Serwisy Meta i YouTube usunęły nagranie wideo określane w języku służb specjalnych jako deepfake, na którym widać jak hologram prezydenta Zełenskiego deklaruje poddanie się Rosji. Na Twitterze przywrócono z kolei inny deepfake, na którym hologram prezydenta Władimira Putina deklaruje pokój - poinformował portal internetowy BBC.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kreml szykuje podstęp? Rosja może przygotować deepfake z twarzą Zełenskiego. Przywódca miałby rzekomo ogłosić kapitulację
Z deepfake’ów korzystają zarówno rosyjskie jak i ukraińskie służby, przy czym te pierwsze nie radzą sobie zbyt dobrze z manipulacją tego typu. Jak podaje BBC mało przekonujący okazał się dla Ukraińców hologram Wołodymyra Zełenskiego, który stał za podium i mówił Ukraińcom, żeby złożyli broń - postać Zełenskiego była duża i rozpixelowana w porównaniu do jego ciała, a jego głos miał nieco głębsze brzmienie. Efekt? Ukraińcy wyśmiali rosyjską prowokację.
W nagraniu video umieszczonym na oficjalnym koncie na Instagramie prezydent Ukrainy nazwał całą sprawę „dziecinną prowokacją”. Wnioski jednak wyciągnął i Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej wydało komunikat z ostrzeżeniem o możliwości wykorzystywania przez rosyjski rząd deepfake’ów w celu przekonania Ukraińców do złożenia broni i poddania się najeźdźcy.
„Deepfake Zełenskiego ani nie był dobrze zrobiony, ani wiarygodny”
Transkrypcja deepfake’a z hologramem Zełenskiego pojawiła się w środę, najpierw z tickerem ukraińskiej stacji telewizyjnej Ukrayina24 podczas transmisji na żywo. Później w pełnej wersji trafiła na stronę internetową tej stacji. Przedstawiciele Ukrayina24 potwierdzili, że obie strony, niedostępne od środy, zostały zhakowane.
Nagranie było później szeroko rozpowszechniane na rosyjskojęzycznym Telegramie oraz odpowiedniku Facebooka - VK. Stamtąd trafiło do mediów społecznościowych: Facebooka, Instagrama i Twittera.
Pojawiły się ostrzeżenia, że deepfake’i mogą być niebezpieczne, również w czasie konfliktu. Jednakże - jak podkreślają specjaliści - stworzenie wiarygodnego deepfake’a jest kosztowne i czasochłonne. Rosję najwyraźniej nie było stać na stworzenie wiarygodnego hologramu Zełenskiego, skoro posłużyła się starym nagraniem video.
Deepfake z Zełenskim ani nie był dobrze zrobiony, ani wiarygodny i był jednym z najgorszych, jakie w życiu widziałam
— powiedziała Shayan Sardarizadeh, analityk BBC zwracając uwagę, że mimo tego był on rozpowszechniany.
Następny może być dużo lepszy
— ostrzegła.
aw/BBC
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/590515-wpadka-sluzb-putina-deepfake-z-zelenskim-byl-zle-zrobiony