Trwa dwudziesty ósmy dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. W obliczu silnego oporu Ukraińców, Rosjanie atakują nie tylko obiekty wojskowe, strategiczne i lotniska - celem najeźdźców jest ludność cywilna. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
Środa, 23 marca 2022
22:01. Bohaterowie z Wyspy Węży
Ukraina ma nadzieję, że w najbliższym czasie jej wojskowi z Wyspy Węży zostaną wymienieni na rosyjskich marynarzy - informuje w środę portal Suspilne, powołując się na ukraińską wicepremier Irynę Wereszczuk.
Mamy tu marynarzy, nawiasem mówiąc uratowaliśmy 11 marynarzy i jesteśmy gotowi ich oddać, po co nam oni, niech lepiej oddadzą za nich naszych ludzi
— przekazała Wereszczuk, cytowana przez Suspilne.
Jak dodała, Rosja wyraziła chęć zabrania swoich marynarzy, którzy - jak poinformowała wicepremier - tonęli na Morzu Czarnym.
22:00. Ewakuacja korytarzami humanitarnymi
Prawie 4,6 tys. ludzi ewakuowano w środę korytarzami humanitarnymi z różnych ukraińskich miast i miejscowości atakowanych przez wojska rosyjskie - poinformował tego dnia wieczorem wiceszef biura prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko.
Około 2,9 tys. mieszkańców Mariupola przedostało się do Zaporoża własnymi środkami transportu - przekazał Tymoszenko.
Z Hulajpola w obwodzie zaporoskim do Zaporoża ewakuowano ok. 50 osób, a do miasta dostarczono pomoc humanitarną.
W obwodzie kijowskim z trzech miejscowości ewakuowano ok. 920 osób.
W obwodzie ługańskim ewakuowano ok. 670 osób; dostarczono 60 ton pomocy humanitarnej obejmującej konserwy, kaszę, mąkę.
20:28. Rosjanie ukradli ostatnią karetkę
W kontrolowanym przez wojska rosyjskie Trościańcu na północy Ukrainy okupanci ukradli ostatnią karetkę i ostrzelali szpital. Kobiety muszą rodzić w domach - alarmuje w środę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
W okupowanym Trościańcu w obwodzie sumskim kobiety rodzą dzieci po prostu w domu, bo nie ma żadnej możliwości dostania się do szpitala
— pisze Denisowa w mediach społecznościowych.
Jak dodaje, szpital wielokrotnie był ostrzelany. Rosjanie ukradli ostatnią karetkę i fizycznie niemożliwe jest udzielanie pomocy medycznej osobom, które nie mogą samodzielnie dostać się do szpitala - informuje rzeczniczka praw człowieka.
20:10. Dobre wieści z Chrakowa
Żołnierze ukraińskiej obrony terytorialnej, których spotkałem w środę na jednym z posterunków pod Charkowem wierzą w zwycięstwo swojego kraju - relacjonuje fotoreporter PAP Andrzej Lange. Oni widzą, że Rosjanie radzą sobie na tej wojnie coraz gorzej - dodaje.
Mimo ostrej przewagi rosyjskiej, ukraińscy żołnierze są w wyśmienitych humorach, każdy, z którym rozmawiałem opowiadał z uśmiechem na ustach, że Ukraina wygra, że już wygrała
— mówi przebywający w Charkowie Lange.
Opowiada, że w środę odwiedził położony za miastem posterunek, który broni jednej z dróg wjazdowych do Charkowa. Stacjonujący tam żołnierze mieszkają w podziemiach pobliskiego supermarketu, wymieniają się na linii obrony, z której już widać zabudowania sąsiedniego miasteczka i stojących w nim Rosjan.
Głównym zadaniem żołnierzy jest obrona przed Rosjanami, którzy mogliby próbować przedrzeć się przez blokadę i pojechać dalej, w kierunku Charkowa; ciężki sprzęt wojskowy Rosjan musi poruszać się po drogach, z powodu ocieplenia okoliczne pola zmieniły się w wielkie błota, w których ich pojazdy by ugrzęzły - mówi dziennikarz PAP.
18:46. Sztab Generalny: Rosjanie próbują okrążać nasze wojska i kontynuują bombardowanie miast
Wojska rosyjskie próbują wziąć w okrążenie niektóre zgrupowania ukraińskie, by potem wysunąć kolejne ultimata. Jednocześnie, łamiąc prawo humanitarne, nie przestają bombardować miast – poinformował Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w środę wieczorem.
Z powodu niezrealizowania zaplanowanych terminów ofensywy, Rosja rozpatruje możliwość okrążenia niektórych zgrupowań ukraińskich sił zbrojnych, by potem stawiać kolejne ultimata w czasie negocjacji
— podał sztab w komunikacie.
Jednocześnie okupant, łamiąc międzynarodowe prawo humanitarne, nie przestaje celowo niszczyć ogniem artyleryjskim, rakietami i bombami infrastruktury miejskiej
— stwierdzono. Dodano też, że „chaotyczne minowanie” zagraża pracom polowym w niektórych częściach kraju.
Komentując sytuację na północno-zachodnim, północnym, północno-wschodnim i południowym kierunku, oceniono, że nie zmieniły się działania wojsk rosyjskich.
Wołczańsku w obwodzie charkowskim Rosjanie zorganizowali „pokazową dystrybucję tzw. ‘pomocy humanitarnej’” po okazaniu przez mieszkańców ukraińskiego dowodu osobistego i złożeniu podpisu. Na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego z powodu problemów z zaopatrzeniem Rosjanie zabierają paliwo u mieszkańców, w tym u rolników
— poinformowano w komunikacie Sztabu Generalnego.
18:20. Sondaż: 44 proc. Ukraińców czasowo rozłączona z bliskimi z powodu wojny
44 proc. Ukraińców z powodu rosyjskiej inwazji rozłączyło się ze swoimi bliskimi – poinformował w środę portal Suspilne, cytując dane z sondażu ośrodka Rating z 19 marca.
Najwięcej osób rozdzielonych przez wojnę jest na wschodzie Ukrainy - 54 proc., a najmniej na zachodzie kraju - 39 proc. Wśród młodzieży wskaźnik ten wynosi 50 proc.
Ponadto z badania wynika, że 19 proc. obywateli Ukrainy wyjechało ze swoich miejscowości. Tylko 58 proc. wie, że ich mieszkania ocalały, 10 proc. natomiast ma informacje o ich uszkodzeniu, a 9 proc. o całkowitym zniszczeniu. Pozostali nie wiedzą, co się dzieje z ich domami.
Sondaż przeprowadzono na grupie tysiąca respondentów powyżej 18. roku życia metodą CATI (skomputeryzowanego wywiadu telefonicznego) na terytorium Ukrainy poza okupowanymi terenami Krymu i Donbasu
18:04. Mer Kliczko: jeden zabity, dwóch rannych w rosyjskim ostrzale dzielnicy Padół
Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w rosyjskim ostrzale kijowskiej dzielnicy Padół w środę - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.
Wróg kontynuuje ostrzał stolicy. Niedawno ostrzelano parking przed centrum handlowym w dzielnicy Padół. Jedna osoba zginęła, dwóch rannych hospitalizowano
— napisał Kliczko, cytowany przez Ukrinform.
Wcześniej tego dnia Rosjanie ostrzelali dzielnicę swiatoszyńską i szewczenkowską.
17:45. Rzecznik wojsk lądowych: dzwonią białoruscy wojskowi, którzy mówią, że się poddadzą
Niektórzy wojskowi z Białorusi próbują kontaktować się z naszymi władzami i mówią, że w przypadku wysłania ich wojsk na Ukrainę, oddadzą się do niewoli – poinformował rzecznik dowództwa sił lądowych Ukrainy Wołodymyr Fitio, cytowany przez agencję Ukrinform.
Ukraińskie siły zbrojne są gotowe na każdy rozwój wydarzeń i wróg nie ma czego szukać na terytorium Ukrainy. Białoruscy wojskowi dobrze o tym wiedzą
— powiedział Fitio.
17:38. Liczba ofiar ostrzału budynku administracji w Charkowie wzrosła do 24
Do 24 wzrosła liczba ofiar rosyjskiego ostrzału siedziby administracji w Charkowie na wschodzie Ukrainy - podaje w środę Suspilne, powołując się na służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. Przeszukiwanie gruzów ostrzelanego 1 marca budynku trwa.
