Trwa trzydziesty piąty dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. W obliczu silnego oporu Ukraińców, Rosjanie atakują nie tylko obiekty wojskowe, strategiczne i lotniska - celem najeźdźców jest ludność cywilna. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 30 marca 2022
22:40. Rosja zaczęła wycofywać część wojsk z Czarnobyla
Rosyjskie wojska zaczęły wycofywać część jednostek okupujących Czarnobyl - podała w środę wieczorem agencja AFP, powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela Pentagonu. Według resortu jest to jeden z obszarów, z których Rosja wycofała żołnierzy na Białoruś w celu uzupełnienia jednostek.
22:30. Putin jest zwodzony?
Mamy informacje wskazujące, że Putin czuje się zwodzony przez doradców na temat przebiegu wojny na Ukrainie - przekazała dyrektor ds. komunikacji Białego Domu Kate Bedingfield. Dodała, że rosyjski prezydent nie otrzymuje prawdziwych informacji o sytuacji wojennej, ani skutków sankcji na rosyjską gospodarkę.
CZYTAJ WIĘCEJ: Według Amerykanów straty Rosji wynoszą już ponad 10 tys. zabitych. Wywiad USA: Doradcy Putina boją się mówić mu prawdę
22:10. Na Morzu Czarnym pojawiły się dryfujące miny
Miny od kilku tygodni dryfujące na Morzu Czarnym, to ładunki wybuchowe, które w 2014 r. przejęły wojska rosyjskie podczas inwazji na Krym - podało ukraińskie MSZ, cytowane w środę przez agencję Agerpres. Resort zarzucił armii rosyjskiej celowe umieszczanie na akwenie ładunków, aby “zszargać reputację Ukrainy”.
Według MSZ w Kijowie ukraińskie miny przejęli Rosjanie po zajęciu przez ich wojska w 2014 r. Krymu. Zaznaczył, że ładunki znajdowały się w bazie ukraińskiej marynarki wojennej w Sewastopolu, a teraz “są umieszczane na Morzu Czarnym przez rosyjskie siły morskie”.
Na początku 2022 r. miny te nie figurowały w zasobach marynarki wojennej Ukrainy
— podało MSZ.
Informacja władz Ukrainy przeczy rozpowszechnianej od kilku dni przez stronę rosyjską informacji, jakoby rzekomo 420 min dryfujących na Morzu Czarnym, to ładunki, które zostały umieszczone przez Ukraińców przy wejściu do portu w Odessie, aby obronić go przed inwazją wroga.
Od soboty na Morzu Czarnym zostały zneutralizowane trzy miny: dwie na tureckich wodach terytorialnych i jedna na rumuńskich.
W poniedziałek saperzy z okrętu marynarki wojennej Rumunii zdetonowali w pobliżu kurortu Mamaja minę morską. W kilka godzin później rumuńskie MON podało, że została ona wyprodukowana na Ukrainie.
21:40. Pentagon: Rosja wycofała mniej niż 20 proc. wojsk spod Kijowa
Rosja wycofała mniej niż 20 proc. wojsk spod Kijowa i Czernihowa - poinformował w środę rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak dodał, część z nich trafiła na Białoruś, ale żadne z jednostek nie wróciły do Rosji.
21:25. W nalocie w obwodzie charkowskim zginęła matka z synem
Ukraińscy śledczy wszczęli postępowanie w związku z rosyjskim nalotem na miejscowość Słobożanske w obwodzie charkowskim, wskutek którego zginęła matka z 11-letnim synem - podała prokuratura obwodowa.
Według danych śledczych żołnierze sił zbrojnych Rosji przeprowadzili atak lotniczy na miejscowość Słobożanske (…) W wyniku uszkodzony został dom mieszkalny
— napisano w komunikacie, cytowanym w środę przez agencję Interfax-Ukraina. Wskutek odniesionych obrażeń zmarli 11-latek i jego matka - dodano.
21:05. Wojska rosyjskie ostrzelały bazę paliwową w Dnieprze
Wojska rosyjskie ostrzelały w środę bazę paliwową w Dnieprze w środkowej części Ukrainy - poinformował szef dniepropietrowskiej rady obwodowej Mykoła Łukaszuk. Nie ma zabitych ani rannych - zapewnił.
Wieczorem wróg uderzył z powietrza w Dnieprze; dwie rakiety trafiły w bazę pełną paliwa - napisał Łukaszuk w serwisie Telegram.
Jak dodał, obiekt został zniszczony. Odłamki innej rakiety uszkodziły dwie cysterny.
Nie ma zabitych ani rannych
— zapewnił.
Wcześniej media informowały o alarmie przeciwlotniczym w mieście i o odgłosach eksplozji.
21:00. Rosja wycofała mniej niż 20 proc. wojsk spod Kijowa
Rosja wycofała mniej niż 20 proc. wojsk spod Kijowa i Czernihowa - powiedział w środę rzecznik Pentagonu John Kirby. Jak dodał, część z nich trafiła na Białoruś, ale żadne z jednostek nie wróciły do Rosji.
Kirby zaznaczył podczas konferencji prasowej, że wojska w ciągu ostatniej doby zostały przemieszczone spod Kijowa, Czernihowa i Sum. Podkreślił, że w ocenie resortu nie jest to wycofanie, lecz relokacja tych sił. Dodał, że miasta te nadal są intensywnie ostrzeliwane.
20:55. W środę z korytarzy humanitarnych skorzystało 1530 ludzi
Trzema uzgodnionymi korytarzami humanitarnymi w środę własnymi środkami transportu do Zaporoża dojechało 1530 ludzi, w tym 812 z Mariupola i 718 mieszkańców miast obwodu zaporoskiego - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
Wbrew uzgodnieniom rosyjskie wojska blokowały w Wasylówce w obwodzie zaporoskim autobusy ewakuacyjne i ciężarówki z pomocą humanitarną - dodała Wereszczuk. Rosjanie blokowali pojazdy także we wtorek.
Poinformowała, że osoby wewnętrznie przesiedlone po wcześniejszej rejestracji w specjalnym programie pomocowym mogą zgłaszać się na pocztę po odbiór 2220 tys. hrywien (ok. 312 zł).
20:50. Rosjanie przerzucają siły w kierunku Charkowa i Doniecka
Część rosyjskich oddziałów operujących dotychczas w obwodzie kijowskim i czernihowskim jest przesuwana w kierunku Charkowa i Doniecka - powiedział w środę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego I Obrony Ukrainy (RBNiOU) Ołeksij Daniłow.
Nieprzyjaciel wzmacnia tam teraz swoje zgrupowania, aby spróbować zwiększyć napór na naszych chłopców i dziewczęta, którzy bronią Ukrainy w obwodach charkowskim, donieckim i ługańskim
— powiedział Daniłow.
Zaapelował też, by nie wyciągać wniosków z rosyjskich oświadczeń o zmniejszeniu intensywności działań wojennych na kierunkach kijowskim i czernihowskim. Ponadto nie należy zakładać, że wróg ostatecznie się wycofuje - zaznaczył sekretarz RBNiOU.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy jest działającym przy prezydencie organem koordynacyjnym w sferze bezpieczeństwa narodowego i obrony. Koordynuje i kontroluje działalność organów władzy wykonawczej w tej sferze. Szefem Rady jest prezydent, który decyduje o jej składzie.
