Trwa piętnasty dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. W obliczu silnego oporu Ukraińców, Rosjanie atakują nie tylko obiekty wojskowe, strategiczne i lotniska - celem najeźdźców jest ludność cywilna. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.
CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu
10 marca 2022 r.
23:23. W obwodzie donieckim Rosjanie zabili 64 cywilów
W obwodzie donieckim na Ukrainie od początku inwazji rosyjscy żołnierze zabili 64 cywilów i zranili 315, nie biorąc pod uwagę ofiar w Mariupolu i Wołnowasze - poinformował w czwartek na Facebooku szef donieckiej obwodowej administracji wojskowej Pawło Kyryłenko.
Rosja zabija cywilów! Dziś wyszło na jaw, że we wczorajszym nalocie na szpital położniczy i dziecięcy w Mariupolu zginęły 3 osoby. Wśród nich jedno dziecko. 10 marca Rosjanie zabili jeszcze dwóch mieszkańców regionu: jednego w Mariupolu i jednego we wsi Terny w obwodzie Łyman. Cztery osoby zostały ranne: jedna w Mariupolu, Kramatorsku, Ternach i Myroniwskym
—napisał Kyryłenko.
22:50. Pożar po rosyjskim nalocie na ośrodek z materiałami promieniotwórczymi w Charkowie
Doradca szefa MSW Ukrainy Anton Heraszczenko poinformował, że w czwartek wieczorem doszło do rosyjskiego ataku lotniczego na Instytut Fizyczno-Techniczny w Charkowie, gdzie są materiały promieniotwórcze. Doszło do pożaru, ale według władz ukraińskich nie ma zagrożenia skażeniem radioaktywnym.
W Charkowie o godzinie 20.30 (godz. 19.30 w Polsce) przeprowadzono nalot na Charkowski Instytut Fizyczno-Techniczny w Piatichatkach. (…) Tam znajdują się źródła promieniowania wykorzystywane w celach naukowych
—napisał Heraszczenko w komunikatorze Telegram. Później dodał, że po ataku wybuchł pożar.
Według władz ukraińskich na instytut została zrzucona bomba.
21:40. Małżeństwo emerytów zastrzelone przez Rosjan
W obwodzie kijowskim żołnierze rosyjscy ostrzelali samochód, w którym była para emerytów; kobieta i mężczyzna zginęli - poinformowała w czwartek ukraińska policja.
W Makarowie okupanci rozstrzelali samochód z emerytami. Wróg nie ma skrupułów ani wobec kobiet, ani wobec dzieci, ani wobec osób starszych
—czytamy w komunikacie.
Jak dodano, kilka dni temu rosyjscy wojskowi otworzyli ogień z transportera opancerzonego do samochodu małżeństwa. W ostrzale zginął 72-latek i 68-latka.
21:20. „Rosjanie zabili więcej ukraińskich cywilów niż wojskowych”
Rosjanie prowadzą wojnę terrorystyczną; na Ukrainie zabili więcej cywilów niż w walce zginęło wojskowych ze wszystkich struktur obronnych – oświadczył w czwartek wieczorem minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.
Chcę, żeby usłyszeli to (ludzie) nie tylko na Ukrainie, ale też na całym świecie
—powiedział Reznikow w wystąpieniu wideo opublikowanym na Facebooku.
Błąd: Nie możesz wstawiać obrazków z zewnętrznych serwerów.
Po odniesieniu poważnych strat rosyjscy okupanci rozpoczęli wojnę terrorystyczną. Zachowują się jak zbrodniarze i tchórze. Zabijają i biorą jako zakładników cywilów, kobiety i dzieci
—oświadczył Reznikow.
Kreml bombarduje szkoły, szpitale i szpitale położnicze. Moskwa nikogo nie broni. Ona niszczy. (Siły rosyjskie - PAP) nie są w stanie walczyć z naszą armią, gwardią, obroną terytorialną. Dlatego atakują najsłabszych
—wskazał.
Jak zapewnił, Ukraina ma listy wszystkich uczestników wojny i ich współpracowników, i przekaże je odpowiednim instytucjom.
Reznikow zaznaczył, że obecnie priorytetem władz jest zabezpieczenie korytarzy humanitarnych dla ludności cywilnej z miejsc ogarniętych walkami, a także działania na rzecz wzmocnienia armii, w tym przez dostawy od partnerów z zagranicy, i zapewnienie funkcjonalności gospodarki w warunkach wojny.
Zaapelował również do wszystkich mężczyzn podlegających obowiązkowi służby wojskowej i ewentualnej mobilizacji, by „pozostawali w kontakcie”, i zapewnił, że siły zbrojne nie będą powoływać do udziału w działaniach zbrojnych osób bez doświadczenia wojskowego.
21:15. 280 szkół zniszczonych lub uszkodzonych od początku wojny
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę w ostrzałach i bombardowaniach zniszczonych lub uszkodzonych zostało w kraju 280 placówek oświatowych - poinformował w czwartek minister edukacji i nauki Ukrainy Serhij Szkarłet.
Minister załączył we wpisie w mediach społecznościowych link do interaktywnej mapy, na której mają być aktualizowane informacje w sprawie liczby uszkodzonych i zniszczonych placówek edukacyjnych wskutek rosyjskiej inwazji.
Na stronie internetowej poinformowano, że ucierpiało na Ukrainie 277 szkół; dziewięć z nich jest zniszczonych całkowicie.
21:00. Amerykanie przyznają, że nie docenili Ukraińców
Szef Wojskowej Agencji Wywiadowczej (DIA) generał Scott Berrier przyznał w czwartek w Senacie USA, że amerykańskie służby nie doceniły determinacji i przygotowania ukraińskiego wojska. Dodał, że ten sam błąd popełniła Rosja. Podtrzymał jednocześnie ocenę, że przekazanie Ukrainie MiG-ów nie zmieniłoby znacznie sytuacji.
20:35. W obwodzie charkowskim od początku wojny zginęło 191 cywilów, w tym 11 dzieci
Od początku rosyjskiej inwazji zginęło w obwodzie charkowskim, na północnym wschodzie Ukrainy, 191 cywilów, w tym 11 dzieci – poinformował Serhij Bołwinow, szef wydziału śledczego policji w tym regionie.
Dane te Bołwinow opublikował na swojej stronie na Facebooku w czwartek wieczorem.
20:25. Dwie osoby zginęły, pięć rannych w rosyjskim ostrzale w Nieżynie
Dwie osoby zginęły, a pięć zostało rannych w czwartek w rosyjskim ostrzale z systemu Uragan w Nieżynie w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy - poinformował mer miasta Ołeksandr Kodoła.
Dzisiaj o godz. 14.20 był niszczący ostrzał (z) systemu artylerii rakietowej Uragan. Są informacje o pięciu rannych i dwóch zabitych
—przekazał mer, cytowany przez portal Suspilne.
Wskutek wybuchu uszkodzonych zostało 40 metrów rur ciepłowniczych; trwają prace naprawcze.
Jak dodał Kodoła, cztery budynki są bez prądu. Wybuch uszkodził okna w szkole, przedszkolu i przychodni.
20:20. Rosyjskie samoloty zabiły trzy osoby, w tym dwóch Białorusinów
Rosyjskie samoloty, które wyleciały z białoruskiego lotniska, zabiły w Korosteniu w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy trzy osoby, w tym dwóch Białorusinów - poinformowała w czwartek Państwowa Służba Graniczna Ukrainy.
Rosjanie ostrzelali w Korosteniu cywilów i obiekty infrastruktury - czytamy w komunikacie.
20:15. Sztab Generalny: nasze siły zbrojne utrzymują obronę
Wojska ukraińskie odpierają ataki i powstrzymują rosyjskie działania ofensywne na wszystkich kierunkach – podał w czwartek w wieczornym komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Według raportu „Rosjanie koncentrują się na działaniach dezinformacyjnych i propagandowych”.
