarządza gminą, nie radzi sobie z obowiązkami.
Wojskowi powiedzieli, że od piątku miastem kierować będzie Filipczuk, szefem policji będzie Ołeh Buchowec, a służb komunalnych - Ołeh Hawryluk.
Pracownikom rady miejskiej polecono współpracować z tymi osobami pod groźbą zwolnienia. Władze gminy kachowskiej odmówiły wykonania tego polecenia - podano w komunikacie na Facebooku.
Wyznaczony przez Rosjan mer Kachowki był do 2020 roku deputowanym charkowskiej rady obwodowej - podaje agencja Ukrinform, powołując się na media regionalne. Według tych doniesień Filipczuk należał do ekipy szefa rady obwodowej Władysława Manhera, którego podejrzewano o związek z głośnym zabójstwem aktywistki z Chersonia Kateryny Handziuk.
Filipczuk jeszcze do niedawna mieszkał w Soczi na południu Rosji. Wrócił do Kachowki kilka dni przed rosyjską inwazją. Zajmował się wydawaniem prowiantu wojskowym rosyjskim, za co został pobity przez nieznanych sprawców. Następnie znikł na około tydzień i pojawił się już jako mianowany przez Rosjan mer - podaje Ukrinform.
17:00. Nieodłączony od SWIFT Gazprombank nadal finansuje wojnę z Ukrainą
Nieodłączony od systemu SWIFT Gazprombank nadal finansuje wojnę z Ukrainą - podał w piątek w komunikatorze Telegram Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO).
W szczególności ustalono, że za pośrednictwem rosyjskich Promswiazbanku i Gazprombanku pozyskiwane są bezzałogowe statki powietrzne, komponenty do sprzętu wojskowego oraz elektroniczny sprzęt rozpoznawczy dla 47. Gwardyjskiej Dywizji Pancernej
— czytamy w komunikacie.
12 marca Promswiazbank znalazł się na liście instytucji odłączonych od systemu SWIFT. Jeśli chodzi o Gazprombank, tylko Wielka Brytania nałożyła na niego sankcje. Ten bank jest główną instytucją, za której pośrednictwem państwa europejskie płacą za dostawy rosyjskich surowców energetycznych
— przypomniał ukraiński wywiad wojskowy.
16:55. Rosjanie uprowadzili dyrektorki szkół w Melitopolu
W okupowanym przez wojska rosyjskie Melitopolu uprowadzone zostały dyrektorki szkół, które odmówiły współpracy z nowymi władzami miejskimi i nauczania według programów rosyjskich - poinformowała w piątek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
Rzeczniczka napisała na komunikatorze Telegram, że Rosjanie postanowili „od 4 kwietnia br. rozpocząć w mieście proces edukacyjny w języku rosyjskim według rosyjskich programów”.
Denisowa oskarżyła wojskowych rosyjskich, że w ten sposób „próbują zmusić dzieci do pozostania w mieście, a w razie ofensywy wojsk ukraińskich mogą użyć dzieci jako żywe tarcze”.
16:50. Skuteczna zasadzka ukraińskiej armii
Siły zbrojne Ukrainy zamieściły w mediach społecznościowych nagranie pokazujące, jak rosyjska armia wpadła w zasadzkę zastawioną przez Ukraińców.
16:25. Elektrownia atomowa w Czarnobylu pracuje w normalnym trybie
Wszystkie systemy Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, w tym odpowiedzialne za kontrolę i monitoring wskaźników promieniowania, pracują w normalnym trybie. Na terenie obiektu nie ma rosyjskich żołnierzy - poinformował w piątek dyrektor elektrowni Wałerij Sejda, cytowany w komunikacie koncernu Enerhoatom.
Według Sejdy, w normalnym trybie funkcjonują też zbiorniki służące do przechowywania zużytego paliwa jądrowego oraz sarkofag nad zniszczonym w katastrofie z 1986 roku reaktorem nr 4.
Nie sposób jeszcze oszacować strat powstałych w wyniku okupacji. Rosyjskie wojska zabrały ze sobą pięć spośród piętnastu kontenerów z wyposażeniem naprawczym i częściami zamiennymi. Na razie nie możemy stwierdzić, co dokładnie się tam znajdowało
— relacjonował dyrektor elektrowni.Czarnobylska Elektrownia Atomowa została zajęta przez siły rosyjskie na początku inwazji na Ukrainę.
Enerhoatom poinformował w czwartek wieczorem, że okupacyjne wojska opuściły teren obiektu. Gazeta internetowa Ukrainska Prawda przekazała także tego dnia, że Rosjanie zabrali ze sobą strażników z ukraińskiej Gwardii Narodowej, przetrzymywanych od 24 lutego w charakterze zakładników.
16:10. Kijowskie ZOO pokazało lemura Bayraktara
Od początku wojny w kijowskim zoo urodziło się wiele zwierząt - wśród nich lemur, którego nazwano Bayraktar, na cześć tureckiego drona.
Dyrektor ogrodu zoologicznego Kirill Trantin powiedział, że dzięki wysiłkom wolontariuszy zwierzęta dostają mnóstwo zieleniny i pożywienia bogatego w witaminy, co jest szczególnie potrzebne wiosną.
15:50. Ukraina zatwierdza ewentualne spotkanie Putin-Zełenski
Ukraina wyraziła zgodę na zorganizowanie przez Turcję ewentualnego spotkania prezydentów Ukrainy i Rosji, o czym wcześniej wspomniał turecki przywódca Recep Tayyip Erdogan.
15:40. Rosjanie nie pozwolili na ewakuację dzieci i kobiet z Aleksandrówki
Negocjacje nie przyniosły rezultatów
— wskazał Iwan Samoilenko, przewodniczący gminy.
15:30. Wojska rosyjskie ostrzelały autobus ewakuacyjny wiozący ludzi z Lisiczańska
Wojska rosyjskie ostrzelały autobus ewakuacyjny wiozący ludzi z Lisiczańska - poinformował szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej Serhij Haidai.