20:00. „W obwodzie ługańskim zaostrzenie”
Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych wskutek rosyjskich ostrzałów w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w środę szef władz tego obwodu Serhij Hajdaj.
W obwodzie ługańskim zaostrzenie. Rosjanie bez przerwy uderzają w miasta
— zaalarmował na Facebooku.
Jak dodał, dwie osoby zginęły, pięć zostało rannych, a 21 udało się uratować spod gruzów i z pożarów.
Ostrzały nie cichną też teraz. Lisiczańsk Rosjanie ostrzeliwują z artylerii, a w Popasną uderzają lotnictwem
— przekazał wieczorem Hajdaj.
Wskutek ostrzałów Siewierodoniecka, Rubiżnego, Lisiczańska, Kreminnej uszkodzono 18 obiektów, w tym sześć bloków mieszkalnych i sześć domów jednorodzinnych.
Podczas wykonywania obowiązków służbowych we wrogim ostrzale zginął policjant - podał gubernator.
19:55. „Białoruś udostępnia swoje terytorium dla prowadzenia ataków”
Władze Białorusi zaprzeczają, jakoby brały udział w wojnie, udostępniając jednocześnie swoje terytorium, lotniska i sieci transportowe dla wojsk rosyjskich - zarzucił w środę Mińskowi ukraiński sztab generalny w komunikacie opublikowanym na Facebooku.
Samozwańcze władze Republiki Białorusi nadal zaprzeczają, jakoby brały udział w wojnie przeciwko Ukrainie. Jednocześnie udostępniają swoje terytorium, lotniska, sieci transportowe i miejsca wyrzutni pocisków samosterujących i rakiet balistycznych dla wojsk rosyjskich. Zgodnie z międzynarodowymi aktami prawnymi, za agresora można uznać +państwo, które udostępnia swoją przestrzeń powietrzną, swoje terytorium dla uderzeń na państwo trzecie+
— podkreśliło ukraińskie dowództwo.
Republika Białorusi zapewnia także rosyjskim okupantom możliwość korzystania z sieci placówek ochrony zdrowia na swoim terytorium. W ostatnich dniach odnotowuje się przybywanie do miejscowości Narowla w obwodzie homelskim dużej liczby rannych rosyjskich wojskowych
— podał sztab.
19:50. „Wróg nadal ponosi znaczne straty”
Wojska rosyjskie maja wciąż ponosić ciężkie straty w walkach z Ukraińcami - podał w środę wieczorem w podsumowaniu sytuacji operacyjnej opublikowanym na Facebooku sztab generalny ukraińskiej armii.
Wróg nadal ponosi znaczne straty. Według dostępnych informacji 28 marca odbyła się uroczystość pożegnania poległych rosyjskich żołnierzy 83. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej w miejscu stałego stacjonowania (w Ussuryjsku). Ich liczba to około 200 osób
— twierdzi ukraińskie dowództwo.
Rosyjski wróg ma znaczne trudności z wprowadzaniem do użytku sprzętu bojowego wydobywanego z długoterminowego składowania. Zgodnie z dostępnymi informacjami, w 163. pułku pancernym 150. Dywizji Strzelców Zmechanizowanych natrafiono na znaczną ilość niesprawnego sprzętu. Rosyjski wróg rozważa możliwość przetransportowania za pomocą ciągników wadliwego sprzętu na czasowo okupowane terytoria obwodu donieckiego w celu jego dalszej naprawy
— dodał sztab.
19:05. Rosyjscy żołnierze wielokrotnie gwałcili kobietę na oczach jej syna; ofiara zmarła
Rosyjscy żołnierze wielokrotnie przez parę dni gwałcili mieszkankę Mariupola na wschodzie Ukrainy na oczach jej sześcioletniego syna - podało w środę ministerstwo obrony Ukrainy. Kobieta zmarła wskutek odniesionych obrażeń.
W Mariupolu rosyjscy okupanci na zmianę gwałcili kobietę przez kilka dni na oczach jej sześcioletniego syna. Kobieta później zmarła z powodu obrażeń. Jej syn osiwiał
— napisał resort na Twitterze.
To nie jest filmowy horror. Gwałt, przemoc, morderstwo - to oznacza +ruski mir+
— dodano.
19:00 W Mikołajowie od początku wojny zginęło około 80 cywilów
W Mikołajowie na południu Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji zginęło około 80 cywilów, a około 450 zostało rannych - stwierdził w środę mer miasta Ołeksandr Sienkiewicz, cytowany przez agencję Reutera.
Wcześniej tego samego dnia gubernator obwodu mikołajowskiego Witalij Kim powiedział, że walki trwają w całym regionie.
Nie rozluźniamy się, pracujemy nad wzmocnieniem naszych zdolności obronnych
— dodał.
18:42. Wojska rosyjskie kolejny raz użyli zakazanej amunicji fosforowej!
Wojska rosyjskie używają amunicji fosforowej do ostrzeliwania miejscowości na linii frontu w obwodzie donieckim - powiedział w środę gubernator obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko, cytowany przez agencję Reutera.
Kyryłenko powiedział również, że ostatnia próba ewakuacji cywilów z oblężonego miasta portowego Mariupol prawdopodobnie nie powiodła się, ponieważ konwoje cywilów nie zostały przepuszczone.
Amunicja fosforowa została zakazana przez Konwencję Genewską z 1977.
CZYTAJ TAKŻE: Siły rosyjskie użyły zabronionych pocisków fosforowych. „Druzgocąca, niszczycielska, potworna siła”. WIDEO i ZDJĘCIE
18:37. Ukraińskie siły strąciły trzy rosyjskie samoloty i jednego drona
Ukraińskie siły w środę w obwodzie charkowskim na wschodzie kraju strąciły trzy rosyjskie samoloty i drona - podało dowództwo sił powietrznych „Wschód” na Facebooku.
Jak czytamy w komunikacie, ukraińskie siły powietrzne strąciły w środę w obwodzie charkowskim od razu trzy samoloty - wstępnie samoloty myśliwsko-bombowe - oraz jednego drona.
18:33. Rosjanie zbombardowali magazyn Czerwonego Krzyża w Mariupolu
Magazyn Czerwonego Krzyża w centrum Mariupola został zaatakowany co najmniej dwa razy przez rosyjskie naloty powietrzne - podaje w środę CNN, powołując się na zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies.
Informacje te potwierdził na Telegramie broniący Mariupola pułk Azow.
Według CNN północna część magazynu została trafiona przez Rosjan między 19 a 22 marca, a przeciwległy kraniec budynku został zaatakowany między 23 a 26 marca.
Nie mamy swojego zespołu na miejscu, więc nie mamy informacji o potencjalnych ofiarach lub zakresie szkód. Mogę potwierdzić, że wcześniej rozdaliśmy wszystkie zapasy pomocy, które były w magazynie
— powiedział rzecznik Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Jason Straziuso.
To kolejna zbrodnia wojenna armii rosyjskiej zgodnie z rzymskim statutem Międzynarodowego Trybunału Karnego i rażące naruszenie konwencji genewskich z 1949 r.
— powiedziała Ludmyła Denisowa, komisarz ukraińskiego parlamentu ds. praw człowieka.
17:43. Rosjanie zaminowują obwód charkowski zakazanymi minami!
Rosjanie zaminowują obwód charkowski na wschodzie Ukrainy minami zakazanymi przez traktat ottawski - poinformowała w środę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
Rosjanie wykorzystali podczas zdalnego zaminowywania obwodu charkowskiego nowe miny przeciwpiechotne POM-3 „Medalion” - podała Denisowa.
