Trwa 36. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. W obliczu silnego oporu Ukraińców, Rosjanie atakują nie tylko obiekty wojskowe, strategiczne i lotniska - celem najeźdźców jest ludność cywilna. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Czwartek, 31 marca 2022
23:21. Ponad 140 ewakuowanych z obwodu donieckiego
Ponad 140 osób zostało ewakuowanych z ostrzeliwanych miast obwodu donieckiego. Z Wugledaru wywieziono 124 osoby, w tym 25 dzieci i cztery osoby niepełnosprawne. Z Awdijiwki 17 obywateli. Policja pomogła ratować ludzi
— czytamy w wydanym w czwartek oświadczeniu Narodowej Policji Ukrainy.
Jak informuje Ukrinform w nocy Wugledar został zaatakowany przez wojska rosyjskie, ataki na miasto trwają.
Narodowa Policja Ukrainy(NPU) poinformowała, że nawet przy braku potwierdzonych korytarzy ewakuację prowadzą przedstawiciele donieckiej administracji wojskowej, żołnierze Sił Zbrojnych, anyterroryści i policja.
22:47. Obrona Mariupola uniemożliwia rosyjskim wojskom ofensywę na innych kierunkach
Obrońcy Mariupola związali walką rosyjskie siły i uniemożliwiają im rozwinięcie ofensywy na innych kierunkach, m.in. na Krzywy Róg i Zaporoże - oceniła w czwartek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar. Dodała, że mimo porażek Rosjanie nie rezygnują ze swoich celów.
Kiedy rozmawiamy o zmianach na froncie, takich jak domniemane wycofanie się rosyjskich wojsk z obwodów kijowskiego i czernihowskiego, powinniśmy pamiętać, że nie są to dobrowolne decyzje przeciwnika. Jest to rezultat skutecznych działań ukraińskiej armii
— powiedziała Malar, cytowana przez agencję Interfax-Ukraina.
Wcześniej w czwartek dowództwo pułku Azow zaapelowało do władz Ukrainy o przeprowadzenie operacji, mającej na celu odblokowanie oblężonego przez Rosjan Mariupola na południowym wschodzie kraju.
22:17. Rosjanie rozkradli pomoc humanitarną
Na Ukrainie trzema uzgodnionymi korytarzami humanitarnymi w czwartek udało się ewakuować własnymi środkami transportu do Zaporoża 1458 osób - poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk. W Melitopolu Rosjanie zabrali pomoc humanitarną przeznaczoną dla mieszkańców okupowanego miasta.
45 autobusów do ewakuacji Rosjanie nie wpuścili do Berdiańska. 600 osób, które z miasta pieszo dotarły do autobusów, w piątek rano ma wyjechać do Zaporoża - przekazała wicepremier.
Z Enerhodaru wyjechało 50 samochodów i autobus z dziećmi. Mieszkańcy już są w Zaporożu.
22:12. Kompromitacja Kadyrowców
Żołdacy Kadyrowa ostrzelali… sygnalizację świetlną
22:11. Co się stało z kolumną rosyjskich pojazdów?
Kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych pod Kijowem, rozciągająca się na około 60 km, być może już nie istnieje; nigdy nie udało jej się zrealizować zaplanowanej misji - ocenił w czwartek rzecznik Pentagonu John Kirby.
Konwój stał się symbolem niepowodzeń Rosji na Ukrainie w początkowej fazie inwazji - stwierdza Reuters.
22:10. Potrzebna pilna ewakuacja
Około 15-20 tys. mieszkańców miasta Izium na wschodzie Ukrainy potrzebuje pilnej ewakuacji, jednak wojska rosyjskie nie zgadzają się na korytarze humanitarne - poinformował w czwartek zastępca mera Iziumu Wołodymyr Macokin.
Najpilniejszej ewakuacji potrzebuje około 15-20 tys. mieszkańców. +Zielone korytarze+ nie są uzgadniane i nie ma ich już prawie 20 dni
— napisał Macokin na swoim Facebooku.
22:09. W Czernobylu nie ma osób postronnych
W obecnej chwili na terenie Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej nie ma osób postronnych - poinformował w czwartek wieczorem ukraiński koncern Enerhoatom, powołując się na personel obiektu.
W czwartek Rosjanie opuścili teren Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej i pobliskie miasto Sławutycz
— podał koncern w komunikatorze Telegram.
22:08. Kliczko: to, co się teraz dzieje, to ludobójstwo na narodzie ukraińskim
Wołodymyr Kliczko, były mistrz świata w boksie i brat mera Kijowa Witalija Kliczki, powiedział w wywiadzie dla telewizji BILD, że „to, co się teraz dzieje, to ludobójstwo na narodzie ukraińskim”. Podkreślił, że „podczas gdy my rozmawiamy, trwa ostrzał” na Ukrainie.
Myślę, że to zły sen. Obudziłem się z tego snu na krótko, będąc teraz w Berlinie. Ale zdaję sobie sprawę, że to nie jest sen. Jest to trauma dla narodu ukraińskiego
— mówił Kliczko, który w czwartek przyjechał do stolicy Niemiec.
Jak przypomniał, Ukraina zdecydowała się w 2014 roku, po ataku Rosji i aneksji Krymu, pójść własną drogą.
Nie da się nas powstrzymać, chyba że wszyscy zginiemy. Wszyscy
— zapewnił.
Zwracając się do Niemców Kliczko powiedział:
Wy też decydujecie, co stanie się z Ukrainą. Niemcy są jądrem Europy i chcę, aby Niemcy opowiadały się za pokojem, o który tak walczymy.
21:36. Ukraińcy odzyskali kontrolę nad Wyszogrodem
Miasto Wyszogród w obwodzie kijowskim jest już pod kontrolą ukraińskich wojsk, a w najbliższym czasie oczekujemy jeszcze lepszych doniesień z okolic Kijowa - powiedział w czwartek zastępca szefa sztabu Wojsk Lądowych Ukrainy generał Ołeksandr Hruzewycz.
W ciągu jednego, dwóch dni sytuacja znacząco zmieni się na naszą korzyść
— oświadczył Hruzewycz, cytowany przez agencję UNIAN.
Wcześniej w czwartek generał skomentował wycofanie się części wojsk rosyjskich z obwodu kijowskiego.
Przewidujemy dwa warianty: albo jest to przegrupowanie rosyjskich sił, albo te formacje zostaną teraz przerzucone do Donbasu
— powiedział Hruzewycz.
Wyjaśnił, że nowym strategicznym celem Rosji ma być opanowanie obwodów donieckiego i ługańskiego w ich granicach administracyjnych.
21:32. Apel pułku Azow
Dowództwo pułku Azow zaapelowało do władz Ukrainy o przeprowadzenie operacji, mającej na celu odblokowanie oblężonego przez Rosjan Mariupola na południowym wschodzie kraju - podaje w czwartek portal Ukraińska Prawda.
Każdy dzień obrony miasta kosztuje życia naszych bohaterów. Nasz cel to wytrzymanie i odniesienie zwycięstwa w tej wojnie
— podkreślił w odezwie zastępca dowódcy pułku Azow Swiatosław Pałamar.
Jesteśmy pewni, że operacja odblokowania Mariupola przejdzie do historii jako heroiczny wyczyn naszego narodu. A jeśli do niej nie dojdzie - przejdzie to do historii jako wielka hańba
— dodał.
21:31. Zlikwidowano rosyjską stację dezinformacyjną w Charkowie
W Charkowie rosyjskie wojska utworzyły stację walki elektronicznej. Wysłano stamtąd 5 tys. wiadomości do ukraińskich żołnierzy i pracowników administracji państwowej, wzywając do poddania się Rosjanom. Zlikwidowaliśmy tę instalację - przekazała w czwartek na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
Wynik jest z góry przesądzony! Bądźcie rozsądni i nie popierajcie nacjonalizmu oraz skompromitowanych przywódców kraju, którzy już uciekli ze stolicy!
— tak, według SBU, miała brzmieć treść SMS-ów, rozsyłanych przez rosyjskie wojska ze stacji w Charkowie.