15:20. 859 placówek oświaty uszkodzonych przez Rosjan
Ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa poinformowała w piątek na Facebooku, że według dostępnych danych w wyniku rosyjskich bombardowań i ostrzałów uszkodzonych zostało 859 placówek oświatowych; 83 z nich zostały całkowicie zniszczone.
Denisowa przypomniała, że w trakcie wojny zginęło już 153 dzieci, a 245 zostało rannych.
Faktyczna liczba zabitych i rannych dzieci jest niemożliwa do ustalenia ze względu na to, że w ukraińskich miastach toczą się walki
— zaznaczyła Denisowa.
15:10. Ukraińcy zestrzelili rosyjski Mi-28
Wartość uzbrojenia i sprzętu wojskowego, straconego przez siły rosyjskie podczas wojny z Ukrainą, przekroczyła 10 mld dolarów - oszacowało w piątek ukraińskie ministerstwo obrony. Resort przedstawił zestawienie siedmiu najdroższych rodzajów broni i sprzętu, zniszczonego dotąd przez siły ukraińskie.
15:00. Niemcy dostarczą Ukrainie wozy bojowe z zasobów NRD
Według informacji gazety „Welt am Sonntag” niemieckie Ministerstwo Obrony wyraziło zgodę na dostawę opancerzonych wozów bojowych z zasobów armii NRD, które obecnie znajdują się w posiadaniu Czech. Stanowiły one część standardowego wyposażenia wojsk Układu Warszawskiego. Już w 2019 Czesi chcieli je sprzedać Ukrainie. Ale Niemcy się na to nie zgodziły.
14:50. Walki w okolicach Kijowa
Na północ i wschód od Kijowa dochodzi do dużych walk - poinformował w piątek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko, cytowany przez agencję Reutera. Mer zaapelował do mieszkańców miasta, którzy je opuścili, by na razie nie wracali do Kijowa, ponieważ jest tam wciąż niebezpiecznie.
Ryzyko śmierci w Kijowie jest wciąż dość wysokie, dlatego radzę każdemu, kto chce tutaj powrócić: proszę, wstrzymajcie się jeszcze przez chwilę
— powiedział Kliczko.
14:40. Kolejna eksplozja w obwodzie biełgorodzkim
W rosyjskim obwodzie biełgorodzkim, przy granicy z Ukrainą, w piątek około godz. 12 czasu polskiego, była słyszalna kolejna eksplozj, o czym doniósł portal Ukrainska Prawda.
Wcześniej gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow informował o pożarze w magazynie ropy i oskarżył o jego spowodowanie ukraińskie wojska. Strona ukraińska nie potwierdziła - jak dotąd - swojego udziału w tym zdarzeniu.
Do drugiej piątkowej eksplozji miało dojść we wsi Nikolskoje.
14:30. Borodianka wyzwolona!
14:25. Ewakuacja ludności cywilnej z Melitopola
Wreszcie udało się rozpocząć ewakuację ludności cywilnej z Melitopola w obwodzie zaporoskim; rosyjscy okupanci blokowali w ostatnich dniach korytarz humanitarny z miasta - przekazał w piątek na Facebooku mer Melitopola Iwan Fedorow.
Kolumna składająca się z 6 autokarów, 3 samochodów ciężarowych i ponad 300 osobowych zmierza właśnie w stronę Zaporoża. (…) Na możliwość ewakuacji oczekiwało ponad 1000 mieszkańców
— relacjonował Fedorow.
Mer zapewnił, że wszystkie osoby, które nie zdołały opuścić miasta w piątek, a zamierzają to jeszcze uczynić, będą mogły liczyć na wyjazd w jednym z kolejnych konwojów humanitarnych.
11 marca Fedorow został porwany przez rosyjskie wojska, okupujące Melitopol. Pięć dni później mera uwolniono, wymieniając go za dziewięciu rosyjskich jeńców, którzy wcześniej trafili do ukraińskiej niewoli.
14:15. Najnowsza analiza Ośrodka Studiów Wschodnich
Władze lokalne w obwodach kijowskim i czernihowskim oraz Dowództwo Wojsk Lądowych Ukrainy potwierdzają częściowe wycofanie sił agresora – co najmniej pięć batalionowych grup taktycznych – z wcześniej zajmowanych terenów na Białoruś. Najbardziej widoczne jest to w okolicach ukraińskiej stolicy - wskazują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 36 dniach wojny na Ukrainie.
CZYTAJ WIĘCEJ: Eksperci OSW: Rosjanie wycofują część sił na kierunku północno-wschodnim. Nie ma znaczących zmian pozycji walczących stron
14:05. 170 salw z wyrzutni Grad w ciągu doby w obwodzie charkowskim
W ciągu ostatniej doby odnotowaliśmy w obwodzie charkowskim 46 ostrzałów artyleryjskich, moździerzowych i czołgowych, a także 170 salw z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad - przekazał w piątek na Telegramie szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
Miał także miejsce jeden atak rakietowy na centrum Charkowa
— podał Syniehubow.
Poinformował również, że nad miastem nie zaobserwowano rosyjskich samolotów wojskowych, lecz wciąż odnotowywana jest aktywność dronów, prowadzących rozpoznanie ukraińskich pozycji.
Według Syniehubowa, rozpoczęto ewakuację mieszkańców rejonu (powiatu) iziumskiego w obwodzie charkowskim.
13:50. Jak wygląda rozminowywanie autostrad?
Kanał NEXTA zamieścił w sieci nagranie pokazujące, jak ukraińscy żołnierze rozminowują autostradę.
13:45. Rosjanie ostrzelali samochód z kobietą i dzieckiem
W mieście Hostomel w obwodzie kijowskim Rosjanie ostrzelali samochód, którym jechała kobieta z dzieckiem. Kobieta zginęła na miejscu.