W ciągu dnia na kierunku poleskim i wołyńskim siły ukraińskie wyparły wroga na niekorzystne dla niego pozycje
—poinformowano w komunikacie, dodając, że w ciągu dnia udało się wyzwolić miejscowość Bakłanowa Murawyjka na północny wschód od Kijowa.
Obrona stolicy utrzymuje pozycje, a obiekty infrastruktury krytycznej miasta są chronione – wskazano.
Sztab zapewnił, że siły rosyjskie „zostały zatrzymane na wszystkich kierunkach i ponoszą istotne straty”.
Napastnicy skupili się na rozpowszechnianiu dezinformacji i propagandy wszystkim dostępnymi kanałami informacyjnymi
—podano. Rosjanie szerzą fałszywe dane o działaniach ukraińskich władz, tworzą fake newsy o „przyjęciu warunków Rosji, apelach o przerwanie ognia i złożeniu broni przez ukraińskich wojskowych” - napisano w komunikacie Sztabu Generalnego.
Wskazano również, że pomimo informacyjnej izolacji rosyjskich żołnierzy, docierają do nich informacje o realnej sytuacji.
20:05. Z terenów atakowanych przez Rosjan ewakuowano dotąd ponad 400 tys. osób
Ponad 400 tys. osób zostało dotąd ewakuowanych z terenów Ukrainy atakowanych przez Rosjan - poinformował w czwartek w ukraińskiej telewizji publicznej minister spraw wewnętrznych Denys Monastyrski.
Szef resortu dodał, że większość z tych osób ewakuowano z terenów, na których są prowadzone walki z Rosjanami.
Wcześniej w czwartek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk przekazała, że w ciągu dwóch dni z położonych na północy Ukrainy Sum, Trościańca i Krasnopola wywieziono do Połtawy w środkowej części kraju ponad 60 tys. ludzi.
W środę Hostomel, Worzel, Irpień, Buczę i inne miejscowości w obwodzie kijowskim opuściło ok. 20 tys. ludzi, w czwartek kontynuowano ewakuację - uzupełniła.
19:55. „Nie spodziewaliśmy się, że dojdzie do ataku z Białorusi”
Ukraina zaczęła przygotowywać się do rosyjskiej inwazji w listopadzie, ale nie spodziewała się, że atak zostanie przeprowadzony także z terytorium Białorusi - oświadczył sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow, cytowany w czwartek przez Radio Swoboda.
19:40. Do Połtawy ewakuowano ponad 60 tys. ludzi
W ciągu dwóch dni z położonych na północy Ukrainy Sum, Trościańca i Krasnopola wywieziono do Połtawy w środkowej części kraju ponad 60 tys. ludzi - poinformowała w czwartek wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
W nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych Wereszczuk podsumowała dwa dni ewakuacji cywilów z atakowanych przez siły rosyjskie terenów. Jak przekazała, z Iziumu w obwodzie charkowskim ewakuowano 3 tys. osób, a do Iziumu przywieziono ponad 100 ton pomocy humanitarnej.
Z miasteczka Worzel ewakuowano 52 dzieci z domu dziecka i 55 kobiet z lokalnego szpitala położniczego. W środę Hostomel, Worzel, Irpień, Buczę i inne miejscowości w obwodzie kijowskim opuściło ok. 20 tys. ludzi, w czwartek ewakuacja trwa.
Walczymy o to, by korytarze humanitarne działały
—wskazała Wereszczuk.
Do Enerhodaru, w obwodzie zaporoskim, dostarczono 100 ton pomocy humanitarnej.
Wicepremier podkreśliła, że trudnym odcinkiem pozostaje Wołnowacha-Pokrowsk w obwodzie donieckim. Tam władze Ukrainy próbują otworzyć korytarz od 5 marca. W Mariupolu, również w obwodzie donieckim, jest „prawdziwa humanitarna katastrofa” - oceniła Wereszczuk i dodała, że to „największy ból”.
Znów nie zdołaliśmy tam nawet zawieźć transportu humanitarnego. Ani woda, ani leki, ani jedzenie nie trafiły do ludzi będących pod totalnym ostrzałem kolejny dzień z rzędu
—przekazała Wereszczuk. (PAP)
19:20. Z Ukrainy dotarło blisko 350 tys. uchodźców
Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji z Ukrainy do Rumunii dotarło blisko 350 tys. uchodźców - poinformowała w czwartek rumuńska Straż Graniczna (PFR) w Bukareszcie.
Z opublikowanego w czwartek komunikatu wynika, że wśród uchodźców, którzy do czwartku przybyli do Rumunii, było 259 tys. obywateli Ukrainy. Ponad 23,5 tys. z nich przybyło podczas ostatniej doby.
Straż Graniczna sprecyzowała, że do czwartku o azyl w Rumunii wystąpiło 3572 osób z Ukrainy.
18:55 Mer Charkowa: Rosjanie zniszczyli 400 bloków mieszkalnych
Siły rosyjskie zniszczyły dotąd 400 wielopiętrowych bloków mieszkalnych w Charkowie – powiedział w czwartek mer Ihor Terechow.
„Sytuacja jest bardzo trudna. Myślimy o tym, gdzie umieścić ludzi. Armia wroga zniszczyła 400 wielopiętrowych bloków”
– powiedział Terechow, którego cytuje agencja UNIAN.
Dane na temat zniszczeń w Charkowie i obwodzie charkowskim podała w czwartek także tamtejsza policja, na którą powołuje się w Telegramie portal Suspilne-Charkiv.
Według tych informacji w ciągu 15 dni rosyjskiej agresji ogółem zniszczone zostały 472 budynki – 264 wielopiętrowych i 109 domów prywatnych w Charkowie oraz 13 wielopiętrowych i 86 prywatnych na terenie obwodu.
18.40: Ukraińska Policja: Rosjanie bombardowali Izium w czasie ewakuacji cywilów
Siły rosyjskie przeprowadziły atak bombowy na miasto Izium w obwodzie charkowskim, gdy trwała ewakuacja cywilów – poinformowała na Facebooku policja tego obwodu położonego na północnym wschodzie Ukrainy.
Jak podano, nie ucierpieli ani cywile, ani funkcjonariusze.
18:27. Zestrzelono rosyjski samolot Su-25
Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało w czwartek o zestrzeleniu kolejnego rosyjskiego samolotu szturmowego Su-25.
Kolejny zestrzelony rosyjski samolot Su-25 zdobi żyzne ukraińskie tereny. Chwała Ukrainie!
— napisano na stronach internetowych ministerstwa.
Dzisiaj żołnierze 10. Górskiej Brygady Szturmowej zestrzelili samolot Su-25 Wschodniego Okręgu Wojskowego Rosji
— poinformował z kolei portal Ukrainska Prawda.
18:11. Rosjanie tracą sprzęt
Rosyjski samobieżny pocisk przeciwlotniczy i kompleks artyleryjski Pantsir-C1 w rękach ukraińskiej armii!
18:03. Ewakuacja z obwodu sumskiego
Z obwodu sumskiego na północy Ukrainy ewakuowano w czwartek ponad 12 tys. ludzi - poinformowała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych.
Zielonym korytarzem wyjechało ok. 2,7 tys. samochodów i 54 autobusy - łącznie ponad 12 tys. ludzi.
Jak dodano, to kolumny z Krasnopola, Trościańca i Sum.
17:55. Rosjanie chcą wysadzić magazyny amoniaku w obwodzie charkowskim
Rosjanie rozważają wysadzenie magazynów amoniaków w obwodzie charkowskim, by następnie oskarżyć o to armię ukraińską – podaje w czwartek w komunikacie zamieszczonym na Telegramie Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).
Według SBU Rosjanie „produkują fake newsy, by usprawiedliwić swoje okrucieństwa i oskarżyć o nie Ukrainę”.
Na przykład okupanci na poważnie rozważają wysadzenie magazynów amoniaku w obwodzie charkowskim, by zrzucić winę na Siły Zbrojne Ukrainy
— podano.