21:30. Wsparcie od dominikanów
Dominikanie prowadzący Dom św. Marcina de Porres w Fastowie pod Kijowem przyjmują wszystkich uchodźców, którym mogą pomóc, osoby z niepełnosprawnościami, matki z małymi dziećmi - relacjonuje fotoreporter PAP Andrzej Lange, który w czwartek odwiedził ośrodek. Dodaje, że sytuacja ośrodka jest bardzo trudna i zakonnicy potrzebują wsparcia.
Byłem dzisiaj 60 km od Kijowa, w Fastowie, gdzie polscy dominikanie prowadzą ośrodek pomocy; nie tylko przyjmują wszystkich potrzebujących uchodźców, wśród nich są głównie osoby, które uciekły z Czernihowa, ale dzięki wsparciu wolontariuszy i lokalnej społeczności stworzyli też regionalne centrum pomocy humanitarnej
— opowiada przebywający na Ukrainie reporter PAP.
Jak zaznacza w ośrodku przygotowywane są paczki z żywnością i najpotrzebniejszymi artykułami, które ochotnicy i żołnierze Obrony Terytorialnej rozwożą później po całym regionie.
W pracę włączają się wszyscy, dzisiaj, na porannej odprawie wolontariuszy widziałem kilkadziesiąt osób w przeróżnym wieku, od nastoletnich dziewczyn po starsze panie
— mówi Lange.
21:30. Rosjanie, którzy opuścili Czarnobyl, zabrali ze sobą ukraińskich strażników
Rosyjscy żołnierze, którzy opuścili Czarnobylską Elektrownię Atomową, zabrali ze sobą strażników z ukraińskiej Gwardii Narodowej, przetrzymywanych przez nich w charakterze zakładników od początku wtargnięcia 24 lutego - podaje w czwartek portal Ukrainska Prawda.
Z Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej zabrano naszych strażników z Gwardii Narodowej, którzy od pierwszego dnia byli zakładnikami w elektrowni, którzy ją ochraniali. Zabrali ich do samochodu i wywieźli
— powiedział mer miasta Sławutycz Jurij Fomiczew.
19:15. Czeczeni w obwodzie ługańskim
Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował w czwartek, że w tym regionie, leżącym na wschodzie Ukrainy, sytuacja mocno się zaostrza, wojska rosyjskie sprowadzają znaczne ilości sprzętu i jednostki z Czeczenii na Kaukazie Północnym.
Zdaniem Hajdaja Czeczeni są wykorzystywani jako oddziały zaporowe przeciwko zmobilizowanym ludziom, zabieranym z terytoriów okupowanych i kierowanym do walk przeciwko Ukrainie.
18:50. Mer Charkowa: mieszkańcy zaczęli powracać do miasta
Mieszkańcy Charkowa, którzy wyjechali z miasta z powodu rosyjskiej inwazji, zaczęli powracać do swoich domów. Jeśli zastają je zrujnowane, oferujemy miejsca noclegowe w przedszkolach, szkołach lub mieszkaniach u innych osób - powiedział mer Charkowa Ihor Terechow.
Szef władz miejskich, cytowany przez agencję UNIAN, wezwał mieszkańców do zachowania daleko idących środków ostrożności.
„Nie mieliśmy jeszcze ani jednego spokojnego dnia, bez ostrzałów. Ataki nie są już wprawdzie prowadzone z powietrza, lecz wyłącznie ze stanowisk naziemnych, ale nadal wszystko jest możliwe” - stwierdził Terechow.
Mer przekazał, że w Charkowie normalnie funkcjonują m.in. sklepy spożywcze, apteki i piekarnie. Regularnie dostarczana jest też pomoc humanitarna.
18:30. Doradca szefa MSW: główne walki przenoszą się w stronę Mariupola i wschodnich regionów
Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko powiedział, że w wielu miejscach obwodu kijowskiego widoczne jest pewne wycofywanie się wojsk rosyjskich i że na razie główne walki przenoszą się w stronę Mariupola i wschodnich regionów kraju.
„Na Kijowszczyźnie rzeczywiście (Rosjanie) wycofują swoje siły”
— stwierdził Denysenko, cytowany przez agencję Ukrinform. Dodał, że obserwowane jest pewne wycofywanie się wojsk rosyjskich w wielu miejscach w obwodzie kijowskim. Wymienił Czarnobylską Elektrownię Atomową, którą Rosjanie zamierzają opuścić oraz miasto Sławutycz.
„Na razie możemy mówić, że Rosjanie rzeczywiście opuszczają strefę czarnobylską. Będziemy oczekiwać, że przejdą przez granicę ukraińską” do Rosji - powiedział Denysenko.
Ocenił, że na razie najważniejsze walki przenoszą się w stronę Mariupola i na obszary pomiędzy miastami Izium w obwodzie charkowskim i Wołnowacha w obwodzie donieckim.
Denysenko zastrzegł, że niejasna jest sytuacja w obwodzie czernihowskim - regionie na północ od Kijowa, w pobliżu granicy z Białorusią. „Na razie to, co się tam dzieje bardziej przypomina rotację albo przegrupowanie” - ocenił.
18:10. MSW: w obwodzie kijowskim wojska rosyjskie zniszczyły pomnik żołnierzy sowieckich
Pomnik ku czci żołnierzy sowieckich z II wojny światowej został zniszczony przez wojska rosyjskie w obwodzie kijowskim - poinformował w czwartek doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.
Przedstawiciel ukraińskiego resortu spraw wewnętrznych opublikował zdjęcie pomnika, ale nie podał, gdzie się on znajduje.
Na zdjęciu widać cztery stele z nazwiskami poległych; dwie z nich są niemal doszczętnie zrujnowane, dwie pozostałe - rozbite. Koło pomnika widać fragmenty zniszczonych płyt. Z loga na zdjęciu wynika, że zostało zrobione przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.
„Ci ludzie, którzy krzyczą o pamięci +przodków+ i o +wielkim zwycięstwie+ sami rujnują pomniki tych przodków”
— napisał Heraszczenko na komunikatorze Telegram.
17:57. Apel mera Mariupola
Ważnym gestem wsparcia byłoby nadanie jednej z ulic Gdańska imienia Bohaterów miasta Mariupola. Takie wsparcie byłoby symbolem tego, że Mariupol jest w sercu każdego gdańszczanina - powiedział w trakcie czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska mer Mariupola Wadym Bojczenko.
W trakcie czwartkowej sesji radni połączyli się przez internet z merem Mariupola Wadymem Bojczenką. Mariupol jest miastem partnerskim Gdańska. Wadym Bojczenko na początku swojego przemówienia przypomniał zebranym swoją ostatnia wizytę w mieście.
Przemawiałem już kiedyś na tej sali i jest to dla mnie ogromny zaszczyt, że mogę przemawiać do państwa także dziś. Chciałbym wspomnieć nieżyjącego świętej pamięci prezydenta Pawła Adamowicza, który bardzo dobrze zdawał sobie sprawę z tego, jak ważne jest partnerstwo Gdańska i Mariupola, jak ważne są wartości europejskie, które możemy wcielać w naszej pracy
— zaczął Bojczenko.
17:00. Wojska rosyjskie częściowo wycofują się spod Kijowa
Widzimy częściowe wycofywanie się rosyjskich taktycznych grup batalionowych z obwodu kijowskiego, ostatniej nocy prawie 700 sztuk rosyjskiego sprzętu wojskowego przemieściło się w stronę granicy z Białorusią - przekazał w czwartek zastępca szefa sztabu Wojsk Lądowych Ukrainy generał Ołeksandr Hruzewycz.
Przewidujemy dwa warianty: albo jest to przegrupowanie rosyjskich sił, albo te formacje zostaną teraz przerzucone do Donbasu
— powiedział generał, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda. Wyjaśnił, że nowym strategicznym celem Rosji ma być opanowanie obwodów donieckiego i ługańskiego w ich granicach administracyjnych.