Przejechała zaledwie 700 metrów od domu. Matka zmarła od ran na miejscu, a niekontrolowany samochód wjechał w sklep
— poinformowała ukraińska RPO Ludmiła Denisowa.
Z kolei inna kobieta z obwodu kijowskiego uratowała dwoje dzieci podczas rosyjskiego ostrzału samochodu, którym ona i jej przyjaciele próbowali uciec.
Trzech przyjaciół rodziny zginęło na miejscu. Kobiecie udało się wydostać z płonącego samochodu i stamtąd zabrać dzieci - jej dziesięciomiesięczną córkę i trzyletniego syna jej przyjaciółki
— dodała RPO.
13:30. Wznowiono ukraińsko-rosyjskie rozmowy pokojowe
Negocjacje pokojowe z Rosją zostały wznowione w formule online - przekazał w piątek wczesnym popołudniem doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez agencję Reutera. Poprzednia runda rozmów miała miejsce 29 marca w Stambule w Turcji.
13:20. Iwanków wolny od rosyjskich żołnierzy
Deputowany z Iwankowa Oleh Berehovyi poinformował, że miejscowość jest wolna od rosyjskiego okupanta.
13:00. Wyzwolono szereg miejscowości w obwodach kijowskim i czernihowskim
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy ogłosił wyzwolenie szeregu miejscowości w obwodzie kijowskim i czernihowskim.
W obwodzie kijowskim są to: Demydiw, Dymer, Łytwinówka, Gawryliwka, Kozarovychi, Zhovtneve, Hlybivka, Yasnogorodka, Talakun, Sukolucchya, Lypivka, Gavronshchyna, Makovyshche, Mykołajewka, Chmilna.
W obwodzie czernihowskim są to: Rudnia, Szewczenkowe, Bobryk, Stara Basan, Nova Basan, Makiejewka, Pohreby, Bażaniwka, Wołodymyriwka, Szniakiwka, Salne, Zofiówka, Gawryliwka.
Rosja nadal blokuje Czernihów. W tym samym czasie oddziały Centralnego Okręgu Wojskowego przemieszczają się na granicę państwową Ukrainy.
Według Sztabu Generalnego wojska rosyjskie będą skoncentrowane na wschodzie.
Siły okupacyjne przegrupowują się i prawdopodobnie koncentrują swoje główne wysiłki na ofensywie we wschodniej strefie operacyjnej
— dodał Sztab Generalny.
12:50. Rada miejska Mariupola apeluje o uznanie działań Rosji za ludobójstwo
Rada miejska Mariupola nad Morzem Azowskim zaapelowała w piątek do społeczności międzynarodowej o uznanie działań rosyjskich żołnierzy w tym mieście za ludobójstwo narodu ukraińskiego, zaś prezydenta Rosji Władimira Putina za zbrodniarza wojennego.
Mariupolska rada miejska potępiła zbrodnie wojenne Rosji przeciw mieszkańcom Mariupola i odrzuciła ewentualność jakiejkolwiek współpracy z okupantami i kolaboracjonistami
— napisano w oświadczeniu rady, opublikowanym na Telegramie.
Deputowani rady wezwali też społeczność międzynarodową do zjednoczenia wysiłków, by odblokować międzynarodową pomoc humanitarną dla miasta i zorganizować pełną ewakuację jego mieszkańców.
12:45. Niemcy mają udziały w rosyjskim lotnisku
Spółka zarządzająca lotniskiem Pułkowo pod Petersburgiem, które jest wykorzystywane w celach wojskowych, w 25 procentach należy do niemieckiego przedsiębiorstwa Fraport, jak wykazało śledztwo dziennikarzy Radia Swoboda, na którego fragmenty powołuje się w piątek Ekonomiczna Prawda.
Co najmniej sześć rosyjskich samolotów korzysta z lotniska w Pułkowie w celu prowadzenia wojny z Ukrainą - pisze Ekonomiczna Prawda.
Pułkowo to jedno z pięciu największych lotnisk w Rosji. Spółką zarządzającą jest rosyjskie przedsiębiorstwo Gates of the Northern Capital, w jednej czwartej należące do niemieckiej firmy Fraport. Ponad 31 proc. udziałów Fraportu należy do kraju związkowego Hesja, a około 21 proc. do miasta Frankfurt.
Prawnik Viktor Winkler przekazał niemieckiemu portalowi Hessenschau, że jeśli fakt wykorzystywania lotniska Pułkowo przez armię rosyjską w wojnie z Ukrainą zostanie potwierdzony, to można uznać, że Fraport łamie prawo międzynarodowe.
Niemieckie przedsiębiorstwo twierdzi, że lotnisko Pułkowo jest cywilne, a firma nie ma wiedzy o jego wojskowej funkcji.
12:35. Rosja dyskredytuje Wikipedię
Rosyjskie władze dyskredytują Wikipedię, aby przekonać opinię publiczną, że wszelkie informacje o wojnie na Ukrainie są fałszywe.
Roskomnadzor od pierwszych dni wojny rosyjsko-ukraińskiej próbuje walczyć z Wikipedią ws. artykułu „Rosyjska inwazja na Ukrainę (2022)”.
W Rosji Wikipedia będzie odpowiedzialna administracyjnie za odmowę usunięcia informacji o wojnie Rosji na Ukrainie. Zgodnie z rosyjskim prawem za niespełnienie tego wymogu właścicielowi strony grozi odpowiedzialność administracyjna w postaci grzywny w wysokości do 4 milionów rubli.
12:30. Rosja chce dopuścić do przemytu prawie wszystkich zagranicznych produktów
Rosyjski rząd chce, aby prawie wszystkie zachodnie towary, z wyjątkiem produktów rolnych, mogły być przemycane do kraju. Jak wskazuje Kommiersant, odpowiedni przepis został zawarty we wstępnych planach rosyjskiego resortu przemysłu i handlu.
Na liście znajdują się 72 pozycje obejmujące towary od minerałów po towary konsumpcyjne, sprzęt i pojazdy.
