Obywatele Rosji coraz mocniej odczuwają problemy gospodarcze będące następstwem wojny, jaką rozpętał Władimir Putin. W Niżniekamsku w Tatarstanie doszło do protestu robotników fabryki Gemont. Pracownicy nie otrzymali pensji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Nagranie dokumentujące spontaniczny strajk trafiło do mediów społecznościowych.
Brak wypłat jest związany z gwałtownym załamaniem się wartości rubla. Sankcje będące odpowiedzią na rosyjską agresję wobec Ukrainy zaczynają przynosić efekt.
Czarne chmury nad Rosją
Na skutek zachodnich sankcji Rosja będzie izolowana od świata, coraz bardziej zacofana technologicznie - wskazała PAP Iwona Wiśniewska z OSW. Obecne prognozy zapowiadają głęboką recesję w 2022 r. - ok. 7-proc. spadek PKB wobec planowanego 2 proc. wzrostu - dodała.
Jak zwróciła uwagę Wiśniewska, „drakońskie sankcje” jakie Zachód nałożył na Rosję w odwecie za jej agresję militarną wobec Ukrainy, uderzyły w podstawy rosyjskiej gospodarki.
Zwłaszcza, że ich skala, dzięki determinacji, jedności i gotowości państw zachodnich do poniesienia kosztów, znacznie przekracza wyobrażenia, jakie mieliśmy przed wojną
— wskazała analityczka Ośrodka Studiów Wschodnich. Podkreśliła, że sankcje uderzyły przede wszystkim w rosyjskie rezerwy państwowe, a także cały sektor bankowy - odcięły Rosję od zagranicznego finansowania, wielu towarów oraz nowoczesnych technologii i usług.
Ograniczenia dotknęły także sektor naftowy, stanowiący podstawę rosyjskiej gospodarki. Choć w tym przypadku konsekwencje restrykcji Rosja odczuje z opóźnieniem
— zauważyła analityczka. Jak podkreśliła, poza oficjalnymi restrykcjami Rosja doświadcza obecnie ograniczeń pośrednich. Zachodnie firmy nie chcą dłużej współpracować z Federacją Rosyjską.
Utrzymywanie relacji z Rosją stało się dla nich toksyczne. W efekcie masowo wycofują się z tego kraju, co pogłębia straty rosyjskiego rynku
— przypomniała Wiśniewska.
gah/Twitter/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/588552-protest-rosyjskich-robotnikow-nie-wyplacono-im-pensji