Wojska, które pozostały nieopodal Kijowa, są jednak dosyć liczne. Nie ma się czego obawiać, ale te siły mogą jeszcze uczynić wiele złego, np. ostrzeliwać Kijów rakietami. Niemniej, mogę powiedzieć z całą pewnością, że wróg nie wejdzie do stolicy
— dodał Hruzewycz.
Generał odniósł się również do sytuacji w Irpieniu w obwodzie kijowskim. Zapewnił, że miasto znajduje się pod kontrolą sił ukraińskich, lecz mieszkańcy, którzy stamtąd wyjechali, nie powinni jeszcze wracać do domów ze względu na ryzyko ostrzałów. Zwrócił także uwagę na duże zagrożenie z powodu min pozostawionych przez rosyjskie wojska.
W najbliższym czasie napłyną bardzo dobre wieści z obwodu kijowskiego
— zapowiedział Hruzewycz, wskazując na postępy ukraińskiej kontrofensywy na tym kierunku.
16:55. Energoatom: Rosjanie planują opuścić Czarnobyl
Jak informuje Energoatom, Rosjanie ogłosili zamiar pozostawienia elektrowni atomowej w Czarnobylu jej ukraińskim pracownikom.
Potwierdzono, że okupanci, którzy zajęli elektrownię atomową w Czarnobylu i inne obiekty w Strefie Wykluczenia, maszerowali w dwóch kolumnach w kierunku granicy ukraińskiej z Republiką Białorusi.
Jak dodano, „istnieją również dowody na to, że obecnie formowana jest kolumna rosyjskich żołnierzy oblegających miasto Sławutycz, która ma ruszyć w kierunku Białorusi”.
16:30. Zełenski wystąpił w belgijskim parlamencie
Oblężony Mariupol jest dziś najstraszniejszym miejscem w Europie, w mieście nie ma wody i żywności, ale Mariupol się nie poddaje i nadal walczy - oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu online do parlamentu Belgii.
Zełenski podkreślił, że Belgia jako jeden z pierwszych krajów udzieliła Ukrainie pomocy wojskowej.
To historyczny moment. Nigdy tego nie zapomnimy
— zapewnił. Przypomniał także, że Belgia „ciepło przyjęła 30 tysięcy Ukraińców, którzy opuścili swoje domy z powodu wojny”.
Jednakże - dodał prezydent - Belgia jako państwo będące „sercem Europy” może „zainspirować wszystkich innych Europejczyków, by uczynili więcej” w celu „odbudowania drogocennego pokoju”. Pokój - mówił Zełenski - „wart jest więcej niż wszystkie inne bogactwa, wszelkie diamenty, wszelkie umowy z Rosją, wszelkie rosyjskie statki w portach europejskich i wszelkie baryłki rosyjskiej ropy”.
Nasi obrońcy są godni tego, by firmy europejskie przestały nareszcie zarabiać razem z tymi, którzy próbują nas zniszczyć. Są godni tego, by nie domyślać się teraz kryteriów, a wiedzieć, że nasz kraj będzie należeć do Unii Europejskiej
— apelował Zełenski. Ostrzegł, że „jeśli przegra Mariupol i inne miasta ukraińskie, to nie będzie żadnej silnej Unii Europejskiej”.
16:16. Eksplozja w Kijowie
Media informują o eksplozji w Kijowie. Może to oznaczać, że rosyjska rakieta albo została zestrzelona przez siły ukraińskie, albo trafiła w cel.
Naoczni świadkowie donoszą o gęstym dymie nad jedną z dzielnic miasta.
16:00. Co się dzieje w Kijowie?
Mimo zapewnień rosyjskich dowódców, że wojska agresora opuszczają obrzeża Kijowa, w czwartek w ukraińskiej stolicy nadal słychać było odgłosy eksplozji i ostrzałów. Ruch w mieście jest jednak zauważalnie większy. Dla autobusów komunikacji miejskiej został otwarty ruch trzecim mostem na Dnieprze – Południowym.
Władze poinformowały, iż od początku rosyjskiej inwazji w Kijowie przyszło na świat 987 dzieci.
W kijowskim metrze, które nadal pełni funkcję podwójną - środka transportu i schronu, zaczynają działać centra pomocy psychologicznej.
Od piątku w godzinach 11-16 w sklepach i w restauracjach można będzie kupować alkohol, zakaz sprzedaży którego obowiązywał w Kijowie od początku marca.
Zwiększa się liczba otwartych sklepów spożywczych i odzieżowych, a także salonów fryzjerskich. Mer Kijowa Witalij Kliczko zwrócił się do wypożyczalni hulajnóg elektrycznych o udostępnienie sprzętu mieszkańcom, gdyż komunikacja miejska nadal działa w ograniczonym zakresie.
15:50. Turcja gotowa stać się jednym z gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy
Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że jego kraj jest gotowy stać się jednym z gwarantów bezpieczeństwa Ukrainy. Zaznaczył, że szczegóły wymagają ustalenia. Erdogan zaproponował też przyjęcie prezydentów Ukrainy i Rosji na rozmowy.
15:45. Rosyjska armia powołuje 134,5 tys. poborowych
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w czwartek dekret powołujący 134,5 tys. nowych poborowych, ale rosyjskie ministerstwo obrony zaprzecza, by mieli zostać wysłani na Ukrainę, która została pięć tygodni temu najechana przez Rosję - informuje w czwartek agencja Reutera.
To coroczny, wiosenny pobór, który zostanie przeprowadzony między 1 kwietnia a 15 lipca i obejmie mężczyzn w wieku 18-27 lat - wyjaśniono w prezydenckim dekrecie.
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu podkreślił we wtorek, że rekruci będą tylko przechodzili trwające trzy do pięciu miesięcy szkolenie i nie zostaną wysłani w żadne miejsca, gdzie toczą się walki.
Agencja dodaje, że kwestia zaangażowania rosyjskich poborowych w wojnę przeciwko Ukrainie jest „bardzo delikatna” - 9 marca rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że na Ukrainę wysłano również żołnierzy z poboru, wcześniej Putin wielokrotnie przy różnych okazjach zaprzeczał tym informacjom, twierdząc, że walczą tam tylko zawodowi wojskowi.
15:35. Pilnej ewakuacji z Mariupola wymaga 100 tys. ludzi
Pilnej ewakuacji z Mariupola na wschodzie Ukrainy wymaga ok. 100 tys. ludzi - zaalarmowała w czwartek ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk. Jak dodała, do tej pory udało się wydostać z miasta ok. 75 tys. osób.
Udało się nam wywieźć i pomóc w uratowaniu się 75 tysiącom ludzi. (…) Tych, którzy zostali i wymagają pilnej ewakuacji, jest jeszcze ok. 100 tys.
— powiedziała Wereszczuk, cytowana przez agencję UNIAN. Jak dodała, to kobiety, dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne.
„Kiedy mówimy o tym, ile Rosja deportowała na siłę osób, ukraińskich obywateli, sierot, mieszkańców domów starców, to chodzi o ok. 45 tys. ludzi” - przekazała wicepremier.
15:25. Ukraińska SG udaremniła próbę przeprowadzenia ataku w rejonie Marinki
Ukraińscy strażnicy graniczni rozbili grupę rosyjskich okupantów, którzy próbowali potajemnie zaatakować pozycje Sił Zbrojnych w rejonie Marinki w obwodzie donieckim.
W nocy oddział straży granicznej znajdujący się w pobliżu Marinki zauważył ruch przeciwników. Grupa okupantów potajemnie przeszła na stanowiska Sił Zbrojnych Ukrainy. Wrogowie zamierzali przeprowadzić atak z zaskoczenia, ale straż graniczna pokrzyżowała plany Rosjan.
15:10. Nie działa system monitorowania poziomu zanieczyszczenia radiacyjnego w Czarnobylu
Szef Państwowej Agencji ds. Zarządzania Strefami Wykluczenia Jewhen Kramarenko poinformował, że w Czarnobylu nie działa system monitorowania poziomu zanieczyszczenia radiacyjnego.
W związku z tym poziom promieniowania w elektrowni jądrowej w Czarnobylu nie jest już monitorowany.