Według SBU możliwe są też inne prowokacje.
SBU wskazała, że środowe bombardowanie szpitala położniczego i dziecięcego w Mariupolu Rosja uzasadniała zmyślonym stwierdzeniem, że „była tam baza wojskowych”.
Takie rzeczy może zrodzić tylko chora fantazja. Podobnie jak inne fake newsy o tajnych więzieniach, broni biologicznej, atakach chemicznych czy nawet bojowych nietoperzach, o których oficjalnie mówi rosyjskie ministerstwo obrony
— napisano w komunikacie.
17:38. Ukraina zbiera informacje o zniszczeniach wojennych
Uruchomiono stronę internetową „Rosja za to zapłaci” zbierającą informacje o zniszczeniach wojennych, których dokonała Rosja na Ukrainie. Dostępna pod adresem damaged.in.ua witryna powstała z inicjatywy kancelarii prezydenta Ukrainy, ministerstwa finansów i Kijowskiej Szkoły Ekonomii.
„Teraz, kiedy nasze wojska bronią granic Ukrainy i naszych miejscowości, a władze Ukrainy przygotowują się do międzynarodowych procesów przeciwko Federacji Rosyjskiej, naszym zadaniem jest stworzenie najbardziej kompletnej listy wszystkiego, co zostało zrujnowane (…) przez Rosję w jej wojnie przeciwko Ukrainie” - czytamy na stronie.
Zaznaczono, że dane dotyczące szkód materialnych będą wykorzystane przez Ukrainę jako dowody przed międzynarodowymi trybunałami w sprawach o odszkodowania od Rosji.
Na razie w bazie zebrano 1800 informacji o zniszczeniach i ofiarach w całym kraju; zostały one przekazane przez mieszkańców Ukrainy i władze lokalne - informuje agencja Interfax-Ukraina.
Na stronie udostępniono formularz i instrukcje wyjaśniające, w jakiej formie przesłać informacje o dokonanych przez Rosjan zniszczeniach.
17:30. Kijów gotuje się do obrony
Kijów przygotowuje się do obrony – powiedział w nagraniu opublikowanym w czwartek na Telegramie mer Witalij Kliczko. Władze miasta zabezpieczają funkcjonowanie infrastruktury – jest woda, światło, ciepło i internet; działają sklepy z żywnością i apteki.
Przygotowujemy się, by dać odpór agresorowi, jaki rwie się do serca naszego państwa
— powiedział Kliczko.
Pod stolicą Ukrainy nadal trwają walki, a stolica pomaga w ewakuacji mieszkańców Hostomla, Buczy, Worzelu i Irpienia. Na dworcu w Kijowie pomagają im wolontariusze, w tym – w dalszej ewakuacji na zachód kraju.
17:09. Obrona Charkowa
17:05. Ostrzał miast w obwodzie ługańskim
Co najmniej jedna osoba zginęła w czwartek w rosyjskim ostrzale miasta Siewierodonieck w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - przekazał szef władz obwodowych Serhij Hajdaj. Dodał, że trzy osoby zostały ranne podczas ostrzału sąsiedniego miasta Rubiżne.
W wyniku ostrzału w tych miastach doszło też do kilku pożarów, w Siewierodoniecku uszkodzono gazociąg - poinformował Hajdaj na Facebooku.
17:00. Rosjanie zaatakowali fabrykę Coca-Coli
16:50. Rosjanie zaminowali teren obok elektrowni atomowej
Rosjanie zaminowali brzeg zbiornika kachowskiego na Dnieprze, obok zajętej przez nich Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - poinformował w czwartek ukraiński koncern Enerhoatom.
Rosyjscy okupanci, którzy zajęli Zaporoską Elektrownię Atomową, zaminowali brzeg zbiornika kachowskiego, który graniczy z elektrownią jądrową
— podał koncern w serwisie Telegram.
16:44. Western Union zawiesza działalność w Rosji i na Białorusi
16:30. Specjalna ustawa dot. rosyjskiego mienia
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zezwalającą na przejmowanie w kraju mienia i aktywów należących do państwa rosyjskiego i obywateli Rosji
Biorąc pod uwagę pełnowymiarową agresywną wojnę, którą Rosja wypowiedziała i prowadzi przeciwko Ukrainie i ukraińskiemu narodowi”, przejmowanie mienia Rosji i jej obywateli zgodnie z podpisaną ustawą ma odbywać się bez jakiejkolwiek rekompensaty
— czytamy.
Decyzję w sprawie przejęcia aktywów ma podejmować Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy.
16:20. Do Enerhodaru dotarła pomoc humanitarna
Mer Enerhodaru Dmytro Orłow poinformował, że do miasta dotarła pomoc humanitarna Czerwonego Krzyża.
W piątek planowana jest ewakuacja mieszkańców, którzy mają własne samochody. W Enerhodarze znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa opanowana przez wojska rosyjskie.
16:10. Atak rakietowy na lotnisko w Łozowatce
Szef administracji wojskowej Krzywego Rogu Ołeksandr Wilkuł potwierdził informację o ataku rakietowym na lotnisko w Łozowatce w obwodzie dniepropietrowskim.
Ludziom nic się nie stało.
16:00. Siły Zbrojne Ukrainy powstrzymywały rosyjską ofensywę na wszystkich kierunkach
Ośrodek Studiów Wschodnich oceniając sytuację po 14 dniach walk na Ukrainie podkreśla, że Siły Zbrojne Ukrainy powstrzymywały rosyjską ofensywę na wszystkich kierunkach, a do walk dochodziło głównie na obrzeżach atakowanych miast. Według analityków OSW armia rosyjska ma mobilizować rezerwy i przesuwać na Ukrainę kolejne jednostki.
Autorzy raportu OSW Andrzej Wilk i Piotr Żochowski zauważają, że strona ukraińska podkreśla istotną rolę Białorusi w zabezpieczeniu logistycznym rosyjskiej agresji.
Raport szczegółowo opisuje też sytuacje militarną po 14 dniach walk.
15:50. Tragiczna sytuacja w MAriupolu
W blokowanym i atakowanym przez Rosjan Mariupolu na wschodzie Ukrainy nie ma jedzenia, prądu, ogrzewania, ludzie zaczynają umierać z braku wody pitnej - alarmują lokalne władze. Na razie wstępnie mówi się o ponad 1200 ofiarach. Na cmentarzu wykopano zbiorową mogiłę.
W Mariupolu w obwodzie donieckim, nad Morzem Azowskim, nie ustają walki, miasto jest ostrzeliwane dniem i nocą - pisze Radio Swoboda. Rosjanie strzelają z systemów Grad i moździerzy kaliber 120 mm - przekazał szef władz obwodowych Pawło Kyryłenko. W mieście nie ma wody, jedzenia, prądu, ogrzewania, łączności. W związku z rosyjskimi ostrzałami nie udaje się otwierać korytarzy humanitarnych.
Kończy się jedzenie, ludzie nie mają leków, żywności, wody. Z tego, co wiem od tych, którzy zdołał się dodzwonić do bliskich, to piją oni wodę z kałuż. (…) Miasto jest praktycznie przetrzymywane jako zakładnik
— powiedział wolontariusz z Mariupola. Jak dodał, ostrzał trwa z różnych stron.
To faktycznie blokada miasta. Powtórka drugiej wojny światowej
— stwierdził.
Dziennikarka z Mariupola Anna Romanowa, której udało się opuścić miasto, opowiada, że nie ma tam już ani jednej ulicy, na której nie byłoby zniszczonych budynków.
Zrujnowane są szkoły, przedszkola, szpitale, trafiono w szpital położniczy
— opowiadała.
Przekazała, że 8 marca, kiedy ostrzał był przez pewien czas wstrzymany, ciała ofiar zaczęto zbierać i chować w zbiorowych grobach na terenie starego cmentarza. Szczątki przywożone są w czarnych workach.