Od dnia ostrzału charkowskiej obwodowej administracji spod gruzów wydobyto ciała 24 ofiar - czytamy.
Pierwszego dnia ratownicy poinformowali o siedmiu zabitych, później o 10. Nie ma ostatecznego bilansu ofiar, ponieważ prace poszukiwawcze na miejscu nie są jeszcze zakończone - podkreśla Suspilne.
Rosjanie ostrzelali siedzibę administracji 1 marca. Zginęły osoby, które były wewnątrz budynku i ludzie przejeżdżający ulicą obok.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanie ostrzelali centrum Charkowa. Wielki wybuch na głównym placu! „Putin postanowił wymazać miasto, ponieważ przegrywa”. WIDEO
17:32. Szwedzki rząd: przekażemy Ukrainie kolejne 5 tys. granatników przeciwpancernych
Władze Szwecji przekażą Ukrainie kolejne 5 tys. granatników przeciwpancernych, a także sprzęt do rozminowywania - poinformował w środę szwedzki minister obrony Peter Hultqvist.
Uważamy, że niezmiernie ważne jest dalsze aktywne wspieranie Ukrainy
— podkreślił Hultqvist. Dodał, że walka Ukraińców z rosyjską inwazją, to także walka o europejski porządek bezpieczeństwa.
Według Hultqvista użycie granatników przeciwpancernych nie wymaga przeszkolenia. Władze Szwecji przekażą ukraińskiemu wojsku także sprzęt do rozminowywania. Oba kraje współpracują w tym zakresie od kilku lat.
Pod koniec lutego rząd Szwecji zdecydował o przekazaniu Ukrainie 5 tys. ręcznych granatników przeciwpancernych (Pansarskott 86), 5 tys. hełmów, 5 tys. kamizelek kuloodpornych oraz 135 tys. racji żywnościowych przeznaczonych do wykorzystania w warunkach polowych.
17:28. Media: Ukraińcy przejęli rosyjski system walki elektronicznej Krasucha-4; trafi on teraz do USA
Przechwycony na polu walki na Ukrainie zaawansowany rosyjski system walki elektronicznej Krasucha-4 zostanie przewieziony do USA do zbadania - podał w środę brytyjski dziennik „Daily Telegraph”.
Krasucha to używany od 2010 roku rosyjski mobilny, naziemny system walki elektronicznej. Jego głównym celem są pokładowe urządzenia radioelektroniczne w samolotach systemu wczesnego ostrzegania, radary naziemne, satelity szpiegowskie krążące na niskiej orbicie okołoziemskiej czy drony.
Model Krasucha-4 ma zasięg do 300 km i jest uważany za najbardziej zaawansowany rosyjski system walki elektronicznej.
We wtorek część jednego z takich systemów została przechwycona przez siły ukraińskie w czasie walk pod Kijowem. Jak podaje „Daily Telegraph”, moduł dowodzenia został znaleziony leżący na boku, a na jego szczycie znajdowały się maskujące gałęzie, co sugeruje, że uległ on wypadkowi i został uznany przez rosyjskie wojska za niemożliwy do odzyskania. Jest częściowo uszkodzony, ale zasadnicza konstrukcja nie została naruszona i wydaje się, że nie podjęto żadnej próby zniszczenia modułu.
„Daily Telegraph” informuje, że system zostanie prawdopodobnie przetransportowany drogą lądową do amerykańskiej bazy lotniczej w Ramstein w Niemczech, a następnie samolotem do USA, gdzie zostanie poddany dokładniejszym badaniom.
Szefowie wojsk państw NATO obawiają się, że Krasucha-4 jest w stanie śledzić samoloty tworzące system wczesnego ostrzegania, a być może też zakłócać ich pokładowe urządzenia radioelektroniczne, zatem przebadanie przechwyconego modułu pomoże ocenić, na ile jest on skuteczny. Jak się uważa, system Krasucha-4 został użyty w Syrii przeciwko tureckim dronom Bayraktar TB-2, gdzie zakłócił sygnał sterowania dronem, co spowodowało utratę kontroli nad nim i jego rozbicie.
17:15. Miasta pozbawione łączności komórkowej: Mariupol, Izium, Worzel, Irpień, Bucza i Hostomel
Z powodu aktywnych działań wojennych łączności komórkowej pozbawione są ukraińskie miasta Mariupol w obwodzie donieckim, Izium w obwodzie charkowskim i podkijowskie miejscowości Worzel, Irpień, Bucza i Hostomel – podała ukraińska Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji.
Operatorzy komórkowi i państwowa sieć Ukrtelekom, jak podano, działają na rzecz zapewnienia łączności na terytorium kraju. Udało się m.in. przywrócić działanie internetu po uszkodzeniu sieci w Fastowie, Białej Cerkwi i Bojarce pod Kijowem.
Według Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji zablokowano blisko 100 adresów IP i domen, z których „szerzono wrogą propagandę” i dokonywano ataków hakerskich.
16:57 Ratownicy i karetki na celowniku Rosjan
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę agresorzy zabili sześciu ratowników medycznych i 58 razy brali na cel karetki pogotowia - poinformował w środę na Facebooku minister zdrowia Ukrainy Wiktor Liaszko.
16:55. Groźba ataku nuklearnego na Polskę
Jeden z głównych rosyjskich kanałów propagandowych grozi atakiem nuklearnym na Warszawę i wojną w państwach bałtyckich.
16:50. Rosjanie porwali ojca dziennikarki
W kontrolowanym przez Rosjan Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy Rosjanie porwali ojca miejscowej dziennikarki i zapowiedzieli, że uwolnią go, tylko jeśli córka zgłosi się po niego osobiście - pisze w środę portal Suspilne.
Rosjanie w środę wdarli się do domu dziennikarki i szefowej portalu Ria-Melitopol Switłany Zalizeckiej i uprowadzili jej 75-letniego ojca - podaje serwis. W domu byli rodzice kobiety. Rosjanie przeprowadzili rewizję i wywieźli ojca w nieznanym kierunku.
Powiedzieli mamie, że uwolnią tatę tylko, jak ja do nich przyjdę. Ale ja nie planuję tam iść, bo wyjechałam z miasta po rozmowie z Hałyną Danylczenko, która kilka dni po naszej rozmowie ogłosiła, że jest p.o. mera miasta
— opowiadała Zalizecka.
Jak dodała, Danylczenko proponowała jej współpracę z Rosjanami. Dziennikarka po tej rozmowie podjęła decyzję o wyjeździe, bo nie zamierza podejmować takiej współpracy - pisze Suspilne.
16:40. Holandii nie zamierza przejmować ukraińskich uchodźców
Władze Holandii nie zamierzają przejmować ukraińskich uchodźców z innych krajów, m.in. z Polski - powiedział w środę w parlamencie sekretarz stanu ds. migracji Eric van der Burg.
Podczas debaty w izbie niższej parlamentu (Tweede kamer) w sprawie sytuacji na Ukrainie, na pytania posłów, czy nie należy pomóc np. Polsce przejmując część uchodźców z zaatakowanego przez Rosję kraju, van der Burg odpowiedział, że rząd nie ma takich planów.
Polska i Węgry do tej pory nie prosiły o taką +redystrybucję+, więc rząd nie będzie jej oferował samodzielnie
— oświadczył minister. Podkreślił jednak, że jeśli Ukraińcy będą przyjeżdżać z Polski do Niderlandów, to wówczas mogą liczyć na schronienie.
Van der Burg poinformował jednocześnie, że rząd Holandii zrobi wyjątek dla uciekających przed wojną Ukraińców, którzy przebywają w Mołdawii. Gabinet zadeklarował relokację do Holandii 500 z nich.
16:35. Unijne środki na pomoc uchodźcom
Do państw przyjmujących uchodźców z Ukrainy trafi 3,4 mld euro z unijnego instrumentu REACT-EU - przekazała w środę Komisja Europejska. Środki wesprą m.in. kraje znajdujące się na pierwszej linii pomocy - Polskę, Węgry, Rumunię i Słowację.
16:30. Rosjanie przygotowują „ewakuację” mieszkańców Czernihowa do Rosji
W Czernihowie, na północy Ukrainy, rosyjscy żołnierze sporządzają listy mieszkańców przeznaczonych do „ewakuacji” do Rosji. Osoby znajdujące się na listach mają być wywożone do miasta Lgow w obwodzie kurskim - podała w środę na Facebooku rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denisowa.