Według Kramarenko, wcześniej poziom promieniowania w elektrowni jądrowej w Czarnobylu można było obserwować w Internecie. Ale ostatni raz system monitoringu zadziałał 25 marca, kiedy poziom promieniowania przekroczył normę siedmiokrotnie. Obecnie system monitoringu nie działa, więc niemożliwe jest ustalenie poziomu zanieczyszczenia radiacyjnego.
15:00. Rosjanie przetrzymują 24 urzędników władz lokalnych i agencji rządowych
Wojska rosyjskie uprowadziły 24 urzędników samorządowych i rządowych, a dwóch kolejnych jest przedmiotem śledztwa. Informacje przekazała Kancelaria Prezydenta na podstawie danych z administracji wojskowej.
24 to wszyscy uprowadzeni urzędnicy, w tym burmistrzowie, ich zastępcy i inni przedstawiciele agencji rządowych. Są to ludzie, którzy wciąż są w niewoli
— czytamy w oświadczeniu.
14:50. Rosjanie uwolnili burmistrza Snovska w obwodzie czernihowskim
Iwan Waszczenko, szef RWA Koryukivka, poinformował, że burmistrz Snowowska Aleksander Miedwiediew, uprowadzony przez rosyjskie wojsko 25 marca, został uwolniony. Według Waszczenki jeszcze trzy osoby ze Snovshchyny są obecnie przetrzymywane przez Rosjan.
14:40. 3,5 tys. śledztw przeciwko wojskowym Rosji
Prokuratura generalna Ukrainy wszczęła 3,5 tys. postępowań karnych przeciwko wojskowym Rosji z powodu naruszenia zwyczajów praw i zwyczajów wojny - powiadomił w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak na Twitterze.
Podolak wyjaśnił, że najcięższe sprawy dotyczą „zabijania obywateli, masowej przemocy, nadużyć wobec dzieci, tortur”. Zapewnił, że chodzi o udokumentowane fakty. Wyraził przekonanie, że „skutki dla Federacji Rosyjskiej będą katastrofalne”.
14:30. Rosjanie zniszczyli większość ukraińskiego przemysłu zbrojeniowego
Rosjanie zniszczyli niemal cały ukraiński przemysł zbrojeniowy - powiedział w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Ołeksji Arestowycz, cytowany przez agencję Reutera.
Prezydencki doradca przekazał również, że ukraińska propozycja pokojowa złożona podczas wtorkowych rozmów z delegacją rosyjską w Stambule jest „idealnym porozumieniem, które kilkakrotnie, w sposób podstawowy wzmacnia naszą pozycję”.
Arestowycz zaznaczył, że według zaproponowanej umowy Ukraina byłaby chroniona przed przyszłymi zagrożeniami przez międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa, których Rosja nie byłaby w stanie zawetować.
14:20. Co z Ukraińcami siłą wywiezionymi do Rosji?
Pracujemy nad powrotem do kraju Ukraińców, którzy zostali uprowadzeni lub siłą wywiezieni na terytorium Rosji - poinformował w czwartek na Twitterze premier Ukrainy Denys Szmyhal po rozmowie z szefem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) Peterem Maurerem.
Zgodziliśmy się na organizację korytarzy humanitarnych. Z Ukrainy na Ukrainę! Rozmawialiśmy o wspólnym wsparciu finansowym Ukraińców poprzez (rządową aplikację) Diia. Pracujemy nad powrotem do kraju Ukraińców, którzy zostali uprowadzeni lub siłą wywiezieni na terytorium Rosji
— napisał Szmyhal.
14:00. Zełenski: Wojska rosyjskie wszystko niszczą
Rosyjskie pociski i bomby uderzają w nasze miasta i infrastrukturę cywilną każdego dnia i nocy. Nie ma zakazanych celów dla wojsk rosyjskich. Atakują wszystko, od szpitali po lotniska, od magazynów żywności po dzielnice mieszkalne – napisał w mediach społecznościowych ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.
13:50. Prawie 20 tys. mieszkańców Izium rosyjskimi jeńcami.
Rosyjskie wojska przetrzymują prawie 20 tys. mieszkańców Izium jako zakładników w obwodzie charkowskim i nie zapewniają korytarzy humanitarnych. Jeśli sytuacja nie zmieni się w najbliższych dniach, katastrofa humanitarna przerodzi się w ludobójstwo – podkreślił szef Wydziału Projektów Młodzieży, Sportu i Wizerunku Rady Miejskiej Izium Maxim Strelnik.
Szpitale, przedszkola i około 80% wielopiętrowych budynków mieszkalnych w Izium zostało całkowicie zniszczonych, nie ma wody, gazu, ogrzewania, prądu czy telefonii komórkowej.
13:45. Już 20 ofiar ostrzału w Mikołajewie
Liczba ofiar w wyniku trafienia rakiety w budynek Obwodowej Administracji Państwowej Mikołajewa wzrosła do 20. Trwają akcje poszukiwawczo-ratownicze.
13:30. Żołnierze z Osetii Południowej odmówili Rosjanom walki na Ukrainie
Osetyński bloger Alik Pukhayev poinformował, że ok. 300 żołnierzy z Osetii Południowej odmówiło walki za Putina na Ukrainie.
Około 300 żołnierzy (w większości etnicznych Osetyjczyków) z rosyjskiej bazy wojskowej powróciło do Osetii Południowej z własnej inicjatywy, wierząc, że zostawiono ich na śmierć podczas specjalnej operacji na Ukrainie
— napisał na Twitterze.
Jednocześnie osetyjski dziennikarz Rusłan Totrow powiedział, że ci osetyjscy żołnierze odmówili wykonania rosyjskich rozkazów i natychmiast wrócili do domu, ostrzegając, że zastrzelą każdego, kto spróbuje ich powstrzymać. Grupa dotarła bez przeszkód do Osetii Południowej w towarzystwie konwojów policyjnych.
13:10. Brytyjski rząd nakłada kolejne sankcje
Brytyjski rząd nałożył w czwartek sankcje na kolejnych 14 osób i podmiotów z Rosji w związku z napaścią tego kraju na Ukrainę. Większość z nowo objętych sankcjami stanowią osoby i firmy związane z mediami.
Na liście znaleźli się m.in. Aleksandr Żarow, dyrektor naczelny Gazprom-Media, Aleksiej Nikołow, dyrektor zarządzający RT (dawniej Russia Today), szef Sputnik International Broadcasting Anton Anisimow i znany prezenter wiadomości w państwowej telewizji Siergiej Brilew. Oprócz nich sankcje nałożono na gen. Michaiła Mizincewa, nazywanego „rzeźnikiem Mariupola”, który jest oskarżony o ostrzeliwanie celów cywilnych w tym ukraińskim mieście.
Wojna (Władimira) Putina z Ukrainą jest oparta na potoku kłamstw. Wielka Brytania pomaga światu w demaskowaniu kremlowskiej dezinformacji, a najnowsza seria sankcji uderza w bezwstydnych propagandystów, którzy rozpowszechniają fałszywe wiadomości i narracje Putina
— oświadczyła minister spraw zagranicznych Liz Truss.
13:05. Kliczko apeluje w Berlinie o wsparcie dla Ukrainy
Były mistrz świata w boksie Wołodymyr Kliczko udał się do Niemiec z delegacją z Kijowa. Planowane są spotkania z wysokiej rangi politykami w celu uzyskania politycznego wsparcia dla Ukrainy - poinformował na Telegramie jego brat Witalij, mer Kijowa.
Przyjechałem do Niemiec, aby wesprzeć delegację ukraińską w rozmowach politycznych w Berlinie. Chodzi o dalszą pomoc dla Ukrainy w dramatycznej dla naszego kraju sytuacji. Jesteśmy wdzięczni za udzieloną pomoc, ale pilnie potrzebujemy większego wsparcia humanitarnego i wojskowego w wojnie z armią rosyjską
— powiedział Wołodymyr Kliczko w czwartek dziennikowi „Bild”.
Według gazety Kliczko pozostanie w Berlinie przez co najmniej dwa dni. Delegacja ukraińska poprosiła o przeprowadzenie rozmów z różnymi ministrami.
