Działania wojenne wokół elektrowni atomowej są nie tylko nie do przyjęcia, ale są sprzeczne z międzynarodowym prawem humanitarnym - powiedziała zastępczyni sekretarza generalnego ONZ Rosemary DiCarlo otwierając specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.
CZYTAJ TAKŻE:
Operacje wojskowe wokół instalacji jądrowych i innych kluczowych obiektów infrastruktury cywilnej są nie tylko nie do przyjęcia, ale też wysoce nieodpowiedzialne
— powiedziała DiCarlo, dodając, że stanowią one również złamanie konwencji genewskiej.
Dodała, że według informacji ONZ czwartkowe uderzenie na elektrownię atomową w Enerhodarze uszkodziło instalację szkoleniową, a nie urządzenia krytyczne.
Możemy potwierdzić, że żadne systemy bezpieczeństwa w zaporoskiej elektrowni atomowej nie zostały uszkodzone, a elektrownia działa na tyle normalnie, na ile to możliwe w obecnych warunkach - powiedział szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej Rafael Grossi podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Dodał, że Rosja z wyprzedzeniem informowała agencję o zamiarach przejęcia elektrowni.
Z technicznego punktu widzenia operacje elektrowni są kontynuowane normalnie, chociaż oczywiście nie ma nic normalnego w sytuacji, kiedy na terenie są siły zbrojne
— powiedział dyrektor generalny agencji. Zapowiedział, że zamierza osobiście udać się do Energodaru i Czarnobyla, by sprawdzić warunki w zajętych przez rosyjskie wojska instalacjach.
„Świat o włos uniknął katastrofy nuklearnej”
Z łaski Boga świat o włos uniknął w czwartek katastrofy nuklearnej - powiedziała ambasador USA Linda Thomas-Greenfield podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconej rosyjskiemu atakowi na elektrownię atomową w Enerhodarze. Dodała, że rosyjskie działania były „niewiarygodnie nieodpowiedzialne”.
Z łaski Boga, minionej nocy świat o włos uniknął w czwartek katastrofy nuklearnej. Wszyscy wstrzymaliśmy dech, oglądając jak rozwija się ta przerażająca sytuacja
— powiedziała Thomas-Greenfield.
Stwierdziła, że pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej pracują pod „skrajną presją”, a Rosjanie nie pozwolili na dokonanie zmiany załogi.
Potrzebujemy jasnych odpowiedzi. Musimy usłyszeć, że to nie zdarzy się ponownie
— powiedziała ambasador, zwracając się do swojego rosyjskiego odpowiednika. Zauważyła, że rosyjskie wojska znajdują się też obecnie 30 km od drugiej największej elektrowni atomowej na Ukrainie.
Zełenski o zabezpieczeniu elektrowni atomowych
Zabezpieczenie ukraińskich elektrowni atomowych było omawiane podczas piątkowych rozmów prezydenta tego kraju Wołodymyra Zełenskiego z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem i przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. O rozmowach poinformował Zełenski na Twitterze.
Trwa dialog z szefem Rady Europejskiej Charlesem Michelem. Naszym wspólnym zadaniem jest zabezpieczenie elektrowni atomowych, kluczowej produkcji i infrastruktury. Omówiono sposoby realizacji tych celów, a także zaostrzenie sankcji wobec Rosji
— napisał Zełenski.
Na temat rozmowy z von der Leyen przekazał, że „poinformowałem ją o terroryzmie nuklearnym agresora, a zapobieganie mu nasze wspólne zadanie. Omówiliśmy wzmocnienie sankcji wobec Rosji”
tkwl/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/588407-ambasador-usa-swiat-o-wlos-uniknal-katastrofy-nuklearnej