Miny te posiadają elektroniczny czujnik sejsmiczny, który odbiera sygnał dotyczący wibracji gruntu i prowadzi do eksplozji, jeśli amplituda wahań odpowiada ludzkim krokom - tłumaczy Denisowa. Po tym bojowa część miny wylatuje ok. 1,5 m do góry i wybucha.
Stosowanie tych min jest zabronione przez konwencję o zakazie użycia, składowania, produkcji i przekazywania min przeciwpiechotnych oraz o ich zniszczeniu (traktat ottawski).
Denisowa zaznaczyła, że takie ładunki są produkowane jedynie w Rosji.
17:40. Szef dyplomacji Kułeba: podczas gdy negocjacje trwają, Rosja nie zaprzestaje działań wojennych
Rosja nie zaprzestaje działań wojennych podczas negocjacji pokojowych - napisał w środę na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, przekonując do większych dostaw broni dla jego kraju i nakładania kolejnych sankcji na Kreml.
Podczas gdy negocjacje trwają, Rosja nie zaprzestała działań wojennych. Istotne jest, aby partnerzy nadal dostarczali Ukrainie więcej broni i nakładali dalsze sankcje na Rosję. Im silniejsza jest Ukraina, tym lepsze porozumienie możemy osiągnąć dla bezpieczeństwa Ukrainy i Europy
— przekonywał Kułeba.
17:00. W Irpieniu zginęlo do 300 cywilów
W wyniku działań rosyjskich wojsk w Irpieniu zginęło do 300 cywilów i 50 żołnierzy sił zbrojnych Ukrainy. Zmarłych chowano m.in. na podwórkach i w parkach, dlatego nie znamy dokładnej liczby ofiar - podał w środę mer tego miasta w obwodzie kijowskim Ołeksandr Markuszyn.
Okupanci rozdzielali mężczyzn i kobiety, próbując wymieniać ludność cywilną na rosyjskich jeńców wojennych. (…) Odnotowano przypadki znęcania się nad kobietami i barbarzyńskich zbrodni, m.in. strzelania do niewinnych ludzi i rozjeżdżania zmarłych czołgami
— przekazał Markuszyn, cytowany przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.
Mimo pojawiających się doniesień o wyzwoleniu Irpienia przez ukraińską armię, w mieście i okolicach wciąż toczą się walki.
Wróg prowadzi ostrzał nawet z wyrzutni rakietowych ‘Grad’. W wyniku rosyjskiej inwazji zniszczeniu uległo około 50 proc. zabudowy Irpienia
— relacjonował we wtorek Markuszyn.
Apelował też do mieszkańców, którzy wyjechali z miasta, by jeszcze nie próbowali wracać do domów, ponieważ nie jest to wystarczająco bezpieczne.
16:50. Zełenski wystąpił przed norweskim parlamentem
Zełenski zwrócił uwagę, że inwazja Rosji na Ukrainę stanowi też ryzyko dla granicy Norwegii z Rosją.
Agresja zaczęła się nie tylko na naszych granicach, ale wszędzie. Zapewne odczuwacie to również w Arktyce, gdzie Rosjanie mają teraz więcej sił niż wcześniej. Mam nadzieję, że miny nie będą dryfować w kierunku waszych mórz i fiordów
— powiedział Zełenski.
Podkreślił, że Ukraina nie ma wspólnej granicy z Norwegią, ale ma tego samego sąsiada - Rosję, „która sprzeciwia się naszym wspólnym wartościom”.
Rosjanie zagrażają wolności i prawom człowieka
— dodał prezydent.
16:20. Rosjanie nie wycofują masowo wojsk
Nie obserwujemy masowego wycofywania rosyjskich wojsk spod Kijowa i Czernihowa - poinformował w środę rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez agencję Ukrinform.
Rzecznik, odpowiadając na pytanie, czy zmieniło się zachowanie rosyjskich wojsk po oświadczeniu Rosjan w Stambule w sprawie zmniejszenia aktywności na kierunku kijowskim i czernihowskim, stwierdził, że nie jest obserwowane masowe wycofywanie sił.
Zaznaczył, że sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy odnotowuje pewne częściowe przemieszczenie niektórych jednostek z kierunku kijowskiego i czernihowskiego.
16:10. Osiem osób porwanych w rejonie Chersonia
Rosyjskie wojsko uprowadziło ośmiu mieszkańców gminy Holoprystan - poinformowali przedstawiciele Rady Miasta Holoprystan.
Łącznie na terenie gminy uprowadzono osiem osób. Wśród nich są mer Hołoprystanu Ołeksandr Babicz, mer Staraya Zburiwka Wiktor Maruniak. Obywatelami są także Korop, Dworny, Kononow, Chobotar, Toropow i Paszczenko
— poinformowano.
16:05. Wciąż istnieje ryzyko rosyjskiego desantu w Odessie
Rosyjskie okręty wojenne są aktywne na wodach w okolicach Odessy, utrzymuje się też zagrożenie operacją desantową. Wróg prowadzi nieustanne rozpoznanie z powietrza - przekazał w środę ukraiński oficer z dowództwa operacyjnego „Południe” Władysław Nazarow.
Siły obrony powietrznej oraz cały system obronny naszego regionu pozostają w stałej gotowości. Odpowiemy na wszelkie prowokacje
— dodał Nazarow, cytowany przez agencję informacyjną UNIAN.
16:00. USA: Na wojnie zginęło ponad 10 tys. rosyjskich żołnierzy
Według naszych szacunków rosyjskie straty wynoszą ponad 10 tys. zabitych - powiedziała podsekretarz stanu USA Victoria Nuland w wywiadzie dla należącej do Radia Wolna Europa telewizji Current Time. Oceniła też, że negocjacje między Rosją i Ukrainą nie mają szans powodzenia, dopóki nie dojdzie do zawieszenia broni.
Myślę, że niestety Rosjanie wciąż nie zdali sobie w pełni sprawy, jak twarde są ukraińskie siły. Ponoszą niesamowite straty, według naszych szacunków, ponad 10 tys. Rosjan zginęło
— powiedziała Nuland.
Dotychczas amerykańscy oficjele odmawiali podawania oficjalnych szacunków rosyjskich strat, tłumacząc to dużym poziomem niepewności tych danych. Wyjątkiem był szef Wojskowej Agencji Wywiadowczej (DIA) generał Scott Berrier, który 8 marca w Kongresie podał liczbę 2-4 tys. zabitych rosyjskich żołnierzy.
Jak dodała Nuland, Rosja wciąż nie docenia ukraińskiego wojska, co ma odzwierciedlenie w negocjacjach.
15:46. Samochody najechały na ładunki wybuchowe - 2 zabitych, 5 rannych
Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych, kiedy samochody, którymi się przemieszczały, najechały na miny albo niewybuchy w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy - podała w środę policja. Wśród rannych jest sześciomiesięczne dziecko.
Samochody, którymi podróżowały rodziny, najechały na miny albo niewybuchy we wtorek - poinformował przedstawiciel obwodowej policji Serhij Bołwinow.
Policja zaapelowała do mieszkańców, by nie poruszali się zamkniętymi drogami albo trasami, na których dopiero co zakończyły się działania bojowe. Należy poczekać do rozminowania - wezwano.