13:00. Rosjanie nadal ostrzeliwują Czernihów i Charków
Z podsumowania Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy na dzień 13:00 wynika, że wojska rosyjskie nie zaprzestają ostrzeliwania Charkowa i Czernihowa. W kierunku Browarów pod Kijowem Rosjanie nadal wycofują jednostki, prawdopodobnie na tereny przygraniczne z Rosją. Ale niektóre jednostki pozostają na pozycjach i punktach kontrolnych.
W kierunku donieckim Federacja Rosyjska skupia swoje główne wysiłki na przejęciu kontroli nad osadami Popasna, Rubiżne, a także na zdobyciu miasta Mariupol. Nasiliła się intensyfikacja nalotów z użyciem samolotów operacyjnych i taktycznych na wojska i obiekty na terenie osiedli Łysychańsk, Rubiżne, Popasna i Kreminna. Wzmacnia grupę w kierunku Doniecka - na stację Rowienki przyjechały pociągi kolejowe z bronią i sprzętem.
W regionie Chersoniu w pobliżu Nowej Kachowki wojska rosyjskie rozmieściły bazę logistyczną. Nie jest podejmowane żadne aktywne działanie.
12:45. Rosjanie ostrzeliwują osiedla mieszkalne w obwodzie kijowskim
W obwodzie kijowskim codziennie notuje się od 30 do 40 ostrzałów osiedli mieszkaniowych i infrastruktury socjalnej dokonywanych przez wojska rosyjskie - informuje Unian.
Zniszczenia odnotowano w 35 z 69 gmin w regionie (50,7%). Krytyczne zniszczenia dotknęły gminy Bucza, Irpin, Gostomel, Borodyanka, Makariv, Velikodimersk i Piskiv. Łącznie ponad 550 obiektów
— wskazał na Telegramie szef Kijowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Pawliuk.
Zaznaczył, że Siły Zbrojne Ukrainy nadal prowadzą operację obronną na kierunkach wschodnim, południowo-wschodnim i północno-wschodnim.
Obszary niebezpieczne: osiedla wzdłuż szosy Żytomierz, Bucha - Worzel - Gostomel, Niemiszajewe, gmina Dmytrivska, gmina Makariv, na północ od rejonu Wyszhorod, terytorium niektórych osiedli Baryshivska, Kalitnianska, gmina Wielikodimerskaja
— poinformował Pawliuk.
12:27. W piątek rozmowy Ukraina-Rosja
Kolejna runda rosyjsko-ukraińskich rozmów pokojowych odbędzie się w piątek za pośrednictwem połączenia wideo - poinformował ukraiński negocjator i deputowany Dawyd Arachamija na Telegramie.
Negocjacje z delegacją rosyjską zostaną wznowione online 1 kwietnia. Podczas rozmów w Turcji ogłosiliśmy też potrzebę spotkania przywódców obu krajów. Delegacja rosyjska odpowiedziała, że najpierw potrzebny jest bardziej spójny projekt umowy. W ciągu tygodnia ustalimy to, co zależy od uczestników procesu negocjacji. I mamy nadzieję, że w dalszej kolejności spotkają się prezydenci obu krajów. Jednocześnie nalegamy, aby takie spotkanie nie odbyło się w Rosji czy na Białorusi
— napisał Arachamija.
12:20. Wyzwolono pięć osad w rejonie Zaporoża
Oddziały szturmowe Sił Zbrojnych Ukrainy wraz z innymi jednostkami Sił Obronnych obwodu zaporoskiego wyzwoliły z rąk okupantów pięć osad.
Ukraińscy bojownicy zdołali odbić wsie Zatyshshya, Maliniwka, Zelenyi Hai, Chervone i wieś Vesele.
12:10. W obwodzie dniepropietrowskim Rosjanie wystrzelili pociski w jednostkę wojskową
Wojska rosyjskie w obwodzie dniepropietrowskim wystrzeliły pociski w jednostkę wojskową. Zniszczono budynek administracyjny i skład paliw.
Według szefa Dniepropietrowskiej Obwodowej Administracji Państwowej Walentyna Rezniczenki zginęły dwie osoby, pięć zostało rannych.
12:00 Nacjonalizacja 400 rosyjskich i białoruskich wagonów kolejowych
Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego zainicjowało nacjonalizację 400 rosyjskich i białoruskich wagonów kolejowych.
Według wyników kontroli przedsiębiorstw Federacji Rosyjskiej i Białorusi przewożących sprzęt koleją, Biuro Bezpieczeństwa Gospodarczego Ukrainy znalazło w obwodzie czerkaskim 400 wagonów taboru kolejowego, które są własnością takich przedsiębiorstw
— czytamy w oświadczeniu.
W strefie kontroli celnej jednego z miast znaleziono wagon kolejowy z osprzętem elektrycznym (12 silników elektrycznych trakcyjnych i 12 kotew silników trakcyjnych) należący do białoruskiego przedsiębiorstwa. Obecnie trwa wycena.
11:50. W ostrzale Mikołajewa zginęło już 19 osób
W wyniku ostrzału rakietowego Rady Obwodowej Mikołajewa zginęło już 19 osób.
11:45. Pod Czernihowem zginął mąż posłanki Stefanyszyny
Mąż Olgi Stefanyszyny, deputowanej ludowej partii Głos, zginął pod Czernihowem. Kobieta poinformowała o tym na Facebooku.
Mój ukochany mąż Bogdan zginął od rosyjskiego pocisku 30 marca pod Czernihowem, próbując ratować ludzi. Będę z naszymi dziećmi, bez kontaktu.
11:40.ONZ: Rosja użyła na Ukrainie amunicji kasetowej co najmniej 24 razy
Szef Biura Praw Człowieka ONZ Michel Bachelet poinformował, że od czasu inwazji na Ukrainę armia rosyjska użyła amunicji kasetowej na zaludnionych obszarach co najmniej 24 razy.
11:30. Protesty mieszkańców obwodu chersońskiego
Mieszkańcy miejscowości Hoła Prystań skandowali na proteście: „Wolność burmistrzowi!”, „Wolność więźniom!”, „Obwód chersoński to Ukraina!”.
11:25. Zełenski wystąpił w holenderskim parlamencie
W Hadze, stolicy sprawiedliwości, wiecie, jak pociągnąć do odpowiedzialności winnych zbrodni na Ukrainie - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w przemówieniu do deputowanych parlamentu Holandii.
Ukraiński prezydent, który wystąpił za pośrednictwem łącza wideo, wezwał także Holandię do zamknięcia portów dla rosyjskich statków i zaprzestania handlu z Rosją.
Tyrania zawsze przegrywa, ale aby tak się stało, musimy otrzymać broń
— oznajmił Zełenski. Podziękował Holandii za „bezprecedensową pomoc”, prosząc o kolejne dostawy broni w celu odparcia rosyjskiej agresji.
Zaproponował także, aby Holendrzy wybrali miasto lub region na Ukrainie, w którego odbudowie pomogą, gdy zakończy się wojna.
11:05. Rosjanie użyli pocisków fosforowych w Doniecku
W trzech miejscowościach obwodu donieckiego na wschodzie Ukrainy rosyjscy żołnierze ponownie użyli pocisków fosforowych, raniąc 11 mieszkańców miejscowości Marjinka, w tym czworo dzieci - poinformował w czwartek na Telegramie gubernator obwodu Pawło Kyryłenko.
Jedenastu rannych cywilów z hromady marjinskiej, w tym czworo dzieci, przewieziono do szpitala w mieście Kurachowe
— napisał Kyryłenko.
Gubernator nawoływał także do ewakuacji cywilów z miejscowości przyfrontowych. Jak podkreślił, ewakuacja jest tymczasowa, a najważniejsze jest ratowanie życia.
Kyryłenko przekazał w środę, że wojska rosyjskie używają amunicji fosforowej do ostrzeliwania miejscowości na linii frontu w obwodzie donieckim. Amunicja fosforowa została zakazana przez Konwencję Genewską z 1977.
