Propozycja Polski w sprawie utworzenia zbrojnej misji pokojowej NATO na Ukrainie może być rozważona w celu zabezpieczenia korytarzy humanitarnych w tym kraju - ocenił w środę prezydent Litwy Gitanas Nauseda. Zapowiedział też gotowość zorganizowania wizyty zachodnich przywódców na Ukrainie.
CZYTAJ TAKŻE:
Nauseda: Musimy być otwarci na wszystkie propozycje
Dziś musimy być otwarci na wszystkie propozycje, niezależnie od tego, jak trudne w realizacji mogą się one wydawać na pierwszy rzut oka
– powiedział Nauseda na konferencji prasowej, odnosząc się do pomysłu utworzenia na Ukrainie misji pokojowej NATO. Z taką propozycją w środę w Kijowie wystąpił wicepremier Jarosław Kaczyński.
Prezydent Litwy podkreślił, że obecnie na Ukrainie „kwestia korytarza humanitarnego jest trudna, ponieważ działania Rosji uniemożliwiają zrobienie tego w zwykły sposób”.
Zapowiedział też gotowość zorganizowania wizyty na Ukrainie zachodnich przywódców na wzór wtorkowej wizyty premierów Polski, Czech i Słowenii.
Widzę sens takich wizyt i uważam, że należy je planować wspólnie z prezydentami innych państw, jestem na to gotowy
— wskazał litewski przywódca.
Wyraził ponadto przekonanie, że Ukraina może otrzymać status państwa kandydującego do UE, ale w tym celu należy „przezwyciężyć resztki sceptycyzmu w Unii Europejskiej”.
Na pewno nie spoczniemy i będziemy ciągle wracać do tej kwestii
— dodał.
Scholz odrzuca polską propozycję
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz odrzuca polską propozycję misji pokojowej NATO na Ukrainie – podał w środę portal Tagesschau, powołując się na rzecznika rządu RFN Steffena Hebestreita.
Jak podkreślił Hebestreit, kanclerz Scholz „wyraźnie mówił w przeszłości, że żaden członek personelu NATO ani żaden żołnierz NATO nie zostanie wysłany poza NATO lub na Ukrainę”. Dodał, że w tej kwestii musi obowiązywać nadal „czerwona linia”.
Hebestreit zwrócił też uwagę, że nie można dokonać wyraźnego rozróżnienia między „misją pomocy humanitarnej lub misją ratunkową”, a „misją bojową” NATO.
Rzecznik przypomniał także, że prezydenci Francji i USA, Emmanuel Macron i Joe Biden, także wcześniej odrzucali możliwość misji NATO na Ukrainie. Prezydent Biden ostrzegł, że interwencja sojuszu wojskowego mogłaby w takim przypadku doprowadzić do trzeciej wojny światowej.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/590202-prezydent-litwy-i-kanclerz-niemiec-o-misji-pokojowej-nato