Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył w niedzielę, że nalot sił rosyjskich „w pobliżu polskiej granicy dowodzi, że prezydent Putin rozszerza kierunki ataków”. Ostrzegł też Chiny przed udzielaniem pomocy Moskwie.
CZYTAJ TAKŻE:
Wyraz frustracji Putina
Sullivan oznajmił, że atak sił rosyjskich w obwodzie lwowskim w pobliżu polskiej granicy „jest wyrazem frustracji (Putina) w związku z brakiem postępów” ofensywy Rosji na Ukrainie.
Rosyjskie lotnictwo zaatakowało w niedzielę rano Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa, bardziej znane jako jaworowski poligon wojskowy, w obwodzie lwowskim na zachodzie Ukrainy, w pobliżu granicy z Polską. Jak podały władze regionalne, w wyniku nalotu 35 osób zginęło, a 134 zostało rannych.
USA nie mają planów dotyczących operacji amerykańskich sił na Ukrainie, ale zwiększą pomoc dla tego kraju, w tym poprzez dostarczanie Ukraińcom broni przeciwlotniczej - powiedział Sullivan.
Waszyngton i jego sojusznicy będą wywierać coraz większą presję na Rosję - dodał i ostrzegł Chiny, że jakiekolwiek kroki mające na celu udzielenie pomocy Moskwie lub ułatwienie jej obchodzenia zachodnich sankcji spowodują „zdecydowane” wyciągnięcie konsekwencji wobec Pekinu.
Jak podkreślił, zakomunikował Chinom, że USA nie pozwolą żadnemu krajowi na „rekompensowanie Rosji” strat i kosztów restrykcji finansowych.
Reuters podaje, powołując się na źródła, że Sullivan spotka się w poniedziałek w Rzymie z głównym dyplomatą Komunistycznej Partii Chin Yangiem Jiechi, co jest elementem zabiegów o utrzymanie otwartych kanałów komunikacyjnych między Waszyngtonem a Pekinem. Ponadto tematem ich rozmów ma być wpływ wojny na Ukrainie na bezpieczeństwo świata i regionu.
Sullivan będzie również rozmawiał wtedy z doradcą premiera Włoch ds. dyplomacji Luigim Mattiolo na temat skoordynowanej reakcji Zachodu na rosyjską agresję na Ukrainie.
Konsekwencje ataku na NATO
Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył w niedzielę w wywiadzie dla telewizji CBS, że jeśli Rosja spróbuje uderzyć w terytorium któregoś z krajów NATO, to uruchomiony zostanie art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, dotyczący zobowiązania do kolektywnej obrony.
Sullivan oznajmił, że Biały Dom konsultuje się z sojusznikami w sprawie ryzyka użycia broni chemicznej przez siły rosyjskie oraz komunikuje się bezpośrednio z Rosją, by ostrzec ją przed wykorzystaniem takiej broni.
Moskwa zapłaciłaby „wysoką cenę” za atak chemiczny na Ukrainie - podkreślił.
Holandia zaniepokojona atakiem blisko polskiej granicy
Atak sił rosyjskich na poligon położony na zachodzie Ukrainy, w pobliżu granicy z Polską, jest niezwykle niepokojący - powiedział w niedzielę premier Mark Rutte w programie telewizyjnym WNL. Ocenił jednocześnie, że Putin na razie unika konfrontacji z NATO.
W niedzielę rano siły rosyjskie dokonały ataku z powietrza na jaworowski poligon wojskowy, znany również jako Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa, ok. 40 km od Lwowa i ok. 20 km od granicy z Polską. Jak podały regionalne władze, w ataku zginęło 35 osób, a 134 zostały ranne.
Do wydarzenia odniósł się w telewizji publicznej szef holenderskiego rządu, który powiedział, że atak jest dowodem na eskalację konfliktu. W jego ocenie rosyjski prezydent Władimir Putin nie zmienił jednak celu i nadal nie chce konfrontować się z NATO.
Portal RTL Nieuws przypomina, że teren ten jest wykorzystywany jako trasa zaopatrzenia w towary wojskowe i jako miejsce szkolenia dla zagranicznych ochotników.
Atak może być przesłaniem dla Zachodu, aby zaprzestał dostarczania broni zaatakowanemu krajowi
— uważa specjalista ds. obrony Dick Zandee, cytowany przez portal.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/589704-wojna-bardzo-blisko-polskiej-granicy-swiat-komentuje