12:20. Mieszkańcy Czernihowa bez wody, prądu, gazu i ogrzewania
Sytuacja humanitarna w Czernihowie na północy Ukrainy jest bardzo trudna; od ponad dwóch tygodni mieszkańcy żyją bez wody, prąd, gazu i ogrzewania – podała w piątek agencja Ukrinform, cytując komunikat ukraińskiej policji państwowej.
Sytuacja humanitarna w Czernihowie pozostaje skrajnie trudna. Od ponad dwóch tygodni mieszkańcy bohatersko się bronią i żyją bez wody, prądu, dostaw ogrzewania i innych kluczowych mediów
— napisano w komunikacie na Telegramie.
W czwartek rosyjscy najeźdźcy ostrzelali ludność cywilną w mieście Nieżyn w obwodzie czernihowskim oraz otworzyli ogień w kierunku zamieszkanych terenów w rejonie nieżyńskim i czernihowskim. Informacje o ewentualnych ofiarach są sprawdzane – dodano.
12:05. W Trościańcu znaleziono ciała torturowanych cywilów
Prokuratura Generalna poinformowała, że w wyzwolonym Trościańcu znalezione zostały zwłoki torturowanych cywilów. Prowadzone są dochodzenia w sprawie naruszenia praw i zwyczajów wojennych.
Według śledztwa, żołnierze Sił Zbrojnych Rosji uprowadzali i maltretowali ludność cywilną podczas okupacji Trościańca z naruszeniem Konwencji Genewskiej o Ochronie Osób Cywilnych. Zmarli byli cywilami, których krewni zgłosili zniknięcie kilka dni wcześniej
— czytamy w oświadczeniu.
12:00. Bo Berdiańska pojechało 10 autobusów ewakuacyjnych
Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Kyrylo Tymoszenko poinformował na Telegramie, że 10 autobusów ewakuacyjnych pojechało do miasta Berdiańsk. Do miasta zostanie dostarczonych 15 ton ładunku humanitarnego.
11:55. Straty Rosji w wojnie z Ukrainą - 17 700 żołnierzy
Według Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy straty Federacji Rosyjskiej w wojnie z Ukrainą na dzień 1 kwietnia wyniosły 17 700.
11:45. 13 ciał na 200-metrowym odcinku drogi pod Kijowem
BBC udokumentowała dowody wskazujące na popełnienie przez rosyjskie wojsko zbrodni wojennych pod Kijowem. Na 200-metrowym odcinku drogi znaleziono 13 ciał, a co najmniej dwie ofiary to cywile zabici przez rosyjskich żołnierzy – podała w piątek stacja.
Media opisywały wcześniej nagranie udostępnione przez stronę ukraińską, na którym widać rosyjskich żołnierzy strzelających do mężczyzny z rękoma uniesionymi w górę w geście poddania się.
Teraz, gdy rosyjskie wojska zostały wyparte z tej okolicy, widoczne są przerażające skutki ich krótkotrwałej okupacji – pisze BBC. Na 200-metrowym odcinku drogi pomiędzy wsiami Mria i Myla w pobliżu Kijowa ekipa stacji naliczyła 13 ciał.
Potwierdzono, że dwie ofiary to cywile zabici przez wojska rosyjskie. Pozostali nie zostali jeszcze zidentyfikowani – ich ciała leżą w miejscach, w których zostali zabici – ale tylko dwoje z nich ma na sobie możliwe do rozpoznania mundury ukraińskiej armii.
Ekipa BBC mogła tam dotrzeć, ponieważ zaledwie 10 godzin wcześniej kontrolę nad obszarem przejęły siły ukraińskie. „Wszędzie były znaki walk i ciężkich ostrzałów. Stacje benzynowe i hotel, który był znany ze względu na swoje spa i restaurację, były zrujnowane – opisuje brytyjska stacja.
11:30. Rosyjscy żołnierze ukradli i wywieźli do Czeczenii sprzęt rolniczy
Rosyjscy żołnierze obrabowali salon przedsiębiorstwa rolniczego Agrotek w Melitopolu w obwodzie zaporoskim, kradnąc cztery maszyny o łącznej wartości jednego miliona euro. Sprzęt wywieziono do Czeczenii - informuje w piątek Interfax-Ukraina za oświadczeniem firmy Agrotek zamieszczonym na Facebooku.
Zrabowane zostały dwa kombajny, ciągnik i siewnik.
Kradzież sprzętu rolniczego mogła być zemstą za zawieszenie działalności firmy John Deere w Rosji
— napisali przedstawiciele Agroteku, który jest dystrybutorem produktów amerykańskiego przedsiębiorstwa.
Jak dodano, dzięki systemom lokalizacji zainstalowanym w sprzęcie specjaliści Agroteku ustalili, że maszyny znajdują się obecnie na terenie gospodarstwa w miejscowości Zakan-Jurt, w Republice Czeczeńskiej.
To kolejny dowód na przestępcze działania najeźdźców
— podsumowano.
11:15. Ukraina skonfiskowała 12 samolotów transportowych Rusłan
Sąd ukraiński nakazał konfiskatę samolotów transportowych An-124-100 Rusłan rosyjskiej spółki lotniczej Wołga-Dniepr w ramach sprawy karnej wszczętej na wniosek ukraińskiej firmy państwowej Antonow – podała w piątek firma reprezentująca Antonowa.
Jak przekazała międzynarodowa firma arbitrażowa Iljaszew i Partnerzy agencji Interfax-Ukraina, decyzję sądu wysłano do wszystkich władnych organów, wobec czego procedura konfiskaty już się rozpoczęła.
Decyzją miejscowych władz trzem samolotom Rusłan zakazano wylotu z Niemiec, a jednemu z Kanady. Zatrzymane samoloty mają być przekazane ukraińskiej agencji ds. aktywów uzyskanych drogą korupcji lub innego przestępstwa.