16:25. 12 ukraińskich dyplomatów musi opuścić Białoruś
Białoruś zapowiedziała redukcję misji dyplomatycznej Ukrainy: 12 ukraińskich dyplomatów musi opuścić kraj w ciągu 72 godzin.
16:20. Hakerzy z Anonymous włamali się do rosyjskich drukarek
Hakerzy z Anonymous włamali się do drukarek rosyjskich użytkowników i przesłali im komunikat o kłamstwach putinowskiej propagandy wraz z instrukcjami, jak się przed nią bronić poprzez instalację specjalnego oprogramowania.
Grupa poinformowała na Twitterze, że w ramach akcji wydrukowano dotąd ponad 100 tys. kopii oświadczeń nawołujących do niedawania wiary kremlowskiej wersji wojny na Ukrainie.
16:10. Słowacja uruchamia ambasadę na Ukrainie
Minister spraw zagranicznych Słowacji Ivan Korczok poinformował w środę, że rząd jego kraju ponownie uruchamia placówkę dyplomatyczną na Ukrainie, która będzie działać w przygranicznym mieście Użhorod. Od czwartku będzie tam pracować ambasador.
Korczok powiedział po posiedzeniu rządu, że w Użhorodzie rozpoczął już urzędowanie zastępca szefa misji dyplomatycznej, a dzień później zacznie pracować ambasador.
Słowacja chce pokazać, że nadal jest obecna na Ukrainie
— oświadczył Korczok i dodał, że personel dyplomatyczny będzie się składać z tych samych pracowników, którzy przed ewakuacją pracowali w Kijowie.
Podobne rozwiązanie przygotowuje czeskie MSZ, które ewakuowało swoją placówkę z Kijowa do Koszyc na wschodzie Słowacji.
16:05. Rosjanie ostrzelali i zniszczyli Muzeum Sztuk Pięknych w Mariupolu
W wyniku rosyjskiego ostrzału w Mariupolu zniszczone zostało Muzeum Sztuk Pięknych im. Archipa Kuindży, w którym znajdowały się obrazy wielu wybitnych twórców – poinformowały władze oblężonego i bezlitośnie niszczonego przez Rosjan miasta.
W muzeum znajdowały się kopie prac Kuindży, ale były tam również oryginalne obrazy innych malarzy światowej sławy – Iwana Ajwazowskiego, Mikołaja Głuszczenki, Tetiany Jabłońskiej, Mychajły Derehusa i innych.
Los dzieł sztuki jest obecnie nieznany – podano.
W muzeum było ok. dwóch tys. eksponatów.
W komunikacie rady miejskiej zaznaczono, że Rosjanie świadomie zabijają cywilów, niszczą infrastrukturę, kulturę i „wszystko, co ukraińskie”.
15:50. Rosyjscy oligarchowie chcą powstrzymać Putina
Rosyjscy oligarchowie cierpią z powodu sankcji i chcą powstrzymać prezydenta Władimira Putina - informuje w środę ukraiński wywiad wojskowy.
W Moskwie odbyło się spotkanie rosyjskiego oligarchy Piotra Awena i kazachskiego miliardera Aleksandra Maszkiewicza - pisze wywiad w komunikacie.
Błąd: Nie możesz wstawiać obrazków z zewnętrznych serwerów.
Podczas spotkania Awen powiedział, że rosyjscy oligarchowie są bardzo zdenerwowani z powodu polityki Putina, a sankcje nałożone na Rosję i konkretnych biznesmenów przez wojnę na Ukrainie boleśnie uderzyły w aktywa rosyjskich miliarderów - twierdzi ukraiński wywiad.
15:40. Kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych w Enerhodarze
Rosyjskie wojska planują przejąć na cele mieszkalne obiekty socjalne Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, położone w mieście Enerhodar - poinformował w środę ukraiński koncern Enerhoatom w komunikatorze internetowym Telegram.
Są doniesienia, że pod hotele w Enerhodarze podjechała kolumna rosyjskich pojazdów wojskowych
— przekazał Enerhoatom.
Według agencji Ukrinform, rosyjskie wojska zajęły Zaporoską Elektrownię Atomową w nocy z 3 na 4 marca. Obiekt szturmowała kolumna składająca się z ok. 100 pojazdów wojskowych. Podczas ataku zginęło trzech funkcjonariuszy ukraińskiej Gwardii Narodowej, a dwóch zostało rannych.
Zaporoska Elektrownia Atomowa została zbudowana w latach 1980–1986 i jest największą elektrownią jądrową w Europie; pracuje w niej sześć reaktorów, każdy o mocy 950 MW.
15:30. Kolejne pociski Strieła są w drodze na Ukrainę
Według minister spraw zagranicznych Annaleny Baerbock, kolejne pociski przeciwlotnicze Strieła są w drodze na Ukrainę. „W tej sytuacji jesteśmy jednym z największych dostawców broni” - powiedziała w środę w Bundestagu. „To nie jest coś, co napawa nas dumą, to jest to, co musimy teraz zrobić, aby pomóc Ukrainie”.
Minister będzie nadal „naciskać, aby dalsze dostawy były możliwe”.
W weekend gazeta „Welt am Sonntag” poinformowała, że zamiast obiecanych 2700 rakiet Strieła dostarczono na Ukrainę tylko 500.
Według informacji gazety „Bild” Federalna Rada Bezpieczeństwa zatwierdziła we wtorek na tajnym posiedzeniu dalsze dostawy, dzięki czemu łącznie ma zostać dostarczonych 2700 rakiet.
15:25. Rosjanie pozwolili jechać pojazdom zaminowaną drogą
W obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy rosyjscy żołnierze pozwolili jechać samochodom zaminowaną drogą; w wybuchu zginęły co najmniej trzy osoby - informuje w środę rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa.
W Iwanówce (obwód czernihowski) rosyjscy bojownicy pozwolili kilku samochodom wyjechać zaminowaną trasą. Podczas wybuchu z sześciu pasażerów jednego z samochodów przeżyło tylko trzech
— napisała w serwisie Telegram Denisowa.
15:17. Dwa rosyjskie samoloty zestrzelone pod Charkowem
Dwa kolejne rosyjskie samoloty wojskowe zostały zestrzelone w południowo-wschodniej części obwodu charkowskiego - poinformowało w środę na Facebooku ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych „Wschód”.
W godzinach porannych żołnierze obrony przeciwlotniczej zestrzelili kolejne dwa samoloty okupantów, które niosły śmierć mieszkańcom naszych miast
— napisano w komunikacie dowództwa.
Według najnowszych danych Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, Rosja straciła od początku inwazji 101 samolotów i 124 śmigłowce bojowe.
15:00 Zwłoki rosyjskich żołnierzy leżą w workach pod gołym niebem
Zwłoki poległych w obwodzie sumskim na Ukrainie rosyjskich żołnierzy nie są przez Rosjan zabierane, leżą w specjalnych workach pod gołym niebem - pisze w środę Suspilne, powołując się na przedstawiciela władz obwodu sumskiego Anatolija Kotlara.
Ciała nie są potrzebne tamtej stronie, nie zabierają ich, zostają u nas i stanowią bardzo duże zagrożenie przede wszystkim ekologiczne. Rozkładając się, ludzkie ciało wydziela trupi jad
— alarmował w rozmowie z nadawcą Suspilne Kotlar.
14:50. Wstrząsające nagranie z Mariupola
14:40. Nestle ogranicza działalność w Rosji
Koncern Nestle ogłosił w środę, że ogranicza działalność w Rosji. Jak ogłosiła firma, zawiesiła już działalność szeregu swoich marek i wszelkie kampanie reklamowe, wstrzymała większość importu i eksportu, zawiesiła też inwestycje kapitałowe w Rosji.
Nestle ogłosiło, że działalność w Rosji została ograniczona do zapewnienia dostaw np. pokarmu dla dzieci czy specjalistycznych produktów odżywczych dla chorych. Zawieszona została natomiast działalność poszczególnych marek, m.in. KitKat czy Nesquik.
Firma poinformowała też, że w przewidywalnej przyszłości nie spodziewa się uzyskać w Rosji jakikolwiek zysków, a w związku z tym także i płacić związanych z nimi podatków. Gdyby jakieś zyski zostały osiągnięte, trafią do organizacji, zajmujących się pomocą humanitarną - zastrzegł koncern.