Trudno je identyfikować, nie wie się, kto jest chowany. To wielka katastrofa. Z jednej strony tam jest teraz zimno, temperatura około zera stopni, ludzie marzną w piwnicach. A z drugiej strony jak się zrobi cieplej i ostrzały nie będą cichnąć, to proszę sobie wyobrazić, co będzie się działo z tymi ciałami, jaka to katastrofa humanitarna
— mówiła.
Deputowany rady miejskiej Dmytro Zabawin alarmuje, że ludzie zaczynają umierać z powodu braku pitnej wody.
Doradca mera Petro Andriuszenko powiedział, że ze wstępnych danych wynika, iż w mieście zmarło do tej pory 1207 osób, ale - według niego - liczba ta jest znacznie wyższa. „Nie wiemy, ile osób jest pod gruzami, ilu ludzi jest w tych okolicach, w których prowadzony jest ostrzał” - dodał. Ostrzegł, że ofiary mogą być liczone w tysiącach.
Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz uznał, że Rosja celowo uniemożliwia ewakuację cywilów z Mariupola, ponieważ nie udało jej się przejąć strategicznego portu w tym mieście.
W czwartek znów poinformowano, że konwój pomocowy zmierzający do Mariupola musiał zawrócić w związku z trwającymi walkami. Lokalne władze podały, że Rosjanie ostrzeliwują domy.
15:40 Rosjanie ostrzeliwują samochody z tlenem dla szpitali covidowych
Rosjanie ostrzeliwują samochody, które dostarczają tlen dla szpitali covidowych – poinformował minister ochrony zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko, cytowany w czwartek przez agencję Interfax-Ukraina.
Niestety, okupanci (…) strzelają do samochodów z tlenem, jeden uszkodzili
— powiedział Laszko na antenie telewizji.
Jak podał, w szpitalach na terytorium kontrolowanym przez ukraińskie władze jest 5700 pacjentów chorych na Covid-19 – wielu z nich wymaga terapii tlenowej.
Minister ochrony zdrowia poinformował, że w środę 9 marca na Ukrainie zarejestrowano 6700 nowych infekcji koronawirusem.
15:30 Rosja użyła w Czernihowie zakazanych lotniczych bomb zapalających
Rosyjskie lotnictwo bombarduje Czernihów zakazanymi lotniczymi bombami zapalającymi – twierdzą dziennikarze grupy śledczej Conflict Intelligence Team na podstawie analizy nagrania wideo ukraińskich służb ratowniczych rozbrajających pociski.
Na wideo (ukraińskiej służby ds. sytuacji nadzwyczajnych), gdzie ratownicy wykręcają detonator z bomby, która nie wybuchła, można rozpoznać, że jest to zapalająca-burząco-odłamkowa bomba OFZAB-500
— podano w publikacji CIT na Telegramie.
Analizowany materiał służby ds. sytuacji nadzwyczajnych znajduje się pod linkiem
Według dziennikarzy śledczych w takie same bomby był najprawdopodobniej uzbrojony rosyjski Su-34 zestrzelony 5 marca nad Czernihowem.
Tym razem na jednym ze zdjęć widać odłamki zdetonowanej OFZAB-500, co praktycznie nie pozostawia wątpliwości, że ta bomba zapalająca została użyta do zbombardowania Czernihowa
— piszą śledczy.
Analitycy CIT podkreślają, że w świetle prawa międzynarodowego użycie bomb tego rodzaju jest zakazane, nawet jeśli służyłoby do ataku na cele wojskowe.
Stwierdza to punkt 2 art. 2 Protokołu III Konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia pewnych broni konwencjonalnych, które mogą być uważane za powodujące nadmierne cierpienia lub mające niekontrolowane skutki. Głosi on, że „zabrania się, niezależnie od okoliczności, czynić przedmiotem ataku za pomocą lotniczych broni zapalających obiekty wojskowe rozmieszczone w rejonach skupienia osób cywilnych”.
15:10 Ok. 2 tys. osób ewakuowanych z Iziumu
Z Iziumu w obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy wyjechały 44 autobusy, w których jest ok. 2 tys. osób – przekazał na Telegramie Kyryło Tymoszenko, wiceszef kancelarii prezydenta. Z kolei o wywiezieniu 2 tys. ludzi z Irpienia pod Kijowem poinformowało MSW.
Tymoszenko poinformował również, że do Iziumu udało się dostarczyć pomoc humanitarną.
W Telegramie urzędnik zamieścił informację o tym, że autobusy ewakuacyjne dojechały także do Buczy pod Kijowem, gdzie mają zabrać mieszkańców.
Z kolei przedstawiciel MSW Anton Heraszczenko przekazał, że 2000 osób ewakuowano z Irpienia.
15:00 Scholz i Macron zażądali od Putina zawieszenia broni
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz i prezydent Francji Emmanuel Macron w czwartkowej rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem ponownie wezwali go do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie - poinformował rzecznik niemieckiego rządu.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rozmowy Scholz-Putin-Macron. Kanclerz Niemiec i prezydent Francji zażądali od Putina natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie
14:45 Od początku inwazji zginęło 71 dzieci
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do godz. 11 w czwartek wskutek działań wojennych zginęło 71 dzieci, a ponad 100 zostało rannych - poinformowała ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
W miejscowości Malin w obwodzie żytomierskim podczas nalotu zniszczonych zostało siedem prywatnych domów, zginęło pięć osób, w tym troje dzieci (pięcioletnia dziewczynka i dwoje dzieci urodzonych w 2021 r.) - Denisowa wyliczyła ostatnie przypadki śmierci dzieci w komunikacie opublikowanym na Facebooku.
CZYTAJ WIĘCEJ: Bestialstwo rosyjskiego wojska! Od początku inwazji na Ukrainę zginęło 71 dzieci, ponad 100 zostało rannych. „Płacimy najwyższą cenę”
14:25 Od początku wojny ostrzelano 63 szpitale
Od początku wojny Rosjanie ostrzelali 63 ukraińskie szpitale, pięciu pracowników medycznych zginęło, a ponad 10 zostało rannych - poinformował w czwartek minister ochrony zdrowia Ukrainy Wiktor Laszko.
Rosyjscy terroryści ostrzelali 63 szpitale. Niestety straciliśmy pięciu pracowników medycznych, ponad 10 medyków zostało ciężko rannych i nie może pracować
— powiedział minister, cytowany przez Interfax-Ukraina.
Zapewnił, że poza strefą działań zbrojnych pomoc medyczna jest świadczona w pełnym zakresie, do potrzebujących wyjeżdża pogotowie.
14:22 Premier Słowenii: Rosja popełnia zbrodnie wojenne
Rosja popełnia zbrodnie wojenne na Ukrainie - oświadczył w czwartek premier Słowenii Janez Jansa podczas zjazdu Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Paryżu.
Wszyscy widzą, że to (co robią rosyjskie wojska na Ukrainie - PAP) jest wbrew wszelkim konwencjom
— stwierdził szef słoweńskiego rządu.
Jak przypomina agencja Reutera, ukraińskie władze w środę informowały o przypadku zbombardowania szpitala dziecięcego w Mariupolu. Według gubernatora tego regionu w skutek ataku 17 osób zostało rannych. W czwartek Rada Miejska Mariupola podała, że w nalocie zginęły jednak trzy osoby, w tym dziecko.
14:10 „Rosja musi natychmiast wycofać wojska z elektrowni atomowych”
Rosja musi natychmiast wycofać swoje wojska z Zaporoskiej i Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowych, aby zapobiec katastrofie w Europie - wezwał w czwartek szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba po spotkaniu z dyrektorem MAEA Rafaelem Grossim.
Spotkałem się z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafaelem Grossim w Antalyi, aby omówić sposoby zapewnienia bezpieczeństwa obiektów jądrowych na Ukrainie w czasie rosyjskiej inwazji. Nalegam: Rosja musi natychmiast wycofać wojska z Zaporoskiej i Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowych, aby zapobiec katastrofie w Europie
— napisał Kułeba na Twitterze.
