Były przewodniczący niemieckiego parlamentu Wolfgang Schäuble (CDU) w wywiadzie dla „Welt am Sonntag” przyznał, że w kontaktach z Rosją popełniono błędy. Podkreślił ponadto, że Republika Federalna Niemiec musi jak najszybciej zrezygnować z rosyjskiego gazu i ropy.
Niemieckie rządy przez lata stawiały na bliskie relacje z Rosją. Podobnie było w przypadku rządzącej od 2005 roku koalicji CDU/CSU. W czasie urzędowania Angeli Merkel na stanowisku kanclerza, dokończono projekt gazociągu Nord Stream i zdecydowano się nawet na pociągnięcie drugiej nitki.
Po wybuchu wojny na Ukrainie, nagle wielu niemieckich polityków „obudziło się” z letargu przyznając, że zbliżenie do Rosji było błędem.
Uniezależnienie energetyczne od Rosji
Jak stwierdził były przewodniczący Bundestagu oraz minister finansów w rządzie Angeli Merkel, należy szybko wstrzymać dostawy ropy i gazu z Rosji.
Będzie gorzko, ale myślę, że musimy jak najszybciej zrezygnować z dostaw rosyjskiego gazu i ropy. Nie możemy zawsze być hamulcem zachodniego sojuszu
— powiedział Wolfgang Schäuble w wywiadzie dla „Welt am Sonntag”.
Przekonywał, że atlantycka solidarność nie jest jednostronna.
Nie możemy się wycofywać, jeśli robi się nam niewygodnie
— podkreślił.
Schäuble próbował także nieco odeprzeć ataki kierowane w kierunku Angeli Merkel, sugerujące błędną politykę z Rosją.
W ciągu mojego życia nigdy nie sądziłem, że można wpaść w taki kryzys z Rosją
— mówił.
Wskazał, że od lat 70. zmalała świadomość trudnych sytuacji, „dlatego nie jest całkowicie sprawiedliwe krytykowanie roli Angeli Merkel w niemiecko-rosyjskim partnerstwie energetycznym”.
Nord Stream 2 nie powinien powstać?
Były przewodniczący Bundestagu przyznał również, że uruchomienie Nord Stream 2 mimo zajęcia przez Rosjan Krymu, było błędem.
Nigdy nie ukrywałem, że ta konstrukcja rurociągu była błędna. Błędem było również to, że zgodziliśmy się sprzedać Gazpromowi niemieckie magazyny gazu
— powiedział.
Schäuble mówił także, że Niemcy powinni dostrzec, że jesienią tamtego roku magazyny z gazem były w połowie puste.
Z dzisiejszej perspektywy to śmierdziało do nieba
— zaznaczył.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dlaczego Berlin nie chce nałożyć embarga na Rosję? Kuriozalne tłumaczenia wicekanclerza Niemiec: „Nie finansujemy tej wojny”
mm/spiegel.de/dpa
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/591830-wazny-polityk-cdu-wstrzymac-dostawy-gazu-i-ropy-z-rosji