Nestle przypomniało, że zatrudnia na Ukrainie 5,8 tys. pracowników. Podkreśliło, że dostarczyło „setki” ton żywności i „znaczącą” pomoc finansową na wsparcie mieszkańców Ukrainy i uchodźców w sąsiednich państwach.
Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego. W związku z rosyjską napaścią na Ukrainę wiele państw i przedsiębiorstw na świecie nałożyło na Rosję sankcje gospodarcze i polityczne. Działalność w Rosji wstrzymały też liczne międzynarodowe koncerny - m.in. wydobywcze, samochodowe, odzieżowe.
14:30. Gdzie jest Szojgu i Gierasimow?
Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu i szef rosyjskiego Sztabu Generalnego gen. Walerij Gierasimow przestali pokazywać się publicznie. Jak wskazują wschodnie media, ostatni raz widziani byli 11 marca.
Jak wskazuje Ukraińska Prawda, od momentu rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego, minister obrony pojawiał się w rosyjskich mediach codziennie. Tymczasem od 11 marca Szojgu ani razu nie wystąpił publicznie.
Jako powód podaje się nieoficjalnie „kłopoty zdrowotne”. Szojgu ma cierpieć m.in. na chorobę serca.
Ostatni raz minister obrony pojawił się publicznie, gdy wręczał żołnierzom odznaczenia państwowe za zaangażowanie w „specjalnej operacji wojskowej” na Ukrainie.
Swoją aktywność w mediach od 11 marca zawiesił również szef Sztabu Generalnego FR, gen. Walerij Gierasimow.
14:08. Rosyjscy żołnierze porwali dyrektora teatru w Chersoniu
Dyrektor Chersońskiego Obwodowego Teatru Muzyczno-Dramatycznego i deputowany do rady obwodu chersońskiego Ołeksandr Knyha został porwany przez rosyjskich żołnierzy - przekazało w środę na Facebooku Ministerstwo Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy.
Rano rosyjscy terroryści we właściwy sobie faszystowski sposób porwali dyrektora i wywieźli go w nieznanym kierunku. (…) Wzywamy międzynarodową wspólnotę kulturalną, aby dołożyła wszelkich starań w celu jak najszybszego uwolnienia Knyhi. Niech dowie się o tym cały świat
— napisano na profilu ukraińskiego resortu kultury.
O sprawie poinformował też na Facebooku Jewhen Ryszczuk - mer miasta Aleszki, w którym dyrektor mieszkał przed porwaniem.
Knyha jest założycielem festiwalu „Melpomena Taurydy” - jednego z największych międzynarodowych festiwali teatralnych w Ukrainie, organizowanego cyklicznie w Chersoniu. Otrzymał państwowe nagrody Zasłużonego Działacza Sztuk Ukrainy (2009) i Narodowego Artysty Ukrainy (2017).
14:00. Wysłannik Putina ds. klimatu opuszcza Rosję
Wysłannik prezydenta Rosji ds. zrównoważonego rozwoju Anatolij Czubajs zrezygnował ze swojego stanowiska i opuścił Rosję w związku z agresją na Ukrainę - podały w środę agencje Bloomberg i Reutera, powołując się na źródła bliskie politykowi. Czubajs jest znany przede wszystkim jako architekt rosyjskiej transformacji po upadku ZSRR.
Według Bloomberga sprzeciw wobec wojny był bezpośrednim powodem odejścia Czubajsa, który od 2020 r. pełnił rolę specjalnego przedstawiciela prezydenta FR ds. stosunków z organizacjami międzynarodowymi dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju”.
Czubajs jest głównie znany jako architekt rosyjskiej transformacji gospodarczej, pełniąc rolę m.in. ministra finansów i wicepremiera pod rządami Borysa Jelcyna. Jak zaznacza Bloomberg, był też człowiekiem, któremu Władimir Putin zawdzięcza swoją pierwszą pracę na Kremlu, w administracji prezydenta. Czubajs był też jednym z niewielu prominentnych ludzi z czasów Jelcyna, który pozostał w kręgach władzy w epoce Putina.
Polityk jest dotąd najwyższym rangą przedstawicielem rosyjskich władz, który zaprotestował przeciwko rosyjskiej agresji. Wcześniej inwazję skrytykował były wicepremier szef Międzynarodowej Federacji Szachowej Arkadij Dworkowicz, który zrezygnował ze swojej funkcji prezesa Fundacji Skołkowo, zarządzającej państwowym centrum technologicznym pod Moskwą.
13:50. 330 mln euro pożyczek dla Ukrainy
Komisja Europejska zaproponowała w środę uruchomienie programu, w ramach którego na zapewnienie dostępu do podstawowych produktów, w tym żywności, Ukraina będzie mogła dostać 330 mln euro w formie pożyczek. KE wyraziła też gotowość do powołania m.in. zespołu negocjacyjnego w celu wspólnych zakupów gazu na poziomie unijnym.
Rosja celowo niszczy zapasy żywności w tym kraju - podkreśliła KE.
Na konferencji prasowej wiceszef Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis zaznaczył, że w związku z rosyjską agresją na Ukrainę ceny wielu produktów spożywczych rosną w bardzo szybkim tempie. Konieczne są więc działania, zwłaszcza te skoncentrowane na Ukrainie, by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe - dodał.
13:34. Rosjanie ostrzelali cmentarz w Charkowie
Rosjanie ostrzelali Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie, na którym spoczywają oficerowie Wojska Polskie i polscy cywile zamordowani w 1940 roku przez NKWD. Zdjęcia rakiety, która uderzyła w krzyż stojący na cmentarzu przesłał redakcji nasz wysłannik Jakub Maciejewski, który przebywa na Ukrainie.
Rosjanie do ostrzału cmentarza użyli zakazanej amunicji kasetowej.
CZYTAJ WIECEJ: TYLKO U NAS. Rosjanie ostrzelali Cmentarz Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie, na którym spoczywają oficerowie Wojska Polskiego
13:20 Rosjanie użyli amunicji fosforowej w pobliżu miast Irpin i Hostomel
Rosyjskie wojska okupacyjne użyły we wtorek wieczorem amunicji fosforowej w pobliżu miast Irpin i Hostomel w obwodzie kijowskim - poinformował burmistrz Irpin Ołeksandr Markuszyn.
Wczoraj, 22 marca, późnym wieczorem rosyjscy najeźdźcy użyli zakazanej amunicji fosforowej nad północno-zachodnimi przedmieściami Kijowa. Przybliżoną strefą zniszczenia jest Hostomel-Irpin
— napisał w środę Markuszyn.
Burmistrz zauważył, że użycie takiej broni przez wrogów przeciwko ludności cywilnej jest zbrodnią przeciwko ludzkości i pogwałceniem konwencji genewskich z 1949 roku.
13:11. Zabito dowódcę rosyjskiej brygady, który miał dowodzić atakiem na Odessę
W pobliżu Mariupola i Mikołajowa ukraińskie wojsko wyeliminowało dowódcę rosyjskiej 810. Brygady Piechoty Morskiej, która miała zaatakować Odessę na południu kraju – ogłosił rzecznik władz obwodowych Serhij Bratczuk, cytowany w środę przez agencję Ukrinform. Według brytyjskich mediów zabity wojskowy to pułkownik Aleksiej Szarow.
Nasze wojsko zniszczyło dowódcę rosyjskiej brygady piechoty morskiej. To czeka każdego, kto spróbuje gwałcić ukraińskie kobiety i zabijać nasze dzieci. Nie będzie dla nich usprawiedliwienia
— oświadczył Bratczuk.
Brytyjskie dzienniki „Daily Mail” i „The Sun” podały, że chodzi o pułkownika Aleksieja Szarowa. Według tych gazet jest on już 15. wysokiej rangi dowódcą, jakiego rosyjska armia straciła od początku napaści na Ukrainę.
13:10. Aktywna faza rosyjskiej inwazji załamie się do kwietnia
Aktywna faza rosyjskiej inwazji załamie się do kwietnia - ocenił w środę doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz.
Arestowycz wskazał, że ofensywna Rosji została powstrzymana w wielu regionach Ukrainy.
Rosjanie stracili już 40 proc. swoich atakujących wojsk
— dodał.
Sztab generalny ukraińskiego wojska poinformował wcześniej w środę w podsumowaniu sytuacji operacyjnej, że Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą na określonych terenach operację stabilizacyjną, powstrzymując natarcie wroga, a na pewnych kierunkach zmuszają go do odwrotu.