14:00 Chiny odmówiły rosyjskim liniom lotniczym sprzedaży części do samolotów
Chiny odmówiły rosyjskim liniom lotniczym sprzedaży części do samolotów – podała agencja Reutera, powołując się rosyjskie media, cytujące przedstawiciela urzędu lotnictwa cywilnego Rosji. Wcześniej dostawy części wstrzymały Boeing i Airbus.
13:50 Miasto Izium opuściły 44 autobusy ewakuacyjne
Agencja informacyjna UNIAN poinformowała, że 44 autobusy ewakuacyjne opuściły już miasto Izium w obwodzie charkowskim. Dostarczono również ładunek humanitarny z żywnością i artykułami pierwszej potrzeby.
Agencja UNIAN informuje również, że autobusy ewakuacyjne dotarły do miasta Bucza.
13:40 Bayraktar zniszczył rosyjski czołg
W sieci pojawiają się również zdjęcia kolejnych rosyjskich sprzętów wojskowych zniszczonych przez Ukraińców.
13:25 Ukraińskie wojsko zniszczyło dywizjon Iskanderów
Ukraińskie wojsko poinformowało o zniszczeniu dywizjonu rosyjskich systemów rakietowych Iskander-M, które ostrzeliwały dzielnice mieszkalne regionu Czernihowa - podał w czwartek portal Ukrinform.
Na kierunku czernihowskim (…) zniszczono dywizjon wyrzutni rakiet Iskander-M, którymi ostrzeliwano ludność cywilną
— czytamy w oświadczeniu ukraińskich sił zbrojnych przytoczonym przez Ukrinform.
13:20 Co drugi mieszkaniec Kijowa wyjechał
W Kijowie zostało około 2 miliony mieszkańców, co oznacza, że co drugi kijowianin wyjechał – poinformował w czwartek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko w telewizji.
Jak powiedział, w tej chwili miasto przeobraziło się w fortecę.
Każda ulica, każdy budynek jest umacniany, przyłącza się obrona terytorialna. Nawet ludzie, którzy nigdy w życiu nie chcieli zmieniać wyglądu, teraz noszą mundury i mają automaty w rękach. I muzycy, i aktorzy, przedstawiciele różnych profesji
— oznajmił.
Dodał, że „miasto stało i będzie stać; ludzie go nie poddadzą i wróg nie przejdzie”.
13:10 Zełenski: Nie staniemy się niewolnikami, odbudujemy Ukrainę
Rosyjski okupant celowo znęca się nad ludnością Ukrainy, chce nas poniżyć, zmusić do tego, by Ukraińcy zwracali się o pomoc do najeźdźcy, dlatego blokuje nasze miasta, Mariupol i Wołnowachę - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Ale już 15 dzień bronimy naszego kraju, ukraińska armia walczy z atakującymi na kluczowych kierunkach; jesteśmy dumni, nigdy nie staniemy się niewolnikami - podkreślił ukraiński prezydent w zamieszczonym na Facebooku przemówieniu.
Już teraz przygotowujemy się do odbudowy naszego kraju po wojnie, wszystko odbudujemy - zapowiedział Zełenski.
13:05 „Wróg został zatrzymany na wszystkich kierunkach”
Siły Zbrojne Ukrainy zatrzymały wroga na wszystkich kierunkach; nieprzyjaciel próbuje utrzymać swoje pozycje - podał w czwartek w serwisie Facebook sztab generalny ukraińskiego wojska.
Wróg został zatrzymany na wszystkich kierunkach; (…) nie odnosi sukcesów; próbuje utrzymać zajęte pozycje
— czytamy w podsumowaniu operacyjnym.
Według sztabu generalnego, na kierunku poleskim (północnym) Rosjanie nadal utrzymują miejscowości Poliśke, Borodzianka, Andrijiwka, Motyżyn, Horenicze, Buczę i Demidów. Starają się przywrócić sprawność bojową jednostek, które poniosły znaczne straty, przegrupowują się i nie rezygnują z planu blokowania Kijowa od zachodu i południowego zachodu.
Poinformowano również, że siły ukraińskie udaremniły próbę sforsowania przez Rosjan rzeki Irpień w pobliżu wsi Moszczun.
Ukraiński sztab generalny nie wyklucza, że grupy dywersyjne nieprzyjaciela będą próbowały przedostać się do Kijowa, udając mieszkańców ewakuowanych miejscowości.
13:00 Rosjanie wtargnęli do obiektów operatora ukraińskiej sieci gazowej!
Istnieje zagrożenie przesyła gazu na Ukrainie i do Europy, po tym jak siły rosyjskie wtargnęły do obiektów operatora ukraińskiej sieci gazowej (OGTSU) w obwodzie ługańskim i charkowskim - ostrzegło przedsiębiorstwo w czwartek na swoim profilu w serwisie Facebook.
CZYTAJ WIĘCEJ: Rosjanie wtargnęli do obiektów operatora ukraińskiej sieci gazowej! „Istnieje zagrożenie przesyłu gazu na Ukrainie i do Europy”
12:40 Zełenski po rozmowach z kanclerzem Niemiec
Podkreśliłem znaczenie zwiększenia wsparcia obronnego dla Ukrainy i presji sankcyjnej na Rosję - napisał w czwartek na Twitterze Wołodymyr Zełenski.
Z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem omówiliśmy przebieg rozmów pokojowych. Podkreśliłem znaczenie zwiększenia wsparcia obronnego dla Ukrainy i presji sankcyjnej na Rosję. Poruszyłem kwestię członkostwa Ukrainy w UE w przededniu nieformalnego szczytu przywódców Unii
— zrelacjonował ukraiński prezydent.
Kanclerz Olaf Scholz sprzeciwił się w tym tygodniu wstrzymaniu importu ropy naftowej i gazu ziemnego z Rosji. Minister gospodarki Robert Habeck również wypowiedział się przeciwko embargu. Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock ostrzegła, że Niemcy muszą liczyć się z konsekwencjami ewentualnego bojkotu energetycznego.
12:35 Ukraińcy stawiają opór Rosjanom
Zdjęcia z Ługańska oraz obwodu kijowskiego
12:25 Kłamstwa i oskarżenia Ławrowa
„Nie planujemy napadać na inne kraje. Nie napadliśmy też na Ukrainę” - powiedział Siergiej Ławrow w rozmowie z dziennikarzami, po spotkaniu z ukraińskim ministrem spraw zagranicznych w tureckiej Antalyi.
Szef rosyjskiego MSZ opowiadał również, że Amerykanie prowadzili na Ukrainie blisko rosyjskiej granicy… tajne laboratoria biochemiczne. Oczywiście polityk nie przedstawił na to dowodów.
CZYTAJ WIĘCEJ: Bezczelność! Ławrow: „Nie planujemy napadać na inne kraje. Nie napadliśmy też na Ukrainę”. Kłamstw i oskarżeń nie było końca. WIDEO
12:00 Ukraina jest gotowa negocjować z Rosją
Ukraina jest gotowa negocjować zakończenie wojny z Rosją, ale nie zrezygnuje ze swojej niezależności i integralności terytorialnej - powiedział szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak w rozmowie z portalem Ukrainska Prawda
Prezydent mówi, że jesteśmy gotowi do negocjacji. Jeszcze dzisiaj zagraniczni dziennikarze pytali mnie, na jakie kompromisy jesteśmy gotowi itp. Odpowiedziałem im, że jesteśmy gotowi do rozmów, spotkań. Ale na pewno nie istnieją dla nas żadne kompromisy związane z naszą niepodległością, z naszą integralnością terytorialną, z naszą suwerennością, z naszą wolnością
— podkreślił Jermak, dodając jednocześnie, że ukraińskie władze dysponują „wszelkimi danymi o możliwych scenariuszach działań armii rosyjskiej na Ukrainie” i przygotowują się do dalszej walki.