Błąd: Nie możesz wstawiać obrazków z zewnętrznych serwerów.
15:30. Referendum po wycofaniu się rosyjskich wojsk
Ewentualne referendum ws. układu pokojowego z Rosją będzie mogło zostać przeprowadzone na Ukrainie dopiero, kiedy Moskwa wycofa swoje wojska na pozycje z 23 lutego br. - oświadczył w środę doradca prezydenta Zełenskiego, Mychajło Podolak, cytowany przez portal informacyjny RBK.
15:10. Szwedzka i duńska poczta odmawiają współpracy z Rosją
Szwedzka i duńska poczta odmówiły współpracy z Rosją i zaprzestały wysyłania i odbierania jakichkolwiek przesyłek pocztowych. Co więcej, wstrzymano również przepływy logistyczne z Białorusią.
14:55. JYSK opuszcza Rosję
Po czterech tygodniach tymczasowego zamknięcia sklepów JYSK w Rosji firma zamknie swoje sklepy na zawsze i całkowicie opuści Rosję.
Przyjechaliśmy do Rosji z zamiarem złożenia korzystnej oferty Rosjanom. Mieliśmy fantastyczny start w Rosji, za co mogę tylko pochwalić wszystkich zaangażowanych kolegów, ale w obecnej sytuacji kierownictwo i nasi właściciele nie widzą alternatywy do zamknięcia naszej działalności w Rosji
— powiedział prezes i dyrektor generalny JYSK Jan Bogg.
14:40. Siły oporu Siewierszczyny zniszczyły jednostkę logistyczną armii rosyjskiej.
Dowództwo Operacyjne „Północ” poinformowało, że siły oporu obwodu Siewierska zniszczyły jednostkę logistyczną armii rosyjskiej.
14:28 Rosyjskie dowództwo wysyła na wojnę kadetów
Dowództwo armii rosyjskiej wysyła na wojnę w Ukrainie żołnierzy z oddziałów wsparcia i kadetów – poinformował w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie na Facebooku.
Zdaniem sztabu dzieje się tak, ponieważ wojsko rosyjskie ponosi na Ukrainie duże straty i trzeba jakoś uzupełnić walczące jednostki.
W komunikacie podkreślono, że wróg kontynuuje zbrojną agresję przeciw Ukrainie, ale prawdopodobnie tymczasowo zrezygnował z działań na rzecz zablokowania Kijowa, przegrupowuje siły i skupia się na operacji ofensywnej na wschodzie kraju, koncentrując sprzęt na kierunku donieckim i tawrijskim.
Na kierunku poleskim wojska rosyjskie przemieszczają się wzdłuż granicy Ukrainy z Białorusią oraz w kierunku czarnobylskiej elektrowni atomowej. Na kierunku browarskim zauważono częściowe wycofanie pododdziałów z zajętego terytorium w stronę granicy rosyjskiej.
Siły rosyjskie nadal blokują Charków i atakują ogniem artyleryjskim dzielnice mieszkaniowe miasta.
Na kierunku donieckim wojska rosyjskie nasiliły działania ofensywne, koncentrując się na próbach zajęcia Popasnej, Rubiżnego i Mariupola.
14:10. Kolumny rosyjskiego sprzętu nadal przemieszczają się przez Białoruś
Przez terytorium Białorusi w pobliżu granicy z Ukrainą nadal przemieszczają się kolumny rosyjskiego sprzętu wojskowego oznaczone znakiem „V”.
14:05. Zajęcie elektrowni atomowych to sytuacja krytyczna
Zajęcie przez rosyjskie wojska ukraińskich elektrowni atomowych w Zaporożu i Czarnobylu to sytuacja krytyczna, ale zrobimy wszystko, aby przyspieszyć jej rozwiązanie - powiedział w środę w czasie wizyty na Ukrainie szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
Jako organizacja międzynarodowa będziemy stale monitorować tę sytuację. Oceniamy, że jest ona krytyczna i zrobimy wszystko, aby przyspieszyć jej rozwiązanie
— zapewnił Grossi podczas spotkania z personelem Południowoukraińskiej Elektrowni Atomowej.
Według szefa MAEA, kwestia oswobodzenia z rąk rosyjskich dwóch elektrowni atomowych na Ukrainie zależy m.in. od wypracowania porozumienia w sprawie zawieszenia broni. Ponadto wyraził nadzieje, że toczące się negocjacje między Ukrainą a Rosją doprowadzą do pokoju.
13:55. 2 tys. granatników przeciwpancernych dla Ukrainy
Ministerstwo obrony Norwegii przekazało Ukrainie dodatkowe 2 tys. granatników przeciwpancernych M72 w ramach drugiej tury pomocy wojskowej. Rząd w Oslo ofiarował już wcześniej władzom ukraińskim identyczną liczbę tego uzbrojenia - podała w środę agencja Reutera.
Wspomagamy Ukrainę w obronie przed rosyjską inwazją. Dostawa granatników została już zrealizowana, łącznie przekazaliśmy 4 tys. sztuk M72
— poinformowano w komunikacie norweskiego resortu obrony.
13:49 Umowa pokojowa tylko w razie wycofania się wojsk rosyjskich
Podpisanie ukraińsko-rosyjskiej umowy pokojowej będzie możliwe tylko w razie wycofania się sił rosyjskich na pozycje zajmowane 23 lutego, czyli przed rozpoczęciem inwazji na Ukrainę – oznajmił główny ukraiński negocjator Dawyd Arachamija.
13:40. Cztery miliony Ukraińców zostało uchodźcami
Mamy do czynienia z realiami ogromnego kryzysu humanitarnego, który narasta z każdą sekundą - wskazuje ONZ.
13:30. W Chersoniu Rosjanie porwali księdza
Rosjanie okupujący Chersoń uprowadzili znanego w mieście Serhiya Chudynovycha, duchownego Cerkwi Prawosławnej Ukrainy.
W środę o 8:30 nieznani sprawcy, którzy określili się jako „policja”, uprowadzili księdza Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Serhija Chudynowycza.
13:20. Szereg osiedli w obwodzie ługańskim ostrzelanych przez Rosjan
Według informacji policji państwowej Ukrainy, w ciągu ostatnich 24 godzin siły okupacyjne ostrzeliwały szereg osiedli w obwodzie ługańskim, zabijając i raniąc ludność cywilną.
W ciągu ostatniego dnia, 29 marca, policja w Ługańsku odnotowała 35 przypadków ostrzału przez wojska rosyjskie w osadach Siewierodonieck, Łysychańsk, Rubiżne, Kreminna, Popasna, Zołote i wsi Synetsky
— poinformowała policja.
Wróg ostrzeliwał ludność cywilną różnorodną bronią, w tym nalotami.
Wśród miejscowych są zabici i ranni
— czytamy w oświadczeniu.
13:00. Mer Prymorska poszedł do rosyjskiej niewoli
Mer miasta Prymorsk w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy Ołeksandr Koszałewycz dobrowolnie oddał się w rosyjską niewolę w zamian za uwolnienie swojego ojca - przekazał w środę deputowany do parlamentu Ukrainy Wołodymyr Kalcew, cytowany w środę przez agencję Interfax-Ukraina.
12:50. Rosyjskie wojska bombardują obiekt Czerwonego Krzyża w Mariupolu
Rosyjskie wojska celowo bombardują z powietrza i ostrzeliwują ogniem artyleryjskim obiekt w Mariupolu, oznaczony emblematem Czerwonego Krzyża. To zbrodnia wojenna - przekazały w środę źródła w ukraińskim pułku Azow, cytowane przez gazetę internetową Ukrainska Prawda.