13:00. Ukraińcy wykazują się niebywałą odwagą
Ukraińcy wykazują się niebywałą odwagą i powstrzymują ataki Rosjan na wielu frontach - ocenił w środę były zastępca dowódcy sił NATO w Europie generał Adrian Bradshaw na antenie radia BBC 4.
W radiowej rozmowie w programie „Today”, Bradshaw ostrzegł, że wojska rosyjskie prawdopodobnie nie odpuszczą zdobycia Mariupola, który dzieli ich od połącznia drogą lądową z anektowanym w 2014 roku Półwyspem Krymskim.
Ponadto, w opinii generała, w najbliższym czasie prezydent Rosji Władimir Putin podwoi wysiłki mające na celu zdobycie przez siły rosyjskie kluczowych celów, po to, by mógł przekazać zwykłym Rosjanom, że ich kraj odniósł zwycięstwo.
Generał Bradshaw stwierdził też, że w świetle najnowszych wydarzeń, europejskie państwa NATO będą musiały pokryć z własnej kieszeni koszty zadowalających systemów odstraszania na Starym Kontynencie.
12:55. Scholz: NATO nie stanie się stroną w wojnie
„Ukraina może liczyć na naszą pomoc” - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w środę w Bundestagu. Zastrzegł jednak, że nie widzi możliwości zrezygnowania z dostaw energii z Rosji w perspektywie krótkoterminowej, oraz podkreślił, że NATO nie stanie się stroną w wojnie.
Na całym świecie prowadzimy kampanię na rzecz wsparcia (Ukrainy)
— powiedział Scholz.
Widzimy, że sankcje wywierają wpływ na Rosję. Ale to dopiero początek.
Jednocześnie podkreślił, że „NATO nie stanie się stroną w wojnie, co do tego jesteśmy zgodni z naszymi europejskimi sojusznikami i USA”.
Szef niemieckiego rządu obiecał kontynuować wysiłki na rzecz zakończenia wojny.
Zrobimy wszystko, co możemy zrobić, aby dojść do politycznego rozwiązania
— zapewnił.
Kanclerz ocenił też, że nie widzi możliwości zrezygnowania z dostaw energii z Rosji w krótkim czasie. Niemcy chcą w dłuższej perspektywie skończyć z uzależnieniem od ropy, gazu i węgla od Rosji, „ale zrobienie tego z dnia na dzień pogrążyłoby nasz kraj i całą Europę w recesji” - powiedział.
Scholz podkreślił, że działa zgodnie z zasadą, że „sankcje nie mogą uderzać w państwa europejskie mocniej niż w przywódców Rosji”.
Kanclerz zapewnił uchodźców wojennych z Ukrainy o wszechstronnym wsparciu.
Wciąż nie wiadomo, ilu mężczyzn, ile kobiet i dzieci z Ukrainy będzie szukać u nas schronienia. Wiemy tylko, że będzie to wiele (osób)
— powiedział kanclerz, zapewniając, że „uchodźcy są u nas mile widziani”.
12:50. Rosjanie koncentrują się na blokadzie Charkowa
Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą na określonych terenach operację stabilizacyjną, powstrzymując natarcie wroga, a na pewnych kierunkach zmuszają go do odwrotu - podał w środę sztab generalny ukraińskiego wojska w komunikacie opublikowanym na Facebooku.
CZYTAJ WIĘCEJ: Najnowsze informacje z frontu. Ukraińskie siły zmuszają okupanta do odwrotu. Rosjanie koncentrują się na blokadzie Charkowa
12:40 Śledztwo w sprawie zbrodni wojennych Federacji Rosyjskiej
Centrum Pamięci Holokaustu Babi Jar i organizacja Yahad-In Unum wszczęły śledztwo w sprawie zbrodni wojennych Federacji Rosyjskiej popełnionych na Ukrainie.
12:30 Reuters usuwa TASS ze swojego rynku treści
Reuters usuwa rosyjską agencję informacyjną TASS ze swojego rynku treści.
12:20. Lista „856 rosyjskich zbrodniarzy wojennych”
Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy opublikował w środę na swojej stronie internetowej imienną listę „856 rosyjskich zbrodniarzy wojennych”.
Rosyjscy żołnierze pułku artylerii samobieżnej popełnili szereg zbrodni wojennych na obywatelach Ukrainy
— napisano w oświadczeniu.
Wszyscy odpowiedzialni za te zbrodnie będą pociągnięci do odpowiedzialności i postawieni przed sądem
— dodano.
12:10. Litwa przeznaczy 10 mln euro na pomoc wojskową dla Ukrainy
Litwa przeznaczy co najmniej 10 mln euro na pomoc wojskową dla Ukrainy - zapowiedział w środę prezydent Gitanas Nauseda. Wsparcie obejmie sprzęt produkowany przez litewskie firmy, m.in. noktowizory i uzbrojenie do walki z dronami.
Będziemy kontynuować naszą pomoc. Postanowiliśmy przeznaczyć na ten cel co najmniej 10 mln euro, ale kwota ta może być wyższa
— powiedział dziennikarzom Nauseda po posiedzeniu Rady Obrony Państwa.
Prezydent wskazał, że „pomoc zależy bardziej od zdolności produkcyjnej i możliwości szybkiego dostarczenia sprzętu niż od tego, ile pieniędzy zdecydowaliśmy się wydać”.
12:05. Rosyjscy żołnierze dezerterują z pola walki
Niektóre pododdziały rosyjskich wojsk po prostu zawracają i wycofują się, odmawiają udziału w walkach; odnotowaliśmy już drugi przypadek zorganizowanej dezercji Rosjan w naszym regionie - poinformował w środę przewodniczący administracji wojskowej obwodu sumskiego Dmytro Żywycki.
Przedstawiciel miejscowych władz, cytowany przez agencję informacyjną UNIAN, odniósł się też do nastrojów panujących w rosyjskiej armii.
Podczas rozmowy z rosyjskim dowódcą okazało się, że ani on, ani podlegli mu żołnierze nie maja ochoty walczyć przeciwko Ukrainie
— stwierdził Żywycki.
We wtorek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał na Facebooku, że w rejonie (powiecie) ochtyrskim obwodu sumskiego doszło już do masowej dezercji Rosjan.
Około 300 okupantów odmówiło wykonywania rozkazów. Żołnierze opuścili teren operacji wojskowej wraz z 70 jednostkami sprzętu
— poinformowano w oświadczeniu ukraińskiej armii.
12:00. Rosyjscy dyplomaci wydaleni m.in. ze Słowacji i ONZ
Od rozpoczętej 24 lutego przez Rosję wojny przeciw Ukrainie rosyjskich dyplomatów wydalono dotąd ze Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii, Bułgarii, Czarnogóry i ONZ.
28 lutego amerykańska misja dyplomatyczna przy ONZ poinformowała o rozpoczęciu procesu wydalania 12 rosyjskich dyplomatów określonych mianem „agentów wywiadu”. Według rosyjskich źródeł dyplomatycznych misja Rosji przy ONZ liczy 100 osób. USA poinformowało, że krok ten był planowany od wielu miesięcy.
4 marca ministerstwo spraw zagranicznych Czarnogóry poinformowało o uznaniu jednego z rosyjskich dyplomatów za osobę niepożądaną. Jego działania uznano za „niezgodne z Konwencją Wiedeńską o stosunkach dyplomatycznych”.
14 marca MSZ Słowacji podało informację o wydaleniu trzech rosyjskich dyplomatów. Krajowa Agencja Kryminalna Słowacji (NAKA) zatrzymała tego dnia pułkownika ministerstwa obrony, członka Słowackiej Służby Informacyjnej (SIS) oraz osobę związaną z nieczynnym już dezinformacyjnym portalem internetowym. Zatrzymani za przekazywanie informacji rosyjskiemu wywiadowi mieli otrzymywać pieniądze od pracownika ambasady Rosji na Słowacji.
Solidaryzując się z Ukrainą, która doświadcza bezprecedensowej rosyjskiej agresji militarnej, Litwa wydaliła czterech rosyjskich dyplomatów
— podało 18 marca litewskie ministerstwo spraw zagranicznych.
Po trzech dyplomatów wydaliły także Łotwa i Estonia.