Szef kancelarii prezydenta Zełenskiego powiedział również, że Ukraina nadal nie rozumie części rosyjskich żądań, takich jak np. „denazyfikacja”.
11:40 Zlikwidowano dowódcę rosyjskiego pułku czołgów Andrieja Zacharowa
Koło podkijowskiego miasta Browary armia ukraińska zabiła dowódcę rosyjskiego pułku czołgów Andrieja Zacharowa - podało w czwartek ministerstw obrony Ukrainy na Twitterze.
Dzisiaj, 10 marca 2022 r., pod Browarami zlikwidowano dowódcę pułku czołgów armii okupacyjnej Andrieja Zacharowa
— czytamy we wpisie.
11:35 Rosja opuszcza Radę Europy
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji w oficjalnym komunikacie poinformowało, że Federacja Rosyjska opuszcza Radę Europy. W oświadczeniu stwierdzono, że organizacja przekształciła się w „marionetkową strukturę” promującą rusofobię.
11:32 Tak siły ukraińskie niszczą rosyjskich najeźdźców
Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały w sieci kilka nagrań, na których, jak ukraińscy żołnierze niszczą rosyjski sprzęt.
Poranek zaczynamy od dobrych wiadomości i dobrych filmów. W ten sposób niszczymy wrogów, którzy przybyli na naszą ziemię z bronią. Tak będzie ze wszystkimi. Chwała Ukrainie!
- napisano.
11:20 Ukraina liczy na dostawy broni z Niemiec
Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk wyraził nadzieję, że Niemcy szybko zgodzą się na dalsze dostawy broni do jego kraju. „Dziś spotkam się z minister obrony i mam nadzieję, że otrzymamy bardzo konkretne zobowiązanie” – powiedział Melnyk w czwartek w porannym programie telewizji ARD i ZDF.
Wcześniej w wywiadzie dla agencji informacyjnej dpa Melnyk wspomniał o ukraińskich listach życzeń, które obejmują systemy obrony przeciwlotniczej i broń przeciwdronową, ale także systemy broni ciężkiej, w tym okręty podwodne i czołgi.
W kontekście czwartkowego spotkania ministrów spraw zagranicznych Rosji i Ukrainy Melnyk wezwał do zawieszenia broni.
Najważniejsze jest ustanowienie powszechnego zawieszenia broni, ponieważ ta podstępna, barbarzyńska wojna, głównie przeciwko ludności cywilnej, trwa już od dwóch tygodni
— powiedział Melnyk w niemieckiej telewizji.
11:15 Kułeba: Nie ma postępu w sprawie zawieszenia broni
Nie ma postępu w sprawie zawieszenia broni - poinformował szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba po rozmowach z Siergiejem Ławrowem. Jak dodał, Ukraina nie może zatrzymać wojny, jeśli nie zgadza się na to kraj, który ją rozpoczął.
Nasze dwa cele to organizacja korytarzy humanitarnych z Mariupola i 24-godzinne zawieszenie broni
— wskazał szef Ukraińskiej dyplomacji.
CZYTAJ WIĘCEJ: Kułeba po rozmowach z Ławrowem: „Ukraina się nie podda”. Rosja nie zgodziła się na korytarze humanitarne w Mariupolu!
11:10 „Nie da się okrążyć Kijowa ani go zająć”
Kijowa nie da się okrążyć ani go zająć - przekonywał w czwartek doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez portal RBK.
Nie da się okrążyć Kijowa, nie da się go zająć. Nie trzeba się tym martwić. Pod Kijowem i w samym Kijowie działa dość duże zgrupowanie naszych wojsk, które niszczy wroga. (…) Mamy przewagę w walce. Oni ciągle ponoszą porażki
— powiedział Arestowicz.
Jednocześnie wezwał cywilów, zwłaszcza tych, którzy mają dzieci, do opuszczenia obwodów charkowskiego, donieckiego i ługańskiego.
Kobiety i ci, którzy mają dzieci - zwłaszcza z obwodu charkowskiego, donieckiego i ługańskiego - lepiej, żeby wyjechali. Są to miasta zaciekłych walk i cywile nie mają tam nic do roboty. Chyba, że jest się cywilem, który pracuje na rzecz zabezpieczenia funkcjonowania miast i wojska
— podkreślił prezydencki doradca.
11:07 Niebezpieczna sytuacja w Czarnobylu
Sytuacja w elektrowni jądrowej w Czarnobylu jest niebezpieczna, ponieważ z powodu działań Rosji została ona pozbawiona prądu i obecnie nikt nie wie, co się tam dzieje - alarmował w czwartek w rozmowie z portalem Ukrainska Prawda doradca administracji prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
Sytuacja w Czarnobylu jest ogólnie bardzo niebezpieczna. W wyniku działań okupantów odcięto stabilne zasilanie obiektów, których po prostu nie należy pozostawiać bez zasilania. To zagrożenie dla całej Europy. I oczywiście, dla samej Rosji
— podkreślił Podolak.
Dodał ponadto, że Międzynarodowa Agencja Energii atomowej (MAEA) przestała otrzymywać obowiązkowe dane z systemu monitorowania bezpieczeństwa i teraz nikt nie wie, co się tam dzieje.
Według Podolaka oznacza to, że świat powinien wywierać znacznie większą presję na Rosję, aby „wyprzeć okupantów z Ukrainy”.
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zażądała dostępu ekipy remontowej do elektrowni w Czarnobylu „w celu naprawienia uszkodzeń”.
Prosimy też wspólnotę światową o skoncentrowanie uwagi na tym problemie
— oświadczyła.
11:00 Rosjanie kontynuują ostrzał Mariupola
Zbombardowane dzielnice mieszkalne w Mariupolu.
10:43 Brytyjczycy nakładają sankcje na rosyjskich oligarchów
Brytyjski rząd poinformował w czwartek o zakazaniu wjazdu do kraju siedmiu rosyjskim oligarchom, w tym Romanowi Abramowiczowi, właścicielowi klubu Chelsea i zamrożeniu ich aktywów.
Rząd przekazał, że Abramowicz nie może przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii i nie może dokonywać transakcji z osobami fizycznymi i firmami w Wielkiej Brytanii. Oligarcha przekazał w zeszłym tygodniu, że próbował sprzedać Chelsea w związku z zagrożeniem sankcjami.
Innymi słynnymi rosyjskimi bogaczami umieszczonymi na nowej liście brytyjskich sankcji są Oleg Deripaska i szef koncernu gazowego Rosnieft Igor Sieczin.
10:26 Do Sum jedzie 35 autobusów ewakuacyjnych
Do Sum, w celu ewakuacji mieszkańców, wyruszyło 35 autobusów.
10:20 215 tys. osób wróciło na Ukrainę
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do kraju wróciło 215 tys. Ukraińców z zagranicy, w większości mężczyzn - poinformował w czwartek rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
Na dzień dzisiejszy z zagranicy wróciło już 215 tys. Ukraińców. W większości, około 80 proc. (ok. 170 tys. - PAP), to mężczyźni
— powiedział Demczenko.
10:15 Rosyjskie okręty wojenne zawróciły spod Odessy na Krym
Eskadry rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zawróciły w kierunku Półwyspu Tarchankuckiego i jeziora Donuzław na Krymie - poinformowała w czwartek agencja Ukrinform za rzecznikiem sztabu operacyjnego odeskiej regionalnej administracji wojskowej Serhijem Bratczukiem.
Obecnie eskadry rosyjskiej Floty Czarnomorskiej zawróciły w kierunku Półwyspu Tarchankuckiego i jeziora Donuzław. Nie wiadomo, co dokładnie zamierzają zrobić (…)
— przekazał ukraiński rzecznik w nagraniu opublikowanym na Facebooku.