11:00 Intensywne starcia w Donbasie
W Donbasie Siły Zbrojne Ukrainy ostrzelały olbrzymią koncentrację sprzętu rosyjskiego wielkości kilkudziesięciu jednostek oraz kwaterę główną kadyrowców - poinformował szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Państwowej Serhiy Gaidai. Dodał, że okupanci przenoszą sprzęt do wschodnich regionów Ukrainy. Podczas gdy przegrupowania trwają aktywne ostrzały osiedli mieszkalnych. Według Gaidai w Donbasie działa lotnictwo, artyleria i moździerze, używane są ciężkie kalibry.
10:55. Turcja ponownie organizuje spotkanie szefów MSZ Ukrainy i Rosji
Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu powiedział , że za dwa tygodnie może odbyć się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji. Według niego ministrowie spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji zadeklarowali, że chcą przyjechać, kiedy będą gotowi - informuje NTV.
Wczoraj wysłaliśmy zaproszenia zarówno do ministra spraw zagranicznych Rosji Serhija Ławrowa, jak i ministra spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleby. Obie strony wyraziły chęć przyjazdu. Dokładnej daty nie można było podać. Może być spotkanie za tydzień lub dwa
— powiedział.
10:45. Rosyjskie samoloty z bronią jądrową naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną
Dwa rosyjskie samoloty, które 2 marca naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną w pobliżu Gotlandii, były wyposażone w broń jądrową - informuje Ukraińska Prawda powołując się na szwedzką stację TV4 i European Truth.
Według kanału telewizyjnego naruszenie było umyślnym działaniem mającym na celu zastraszenie Szwecji.
2 marca grupa samolotów wystartowała z rosyjskiej bazy lotniczej w Kaliningradzie. Cztery samoloty - dwa samoloty szturmowe Su-24 - w towarzystwie dwóch myśliwców Su-27. Według źródeł TV4 Nyheter dwa samoloty szturmowe były wyposażone w broń jądrową. W związku z wojną na Ukrainie szwedzkie siły powietrzne zwiększyły swoją gotowość i zawczasu zauważyły, że rosyjscy piloci zmierzają na Gotlandię.
Naruszenie szwedzkiej przestrzeni powietrznej trwało około minuty. W odpowiedzi siły powietrzne tego kraju podniosły dwa myśliwce JAS 39 Gripen. To właśnie wtedy, według szwedzkich mediów, potwierdzono, że rosyjskie samoloty były wyposażone w głowice nuklearne.
10:30. Okupanci z Czarnobyla przewiezieni do centrum leczenia napromieniowania na Białorusi
Rosyjscy żołnierze, którzy okupowali Czarnobyl, zostali przewiezieni do centrum leczenia chorób popromiennych na Białorusi - poinformował w środę wieczorem Jarosław Jemelianenko, członek Państwowej Agencji Ukrainy ds. Zarządzania Strefą Wykluczenia, powołując się na białoruskie źródła.
Kolejni napromieniowani rosyjscy terroryści, którzy zdobyli strefę czarnobylską, zostali dziś przewiezieni do białoruskiego centrum leczenia chorób popromiennych
— napisał Jemelianenko.
Jak dodał, zasady postępowania na terytorium strefy wykluczenia są jasne i obowiązują każdego, bo fizyka „działa niezależnie od statusu czy pagonów”.
Przy minimalnej inteligencji dowódców czy żołnierzy można było uniknąć takich konsekwencji. Kraina małp
— napisał Jemelianenko.
Z informacji, na które Jemelianenko powołuje się w swoim wpisie, wynika, że rosyjscy żołnierze są „regularnie przywożeni” do centrum leczenia chorób popromiennych.
10:10. Doradcy Putina boją się powiedzieć mu prawdę o wojnie
Prezydent Rosji Władimir Putin dokonał „potężnego błędu w ocenie” sytuacji na Ukrainie, w tym możliwości swoich wojsk, a jego doradcy boją się powiedzieć mu prawdę o wojnie - powiedział w czwartek szef brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ Jeremy Fleming.
Rzadko wypowiadający się publicznie Fleming podczas wystąpienia w Australii powiedział, że „niesprowokowany i zaplanowany atak” Putina na Ukrainę był „szokujący w każdym znaczeniu tego słowa”. Dodał, że według danych wywiadowczych rosyjski przywódca nadal „próbuje zrealizować swój plan”, ale „mu się to nie udaje”.
Coraz bardziej wygląda na to, że Putin dokonał potężnego błędu w ocenie sytuacji. Jest jasne, że źle ocenił opór narodu ukraińskiego. Nie docenił siły koalicji, którą jego działania zmobilizowały. Nie docenił gospodarczych konsekwencji sankcji. Przecenił zdolność swojego wojska do zapewnienia szybkiego zwycięstwa
— mówił Fleming.
10:00. Kułeba wzywa producenta czekolad Ritter Sport do wycofania się z Rosji
Przestańcie sponsorować zbrodnie wojenne, ocalcie swoją markę - napisał na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, zwracając się do niemieckiego producenta czekolad Ritter Sport, który odmówił wycofania się z rosyjskiego rynku.
Ritter Sport odmawia wycofania się z Rosji, powołując się na możliwe „poważne skutki” dla firmy. Pozostanie w Rosji przyniesie jednak gorsze skutki, takie jak dotkliwe szkody dla reputacji (firmy). Przestańcie sponsorować zbrodnie wojenne, Ritter Sport. Ocalcie swoją markę i dochody
— zaapelował Kułeba we wpisie opublikowanym w środę wieczorem.
9:50. Rosyjskie wojska uszkodziły gazociąg w Charkowie
W wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa na wschodzie Ukrainy uszkodzony został gazociąg, przez co 34 tys. mieszkańców zostało pozbawionych dostaw gazu - poinformowało w czwartek lokalne przedsiębiorstwo gazownicze, cytowane przez agencję Interfax-Ukraina.
Podczas kolejnego ostrzału Charkowa bezpośrednie trafienie pociskiem w jedną z dzielnic z miasta spowodowało uszkodzenie podziemnego gazociągu średniego ciśnienia o średnicy 720 mm - przekazała gazownia w Charkowie na Facebooku/
Toczące się walki, ciągłe ostrzały i niemożliwe do przewidzenia bombardowania uniemożliwiają prace naprawcze tego rurociągu
— napisano.
9:45. 16 ofiar śmiertelnych ostrzału rakietowego w Mikołajowie
Do 16 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego ostrzału rakietowego siedziby władz obwodu mikołajowskiego na południu Ukrainy; 36 osób zostało rannych – poinformowały służby ratunkowe w czwartek na Facebooku.
Spod gruzów wydobyto ciała 14 osób. Jedna osoba zmarła na oddziale intensywnej terapii
— podano w komunikacie Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
Operacja służb ratunkowych jest kontynuowana, na miejscu jest 47 ratowników.
9:40. Przeszukano niemieckie biura Gazpromu
Unijne organy antymonopolowe przeszukały niemiecką spółkę zależną Gazpromu Gazprom Germania i jej spółkę zależną Wingas – donosi Deutsche Welle . Według Bloomberga, poszukiwania mają związek z dochodzeniem, czy działania firmy mogą doprowadzić do gwałtownego wzrostu cen gazu w Europie i zaostrzenia kryzysu energetycznego w regionie.
9:35. Podpalono domy, szkoły i skład ropy naftowej w obwodzie ługańskim
W wyniku rosyjskiego ostrzału w obwodzie ługańskim zapaliły się domy mieszkalne, szkoły i skład ropy - poinformował szef ługańskiej obwodowej administracji wojskowej Siergiej Gajdai.
Szkoła, skład ropy, dziesiątki domów w Siewierodoniecku i Łysychańsku ogarnął rosyjski ogień, a rannych i zabitych mieszkańców Łysychańska nie można było godzinami usuwać z ulic. To są konsekwencje działań wojennych z 30 i 31 marca
— powiedział.