10 rosyjskich dyplomatów, za działalność niezgodną ze statusem dyplomaty, wydalono tego dnia również z Bułgarii. Decyzję podjęto na podstawie informacji, że wspomniani dyplomaci prowadzili na bułgarskim terytorium działalność niezgodną z Konwencją Wiedeńską o dyplomatycznych stosunkach.
11:47. Mer Kijowa: Jesteśmy wdzięczni Polsce
Wiemy, jak aktywnie Polska pomaga Ukrainie, i jesteśmy za to bardzo wdzięczni - powiedział w środę PAP mer Kijowa Witalij Kliczko. „Teraz widzimy, kto jest prawdziwym przyjacielem” - dodał.
Jesteśmy bardzo wdzięczni naszym polskim przyjaciołom, którzy udzielają tymczasowego schronienia uchodźcom z Ukrainy. (…) Teraz widzimy, kto jest prawdziwym przyjacielem. Bardzo szanujemy i jesteśmy wdzięczni każdemu, kto pomaga, pomaga nam dzisiaj przeciwstawić się tej agresji. Wiemy, jak aktywnie Polska popiera Ukrainę, jak dużego wsparcia udziela, jak wielu ludzi teraz tymczasowo dostało w Polsce schronienie
— powiedział Kliczko.
11:30. Rosyjskie służby werbują Białorusinów na wojnę z Ukrainą
Rosyjskie służby próbują werbować indywidualnie białoruskich wojskowych do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie; w zamian oferują im pieniądze i darmową edukację wojskową - podał w środę Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO).
Jak ustalił GUR, Rosjanie prowadzą indywidualne rozmowy z żołnierzami armii białoruskiej w celu nakłonienia ich do udziału w wojnie, m.in. w ramach sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej.
Za wykonywanie zadań specjalnych Białorusinom oferuje się wynagrodzenie w wysokości 1000-1500 dolarów miesięcznie, a oprócz tego edukację na rosyjskich uczelniach wojskowych, jak np. Riazańska Wyższa Szkoła Dowódcza Wojsk Powietrznodesantowych, na preferencyjnych warunkach. W szczególności takie przypadki zostały odnotowane w jednostkach 103. Dywizji Powietrznodesantowej Sił Zbrojnych Białorusi (…)
— czytamy w komunikacie na Facebooku.
11:20. W Kijowie zatrzymano kolejnych dywersantów
W Kijowie zatrzymano kolejnych dywersantów: dwóch obywateli Rosji oraz obywatela Ukrainy, który prawdopodobnie przekazywał informacje Rosjanom - podała w środę na Facebooku kijowska policja.
Sprawdzono telefon naszego rodaka i znaleziono tam dużo zdjęć posterunków wojskowych. (…) Sprawą zajmą się teraz właściwe służby. Zatrzymane osoby zostaną przekazane Służbie Bezpieczeństwa Ukrainy
— poinformowała policja w komunikacie.
11:15. Minionej nocy 32 razy ostrzelano Charków
32 ostrzały zarejestrowano w Charkowie w nocy z wtorku na środę - poinformował nadawca publiczny Suspilne Charków, powołując się na szefa władz obwodu charkowskiego Ołeha Syniehubowa.
W atakach najbardziej ucierpiała dzielnica Saliwka na północy miasta - podano.
Syniehubow zwrócił uwagę na zmianę taktyki atakujących Rosjan.
Przez pierwsze dwa tygodnie aktywnie próbowano szturmować miasto, próbowano się do niego dostać, teraz napastnicy terroryzują Charków i pobliskie miasta ostrzałem artyleryjskim
— wskazał.
Żołnierze rosyjscy ostrzałem rakietowym zaatakowali znajdującą się w obwodzie charkowskim Łozowę; w mieście uszkodzono 20 domów, szkołę i przedszkole. Ośmiu cywilów odniosło obrażenia minionej nocy.
Syniehubow potwierdził także dalszą blokadę miasta Izium, w pobliżu którego minionej nocy doszło do walk żołnierzy rosyjskich i ukraińskich obrońców.
11:00. Rosja zablokuje możliwość wyjazdu z Krymu
Władze Rosji przygotowują się do odcięcia możliwości wyjazdu z okupowanego Półwyspu Krymskiego. Może dojść do zablokowania ruchu na moście łączącym Krym z Rosją. Ograniczone zostaną połączenia promowe i lotnicze - przekazał w środę na Facebooku wywiad wojskowy Ukrainy.
Potwierdzono informację, że Gwardia Narodowa Federacji Rosyjskiej (Rosgwardia) szykuje się do blokowania przepływu osób przez most. (…) Formalną przyczyną działań Moskwy ma być walka z ukraińskimi dywersantami i zapobieganie możliwym „atakom terrorystycznym”
— przekazała ukraińska służba.
W oświadczeniu stwierdzono także, że od czasu inwazji na Ukrainę (24 lutego) coraz więcej obywateli Rosji próbuje opuścić Krym. Najbardziej zainteresowani wyjazdem mieliby być członkowie rodzin rosyjskich oficerów oraz przedstawicieli lokalnych władz, w tym administracji Sewastopola.
Osoby, które starają się wyjechać, pilnie sprzedają swoje nieruchomości, zmieniają adres zameldowania, a także przenoszą z Krymu aktywa i działalność gospodarczą
— donosi ukraiński wywiad wojskowy.
10:47. Kijów po porannych ostrzałach
10:45. Rosja oskarża USA o utrudnianie „twardych” rozmów z Ukrainą
Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oskarżył Stany Zjednoczone o chęć utrudniania rozmów Moskwy z Ukrainą w celu zakończenia trwającego prawie miesiąc konfliktu.
10:44 Rosja przygotowuje się do ataków z użyciem broni chemicznej
Rosja przygotowuje się do ataków z użyciem broni chemicznej na Ukrainie – ostrzegł w środę ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, przemawiając w japońskim parlamencie za pośrednictwem łącza wideo. Wezwał do zaostrzenia sankcji przeciwko Moskwie.
Zełenski podziękował Japonii za wiodącą postawę wśród państw Azji w reagowaniu na inwazję Rosji na Ukrainę. Rząd w Tokio przyłączył się do zachodnich sankcji m.in. w zakresie odcięcia wybranych rosyjskich banków od systemu SWIFT i zamrożenia aktywów prezydenta Rosji Władimira Putina oraz osób z jego otoczenia i oligarchów.
10:40. TotalEnergies przestanie kupować ropę od Rosji
TotalEnergies poinformował, że do końca roku przestanie kupować ropę naftową z Rosji - pisze dziennik „New York Times”. Francuski koncern paliwowo-energetyczny wskazał, że jest oskarżany o „współudział w zbrodniach wojennych” za to, że kontynuuje współpracę z tym krajem.
Jak przekazał amerykański dziennik, powołując się na oświadczenie TotalEnergies, firma „przestanie kupować rosyjską ropę do końca roku i wstrzyma dalsze inwestycje w projekty w tym kraju”. Firma wskazała jednocześnie na ryzyko i potencjalnie negatywne konsekwencje, jakie może przynieść jej samej i Europie, „gwałtowna ucieczka z Rosji po inwazji Moskwy na Ukrainę”.
10:30 Zakłady Achmetowa nie będą działać pod rosyjską okupacją
Ukraiński miliarder Rinat Achmetow oświadczył, że jego zakłady metalurgiczne w Mariupolu nie będą działać pod rosyjską okupacją - informuje „Wall Street Journal”.
Pochodzący z Doniecka Achmetow, uważany za najbogatszego obywatela Ukrainy, jest właścicielem m.in. zakładu produkcyjnego Azowstal i Mariupolskiego Kombinatu Metalurgicznego. Przed inwazją Rosji na Ukrainę było tam zatrudnionych około 40 tys. mieszkańców Mariupola.
Oba przedsiębiorstwa są kontrolowane przez stronę ukraińską, ale produkcja jest obecnie wstrzymana. Rosyjskie wojska obracają Mariupol w gruzy, zabijają mieszkańców, bombardują też zakłady przemysłowe. W żadnym wypadku nie będą one (Azowstal i Mariupolski Kombinat Metalurgiczny) pracowały w warunkach okupacyjnych
— podkreślił Achmetow.
10:20. Pociski wystrzelone z Krymu
Nagranie potwierdza wystrzał pocisków z Krymu przeciwko celom na Ukrainie.