Żołnierze okupanta kolejny raz potwierdzili, że są zbrodniarzami wojennymi, nie przestrzegającymi żadnych praw i zwyczajów konfliktów zbrojnych. Tym razem popełnili zbrodnię przeciwko Międzynarodowemu Komitetowi Czerwonego Krzyża. (…) To jedno z najbardziej odrażających przestępstw. Emblematem Czerwonego Krzyża oznaczane są miejsca, gdzie mogą znajdować się osoby ranne, cywile lub pomoc humanitarna
— przekazano w komunikacie pułku Azow.
12:45. Rosjanie ponad 30 razy ostrzelali osiedla mieszkaniowe w obwodzie kijowskim
Minionej doby Rosjanie ponad 30 razy ostrzelali osiedla mieszkaniowe w miasteczkach obwodu kijowskiego - napisał w środę na Telegramie szef władz obwodowych Ołeksandr Pawluk.
Zdaniem Pawluka w najtrudniejszej sytuacji znajduje się 25-tysięczny Sławutycz, 10-tysięczny Makarów oraz liczący przed wojną 60 tys. mieszkańców Irpień, nad którym kontrolę wojska ukraińskie odzyskały w poniedziałek.
Miasta te - jak podał szef kijowskich władz obwodowych - w ciągu ostatnich 24 godzin znajdowały się pod ciągłym ostrzałem.
12:40. Rosjanie ostrzelali Nieżyn
W wyniku wtorkowego rosyjskiego ostrzału Nieżyna na północy Ukrainy zginęła jedna osoba cywilna, a sześcioro zostało rannych; miasto znajduje się pod kontrolą ukraińskich wojsk - przekazał w środę na Facebooku mer Nieżyna Ołeksandr Kodoła.
Wśród sześciorga osób rannych jest jedno dziecko. Rosyjskie wojska uszkodziły 10 prywatnych domów, a trzy całkowicie obróciły w gruzy. Odnotowano też zniszczenia samochodów i garaży
— poinformował Kodoła. (https://tinyurl.com/5n8w4p48)
12:30. Strażnik z Wyspy Węży wrócił do domu
Roman Hrybow, ukraiński wojskowy, obrońca Wyspy Węży, autor legendarnych słów „rosyjski okręcie wojskowy, p… się”, wrócił z rosyjskiej niewoli - poinformowały we wtorek lokalne władze.
Miałem zaszczyt przywitania w ojczyźnie naszego - nie przesadzając - legendarnego wojskowego. Roman brał udział w obronie wyspy Węży
— napisał w serwisie Telegram Ihor Taburec, szef władz obwodu czerkaskiego.
Jak dodał, mieszkańcy tego regionu wraz z pobratymcami „pokazali całemu światu twardość i siłę ukraińskiego ducha, niezłomność”. Poinformował, że przyznał mu odznaczenie „Za zasługi dla obwodu czerkaskiego”.
12:20. Wyznaczono ekspertów do zbadania zbrodni wojennych na Ukrainie
Organizacja Narodów Zjednoczonych wyznaczyła w środę trzech ekspertów ds. praw człowieka w celu przeprowadzenia śledztwa dotyczącego możliwych zbrodni wojennych popełnionych podczas wojny na Ukrainie - poinformowano w oświadczeniu ONZ.
Jak podaje agencja Reutera, niezależny panel ekspertów kierowany przez Norwega Erika Mose ma za zadanie „zbadać wszelkie ewentualne naruszenia i nadużycia praw człowieka oraz łamanie prawa międzynarodowego i powiązanych zbrodni w kontekście agresji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie”.
Członkami panelu ekspertów zostali także Jasminka Dżumhur z Bośni i Hercegowiny oraz Pablo de Greiff z Kolumbii - podała Rada Praw Człowieka ONZ na Twitterze.
12:10 Ukraiński wywiad publikuje kolejną listę zbrodniarzy wojennych
Centralna Agencja Wywiadowcza Ukrainy opublikowała listę 1327 żołnierzy z Centrum Wywiadu i Jednostek Specjalnych GRU, którzy popełniają zbrodnie wojenne przeciwko narodowi Ukrainy.
Gwarantujemy, że żadne „centrum” nie przygotuje Cię na złość, która czeka na Ciebie nie tylko ze strony naszego oddziału, ale i całego narodu Ukrainy!
— podkreślono.
PEŁNA LISTA DOSTĘPNA TUTAJ.
12:00 Rosyjskie „zdobycze” wojenne
SBU opublikowało kolejną przechwyconą rozmowę między rosyjskim okupantem a jego żoną.
W rozmowie telefonicznej z żoną rosyjski agresor chwalił się, że ukradł jej „kosmetyki, markowe trampki i wysokiej jakości koszulki” z ukraińskiego domu. Żona okupanta poprosiła o laptopa i strój sportowy.
11:51. Ukraina odzyskuje terytoria
Ukraina jest w ofensywie i od 3 dni odzyskuje terytoria.
11:50. Rosjanie kamuflują czołgi… dywanami
Rosyjscy żołnierze używają do kamuflażu czołgów i pojazdów opancerzonych gałęzi, siana, a nawet dywanów, co analitycy uważają za brak wyrafinowania i dowód na nieprzygotowanie Rosjan do prowadzenia długotrwałej wojny na Ukrainie - pisze w środę „Washington Post”.
Na jednym z nagrań widać rosyjski transporter opancerzony, który został przykryty „czymś, co przypomina młode sosny” - informuje amerykański dziennik.
Na innych filmikach rosyjskie pojazdy są przykryte sianem, dywanami czy innego rodzaju ciężkim materiałem.
11:40. 12 pożarów w rejonie Czernihowa
W ciągu ostatnich 24 godzin w rejonie Czernihowa zarejestrowano 20 pożarów, z czego 12 z powodu ostrzału osad przez armię rosyjską.
11:30. Znaczne straty w przemyśle stalowym Ukrainy
W wyniku bombardowania Mariupola możliwości produkcyjne ukraińskiego przemysłu stalowego zmniejszyły się o 30-40 proc. w porównaniu z okresem sprzed rosyjskiej inwazji - ocenił w środę Jurij Ryżenkow, dyrektor największego ukraińskiego holdingu górniczo-metalurgicznego Metinwest.
Zakłady metalurgiczne w Mariupolu odpowiadają za ponad jedną trzecią ogólnej produkcji stali na Ukrainie. To oznacza, że obecnie Ukraina straciła około 30-40 proc. swoich zdolności w tej dziedzinie
— przekazał Ryżenkow na antenie telewizji Ukraina24. Słowa dyrektora przytoczyła agencja Interfax-Ukraina.
11:15. Ochotnicy z wojsk rosyjskich będą walczyć po stronie ukraińskiej
Ochotnicy z wojsk rosyjskich, którzy przeszli na stronę ukraińską, będą walczyć w legionie „Wolna Rosja” - poinformował w środę ukraiński wywiad wojskowy na Telegramie.
W skład legionu weszło ponad 100 ludzi. Ich przygotowania już się rozpoczęły.
Jak podano, pierwsi członkowie legionu są już zaznajamiani z wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych NLAW.