Według Gajdai, nie biorąc pod uwagę wczorajszego porannego ostrzału Rosjan, zajęte zostały szkoły i 9 budynków mieszkalnych w Łysychańsku i 5 w Siewierodoniecku oraz jeden w Rubeznoje. Wiele domów zostało uszkodzonych bez pożaru.
9:30. Nowe korytarze humanitarne z Mariupola, Enerhodaru i Melitopola
Rosja potwierdziła gotowość otwarcia korytarzy humanitarnych z Mariupola, Enerhodaru i Melitopola - poinformowała w czwartek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
Otrzymaliśmy dzisiaj wiadomość od Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża o potwierdzeniu przez Rosję gotowości otwarcia korytarza humanitarnego z Mariupola przez Berdiańsk
— napisała Wereszczuk.
Wicepremier przekazała, że do oblężonego miasta portowego Mariupol zostaje wysłanych 45 autobusów, którymi ma zostać wywieziona ludność cywilna, która do tej pory tam pozostała.
Zostały też uzgodnione korytarze humanitarne służące do dostarczenia pomocy oraz ewakuacji ludności z Melitopola, jak i możliwość wydostania się z miasta Enerhodar znajdującego się w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, i przyjadu do Zaporoża prywatnymi samochodami.
W drodze z Enerhodaru kierowcy będą mieli możliwość dołączenia do kolumny humanitarnej z Mariupola i Melitopola - napisała Wereszczuk.
9:20. Zełenski wystąpił przed australijskim parlamentem
Musimy naprawić błędy z przeszłości, gdy nie karaliśmy Rosji za jej przewinienia; potrzebne mocniejsze sankcje - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, przemawiając online do australijskiego parlamentu.
Australia dostarczyła Ukrainie pomoc wojskową i humanitarną, kraj zakazał również eksportu tlenku glinowego i jego rudy, w tym boksytu, do Rosji.
9:10. Litwa wpisała Rosję i Białoruś na listę krajów wrogich
Litewski rząd zdecydował o wpisaniu Rosji i Białorusi na listę krajów wrogich. Ponadto lista terytoriów sankcjonowanych obejmuje okupowany przez Rosję Krym, niekontrolowane przez rząd mołdawski terytorium Naddniestrza oraz niekontrolowane przez rząd gruziński terytoria Abchazji i Osetii Południowej.
9:05. Rosjanie uszkodzili 261 placówek ochrony zdrowia
Dotychczas w wyniku ostrzałów i bombardowań na Ukrainie uszkodzonych zostało 261 placówek ochrony zdrowia, w tym 13 zniszczono całkowicie - powiedział ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko w czwartek w wywiadzie dla portalu RBK-Ukraina.
W regionach, w których możemy uzyskać takie dane, uszkodzonych zostało 261 placówek służby zdrowia. W tej liczbie mieszczą się zarówno szpitale, jak i przychodnie. Jest też 13 szpitali, które zostały całkowicie zniszczone
— powiedział Laszko.
Ponadto według niego od początku wojny ostrzelano i unieruchomiono 65 pojazdów ratownictwa medycznego.
Szef resortu zdrowia poinformował także o stratach wśród lekarzy.
Zginęło sześciu pracowników medycznych, a 18 zostało rannych. To bardzo smutna statystyka miesiąca wojny
— powiedział minister
9:00. Rosja atakuje na północy Ukrainy
Pomimo deklarowanego przez Rosję ograniczenia działań na północy Ukrainy, trwają ataki na Czernihów, a siły rosyjskie zajmują pozycje na wschód i zachód od Kijowa i zapewne dojdzie do walk na jego przedmieściach - oceniło w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
Pomimo rosyjskich oświadczeń wskazujących na zamierzone ograniczenie aktywności wojskowej wokół Czernihowa, w dalszym ciągu prowadzony jest znaczący rosyjski ostrzał i uderzenia rakietowe. Siły rosyjskie nadal zajmują pozycje na wschód i zachód od Kijowa, pomimo wycofania ograniczonej liczby jednostek. W najbliższych dniach dojdzie prawdopodobnie do ciężkich walk na przedmieściach miasta. Ciężkie walki trwają w Mariupolu, który jest kluczowym celem sił rosyjskich, jednak siły ukraińskie nadal kontrolują centrum miasta
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
8:50. Od początku wojny z Rosją zginęło 148 ukraińskich dzieci
Od początku wojny z Rosją zginęło 148 ukraińskich dzieci, a 232 zostały ranne - przekazała w czwartek na Telegramie rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denysowa cytowana przez Interfax-Ukraina. Według danych ONZ ponad 2 miliony dzieci zostało zmuszonych do ucieczki z kraju.
Wedle stanu na dzień 31 marca o godz. 8 rano, zgodnie z danymi jednolitego rejestru dochodzeń przedprocesowych i innych źródeł, od momentu rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę zginęło 148 dzieci, a 232 zostało rannych
— napisała Denysowa.
Jak podkreśliła rzeczniczka, ustalenie rzeczywistej liczby zabitych i rannych dzieci nie jest możliwe ze względu na to, że w ukraińskich miastach nieustannie toczą się walki z rosyjskim wojskiem.
08:39. Zginęło już ok. 17,5 tys. rosyjskich żołnierzy
Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły około 17,5 tys. żołnierzy - poinformował w czwartek rano na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 31 marca to według ukraińskich danych: około 17,5 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), a także: 614 czołgów, 1735 bojowych pojazdów opancerzonych, 311 systemów artyleryjskich, 96 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy obrony przeciwlotniczej, 135 samolotów, 131 śmigłowców, 1201 pojazdów kołowych, siedem jednostek pływających, 75 cystern, 83 bezzałogowce, cztery systemy rakietowych pocisków balistycznych krótkiego zasięgu.
08:38. Napaści, morderstwa, grabieże
Telewizja Nexta opublikowała zdjęcie przedstawiające „ekwipunek” jednego z rosyjskich żołnierzy. Jak widać, wojna jest dla wielu żołdaków Putina jak ekspedycja rabunkowa.
08:30. Lwów woła o pomoc
Potrzebujemy jedzenia, medykamentów i wsparcia finansowego, ale przede wszystkim potrzebna jest międzynarodowa izolacja Rosji – podkreśla mer Lwowa Andrij Sadowy. Z jednej strony są rozmowy o sankcjach, ale każdego dnia Rosja otrzymuje środki za ropę i gaz – wskazał.
Sadowy relacjonował w porannej audycji Radia Zet, że ostatnia noc we Lwowie minęła spokojnie.
W dzień były natomiast trzy potężne alarmy. Ten tydzień był bardzo ciężki, Rosja cały czas wypuszcza rakiety. (…) We Lwowie jest wiele zrujnowań
— przekazał.
Zaznaczył, że aby zrozumieć sytuację we Lwowie trzeba sobie wyobrazić, że mieszka tam normalnie około miliona osób, a teraz jest dodatkowe 200 tys. czyli tak, jakby jeszcze jedno miasto dojechało.
07:48. Rosjanie zaminowali cmentarz w Trościańcu
Rosyjscy okupanci zaminowali cmentarz w Trościańcu w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy - przekazał w nocy ze środy na czwartek na Telegramie szef administracji obwodowej Dmytro Żywycki, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Niestety, w naszych wyzwolonych hromadach wciąż znajduje się wiele min, mnóstwo zaminowanych pól, poboczy dróg. Zaminowano nawet cmentarz w Trościańcu
— powiedział Żywycki.
W sobotę Trościaniec został odbity przez wojska ukraińskie z rąk sił rosyjskich.
07:35. Tragiczny bilans ofiar cywilnych w obwodzie mikołajowskim
134 cywilów, w tym sześcioro dzieci, zginęło, a 415 osób zostało rannych od początku wojny z Rosją w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy - poinformował gubernator obwodu Witalij Kim.
Od początku rosyjskiej agresji w obwodzie mikołajowskim zginęły 134 osoby, w tym sześcioro dzieci. Kolejne 415 mieszkańców zostało rannych, w tym trzydzieścioro dzieci
— powiedział Kim podczas konferencji prasowej w środę, cytowany przez agencję Ukrinform.