10:00 Ołena Zełenska dziękuje pierwszym damom
Ołena Zełenska podziękowała na łamach „Le Parisien” pierwszej damie Francji Brigitte Macron i innym pierwszym damom za pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa chorym dzieciom z Ukrainy.
Z kolei „The Guardian” zwraca uwagę, że Ołena Zełenska współpracuje także polską pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą przy ewakuacji chorych dzieci z Ukrainy, a zwłaszcza chorych onkologicznie, którzy wymagają leczenia ratującego życie.
9:50. Ambasador Ukrainy krytykuje Berlin
Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk skrytykował rząd niemiecki za brak odpowiedzi na ostatnie prośby Ukrainy o dostawy broni. „To bardzo frustrujące, że przez trzy tygodnie rząd niemiecki nie udzielił żadnej odpowiedzi na naszą listę pilnie potrzebnej broni defensywnej” - powiedział Melnyk gazecie „Bild”.
Melnyk podkreślił, że liczy na „szybką decyzję Berlina” ze względu na to, że „liczy się każdy dzień, aby ratować życie ludności cywilnej na Ukrainie cierpiącej z powodu rosyjskiego ostrzału rakietowego”.
3 marca rząd ukraiński wysłał notę werbalną do Urzędu Kanclerskiego oraz ministerstwa spraw zagranicznych i ministerstwa obrony Niemiec, prosząc o dostawy broni. Na liście potrzebnego sprzętu znajdują się m.in. systemy artyleryjskie, śmigłowce bojowe i transportowe, drony rozpoznawcze i bojowe, samoloty transportowe.
9:45. Straty Rosjan wyniosły około 15,6 tys. żołnierzy
Od początku inwazji na Ukrainę wojska rosyjskie straciły około 15,6 tys. żołnierzy - poinformował w środę rano na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Całkowite straty bojowe Rosjan na dzień 23 marca to według ukraińskich danych: około 15,6 tys. ludzi (zabitych, rannych, wziętych do niewoli), 517 czołgów, 1578 bojowych pojazdów opancerzonych, 267 systemów artyleryjskich, 80 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 47 systemów obrony przeciwlotniczej, 101 samolotów, 124 śmigłowce, 1008 pojazdów kołowych, cztery jednostki pływające, 70 cystern i 42 bezzałogowce.
Jak zaznaczono, dane są doprecyzowywane, a dokładne obliczenia komplikuje duża intensywność działań wojennych.
9:20. Dziewięć korytarzy humanitarnych
Uzgodniono na środę plany ewakuacji cywilów z miast Ukrainy dziewięcioma korytarzami humanitarnymi, ale nie ma porozumienia z Rosją w sprawie bezpiecznej drogi wyjazdu z centrum oblężonego Mariupola – ogłosiła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
Osoby starające się opuścić Mariupol mogą znaleźć środki transportu w pobliskim Berdiańsku – przekazała Wereszczuk, cytowana przez agencję Reutera.
Rada miejska Mariupola poinformowała tymczasem, że we wtorek z Berdiańska do Zaporoża ewakuowano 4367 osób, które wcześniej wydostały się z Mariupola.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski informował w nocy z wtorku na środę, że w oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie kraju „w nieludzkich warunkach żyje około 100 tys. mieszkańców, bez jedzenia, bez wody, bez leków, całkowicie zablokowanych, pod ciągłym ostrzałem”.
09:10. „Nikita bawi się w piwnicy”
Nikita z Charkowa ma 8 lat. Przez dwa tygodnie mieszkał z mamą na podziemnym parkingu. Teraz przenieśli się do centrum. Rzadko wychodzi na dwór. Bawi się w piwnicy, może tu jeździć na hulajnodze po długim korytarzu. Wczoraj przyniósł łuski nazbierane pod rosyjskim konsulatem
— napisał na Twitterze przebywający obecnie na Ukrainie dziennikarz TVP Jacek Łęski.
09:00 Brytyjskie MON: Sytuacja statyczna, Rosja przegrupowuje wojska
Sytuacja militarna na północy Ukrainy pozostaje statyczna, prawdopodobnie dlatego, że rosyjskie wojska dokonują przegrupowania przed wznowieniem działań na dużą skalę - oceniło w środę rano brytyjskie ministerstwo obrony.
Pole bitwy na północy Ukrainy pozostaje w dużej mierze statyczne, a siły rosyjskie prawdopodobnie są w okresie przegrupowania przed wznowieniem działań ofensywnych na dużą skalę. Siły rosyjskie starają się otoczyć siły ukraińskie na wschodzie kraju, nacierając z kierunku Charkowa na północy i Mariupola na południu. Siły rosyjskie nadal próbują ominąć Mikołajów i zmierzają na zachód w kierunku Odessy
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
08:45. W miejscowości Rubiżne rosyjski pocisk zabił trzy osoby, w tym dwoje dzieci
W mieście Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy rosyjski pocisk zabił trzy osoby, w tym dwoje dzieci - poinformował na Facebooku Serhih Hajdaj, szef ługańskich władz obwodowych.
Do tragedii doszło wieczorem, kiedy armia rosyjska nasiliła ostrzał. Około godziny 20 nieprzyjaciel uderzył w wieżowiec. Pocisk eksplodował na piątym piętrze. Ratownicy znaleźli troje zabitych, w tym dwoje dzieci
— powiedział Hajdaj
Rubiżne przed wojną liczyło około 60 tys. mieszkańców.
Szef władz obwodowych przekazał, że w obwodzie ługańskim trwa regularne niszczenie obiektów infrastrukturalnych przez rosyjskich żołnierzy.
08:10. W wyniku rosyjskiej agresji zginęło dotąd 121 dzieci
Wskutek rosyjskiej agresji na Ukrainie zginęło dotąd 121 dzieci, a 167 zostało rannych - poinformowała w środę ukraińska prokuratura generalna.
W obwodzie kijowskim zginęło bądź zostało rannych 61 dzieci, w charkowskim - 41, w donieckim - 40, w czernihowskim - 31.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie uszkodzonych zostało 548 placówek edukacyjnych, z których 72 zniszczono kompletnie. Wśród uszkodzonych budynków znalazło się 220 szkół i 155 przedszkoli.
07:50. Rosyjscy okupanci splądrowali laboratorium w Czarnobylu
Rosyjscy żołnierze okupujący elektrownię jądrową w Czarnobylu „splądrowali i zniszczyli” laboratorium posiadające radioaktywne próbki – podała stacja BBC, cytując komunikat ukraińskiej państwowej agencji zarządzania strefą wykluczenia w Czarnobylu.
Centralne Laboratorium Analityczne, które przetwarzało odpady nuklearne, pracowało z „wysoce aktywnymi próbkami oraz próbkami izotopów promieniotwórczych, które teraz są w rękach wroga” – podkreśliła agencja na Facebooku
Laboratorium, którego budowa kosztowała 6 mln euro, było wyposażone w „cenny sprzęt analityczny”, niedostępny w innych miejscach Europy – dodała agencja.
07:40. Pierwszy rosyjski żołnierz formalnie oskarżony o gwałt
Prokuratura generalna Ukrainy zidentyfikowała żołnierza rosyjskiego, który zabił nieuzbrojonego cywila i wielokrotnie zgwałcił jego żonę, oraz postawiła go w stan oskarżenia - napisała na Facebooku prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa. To pierwsza taka sprawa na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji.
W jednej z wiosek rejonu browarskiego w pobliżu Kijowa Rosjanin włamał się do prywatnego domu, zabił właściciela i, pijany, wielokrotnie zgwałcił wraz z towarzyszem żonę zabitego cywila, grożąc jej i jej dziecku
— wskazała Wenediktowa
Rosyjskiego żołnierza oskarża się o złamanie norm prowadzenia konfliktów zbrojnych. Ogłoszono, że jest on poszukiwany, a akt oskarżenia został wniesiony do sądu.
07:27. Ukryta mobilizacja w Rosji
Na terytorium Rosji trwa ukryta mobilizacja w celu uzupełnienia strat w oddziałach walczących na Ukrainie - poinformował w środę sztab generalny ukraińskiego wojska.
Na terytorium Federacji Rosyjskiej trwa ukryta mobilizacja w celu uzupełnienia strat kadrowych zgrupowania oddziałów okupacyjnych operujących w wojnie na terytorium Ukrainy. Komisariaty wojskowe próbują przyciągnąć byłych żołnierzy do służby i podpisać odpowiednie umowy, preferowane są osoby, które mają już doświadczenie bojowe
— czytamy w komunikacie.