Oprócz tego dowódcy pododdziałów legionu zapoznali się z sytuacją na frontach i wspólnie wyrazili chęć odbycia pierwszej walki przeciw „kadyrowcom”, czyli czeczeńskim bojownikom w rosyjskiej służbie.
10:46. Rosja przemieszcza siły, by otoczyć ukraińskie wojska na wschodzie
Rosja przemieszcza część sił z północy na wschód Ukrainy, by spróbować tam otoczyć wojska ukraińskie – powiedział w środę doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Reutera.
Jednocześnie Rosjanie pozostawiają część wojsk na północy, by związać tam siły ukraińskie - przekazał.
Jak dodał, w okolicach Czernihowa wojska rosyjskie nie są wycofywane.
10:40. Obwód charkowski ostrzelany w ciągu ostatniej doby ponad 200 razy
Obwód charkowski na północnym wschodzie Ukrainy został w ciągu ostatniej doby ostrzelany ponad 200 razy – poinformował w środę szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow na Telegramie.
W ciągu ostatniej doby rosyjskie wojska okupacyjne nieustannie atakowały ogniem artyleryjskim, moździerzowym i ostrzeliwały z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych – w sumie 39 razy: okolice Sałtiwki, Ołeksijiwki, Chołodnej Hory, charkowską fabrykę traktorów, Czuhujew i Dergacze. Oprócz tego zanotowano blisko 180 wrogich ostrzałów z wyrzutni typu Grad
10:30. Rosyjskie wojska straciły 17,3 tys. żołnierzy
Od początku inwazji na Ukrainę rosyjskie wojska straciły 17,3 tys. żołnierzy, a także 605 czołgów, 305 systemów artyleryjskich, 131 samolotów i 131 śmigłowców – podał w środę w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Od 29 lutego do 30 marca Rosja straciła również 1723 pojazdy opancerzone, 96 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 54 systemy przeciwlotnicze, 1184 samochody, siedem okrętów, 75 cystern z paliwem, 81 bezzałogowców i cztery mobilne systemy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu – napisano w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.
10:20. Ukraina żąda wycofania się żołnierzy rosyjskich z okolic Czarnobyla
Ukraina domaga się od Rady Bezpieczeństwa ONZ niezwłocznego podjęcia działań w celu demilitaryzacji okolic Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej ze względu na ryzyko wybuchu znajdującej się tam amunicji - oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na briefingu w środę.
Domagamy się, by Rada Bezpieczeństwa ONZ podjęła natychmiastowe kroki w celu zdemilitaryzowania strefy wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej i wprowadzenia tam specjalnej misji ONZ, aby usunąć ryzyko powtórzenia się czarnobylskiej katastrofy jądrowej w wyniku działań rosyjskich wojsk okupacyjnych
— oznajmiła.
Podkreśliła, że żołnierze rosyjscy urządzili w strefie wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni magazyn amunicji z czasów II wojny światowej.
10:10. Atak rakietowy na Mikołajew
Rosjanie zaatakowali regionalną administrację wojskową w Mikołajewie. Nie żyje 13 osób. Trwa akcja ratownicza.
10:07. Trzy korytarze humanitarne
Na środę ustalono trzy korytarze humanitarne z okupowanych bądź obleganych przez wojska rosyjskie miast ukraińskich – poinformowała na Facebooku wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
Jeden z korytarzy będzie służyć do ewakuacji mieszkańców Mariupola w obwodzie donieckim i dostarczeniu pomocy humanitarnej do Berdiańska w obwodzie zaporoskim.
Kolejnym korytarzem ma zostać dostarczona pomoc do Melitopola również w obwodzie zaporoskim oraz ewakuowana tamtejsza ludność. Trzecim korytarzem mają pojechać do Zaporoża własnym transportem chcący ewakuować się mieszkańcy Enerhodaru w obwodzie zaporoskim.
9:54. Rosjanom nie udało się ostrzelać Kijowa
Rosyjskim wojskom nie udało się ostrzelać Kijowa w nocy z wtorku na środę; kilka rakiet zostało zneutralizowanych przez ukraińskie systemy obrony - poinformował w środę rano doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez agencję UNIAN.
Doniesienia przekazane przez Denysenkę potwierdził zastępca mera Kijowa Mykoła Poworoznyk.
Noc minęła względnie spokojnie. Było słychać syreny alarmowe i odgłosy walk dochodzące z okolic miasta, ale sama stolica nie została zaatakowana
— relacjonował Poworoznyk na antenie jednej ze stacji telewizyjnych.
Denysenko zwrócił również uwagę na niski wskaźnik przestępczości w Kijowie podczas wojny.
Liczba odnotowywanych przestępstw kryminalnych znacząco spadła w porównaniu z okresem przed 24 lutego
— zauważył doradca szefa ukraińskiego MSW.
9:32. Rosjanie ostrzelali trzy obiekty przemysłowe w obwodzie chmielnickim
Rosyjskie wojska wystrzeliły w nocy z wtorku na środę trzy pociski rakietowe w obiekty przemysłowe w obwodzie chmielnickim na zachodzie Ukrainy - poinformował mer miasta Chmielnicki Ołeksandr Symczyszyn.
W wyniku ataków wybuchły pożary, które zostały ugaszone w środę rano. Informacje o ofiarach są obecnie weryfikowane.
We wtorek Rosjanie wystrzelili pociski w lotnisko wojskowe w Starokonstantynowie w obwodzie chmielnickim - podał portal Ukrainska Prawda. Zostały zniszczone zapasy paliwa.
9:30. Ataki wojsk rosyjskich w Czernihowie nie osłabły
Pomimo obietnic ze strony Rosji dotyczących złagodzenia operacji militarnej w okolicach Czernihowa na północy Ukrainy nie odnotowaliśmy dotąd jej osłabnięcia - poinformował w środę gubernator obwodu czernihowskiego Wiaczesław Czaus, cytowany przez agencję Reutera.
Czy wierzymy w te zapewnienia? Oczywiście, że nie
— zaznaczył.
Obietnicom tym zaprzecza ostrzał Nieżyna oraz trwające całą noc ataki na Czernihów
— dodał.
Sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych podał we wtorek, że Rosjanie wycofują część oddziałów z obwodów kijowskiego i czernihowskiego na północy kraju, a także przegrupowują siły, by skupić się na kierunku charkowskim i na Donbasie.
9:24. Żołnierze z poboru nie chcą walczyć na Ukrainie
Rosyjscy żołnierze służby zasadniczej z jednej z formacji pancernych, wysłani na wojnę z Ukrainą, poprosili swoje dowództwo o możliwość powrotu do miejsca stałej dyslokacji w Rosji - przekazał w środę na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Żołnierze z 26. pułku czołgów 47. dywizji pancernej podpisali kontrakty w czasie wojny na Ukrainie. (…) Następnie zaczęli składać raporty z prośbą o rozwiązanie tych umów i odesłanie do miejsca stałego stacjonowania
— podano w porannym komunikacie Sztabu Generalnego.
9:15. Ostrzelano dzielnice mieszkalne Charkowa
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie kontynuowały ostrzał osiedli mieszkaniowych w Charkowie i okolicach; w pobliżu położonego na południe od stolicy obwodu Iziumu trwają walki - powiedział w środę szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Minionej doby Rosjanie 39 razy ostrzelali miasta znajdujące się w położonym na północnym wschodzie Ukrainy obwodzie charkowskim.