Jak podał przedstawiciel firmy arbitrażowej, rosyjska agencja transportu lotniczego Rosawiacja bezprawnie nadawała certyfikaty na samoloty Rusłan spółce należącej do grupy Wołga-Dniepr i faktycznie Wołga-Dniepr wydawała certyfikaty sama sobie.
11:00. Film nakręcony przez dzieci w Mariupolu
Zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak opublikował nagranie nakręcone przez dzieci w Mariupolu, które zostało zablokowane przez Rosjan.
Kiedyś dzieci robiły zdjęcia zabawkom, bawiły się na podwórku i tańczyły w TikTok, dziś rozpalają ogień w sąsiednim domu, zbierają śnieg na podwórku, żeby napić się wody i przyglądają się życiu w piwnicy
— napisał Podoliak.
10:25. Wojska rosyjskie stopniowo wycofują się z regionu Czernihowa
Szef obwodu czernihowskiego Wiaczesław Chaus poinformował, że wojska rosyjskie stopniowo wycofują się z regionu Czernihowa
Mam nadzieję na zawsze. Ale nawet jeśli wyjdą, aby się przegrupować i wrócić, będziemy na nich czekać z podwójnym „powitaniem”
— dodał Chaus.
Wyjaśnił, że ukraińskie wojsko obecnie oczyszcza osady, w których stacjonowali Rosjanie. Jednocześnie ostrzegł przed możliwymi atakami lotniczymi i rakietowymi w regionie.
10:15. Już 27 zabitych w Mikołajewie
Do 27 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego ostrzału rakietowego siedziby władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy – poinformował w piątek portal Suspilne, powołując się na służby ratownicze obwodu mikołajowskiego.
Według tych informacji w piątek rano spod gruzów w Mikołajowie wydobyto ciała kolejnych 3 osób. Wcześniej informowano o 24 ofiarach śmiertelnych.
10:10. Sytuacja w obwodzie zaporoskim napięta, ale kontrolowana
Sytuacja w położonym na południu Ukrainy obwodzie zaporoskim jest napięta, ale kontrolowana, wojska rosyjskie kontynuują ostrzał i próbują posuwać się do przodu, ale siły ukraińskie stawiają im opór i niszczą ich sprzęt; w nocy zabito 32 okupantów - przekazała w piątek obwodowa administracja wojskowa.
Od wieczora w czwartek do piątkowego poranka siły ukraińskie w obwodzie zaporoskim zabiły 32 okupantów, raniły 38. Ponadto wróg stracił dwa czołgi i dwa transportery opancerzone. Do tego nasi wojskowi zniszczyli siedem wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Grad
— napisano w opublikowanym na Telegramie komunikacie.
Dodano, że Rosjanie próbują posuwać się w kierunku Hulajpola, Zaporoża i Kamieńskiego, ale ich natarcie nie odnosi sukcesów. Wojska agresora kontynuują ostrzał infrastruktury i dróg w miejscowości Orichiw oraz w kilku miejscowościach regionu połohiwskiego - przekazała wojskowa administracja obwodowa.
Poinformowano również, że ze szpitali w okupowanym przez Rosjan Melitopolu odeszło 40-50 proc. personelu.
Pracownicy nie wytrzymali nacisku i szantażu ze strony tymczasowych władz okupacyjnych i wojska, masowo opuszczają miasto
— wyjaśniono.
10:00. Rosjanie zastrzelili setki krów
Rosyjscy żołnierze doszczętnie zniszczyli farmę mleczną w okolicach Charkowa. NA nagraniach zamieszczonych w sieci widać, jak wokół zniszczonych zabudowań chodzą ocalałe krowy. Nieopodal leżą setki padłych zwierząt.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanie chcą zagłodzić Ukraińców?! Wojsko doszczętnie zniszczyło farmę mleczną w pobliżu Charkowa. Zastrzelili setki krów
9:45. Trzech mężczyzn zostało zatrzymanych w Odessie za przemyt poborowych za granicę
Odeska policja zatrzymała trzech mężczyzn, którzy przewozili poborowych przez granicę. Wśród zatrzymanych jest 48-letni mieszkaniec obwodu bolgradzkiego. Według śledczych planował przetransportować do sąsiedniego kraju trzech mężczyzn w wieku 35, 41 i 51 lat z Żytomierza i Kijowa.
9:30. Rosja kontynuuje ataki na Czernihów i Kijów
Rosja kontynuuje ataki na Czernihów i Kijów, mimo że deklarowała ograniczenie działań wojennych w tych rejonach, w pobliżu obu miast siły ukraińskie przeprowadzają udane, choć ograniczone kontrataki - oceniło w piątek rano brytyjskie ministerstwo obrony.
Siły ukraińskie przejęły z powrotem wioski Słoboda i Łukasziwka, położone na południe od Czernihowa, wzdłuż jednej z głównych tras zaopatrzenia między tym miastem a Kijowem. Ukraina kontynuuje również udane, choć ograniczone kontrataki na wschód i północny wschód od Kijowa
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Zarówno Czernihów, jak i Kijów były przedmiotem ciągłych ataków lotniczych i rakietowych, pomimo rosyjskich zapewnień o zmniejszeniu aktywności w tych rejonach
— dodano.
9:25. Konwój Czerwonego Krzyża nie może dojechać do Mariupola
Konwój Czerwonego Krzyża z pomocą humanitarną i medyczną dla oblężonego Mariupola utknął w Zaporożu, bo nie dostał gwarancji bezpiecznego przejazdu. Rosyjskie wojska zatrzymały też autobusy, którymi chciano ewakuować z Mariupola cywilów – podała w piątek BBC.
Konwój składający się z pięciu pojazdów wspomagających i dwóch ciężarówek ma dostarczyć pomoc do oblężonego przez siły rosyjskie Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy, gdzie w dramatycznych warunkach przebywa wciąż ok. 160 tys. cywilów. Nie może jednak kontynuować jazdy bez gwarancji bezpieczeństwa od obu stron – pisze BBC.