07:13. Żołdacy Putina zabili 14-latka w obwodzie donieckim
Rosyjscy najeźdźcy wciąż zabijają cywilów w obwodzie donieckim na południowym wschodzie Ukrainy; we wtorek zginęły trzy osoby, w tym 14-letni chłopak – przekazał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko, cytowany w środę przez agencję Ukrinform.
We wpisie na Telegramie Kyryłenko podkreślił, że obecnie nie da się ustalić dokładnej liczby ofiar [w oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu oraz w Wołnowasze] (https://t.me/pavlokyrylenko_donoda/2797).
Kyryłenko opublikował infografikę z danymi na temat zabitych i rannych cywilów w obwodzie donieckim, nie uwzględniając Mariupola i Wołnowachy. Wynika z niej, że od początku rosyjskiej inwazji w regionie zginęło 118 osób, a 483 odniosły obrażenia.
07:12. Rosjanie zastrzelili kobietę w Triatościańcu
W Trościańcu w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy rosyjscy najeźdźcy zastrzelili na ulicy kobietę; w środę w mieście wybuchł duży pożar, trwają walki uliczne – podała agencja Ukrinform, cytując szefa władz obwodowych Dmytro Żywyckiego.
Niestety oni (rosyjscy najeźdźcy - PAP) strzelają do ludzi. Kobieta, która po prostu jeździła rowerem po mieście, została zastrzelona
— powiedział Żywycki w nagraniu zamieszczonym na Telegramie. Podkreślił, że na ulicach miasta jest bardzo niebezpiecznie.
06:45. Ukraińcy zestrzelili już ponad 100 rosyjskich samolotów!
Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła we wtorek sześć rosyjskich samolotów, jeden śmigłowiec, pięć dronów i pięć rakiet; liczba strąconych wrogich samolotów przekroczyła 100 – podała w środę agencja Ukrinform, cytując dowództwo sił powietrznych Ukrainy.
22 marca 2022 roku jednostki obrony przeciwlotniczej nie zatrzymały się po strąceniu 100. rosyjskiego samolotu i zadawały wrogowi znaczne straty w powietrzu
— napisało dowództwo na Facebooku
Lotnictwo uderzeniowe Sił Zbrojnych Ukrainy trafiało w cele na ziemi: pojazdy wojskowe i żołnierzy w grupach. Myśliwce osłaniały z powietrza i zestrzeliły dwa wrogie pociski manewrujące
— dodano.
06:35. Trwa bombardowanie Charkowa
Charków cały czas jest bombardowany. Rosjanie działają chaotycznie i strzelają do cywili. Mimo to ludzie się nie poddają pomagając sobie nawzajem. Wierzymy, że Akt oddania Rosji i Ukrainy Matce Bożej przyniesie owoce. Trzeba Bogu zaufać – powiedział PAP ordynariusz diecezji charkowsko-zaporskiej bp Paweł Honczaruk.
Papież Franciszek 25 marca w uroczystość Zwiastowania Pańskiego dokona „Aktu poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi” podczas nabożeństwa pokutnego w bazylice Świętego Piotra. Tego samego aktu w sanktuarium w Fatimie w Portugalii dokona jego wysłannik, papieski jałmużnik, kard. Konrad Krajewski.
Decyzja papieża Franciszka jest dla nas bardzo konkretnym znakiem z nieba danym nam za pośrednictwem Kościoła; jest to łaska od Boga
— powiedział PAP ordynariusz diecezji charkowsko-zaporskiej w Ukrainie.
04:01. Zełenski dziękuje za wsparcie
W nagraniu wideo, opublikowanym w nocy z wtorku na środę, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podziękował „wszystkim międzynarodowym siłom” za wsparcie jego kraju. Podkreślił, że potrzebne są kolejne, bardziej dotkliwe restrykcje wobec Rosji.
Zełenski powiedział, że oczekuje dalszego wsparcia dla Ukrainy podczas zaplanowanych na ten tydzień spotkań na szczycie NATO, Unii Europejskiej i G7. Spodziewa się także ogłoszenia kolejnych, bardziej dotkliwych sankcji wobec Rosji.
Rzecznik prezydenta Ukrainy poinformował we wtorek, że Wołodymyr Zełenski weźmie w sposób wirtualny udział w czwartkowym szczycie NATO, by rozmawiać o wojnie z Rosją.
03:01. Ukraina nie spodziewa się białoruskiej inwazji
Ukraińskie władze nie spodziewają się, że białoruskie wojsko przyłączy się teraz do inwazji na Ukrainę - poinformowała we wtorek wieczorem agencja Unian, cytując wypowiedź doradcy ukraińskiego prezydenta.
Prawdopodobieństwo, że (rządzący Białorusią) Alaksandr Łukaszenka zdecyduje się wziąć udział w wojnie wynosi „od 15 do 20 procent” - oświadczył Ołeksij Arestowicz.
02:36. Zacięte walki pod Charkowem
Podczas zaciętych walk w pobliżu Charkowa, na wschodzie kraju, ukraińskie oddziały odparły atak wojsk rosyjskich - poinformował w nocy z wtorku na środę portal Ukraińska Prawda, powołując się na władze regionu.
Siły rosyjskie użyły m.in. śmigłowców szturmowych typu Ka-52.
Nasi żołnierze bronią swoich pozycji
— zapewnił szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.
Bardzo trudna sytuacja panuje w oblężonym mieście Izium, położonym o około 100 kilometrów od Charkowa.
Nie ma już żadnego połączenia z miastem. Wszystkie propozycje zmierzające do utworzenia korytarza humanitarnego zostały odrzucone przez stronę rosyjską.
00:46. Ostrzał infrastruktury wojskowej w pobliżu miasta Równe
Rosyjskie wojsko ostrzelało z broni rakietowej instalacje wojskowe w pobliżu miasta Równe na północnym zachodzie Ukrainy - poinformowała w nocy z wtorku na środę agencja prasowa Unian, powołując się na ukraińską armię.
Podczas wieczornego alarmu nieprzyjaciel trzykrotnie ostrzelał obiekty infrastruktury wojskowej
— oświadczył dowódca sił ukraińskich w regionie.
Na miejscu jest już komisja, trwa ustalanie strat
— dodał wojskowy
00:41. Walki uliczne w Trościancu
W Trościancu w obwodzie sumskim toczą się walki uliczne - informuje szef regionu.
Oznacza to, że wojska ukraińskie próbują odzyskać miasto, okupowane przez Rosjan od 26 lutego. Najeźdźcy splądrowali i zablokowali miasto, ostrzeliwali szpital - donosi serwis Euromaidan Press.
00:38. Prezydent Zełenski: Rozmowy z Rosją są trudne, czasem konfrontacyjne
Rozmowy z Rosją w celu zakończenia wojny są trudne, a czasem konfrontacyjne, ale „krok po kroku idziemy naprzód” - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w nocy z wtorku na środę nagraniu wideo.
Kontynuujemy pracę na różnych szczeblach, aby zachęcić Rosję do dążenia do pokoju (…) Przedstawiciele Ukrainy biorą udział w rozmowach, które odbywają się praktycznie codziennie. Są bardzo trudne, czasem konfrontacyjne
— stwierdził Zełenski i dodał: „Ale krok po kroku idziemy do przodu”.
00:26. Brytyjski resort obrony: Rosja będzie zwiększać represje na okupowanych terenach
Dotychczasowe rosyjskie próby podporządkowania sobie ukraińskiej ludności w okupowanych miastach nie powiodły się i zapewne Rosja będzie się uciekać do coraz bardziej represyjnych środków - oceniło we wtorek wieczorem brytyjskie ministerstwo obrony.
Ukraińska ludność cywilna w miastach okupowanych przez Rosję nadal protestuje przeciwko rosyjskiej kontroli. Rosyjskie próby podporządkowania sobie ludności poprzez manipulowanie mediami, szerzenie propagandy i instalowanie marionetkowych, prokremlowskich przywódców jak dotychczas nie powiodły się. Rosja prawdopodobnie zareaguje na te niepowodzenia stosowaniem coraz bardziej gwałtownych i represyjnych działań w celu tłumienia oporu ludności ukraińskiej
— napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
red./wPolityce.pl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/591110-relacja-28-dzien-inwazji-rosji-na-ukraine