Użyto artylerii, pocisków moździerzowych oraz wyrzutni rakiet MLRS
— poinformował na Telegramie Syniehubow.
Zwrócił on również uwagę na nieustanną aktywność rosyjskich dronów próbujących rozpoznać pozycje jednostek ukraińskich.
Syniehubow dodał, że w pobliżu Iziumu nadal toczą się walki, podczas których we wtorek siły ukraińskie zestrzeliły jednego wrogiego myśliwca i jednego drona.
8:50. Deputowany wprowadził Rosjan do Izium
Deputowany rady miejskiej Iziumu w obwodzie charkowskim wprowadził żołnierzy rosyjskich do obleganego miasta niebronioną drogą – poinformował w środę szef wydziału rady ds. młodzieży Maksym Strelnyk na Facebooku. Deputowany należy do zawieszonej prorosyjskiej partii.
W sobotę 26 marca zaczęły się pojawiać doniesienia, że do Iziumu zaczęli wchodzić rosyjscy okupanci. Jak się okazało, nie weszli oni do miasta tak po prostu, tylko poprowadził ich i pokazał niechronioną drogę zdrajca Anatolij Fomyczewski
— napisał Strelnyk.
Dodał, że miasto się nie poddaje i nadal zdecydowanie walczy z wojskami rosyjskimi.
Fomyczewski jest deputowanym partii Opozycyjna Platforma - Za Życie - ugrupowania powiązanego z Rosją. Partia została zawieszona 20 marca przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
8:40. Irpień - apokaliptyczna pustynia
Nagranie ukraińskiego operatora Jurija Hruzinowa z opustoszałego Irpienia pod Kijowem, niemal całkowicie zniszczonego przez rosyjski ostrzał i walki, opublikowała agencja UNIAN, porównując je do „apokaliptycznej pustyni”.
Na nagraniu widać ciała zabitych leżące na ulicach, zniszczone domy, mosty, tory kolejowe, spalone i rozerwane na strzępy samochody.
W wymarłym mieście słychać odgłosy odległych wystrzałów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wstrząsające nagranie z odbitego Irpienia. Rosjanie niemal doszczętnie zniszczyli podkijowskie miasto. „Apokaliptyczna pustynia”
8:30. Rosja blokuje w rejonie Morza Czarnego ponad 90 statków
Rosyjska marynarka wojenna blokuje w rejonie Morza Czarnego ponad 90 statków zaopatrujących świat w żywność - poinformowała we wtorek zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman. 30 proc. światowego eksportu pszenicy i 75 proc. oleju słonecznikowego pochodzi z tego regionu, objętego obecnie działaniami wojennymi - przypomniała.
Rosjanie ostrzelali dotąd co najmniej trzy statki cywilne transportujące towary z portów Morza Czarnego
— powiedziała podczas briefingu Rady Bezpieczeństwa ONZ Sherman.
Konsekwencje wojny (rozpętanej przez) Władimira Putina są odczuwane również daleko poza Ukrainą i bezpośrednio wpływają na światowe bezpieczeństwo żywnościowe
— dodała.
8:10. Putin jak Stalin
Prezydent Rosji Władimir Putin rozmyślnie używa żywności jako broni przeciwko narodowi ukraińskiemu - oświadczył we wtorek na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ stały przedstawiciel Ukrainy w ONZ Serhij Kislica - jak relacjonuje agencja Ukrinform.
Putin nie jest pierwszym dyktatorem, który używa żywności jako broni przeciwko narodowi ukraińskiemu. Ideologiczny apostoł Moskwy Stalin zabił 90 lat temu miliony Ukraińców podczas sztucznie wywołanego Wielkiego Głodu. Nie jest czymś zaskakującym, że Putin, który honoruje Stalina jako swego przodka, stosuje taką samą praktykę
— powiedział Kislica na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconemu sytuacji humanitarnej na Ukrainie.
Kislica zauważył, że prowadzona przez Rosję wojna obejmuje również ostrzeliwanie infrastruktury rolnej, zatruwanie ukraińskiej ziemi, ataki na magazyny paliw i -w konsekwencji - dezorganizowanie kampanii zasiewów.
08:05. Rosjanie blokują statki z żywnością
Rosyjska marynarka wojenna blokuje w rejonie Morza Czarnego ponad 90 statków zaopatrujących świat w żywność - poinformowała we wtorek zastępczyni sekretarza stanu USA Wendy Sherman. 30 proc. światowego eksportu pszenicy i 75 proc. oleju słonecznikowego pochodzi z tego regionu, objętego obecnie działaniami wojennymi - przypomniała.
Rosjanie ostrzelali dotąd co najmniej trzy statki cywilne transportujące towary z portów Morza Czarnego
— powiedziała podczas briefingu Rady Bezpieczeństwa ONZ Sherman.
Konsekwencje wojny (rozpętanej przez) Władimira Putina są odczuwane również daleko poza Ukrainą i bezpośrednio wpływają na światowe bezpieczeństwo żywnościowe
— dodała.
07:55. Zapasy żywności
Ukraina stworzyła strategiczne zapasy żywności na kilka lat – poinformował w środę portal Ukrainska Prawda, powołując się na słowa premiera Denysa Szmyhala na posiedzeniu rządu.
Utworzyliśmy strategiczne zapasy żywności na kilka lat na Ukrainie
—oznajmił Szmyhal.
Dodał, że rząd zaczął realizować program bezpłatnego rozdawania kluczowych artykułów spożywczych w miastach przyfrontowych.
Państwo kupuje ponad 10 takich artykułów i rozdaje ludziom. Jest to także wsparcie dla ukraińskich producentów, wsparcie naszej produkcji żywności
— powiedział.
Jak przypomina Ukrainska Prawda, Rosja blokuje w rejonie Morza Czarnego 94 cywilnych statków z żywnością i już zbombardowała trzy cywilne statki, które dostarczały towary z portów czarnomorskich po całym świecie.
07:50. Prokurator generalny: w wyniku rosyjskiej agresji zginęło 145 dzieci
Co najmniej 145 dzieci zginęło dotychczas na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji zbrojnej – poinformowało w środę biuro prokuratora generalnego Ukrainy. Ponad 220 dzieci zostało rannych.
W bombardowaniach i ostrzałach rakietowych zniszczono 790 placówek oświatowych, 75 zostało całkowicie zniszczonych.
„Liczby te nie są kompletne, ponieważ nie ma możliwości zbadania sytuacji w miejscach, w których toczą się działania bojowe, i na terenach czasowo okupowanych przez Rosję” – podano.
07:48. Brytyjski MON: Rosja ma trudności z reorganizacją swoich oddziałów na Ukrainie
Rosja ma trudności z reorganizacją swoich oddziałów na Ukrainie, a deklarując skupienie się na ofensywie w Donbasie, zapewne milcząco przyznaje, że ma trudności z utrzymaniem więcej niż jednej znaczącej osi natarcia - oceniło w środę rano brytyjskie ministerstwo obrony.
