Szefowa MSW Niemiec Nancy Faeser wyraziła rozczarowanie ustaleniami, jakie zapadły w poniedziałek podczas rozmów unijnych ministrów spraw wewnętrznych w sprawie rozmieszczenia uchodźców z Ukrainy w krajach UE. Uzgodniony na spotkaniu indeks, wskazujący obciążenie krajów kryzysem uchodźczym, nie jest wiążący – wskazała w programie informacyjnym „Tagesthemen” stacji ARD w poniedziałek wieczorem.
CZYTAJ TAKŻE:
Faeser wskazała, że ministrowie nie uzgodnili wiążącej regulacji w sprawie podziału uchodźców wojennych z Ukrainy. Z zadowoleniem przyjęła jednak wprowadzenie indeksu, pokazującego obciążenie państw członkowskich.
Wskaźnik uwzględnia, ile osób przyjęły obecnie kraje i ile było to w ciągu ostatniego roku w stosunku do populacji (tych krajów)
— wyjaśniła.
Byłoby dobrze, gdyby ten indeks stał się wiążący
— podkreśliła Faeser, dodając, że nadal będzie walczyć o wprowadzenie zasady solidarności w celu „rozmieszczenia uchodźców z Ukrainy w krajach Europy według ustalonych kwot”. Ze względu na niepewność z powodu trwającej wojny Faeser wyraziła powątpiewanie, czy zasada dobrowolności w przyjmowaniu uchodźców wystarczy.
„Potrzebne jest znalezienie wiążącego rozwiązania”
Im więcej uchodźców przybywa, tym bardziej potrzebne jest znalezienie wiążącego rozwiązania
— zaznaczyła Faeser. W jej ocenie trzeba kontynuować negocjacje dwustronne, takie jak niedawne rozmowy z rządami Francji i Polski.
Dzięki takim ustaleniom wspólnie zorganizowano m.in. autobusy do przewiezienia Ukraińców z Polski do sąsiednich krajów.
Strona polska dziękowała za to
— powiedziała Faeser. Dodała, że należy kontynuować podobne pragmatyczne działania, ale ważne jest też finansowe wsparcie krajów sąsiadujących z Ukrainą, które ponoszą największy ciężar obecnego kryzysu.
Jak przypomniano w innym programie informacyjnym ARD, „Tagesschau”, Komisja Europejska przedstawiła 10-punktowy plan, za pomocą którego zamierza udzielić państwom członkowskim większego wsparcia. Unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson obiecała przeznaczyć na ten cel łącznie 17 mld euro. Z tej pomocy ma skorzystać także Mołdawia, silnie dotknięty kryzysem uchodźczym kraj nienależący do UE.
Według ONZ z poniedziałku od początku wojny na Ukrainie kraj ten opuściło ponad 3,86 mln osób, z których ponad 2 mln przybyło do Polski. W Niemczech do tej pory zarejestrowano ponad 272 tys. uchodźców z Ukrainy.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/592119-niemcy-na-sile-forsuja-pomysl-relokacji-uchodzcow-z-ukrainy