Z informacji Bratczuka wynika, że rosyjskie ataki udało się odeprzeć w kilku miejscach - „w Chersoniu, Mikołajowie, Krzywym Rogu, Wozniesiensku i Nowoworoncowce w obwodzie Chersońskim”.
10:00 Estonia wstrzymuje przyjmowanie wniosków o e-rezydencję od Rosjan i Białorusinów
Estoński rząd wstrzymał przyjmowanie wniosków od Rosjan i Białorusinów w ramach programu e-rezydencja - przekazał minister spraw wewnętrznych Estonii Kristian Jaani cytowany w środę przez estoński portal ERR News. Aplikacje, które są obecnie przetwarzane, zostaną zamknięte.
9:55 Otwarcie korytarzy humanitarnych
Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk zapowiedziała otwarcie w czwartek kolejnych korytarzy humanitarnych z atakowanych przez siły rosyjskie miast.
Mieszkańcy Trościańca, Krasnopola i Sum w obwodzie sumskim będą ewakuowani do Połtawy. Mieszkańcy Iziuma do Łozowej, Mieszkańcy Mariupola do Zaporoża, a mieszkańcy Wołnowachy do Pokrowska.
Do Kijowa będzie się odbywać ewakuacja z Borodzianki, Buczy, Irpienia i Hostomla.
9:53 Hitachi wstrzymuje działalność w Rosji i eksport do tego kraju
Koncern technologiczny Hitachi poinformował w czwartek, że zawiesza eksport do Rosji i działalność biznesową w tym kraju w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę - poinformowała agencja Kyodo.
Jak dodała agencja, Hitachi dołączył do innych japońskich koncernów, które podjęły podobne kroki, np. Nissan Motor, Toyota Motor.
9:50 Nowe dane dotyczące strat Rosjan
Ukraiński sztab przekazał nowe dane dotyczące strat poniesionych przez Rosję od początku inwazji. W walkach poległo ponad 12 tys. rosyjskich żołnierzy. Zniszczono 335 czołgów, 1105 pojazdów opancerzonych, 123 systemy artylerii. Zestrzelono 49 samolotów i 81 helikopterów.
9:40 Rosyjski oddział szturmowy próbował wejść do miasta Browary
Rosjanie zostali odepchnięci przez ukraińskie siły.
9:20 Zdjęcia satelitarne zniszczonego Mariupolu
Zdjęcia satelitarne pokazują, jak miasto wyglądało przed inwazją rosyjską i jak jest teraz.
9:00 Rozmowy szefów MSZ Ukrainy i Rosji w Turcji
Minister spraw zagranicznych Turcji Mevlut Cavusoglu spotkał się w czwartek rano w Antalyi ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Dmytro Kułebą a także z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.
8:58 Nowy znak drogowy w Wilnie
Nowe znaki drogowe pojawiają się nie tylko na Ukrainie. Burmistrz Wilna Remigijus Šimašius zamieścił na Facebooku zdjęcie z tablicami drogowymi informującymi o odległości do Kijowa i do Mińska.
779 km do wolnego Kijowa. 187 km do okupowanego przez Kreml (tymczasowo) Mińska. Nowy znak drogowy w Wilnie. Białoruscy sąsiedzi, obudźcie się.
08:45. 3 zabitych w środowym ataku na szpital w Mariupolu
Trzy osoby, w tym jedno dziecko, zginęły w wyniku środowego ataku sił rosyjskich na szpital dziecięcy w Mariupolu – poinformował w czwartek ukraińskojęzyczny serwis BBC, powołując się na Radę Miejską Mariupola.
Władze obleganego od ponad tygodnia Mariupola podawały w środę wieczorem, że w wyniku nalotu na kompleks szpitalny rannych zostało co najmniej 17 osób: dzieci, matek i lekarzy.
Szef władz obwodowych informował, że od początku rosyjskiej inwazji w Mariupolu zginęło już co najmniej 1207 cywilów.
Jak podaje NEXTA, zabici przez Rosjan mieszkańcy Mariupola zostali pochowani w masowych mogiłach, ponieważ nieustanne ostrzały uniemożliwiały pochowanie ich w inny sposób.
08:30. Przechwycono rozmowę rosyjskiego żołnierza z dziewczyną
„700 trupów, po prostu jatka” – tak opowiadał rosyjski żołnierz swojej dziewczynie o stratach armii Rosji na Ukrainie w rozmowie telefonicznej, przechwyconej przez ukraińskie służby specjalne.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraińskie służby specjalne przechwyciły rozmowę rosyjskiego żołnierza z dziewczyną: „700 trupów, po prostu jatka”; „Rannych w ch…”
08:10. Z Sum ewakuowano ponad 43 tys. osób
Ponad 43 tys. osób ewakuowano w środę z Sum na północnym wschodzie Ukrainy – poinformował w czwartek wiceszef kancelarii prezydenta Ukrainy Kyryło Tymoszenko na Telegramie.
Wszystkie ewakuowane z Sum osoby przybyły do Łubni i wyruszyły dalej na Zachód kraju
—napisał Tymoszenko.
08:05. Intensywny ostrzał Charkowa i okolic
Intensywny ostrzał i bombardowanie różnych obiektów cywilnych Charkowa oraz innych miast obwodu charkowskiego trwały w nocy ze środy na czwartek. W wiosce Słobożanske zginęły 4 osoby – podały służby ratunkowe.
Pocisk trafił w dom mieszkalny. „Pod gruzami zginęły 4 osoby: 2 kobiety i dwoje dzieci. 5-letnia dziewczynka przeżyła, ale odniosła obrażenia” – poinformowały służby ratunkowe.
Późnym wieczorem w środę pocisk trafił w centrum handlowe Nikolsky w centrum Charkowa. Budynek został zniszczony i zapaliły się elementy konstrukcyjne. Pożar ugaszono około godz. 3 w nocy.
07:53. Brytyjski MON o sytuacji na Ukrainie
Rosyjska kolumna pod Kijowem nie przesunęła się w znaczący sposób już od ponad tygodnia, a w ostatnich dniach zauważono zmniejszoną aktywność rosyjskiego lotnictwa - oceniło w czwartek rano brytyjskie ministerstwo obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.
Duża rosyjska kolumna na północy zachód od Kijowa poczyniła niewielki postęp od ponad tygodnia i doznaje ciągłych strat ze strony ukraińskich sił zbrojnych. Nastąpił zauważalny spadek ogólnej rosyjskiej aktywności w przestrzeni powietrznej nad Ukrainą w ostatnich dniach, prawdopodobnie w efekcie nieoczekiwanej skuteczności i oporu sił ukraińskiej obrony przeciwlotniczej. Rosja wysłała żołnierzy poborowych na Ukrainę, mimo poprzednich zapewnień prezydenta Putina, że tego nie zrobi. W miarę jak liczba ofiar będzie rosła, prezydent Putin będzie zmuszony sięgać do wszystkich oddziałów rosyjskich sił zbrojnych i innych źródeł, by uzupełniać straty
—napisano.
07:30. Kontratak pod Kijowem
Siły zbrojne Ukrainy wykonały w nocy ze środy na czwartek kontratak pod Kijowem i zniszczyły pięć rosyjskich czołgów - powiedział doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
Noc była dość trudna, ale generalnie można powiedzieć, że armia ukraińska wykonała kontratak pod Kijowem. Pokonaliśmy pięć czołgów. Rano w Kijowie słychać było odgłosy bitwy artyleryjskiej na zachodnich obrzeżach. Rozumiemy, że teraz toczą się tam walki. Jednak nie są jeszcze dostępne żadne dalsze informacje
—stwierdził Denysenko.
7:25 100 amerykańskich wielkich biznesów opuściło Rosję
W ciągu ostatnich dwóch tygodni około 100 amerykańskich wielkich biznesów opuściło rosyjski rynek - poinformowała w czwartek na Facebooku ambasador Ukrainy w Stanach Zjednoczonych Oksana Markarowa.