Jednostki rosyjskie, które poniosły ciężkie straty, zostały zmuszone do powrotu na Białoruś i do Rosji w celu reorganizacji i uzupełnienia zapasów. Działania te dodatkowo obciążają i tak już napiętą logistykę rosyjską i pokazują trudności, jakie Rosja ma z reorganizacją swoich jednostek w wysuniętych rejonach na Ukrainie. Rosja prawdopodobnie będzie nadal kompensować swoje ograniczone możliwości manewrowania na polu walki zmasowanymi atakami artyleryjskimi i rakietowymi. Deklarowane przez Rosję skupienie się na ofensywie w Doniecku i Ługańsku jest prawdopodobnie milczącym przyznaniem, że ma ona trudności z utrzymaniem więcej niż jednej znaczącej osi natarcia
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
07:35. „To wygląda bardziej na rotację i lizanie ran”
Na razie nie można mówić o tym, że Rosja zmniejszyła intensywność działań zbrojnych w obwodzie kijowskim i czernihowskim na północy Ukrainy – oświadczył w środę doradca szefa MSW Wadym Denysenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.
Denysenko podkreślił, że w nocy wtorku na środę alarmy przeciwlotnicze ogłaszane były praktycznie w całym kraju, Rosjanie ostrzeliwali Czernihów, obwód chmielnicki, a nad Kijowem obrona przeciwlotnicza zestrzeliła rosyjskie rakiety.
Na razie niestety nie można powiedzieć, że Rosjanie zmniejszają intensywność działań na kierunkach kijowskim i czernihowskim
— oświadczył Denysenko.
W okolicach Irpienia, na północny zachód od Kijowa, przez całą noc słychać było działania bojowe.
Można powiedzieć, że niektóre jednostki i sprzęt wycofują się na Białoruś. To wygląda bardziej na rotację i lizanie ran niż na realne wstrzymanie działań bojowych
— zaznaczył Denysenko.
Zmniejszenie działań bojowych na północ od Kijowa i skupienie się na działaniach w Donbasie zapowiadali we wtorek Rosjanie.
Rzecznik Pentagonu mówił we wtorek, że amerykański resort zaobserwował ruchy niewielkiej liczby wojsk spod Kijowa na północ i ocenia, że jest to część przegrupowania sił przez Rosję.
Nikt nie powinien dać się nabrać na ostatnie stwierdzenia Kremla, że nagle zredukuje ataki pod Kijowem, ani na doniesienia, że wycofa stamtąd swoje siły
— ostrzegł John Kirby podczas konferencji prasowej.
Kirby ocenił, że ogłoszone we wtorek przez rosyjskiego wiceministra obrony Aleksandra Fomina „drastyczne ograniczenie działań wojennych” pod Kijowem i Czernihowem jest próbą przykrycia faktu, że rosyjska ofensywa została powstrzymana. Dodał, że Kijów od początku był głównym celem rosyjskiej inwazji.
07:20. Władze obwodowe: Rosjanie ostrzelali budynki mieszkalne w Lisiczańsku; są ofiary
Siły rosyjskie w środę rano ostrzelały budynki mieszkalne w Lisiczańsku na wschodzie Ukrainy; są ofiary - poinformował na Telegramie szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj.
Do ostrzału doszło ok. godz. 6.30 czasu lokalnego (5.30 w Polsce).
Doszło do znacznego zniszczenia wieżowców, informacje na temat liczby ofiar nie są jeszcze znane; trwa akcja ratunkowa
— dodał Hajdaj.
06:50. Rosja przerzuciła na Ukrainę jednostki z okupowanych terytoriów Gruzji
W celu uzupełnienia swoich sił na Ukrainie Rosja przerzuciła wojska z okupowanych terenów Gruzji: Abchazji i Osetii Południowej – poinformował w komunikacie w środę rano sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.
Jak podano w komunikacie, podsumowującym sytuację na godzinę 6 (godz. 5 w Polsce), chodzi o oddziały 4. rosyjskiej bazy wojskowej w Osetii Południowej i 7. bazy wojskowej w Abchazji. Podlegają one Południowemu Okręgowi Wojskowemu Rosji.
Z informacji strony ukraińskiej wynika, że z oddziałów 4. bazy sformowano trzy batalionowe grupy taktyczne (do 1200 osób), zaś z wojsk stacjonujących w Abchazji – dwie batalionowe grupy taktyczne (800 osób).
W raporcie sztabu wskazano, że na okupowanych czasowo terenach na Ukrainie Rosjanie popełniają przestępstwa, m.in. w jednej z miejscowości w rejonie zaporoskim umieścili uzbrojenie wśród budynków mieszkalnych. Wokół Melitopola na południowym wschodzie zorganizowali posterunki i kontrolują dokumenty na wjeździe do miasta. Odnotowano również, że wróg grabi domy i mieszkania, zatrzymuje aktywistów proukraińskich i przedstawicieli władz.
Podano, że Rosjanie zamierzają od 1 kwietnia rozpocząć mobilizację na zajętych terenach w obwodzie ługańskim, na wschodzie Ukrainy.
Powtórzono, że strona rosyjska ma próby z uzupełnianiem składu osobowego swoich oddziałów.
W Donbasie w ciągu minionej doby siły ukraińskie odparły cztery ataki wroga oraz zadały mu poważne straty sprzętowe i osobowe.
05:20. Minister Kubrakow: niektóre zakłady metalurgiczne zaczną wznawiać produkcję
Jeszcze w tym tygodniu niektóre ukraińskie zakłady metalurgiczne zaczną częściwo wznawiać produkcję i przywracać zdolności eksportowe - oświadczył agencji Ukrinform minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow.
W ostatnich tygodniach aktywnie współpracowaliśmy z sektorem przemysłowym aby przywrócić naszą produkcję i potencjał eksportowy. A bardziej konkretnie, w ubiegłym tygodniu w pełni sprawdziliśmy kompleks metalurgiczny i są pewne rezultaty. Niektóre przedsiębiorstwa wznowią działalność jeszcze w tym tygodniu
— powiedział Kubrakow.
Jak dodał, są pewne problemy logistyczne - nie działają porty.
Ale odbudowujemy logistykę aby umożliwić im działalność. To jest ważne dla wielu miast, w których głównie takie zakłady tworzą miejsca pracy
— podkreślił minister.
05:00. Sztab Generalny: są oznaki, że wróg skupia się na kierunku wschodnim
Są pewne oznaki wskazujące, że wojska rosyjskie przegrupowują się w celu skoncentrowania działań w kierunku wschodnim - głosi komunikat Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy opublikowany w nocy z wtorku na środę i cytowany przez agencję Ukrinform.
Według stanu na godz. 00:00 30 marca 2020 r. rosyjscy najeźdźcy nie zdołali osiągnąć administracyjnych granic Regionu Donieckiego i Ługańskiego, okrążyć miasta Kijowa i uzyskać kontroli nad lewobrzeżną częścią Ukrainy - głosi komunikat.
W obecnym momencie pojedyncze jednostki sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej kontynuują wycofywanie się z rejonu Kijowa i Czernihowa. Są pewne oznaki, że żołnierze rosyjscy przegrupowują się aby skoncentrować działania w kierunku wschodnim - cytuje agencja komunikat ukraińskiego Sztabu Generalnego.
Ukrinform zauważa, że według Sztabu Generalnego tzw. „wycofywanie żołnierzy” może być również wymianą niektórych jednostek mającą na celu wprowadzenie w błąd dowództwa sił zbrojnych Ukrainy i stworzenie błędnego wrażenia, że Rosja zrezygnowała z okrążenia Kijowa.
Według komunikatu pozycje wojsk rosyjskich w innych rejonach pozostają w zasadzie niezmienione.
red/wPolityce.pl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/592173-relacja-35-dzien-rosyjskiej-inwazji-na-ukraine