Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht nie widzi dalszych możliwości przekazywania broni Ukrainie przez Bundeswehrę. „Możliwości działania za pośrednictwem Bundeswehry zostały wyczerpane” - powiedziała Lambrecht w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk, który zostanie wyemitowany w niedzielę.
CZYTAJ TAKŻE: Formela w „Salonie dziennikarskim”: Niemcy stoją po stronie Putina i Rosji. Działalnością gospodarczą budują potencjał wojny
Sprawdzamy, jakie są inne możliwości
— stwierdziła szefowa resortu obrony.
W związku z tym w rządzie niemieckim toczą się obecnie rozmowy na temat zakupu broni dla Ukrainy.
Jeśli jednak broń zostanie zakupiona od niemieckich firm w celu dostarczenia jej na Ukrainę, to „nie będzie to z pewnością droga, która wiedzie przez ministerstwo obrony” - powiedziała Lambrecht. tego typu dostawa „przechodzi przez ministerstwo gospodarki, ponieważ mówimy wtedy o eksporcie broni”.
Niemcy zdecydowały się na dostawy broni na Ukrainę po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Dostarczono 1000 sztuk broni przeciwpancernej i 500 pocisków ziemia-powietrze Stinger z zapasów Bundeswehry.
Obiecali 2700 pocisków, dostarczyli tylko 500
Ukraina otrzymała z Niemiec tylko część z obiecanych pocisków przeciwlotniczych Strieła; dostarczono jedynie 500 sztuk - pisze „Welt am Sonntag”, powołując się na ukraińskie źródła rządowe. Na początku marca rząd RFN obiecał dostawę 2700 takich pocisków.
Przekazanie uzbrojenia odbyło się w czwartek wieczorem.
Według ukraińskich kręgów rządowych nie planuje się kolejnych dostaw pocisków Strieła. Zapytane o to ministerstwo obrony Niemiec potwierdziło jedynie, że dostawy na Ukrainę zostały zrealizowane.
Wiadomo, że około 700 pocisków Strieła, które pochodzą jeszcze z zapasów armii NRD, wykazuje uszkodzenia wynikające ze starości. Bundeswehra wycofała ten system broni z użycia już wiele lat temu - pisze „Welt”.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/590610-to-ma-byc-zart-bundeswehra-nie-wysle-juz-broni-ukrainie