9:20. Już 24 zabitych w ostrzale siedziby władz obwodowych w Mikołajowie
Do 24 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego ostrzału rakietowego siedziby władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy – poinformowały w piątek służby ratownicze obwodu mikołajowskiego na Facebooku.
Na godz. 7 dnia 1 kwietnia w wyniku uderzenia rosyjskiej rakiety w budynek administracji państwowej obwodu mikołajowskiego i jego zniszczenia zginęły 24 osoby. Spod gruzów wydobyto 23 ciała, jedna osoba zmarła w szpitalu
— podała w oświadczeniu Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, dodając, że odgruzowywanie nadal trwa.
9:15. W wyniku inwazji Rosji zginęło już 153 dzieci
W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę zginęło już 153 dzieci, a co najmniej 245 zostało rannych – poinformowała w piątek agencja Ukrinform, cytując najnowsze dane ukraińskiej prokuratury generalnej.
Prawie 400 dzieci ucierpiało od początku zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej. Wśród nich 153 zostało zabitych, a ponad 245 zostało rannych
— napisała prokuratura na Telegramie.
Dane dotyczące zabitych i rannych dzieci z Mariupola oraz niektórych części obwodów kijowskiego, czernihowskiego i ługańskiego są jeszcze ustalane – zaznaczono.
9:10. Płoną magazyny ropy w Biełgorodzie niedaleko granicy z Ukrainą
W magazynie ropy w Biełgorodzie w Rosji niedaleko granicy z Ukrainą wybuchł pożar. Gubernator obwodu Wiaczesław Gładkow oskarża o jego spowodowanie ukraińskie wojska, jednak strona ukraińska nie potwierdza swojego udziału, o czym pisze portal Ukrainska Prawda.
Gładkow twierdzi, że pożar został spowodowany nalotem dwóch śmigłowców wojsk ukraińskich, które przedostały się na terytorium Rosji.
Pojawił się film przedstawiający eksplozję w składzie ropy naftowej w Biełgorodzie w Rosji. Nagranie pokazuje najpierw kilka błysków, po których następuje eksplozja
— napisano na Twitterze Ukrainskiej Prawdy.
Pożar opisuje także Interfax-Ukraina i Ukrinform. Portal Nexta zamieścił na Twitterze inne nagranie ze zdarzenia.
9:00. Ostre walki w Stanisławie, miasto na granicy katastrofy humanitarnej
Ostre walki trwają w Stanisławie w obwodzie chersońskim Ukrainy; miasto jest już na granicy katastrofy humanitarnej – poinformował w piątek deputowany chersońskiej rady obwodowej Serhij Chłań w telewizji Espreso.
Jak dodał, ze Stanisława udało się już ewakuować mieszkańców.
Dla okupanta pozostanie w Chersonie oznacza zamknięcie w kotle. Więc będą pośpiesznie stamtąd wychodzić. Następnym punktem oporu będzie most Antoniwski, czyli przeprawa przez Dniepr. Tam jest miasto Aleszki, domyślam się, że będą się okopywać właśnie tam
— oznajmił Chłań.
Podkreślił, że w kierunku Berysławia siły ukraińskie wyzwoliły 11 miejscowości i jest to dopiero początek.
To daje nadzieję na kontrnatarcie naszych sił zbrojnych i na wyzwolenie całego obwodu
— powiedział.
8:40. Australia przekaże Ukrainie transportery piechoty Bushmaster
Australia przekaże Ukrainie transportery piechoty Bushmaster w odpowiedzi na apel ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o wsparcie zbrojne w wojnie z Rosją, o czym poinformował w piątek australijski premier Scott Morrison cytowany przez portal ABC News.
Zełenski bezpośrednio zaapelował w czwartek w czasie swojej przemowy w parlamencie Australii, która odbyła się za pośrednictwem łącza internetowego, o wsparcie zbrojne, ponieważ ci, „którzy walczą ze złem” muszą być odpowiednio wyposażeni.
Nie przekazujemy jedynie naszych modlitw, wysyłamy naszą broń, amunicję, pomoc humanitarną, nasze kamizelki kuloodporne. Wyślemy też nasze pojazdy opancerzone, nasze Bushmastery i przywieziemy je na Ukrainę przy pomocy naszych samolotów wojskowych C-17 Globemaster
— powiedział Morrison.
Jak wskazuje australijski portal, premier nie podał szczegółow dotyczących liczby Bushmasterów oraz tego, kiedy mają zostać wysłane do Europy.
Bushmaster to budowane w Australii transportery opancerzone, które są doceniane na całym świecie za wysoką ochronę bezpieczeństwa znajdujących się w nich żołnierzy - komentuje ABC News. Francuskie przedsiębiorstwo Thales produkuje pojazdy w stanie Wiktoria
8:20. Rosyjskie wojsko zachowuje się na Ukrainie jak terroryści
Jak poinformował korespondent Ukrinformu, Ambasador Jewhen Cymbaliuk podczas czwartkowego posiedzenia Stałej Rady OBWE w Wiedniu stwierdził, że rosyjskie wojsko zachowuje się na Ukrainie jak terroryści, ostrzeliwując placówki edukacyjne oraz dokonując gwałtów i morderstw.
08:15. Wicepremier: powrót na wyzwolone tereny jest niebezpieczny
Powrót na wyzwolone terytoria na Ukrainie jest niebezpieczny, gdyż żołnierze rosyjscy je minują – ostrzegła w piątek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.
Powrót teraz jest niebezpieczny i potwierdza to wojsko. Zdajemy sobie sprawę, jak bardzo te tereny są zaminowane. Jeśli jest oficjalna informacja, że Irpień został wyzwolony, nie oznacza to, że ludzie powinni wracać. Okupant zrobił wszystko, żeby krzywdzić także po tym, gdy zostanie w hańbie wypędzony z naszej ziemi
— powiedziała Wereszczuk.