07:15. Ukraińcy zestrzelili cztery rosyjskie samoloty
W ciągu ostatniej doby wojska ukraińskie zestrzeliły m.in. cztery rosyjskie samoloty, dwa pociski manewrujące oraz jeden bezpilotowiec - poinformował w czwartek rano sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie opublikowanym na Facebooku.
„Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy w ostatniej dobie trafiły siedem celów powietrznych - cztery samoloty, jeden bezpilotowiec i dwa pociski manewrujące. (…) Nasi żołnierze zniszczyli też 10 czołgów, 18 pojazdów opancerzonych, 13 pojazdów kołowych oraz 15 systemów artyleryjskich” - czytamy w podsumowaniu.
05:13. Rosjanie szykują „referendum” w Chersoniu
W zajętym na początku marca przez rosyjskie wojska Chersoniu na południu Ukrainy Moskwa przygotowuje „referendum”, które ma doprowadzić do utworzenia na tym obszarze prorosyjskiej, separatystycznej „republiki ludowej” - poinformował w nocy ze środy na czwartek ukraiński sztab generalny.
Wzorem miałyby być separatystyczne „republiki ludowe” w Donbasie - ługańska i doniecka, których „niezależność” uznała w lutym Moskwa.
O groźbie „referendum” w Chersoniu mówił niedawno także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
03:31. Połowa Irpienia zburzona
W wyniku działań rosyjskich wojsk połowa Irpienia została zburzona, zniszczono 50 proc. najważniejszej infrastruktury. Mimo walk i rosyjskiego ostrzału wielu ludzi nie wyjechało - powiedział w wywiadzie dla CNN mer miasta Ołeksandr Markuszyn.
Nie udało się na razie przywrócić dostaw energii i wody, w mieście jest bardzo niebezpiecznie, ponieważ Rosjanie kontynuują ostrzał - podaje w nocy ze środy na czwartek CNN, cytując Markuszyna.
03:00. Zawieszenie broni w czwartek? Wicepremier: To manipulacja
Zapowiedź Rosji o zawieszeniu broni w czwartek w Mariupolu to manipulacja - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk, odnosząc się do komunikatu rosyjskiego resortu obrony wydanego w środę wieczorem.
Wereszczuk podkreśliła, że tylko informacje strony ukraińskiej, dotyczące tras ewakuacji cywilów i otwierania korytarzy humanitarnych, są wiarygodne - relacjonuje w czwartek nad ranem Ukrinform.
Według komunikatu rosyjskiego ministerstwa zawieszenie broni miałoby obowiązywać od godz. 10 w czwartek i pozwolić na ewakuację ludności cywilnej z oblężonego miasta do Zaporoża.
02:46. Rosjanie wykorzystują lotnisko w Brześciu do ataków
Doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko poinformował w ukraińskiej telewizji, że Rosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko w Brześciu na zachodzie Białorusi, przy granicy z Polską, do ataków rakietowych na Ukrainę - podaje w czwartek nad ranem Ukrinform.
Ofensywa z Białorusi tak naprawdę już się zaczęła. Ponadto, Rosjanie zaczęli wykorzystywać lotnisko w Brześciu do ostrzału rakietowego naszego terytorium
— powiedział Denysenko.
02:00. Brak kontaktu z pracownikami UNHCR
Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców Filippo Grandi powiedział w środę w wywiadzie dla CNN, że UNHCR stracił kontakt ze swymi pracownikami w Mariupolu.
Część z nich zdołała wydostać się (z miasta). Inni są tam nadal i nie możemy się z nimi skomunikować
— dodał.
01:31. Dodatkowe jednostki artylerii
Ukraiński sztab generalny poinformował w komunikacie opublikowanym na Facebooku, że Rosja rozlokowuje na Ukrainie dodatkowe jednostki artylerii i przesuwa je w rejon miasta Izium, w kierunku na Donbas - relacjonuje w nocy ze środy na czwartek portal Euromaidan PR.
Rosjanie tworzą też nowe grupy ofensywne, włączając również te jednostki, które poprzednio zostały wycofane. Pewne jednostki z obwodu kijowskiego są przemieszczane w innych kierunkach
— podaje Sztab.
00:50. Rozmowy z Rosją wznowione 1 kwietnia
Szef delegacji Ukrainy prowadzącej rokowania z Rosją Dawid Arakhamia poinformował w środę, po zakończeniu ostatniej rundy negocjacji pokojowych, która odbyła się w Turcji, że rozmowy zostaną wznowione 1 kwietnia.
Arakhamia napisał w mediach społecznościowych, że zaproponował, by w ramach negocjacji spotkali się prezydenci Ukrainy i Rosji, Wołodymyr Zełenski i Władimir Putin, ale rosyjscy negocjatorzy odpowiedzieli, że należy najpierw zrobić postępy w przygotowaniach projektu porozumienia. (
00:20. „Rosyjscy żołnierze przypadkowo zestrzelili własny samolot”
Według brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ zdemoralizowani rosyjscy żołnierze na Ukrainie odmawiali wykonywania rozkazów, niszczyli własny sprzęt, a nawet przypadkowo zestrzelili własny samolot - podała w środę wieczorem stacja Sky News.
Rzadko występujący publicznie dyrektor GCHQ Jeremy Fleming wygłosi w czwartek w Australii przemówienie dla zamkniętego grona słuchaczy, w którym ma powiedzieć, że powie, że coraz więcej jest dowodów na to, że prezydent Rosji Władimir Putin „bardzo źle ocenił sytuację” na Ukrainie. Stacja Sky News, która dostała wstępną wersję przemówienia, ujawniła w środę wieczorem fragmenty.
Fleming ma powiedzieć m.in., że doradcy Putina boją się powiedzieć mu prawdę o tym, co dzieje się na Ukrainie, ale „to, co się dzieje i zakres tych błędnych decyzji, musi być krystalicznie czysty dla reżimu”. Wśród tych błędów wymieni niedocenienie ukraińskiego oporu, niedocenianie reakcji Zachodu, bagatelizowanie konsekwencji gospodarczych i przecenianie zdolności swojego wojska do zapewnienia szybkiego zwycięstwa.
Widzieliśmy rosyjskich żołnierzy, którym brakuje broni i morale, odmawiających wykonywania rozkazów, niszczących własny sprzęt, a nawet przypadkowo zestrzeliwujących własny samolot
—miał powiedzieć Fleming. Na razie nie wiadomo, o jaki rodzaj samolotu chodziło ani czy był to pojedynczy przypadek, czy było ich więcej.
Fleming powie również, że Grupa Wagnera, rosyjska prywatna firma wojskowa, która jak się uważa, ma bliskie powiązania z Kremlem, jest gotowa „wysłać dużą liczbę personelu na Ukrainę, aby walczyć u boku Rosjan”, a jej najemnicy byliby prawdopodobnie wykorzystywani jako „mięso armatnie”, aby spróbować ograniczyć straty wśród rosyjskich żołnierzy. Ma też wyrazić opinię, że ewentualne zbliżenie Chin i Rosji niesie za sobą większe ryzyko dla Pekinu, oraz ostrzec, że rosyjscy hakerzy „szukają celów” w krajach, które sprzeciwiają się działaniom Moskwy.
GCHQ jest główną brytyjską agencją szpiegowską zajmującą się wywiadem elektronicznym i innymi formami wywiadu komunikacyjnego.
00:10. Pułk Azow: zniszczyliśmy trzy czołgi i zabiliśmy 64 rosyjskich żołnierzy w Mariupolu
Ukraiński pułk Azow, którego cytuje agencja Ukrinform, poinformował w nocy ze środy na czwartek, że zniszczył trzy czołgi wroga i zabił co najmniej 64 żołnierzy rosyjskiej piechoty w Mariupolu.
Walka o Mariupol trwa. Bojownicy pułku Azow zniszczyli dziś trzy czołgi wroga i zabili co najmniej 64 żołnierzy piechoty wroga, w tym ze specjalnych sił (wywiadu) GRU
— głosi komunikat pułku zamieszczony na Telegramie.
red/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/592332-relacja-36-dzien-inwazji-rosji-na-ukraine