Gruzja złożyła oficjalny wniosek o członkostwo w Unii Europejskiej - przekazał w czwartek premier Irakli Garibaszwili. W poniedziałek wniosek o członkostwo Ukrainy w UE podpisał prezydent tego napadniętego przez Rosję kraju, Wołodymyr Zełenski. Również prezydent Mołdawii Maia Sandu podpisała w czwartek formalny wniosek o przyjęcie tego kraju do Unii Europejskiej. Chcemy żyć w pokoju, demokracji i wolności - powiedziała Sandu na konferencji prasowej w Kiszyniowie po podpisaniu dokumentu.
SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY: Ukraina wkrótce przystąpi do Unii Europejskiej? Prezydent Zełenski podpisał już stosowny wniosek!
„Mołdawia potrzebowała 30 lat, by osiągnąć dojrzałość”
Wniosek w przeciągu najbliższych dni ma zostać formalnie złożony w Brukseli. Pismo zostało podpisane również przez premier Natalię Gavrilitę i przewodniczącego parlamentu Igora Grosu.
Mołdawia potrzebowała 30 lat, by osiągnąć dojrzałość, ale dzisiaj kraj jest gotowy do tego, by wziąć odpowiedzialność za własną przyszłość
— podkreśliła Sandu, pokazując dziennikarzom podpisany dokument.
Chcemy być częścią wolnego świata. Niektóre decyzje wymagają czasu, ale inne musza być podejmowane szybko i zdecydowanie, wykorzystując możliwości, jakie daje zmieniający się świat
— powiedziała prezydent Mołdawii.
Także Gruzja idzie śladami Ukrainy
„Gruzja jest państwem europejskim i cały czas wnosi cenny wkład w obronę i rozwój (Europy - PAP)” - podkreślił gruziński premier po podpisaniu oficjalnego wniosku.
We wtorek Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą „instytucje unijne do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej”.
Ukraina i Gruzja podpisały już wcześniej umowy stowarzyszeniowe z UE, które nie dają jednak gwarancji dalszej integracji.
Wydaje się, że agresja Rosji na Ukrainę i szybkie złożenie wniosku o członkostwo w UE przez prezydenta Zełenskiego stworzyło szansę dla szybszej realizacji europejskich aspiracji Gruzji - komentuje AFP. Przypomina, że kraj prowadził wojnę z Rosją w 2008 roku, a dążenie do przystąpienia do UE jest zapisane w gruzińskiej konstytucji.
Jeszcze w 2021 roku rząd Gruzji ogłosił, że nie zamierza się ubiegać o członkostwo w UE przed 2024 rokiem.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/588253-gruzja-i-moldawia-sladami-ukrainy-sa-wnioski-do-ue