Podkreśliła, że należy śledzić oficjalne komunikaty.
Wszystko powiemy. Mamy specjalny plan, co robić podczas tymczasowej okupacji i po jej zakończeniu. Wszystkie organy władz, w tym miejscowe, mają odpowiednie instrukcje
— oświadczyła.
Zastrzegła, że trudno ocenić, ile czasu minie, zanim bezpieczny powrót będzie możliwy. Dodała, że chodzi także o kluczową infrastrukturę – dostawy wody, gazu, prądu i łączność – która została uszkodzona.
Wereszczuk dodała, że od początku wojny żołnierze rosyjscy wywieźli do Rosji około 45 tys. mieszkańców Ukrainy, głównie z Mariupola w obwodzie donieckim i okolic. Powiedziała, że były też przypadki deportowania mieszkańców obwodu kijowskiego.
07:55. Wojska rosyjskie opuściły rejon browarski
Wojska rosyjskie opuściły cały rejon browarski w obwodzie kijowskim Ukrainy – poinformował w piątek portal Suspilne, powołując się na mera Browarów Ihora Sapożko.
Okupanci opuścili praktycznie cały rejon browarski.(…) Dlatego dzisiaj Siły Zbrojne Ukrainy będą bezpośrednio oczyszczać miejscowości z okupantów, rosyjskiego sprzętu wojskowego i być może zaminowanych miejsc
— powiedział Sapożko w telewizji Rada.
Mer zaznaczył, że bardzo wiele osób już wróciło do Browarów.
Widzimy, że zaczynają wracać do pracy małe i średnie przedsiębiorstwa. Otwierają się firmy, sklepy, pawilony. Miasto zaczyna żyć własnym życiem
— oświadczył.
07:40. Sztab generalny: Rosja kontynuuje częściowe wycofywanie wojsk na północy
Siły rosyjskie kontynuują częściowe wycofywanie wojsk w północnej części obwodu kijowskiego – poinformował w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Zauważa się dalsze częściowe wycofywanie pododdziałów rosyjskich wojsk okupacyjnych na północy obwodu kijowskiego w kierunku granicy państwowej z Republiką Białoruś
— oznajmił sztab.
Stwierdzono również ruch mieszanych kolumn rosyjskiego sprzętu wojskowego, w których skład wchodzą również cywilne środki transportu, takie jak ciężarówki czy autobusy skradzione przez okupantów podczas zajmowania ukraińskich terytoriów. Wywożony jest także inny skradziony majątek ruchomy.
Sztab poinformował, że w ciągu ostatniej doby armia ukraińska odparła 7 ataków na kierunku donieckim i ługańskim. Zniszczono 3 rosyjskie czołgi, 2 transportery opancerzone, 2 samochody i 2 systemy artyleryjskie, jak również samolot bezzałogowy Orłan-10.
Sztab podkreśla, że na zajętych terenach wróg nadal dopuszcza się bezprawnych działań, takich jak ograniczanie ruchu cywilów czy wykorzystywanie mieszkań do kwaterowania własnych żołnierzy. Trwają grabieże i przemoc wobec obywateli Ukrainy. W niektórych miejscach okupanci próbują zmusić ukraińskie firmy do przejścia na rozliczenie w rosyjskich rublach.
07:25. Dwie osoby zginęły w ostrzale Siewierodoniecka
Dwie osoby poniosły śmierć w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na skutek rosyjskiego ostrzału – poinformował w piątek szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Facebooku.
Hajdaj podał też, że dwie osoby odniosły obrażenia w ostrzale Lisiczańska i Toszkiwki. Zniszczono 18 budynków oraz obiekty infrastruktury podczas ataków na Rubiżne, Kreminną i Iwaniwkę. Z pożarów uratowano cztery osoby.
Nadal 32 miejscowości w obwodzie ługańskim pozbawione są gazu, w tym 28 całkowicie, a w 22 miejscowościach nie ma prądu.
07:20. Schrony z internetem
Ponad 800 schronów w Kijowie zostało podłączonych do internetu – poinformowała w piątek agencja Interfax-Ukraina, powołując się na wojskowe władze obwodu kijowskiego.
Władze informują, że w stolicy wznawiają działalność przedsiębiorstwa, otwierają się sklepy i punkty usługowe.
Wojsko apeluje o ostrożność, zwłaszcza w strefach parkowych i leśnych, na brzegach rzek i jezior oraz na drogach. Na wyzwolonych terytoriach wojsko ukraińskie i pododdziały Państwowej Służy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych oczyszczają i rozminowują teren
— oznajmiły władze.
06:55. Wybuch na terenie Rosji
W rosyjskim Biełgorodzie wybuch magazyn ropy.
06:50. Wojsko: odbiliśmy z rąk rosyjskich 11 miejscowości w obwodzie chersońskim
Siły Zbrojne Ukrainy odzyskały pełną kontrolę nad 11 miejscowościami w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy; miejscowa ludność otrzyma pomoc humanitarną – poinformowała w piątek agencja Ukrinform, cytując komunikat Zgrupowania Wojsk Południe.
Podczas operacji wyzwalania miejscowości 60. samodzielna brygada strzelców zmotoryzowanych zdobyła sprzęt wojskowy wroga, w tym czołgi T-64 wraz z amunicją, bojowe wozy piechoty BMP-2 i BMD-2 oraz transporter opancerzony – napisano w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.
04:20. Żołnierze z Osetii Południowej odmówili walki na Ukrainie i uciekli do domu
Niektórzy żołnierze z Osetii Południowej odmówili udziału w działaniach wojennych na terytorium Ukrainy i samodzielnie wrócili do Cchinwali - informuje w piątek Ukraińska Prawda.
Około trzystu żołnierzy z Osetii Południowej regionu zarządzanego przez Rosję po wojnie rosyjsko-gruzińskiej 2008 roku odmówiło udziału w walkach w Ukrainie i uciekło do domu - informuje Ukraińska Prawda opierając się na informacjach portalu Mediazona.
