Były więzień obozów koncentracyjnych Borys Romanczenko zginął w wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa, co pokazuje, jak wygląda „denazyfikacja” Ukrainy przez Rosję - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w orędziu opublikowanym w nocy z poniedziałku na wtorek na Facebooku.
CZYTAJ TAKŻE:
96-letni ocalały z niemieckich obozów koncentracyjnych Buchenwald, Peenemuende, Dora i Bergen-Belsen zginął w piątek, gdy wielopiętrowy budynek, w którym mieszkał, został trafiony przez rosyjski pocisk.
Ten człowiek tyle przeszedł i zginął w taki sposób. Nasz wróg ma pustkę zamiast serca, zamiast duszy, zamiast wszystkiego, co czyni człowiekiem
— skomentował Zełenski.
Ocenił, że fakt, że ukraińskie wojsko zestrzeliło „kolejny rosyjski sprzęt lotniczy” w regionie żytomierskim, skłania również do zastanawiania się, czy „rosyjscy piloci mają w głowach pustkę zamiast rozumu”.
Podsumowując poniedziałek, który był 26. dniem wojny, prezydent Ukrainy powiedział, że w poniedziałek w kraju działało łącznie osiem korytarzy humanitarnych, dzięki którym udało uratować się 8057 osób.
Dostarczyliśmy również 200 ton pomocy humanitarnej. Przyznałem 105 orderów osobom dzielnie walczącym o naszą ojczyznę, w tym siedem pośmiertnie
— dodał.
Dodał również, że rozmawiał w poniedziałek z premierem Holandii Markiem Rutte i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w sprawie „koordynacji naszych pozycji podczas najważniejszych szczytów w Europie”: spotkania przywódców krajów G7, NATO i Unii Europejskiej 24 marca.
Uwierzcie mi, nasza pozycja wybrzmi stanowczo
— podkreślił.
Bundestag uczcił pamięć ocalałego z Holokaustu, który zginął w Charkowie
Bundestag uczcił minutą ciszy pamięć ocalałego z Holokaustu Borysa Romanczenki, który zginął w rosyjskim ataku bombowym na Ukrainie. „Jego śmierć przypomina nam, że Niemcy również ponoszą historyczną odpowiedzialność za Ukrainę” - podkreśliła wiceprzewodnicząca Bundestagu Katrin Goering-Eckardt.
Okrucieństwo rosyjskiej wojny na Ukrainie ukazują także tysiące indywidualnych losów. (…) Śmierć (Romanczenki) przypomina nam, że Niemcy również ponoszą historyczną odpowiedzialność za Ukrainę
— powiedziała Goering-Eckardt przed debatą budżetową w Bundestagu.
W swoim wystąpieniu podczas debaty budżetowej w Bundestagu minister finansów Christian Lindner powiedział, że los Romanczenki pokazuje, „dlaczego Niemcy są solidarne z Ukrainą, dlaczego musimy być solidarni”.
W poniedziałek dyrektor Fundacji Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora, Jens-Christian Wagner, poinformował, powołując się na bliskich Romanczenki, że w ataku bombowym w Charkowie zginął ocalały z obozu koncentracyjnego w Buchenwaldzie Borys Romanczenko.
Romanczenko zginął 18 marca. Miał 96 lat. W 1942 roku został deportowany do Dortmundu jako robotnik przymusowy. Po próbie ucieczki rok później był więziony kolejno w czterech obozach koncentracyjnych: Buchenwald, Peenemuende, Dora i Bergen-Belsen. Był wiceprzewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Buchenwald-Dora.
tkwl/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/591077-ocalaly-z-holokaustu-zginal-w-charkowie-zelenski-komentuje