Według dyplomatki, decyzja o całkowitym zawieszeniu dalszych inwestycji lub całkowitym opuszczeniu rosyjskiego rynku została już podjęta przez Microsoft, Apple, PayPal, Visę, Mastercard, Boeing, General Motors, McDonalds i wiele innych.
07:15. Siły ukraińskie bronią Charkowa, Ochtyrki i Mariupola
Siły zbrojne Ukrainy powstrzymują natarcie wojsk rosyjskich m.in. w kierunku donieckim, bronią Charkowa i Ochtyrki. Koncentrują się na tym, by nie dopuścić do posuwania się wroga naprzód w kierunku południowo-wschodnim – podał w czwartek sztab generalny.
Jednocześnie trwa uszczelnianie granicy z Białorusią oraz obrona otoczonego Mariupola.
Siły wojskowe w stolicy są w stanie nieustannej gotowości do odpierania ataku przeciwnika i przeciwdziałania jego natarciom.
Na południu wojska rosyjskie są powstrzymywane w próbach ataku na Mikołajów, Krzywy Róg, Wozniesieńsk i Nowoworoncowkę w obwodzie chersońskim.
06:50. Dzielna postawa obrońców Mariupola
Obrońcy Mariupola zniszczyli w środę cztery rosyjskie czołgi, jeden bojowy wóz piechoty oraz unieszkodliwili jedenaście pojazdów opancerzonych, w tym wóz dowodzenia - podało w czwartek rano ukraińskie MSW na swoim profilu w serwisie Facebook.
Wróg próbuje zniszczyć Mariupol i jego mieszkańców. Obrońcy trzymają linię obrony już kolejny dzień. Specjalne podziękowania dla policji, która patroluje miasto i pomaga jego mieszkańcom. Nasza piechota morska zniszczyła wczoraj (w środę) 4 czołgi i jeden bojowy wóz piechoty
—podało ministerstwo.
Gwardziści pułku +Azow+ zniszczyli i uszkodzili 11 jednostek pojazdów opancerzonych. W tym wóz dowodzenia. Strat piechoty (wroga) nikt nie liczy. Ludzie wierzą w obrońców: wielu nie chce wyjechać, a większość nie ma dokąd
—czytamy w komunikacie.
Od początku wojny w mieście na południowym wschodzie Ukrainy zginęło ponad 1200 cywilów.
04:40. Ukraińcy powstrzymują rosyjską ofensywę
Armia powstrzymuje rosyjską ofensywę na Ukrainie - poinformował w nocy ze środy na czwartek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych na Facebooku, dodając, że na niektórych odcinkach rosyjskie oddziały straciły swoją siłę bojową i wprowadzają rezerwy.
Według sztabu generalnego ukraińskiej armii rosyjskie wojska nadal próbują zamknąć w okrążeniu Kijów a także wzmacniają swoje oddziały wokół miasta Mikołajów na południu Ukrainy.
03:30. Ostrzeliwanie przedmieść Sumy
Rosyjskie samoloty bombardują przedmieścia Sumy, miasta na północnym wschodzie Ukrainy
—poinformował w nocy ze środy na czwartek szef lokalnej administracji obwodowej Dmytro Żywycki w mediach społecznościowych.
Rosyjskie pociski spadły także na osiedla mieszkaniowe w mieście Ochtyrka, na południe od Sumy.
W nocy siły rosyjskie kontynuowały ostrzał miasta Mikołajów na południu Ukrainy.
Strzelają do nas ze strony Kropywnyckiego Gradami i Uraganami. Albo sprawdzają siłę naszych posterunków albo przygotowują się do ataku
—informował jeszcze w środę wieczorem mer tego miasta Ołeksandr Sienkewycz w nagraniu wideo.
02:10. Rosja korzysta z najemników?
W wojnie na Ukrainie prawdopodobnie uczestniczą najemnicy z rosyjskich prywatnych firm wojskowych, a władze w Moskwie niemal na pewno utrzymują z nimi kontakt - podało brytyjskie ministerstwo obrony w opublikowanej w nocy ze środy na czwartek aktualizacji wywiadowczej.
Doświadczeni najemnicy z rosyjskich prywatnych firm wojskowych (PMC) są prawdopodobnie wysłani do walki na Ukrainie w celu wsparcia rosyjskiej inwazji. Rosyjskie państwo niemal na pewno utrzymuje intensywne kontakty z rosyjskimi PMC, pomimo powtarzanych zaprzeczeń. Rosyjskie PMC były oskarżane o naruszanie praw człowieka w kilku krajach, takich jak Syria, Libia czy Republika Środkowoafrykańska, gdzie działały w interesie rosyjskiego państwa
—napisano.
W aktualizacji nie wyszczególniono z nazwy żadnej z takich firm, ale wymienione kraje wskazują, że chodzi o m.in. o tzw. grupę Wagnera. Także inne źródła mówią, że jej członkowie uczestniczą w rosyjskiej inwazji.
00:24. Zwycięska potyczka ukraińskich „terytorialsów”
Rosyjska kolumna została zniszczona!
00:22. Zełenski: Zachód musi działac teraz
Ukraina nie jest w stanie sama powstrzymać wojny z Rosją i państwa muszą działać teraz, zanim będzie za późno - mówił w środę wieczorem Wołodymyr Zełenski w rozmowie z brytyjską stacją Sky News. Ukraiński prezydent ponowił apel o wprowadzenie strefy zakazu lotów.
Zarzucił krajom zachodnim niezdecydowanie w kwestii zamknięcia nieba przed „nazistami”, jak nazwał Rosjan, mówiąc:
Nie możecie się zdecydować, czy zamknąć, czy nie zamknąć… nie możecie się zdecydować.
Jeśli jesteście zjednoczeni przeciwko nazistom i terrorowi, musicie je zamknąć. Nie czekajcie, aż będę was prosił wiele razy, milion razy. Zamknijcie niebo. Zamknijcie niebo i powstrzymajcie bombardowania
— apelował.
00:10. Biały Dom ostrzega przed bronią chemiczną
Powinniśmy uważać na możliwe użycie przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie - powiedziała w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, komentując rosyjskie twierdzenia na temat rzekomych amerykańskich laboratoriów broni biologicznej na Ukrainie.
Teraz, gdy Rosja wysunęła te fałszywe twierdzenia, a Chiny, jak się wydaje, poparły tę propagandę, wszyscy powinniśmy uważać na możliwe użycie przez Rosję broni chemicznej lub biologicznej na Ukrainie, lub na operację pod fałszywą flagą z jej użyciem. To jasny schemat
— napisała na Twitterze rzeczniczka. Odniosła się w ten sposób do wysuwanych przez rosyjskie władze twierdzeniach o tym, że na Ukrainie znajdują się ośrodki pracujące nad bronią biologiczną.
00:07. Zełenski: To zbrodnia wojenna!
Zbombardowanie przez Rosjan szpitala położniczego w ukraińskim porcie Mariupol jest zbrodnią wojenną - powiedział w środę późnym wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo.
Zbombardowanie z powietrza (szpitala) jest ostatecznym dowodem. Dowodem na to, że dochodzi do ludobójstwa na Ukraińcach (…) Nigdy nie popełniliśmy i nigdy nie popełnilibyśmy takiej zbrodni wojennej w miastach Donieck, Ługańsk czy w żadnym regionie
— powiedział Zełenski, odnosząc się do dwóch miast znajdujących się pod kontrolą prorosyjskich separatystów.
Okrucieństwo! (…) Zatrzymajmy te morderstwa
— apelował ukraiński prezydent.
00:00 Przejmująca relacja naszego reportera
Cywile z Irpienia niosą prowizoryczne białe flagi, by Rosjanie do nich nie strzelali. Żal i bezradność na twarzach mieszkańców
— pisze Jakub Maciejewski.
Więcej w fotoreportażu na wPolityce.pl.
gah/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/589226-relacja-15-dzien-inwazji-rosji-na-ukraine