Mediazona przytacza wypowiedź jednego z żołnierzy z czwartej bazy wojskowej na granicznym punkcie kontrolnym Niżny Zaramag, który postanowił wrócić do domu:
Zostaliśmy zabrani i chcieli żebyśmy zginęli, a nasi dowódcy dostali ordery.
01:35. „Sytuacja na południu Ukrainy i w Donbasie niezwykle trudna”
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w czwartek, że sytuacja na południu i w regionie Donbasu pozostaje niezwykle trudna i powtórzył, że Rosja gromadzi siły w pobliżu oblężonego miasta Mariupol.
Nadchodzą bitwy. Nadal musimy iść bardzo trudną ścieżką, aby uzyskać wszystko, czego chcemy
—npowiedział w nocnym przemówieniu wideo nagranym w Kijowie przed budynkiem Administracji Prezydenta.
01:30. „Nie poddamy Mariupola”
Żołnierze Pułku Azow nie poddadzą zablokowanego przez rosyjskich najeźdźców Mariupola i będą walczyć o miasto do końca - powiedział w wywiadzie telewizyjnym jego dowódca Denis Prokopenko, poinformował w piątek Ukrinform.
Idę na stanowiska, rozmawiam z żołnierzami, gdy oni przychodzą na stanowisko dowodzenia, nie widzę strachu w ich oczach. Widzę nienawiść w ich oczach… Kiedy ludzie po trzeciej lub czwartej ranie podnoszą karabin maszynowy i zaciskają zęby, idą dalej do walki, nie sądzę, że ci ludzie się boją… Mogę obiecać rodzinom ofiar, że zwyciężymy, nie musicie się za nas wstydzić. Ponieważ nie zamierzamy poddawać miasta, będziemy walczyć do końca, zwycięstwo na pewno będzie nasze
— powiedział dowódca.
Dodał:
Zrobimy wszystko, aby śmierć naszych braci i sióstr nie poszła na marne.
Prokopenko zaznaczył, że żołnierze pułku mają kontakt ze swoimi rodzinami, ale jest on ograniczony, bo zniszczone są wieże telekomunikacyjne, w mieście nie ma internetu, prawie nigdzie nie ma prądu.
Dowódca po raz kolejny podkreślił, że bojownicy Pułku Azowskiego mają nadzieję na operację odblokowania Mariupola i dlatego kontynuują heroiczną walkę z wrogiem.
Mariupol został zamieniony w wielką ruinę przez wojska rosyjskie, mieszkańcy mdleją z głodu na ulicach, a wrogie bomby grzebią ich żywcem w schronach przeciwlotniczych, powiedziała wicepremier - minister ds. reintegracji czasowo okupowanych terytoriów Ukrainy Iryna Wierieszczuk. Wojska rosyjskie zniszczyły miasto, dlatego konieczna jest ewakuacja wszystkich cywilów.
01:10. Rosja przerzuca na Ukrainę część wojsk z Gruzji
Rosja przerzuca na Ukrainę część swoich sił z Gruzji - od 1200 do 2000 żołnierzy - co niemal na pewno nie było planowane i świadczy o znacznych stratach, jakie rosyjskie wojska ponoszą podczas inwazji - podało w czwartek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.
Rosja przerzuca elementy swoich sił z Gruzji, aby wzmocnić inwazję na Ukrainę. Od 1200 do 2000 tych żołnierzy jest przegrupowywanych w trzy batalionowe grupy taktyczne. Jest wysoce mało prawdopodobne, że Rosja planowała prowadzenie wzmocnień w ten sposób i świadczy to o niespodziewanych stratach, jakie poniosła podczas inwazji
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
00:19. Szefowa PE w drodze do Kijowa
Szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola udaje się do stolicy Ukrainy. „W drodze do Kijowa” - napisała w czwartek wieczorem na Twitterze.
W połowie marca premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jarosław Kaczyński oraz premierzy Czech i Słowenii wyruszyli do Kijowa, gdzie spotkali się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Denysem Szmyhalem.
00:05. Zełenski usunął z armii zdrajców
Dzisiaj zapadła kolejna decyzja w sprawie antybohaterów – teraz nie mam czasu zajmować się wszystkimi zdrajcami, ale stopniowo wszyscy będą ukarani
— powiedział w czwartek Zełenski.
Dodał, że ci wysocy rangą żołnierze, którym nie wolno było wybierać, gdzie jest ich ojczyzna, którzy złamali wojskową przysięgę wierności narodowi ukraińskiemu złożoną w celu ochrony naszego państwa, jego wolności, niepodległości, z pewnością zostaną pozbawieni wyższych stopni wojskowych.
00:02. Kolejny sukces ukraińskich sił
Ukraińscy żołnierze zdobyli rosyjski system przeciwlotniczy ZSU-23 Shilka.
00:00. Rosyjskie służby przetrzymują Amerykanów
Departament Stanu potwierdził, że rosyjskie służby wojskowe i specjalne przetrzymują obywateli USA w samej Rosji, a także na czasowo okupowanych terytoriach Ukrainy. Możliwe jest, że Amerykanie są prześladowani tylko ze względów narodowych, poinformował w czwartek rzecznik Ned Price.
W ostatnich tygodniach mieliśmy doniesienia, że obywatele USA byli zatrzymywani przez wojska rosyjskie w czasowo okupowanych przez rosyjskie regionach Ukrainy, a także podczas ewakuacji drogą lądową przez terytoria okupowane przez Rosję do Rosji lub Białorusi
— powiedział rzecznik Departamentu Stanu.
Zaznaczył, że rosyjskie służby specjalne zatrzymują obywateli amerykańskich w samej Rosji. Możliwe, że rosyjski reżim przetrzymuje obywateli USA z powodu ich narodowości.
red/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/592481-relacja-37-dzien-inwazji-rosji-na-ukraine