Niesłychanie irytujące jest to dzisiejsze pouczanie polskich władz przez polityków doszczętnie skompromitowanych. To jest słabością polskiego życia publicznego i, szerzej, nas jako wyborców, że tacy ludzie nie znikają z polityki na zawsze.
Internet jest bezlitosny, internet nie zapomina. Wszystko można z nim znaleźć.
Da się np. znaleźć fragmenty przemówienia Donalda Tuska z jego pierwszego expose.
Choć mamy swoje poglądy na sytuację w Rosji chcemy dialogu z Rosją, taką jaką ona jest. Brak dialogu nie służy ani Polsce, ani Rosji. Psuje interesy i reputację obu krajów na arenie międzynarodowej. Dlatego jestem przekonany, że czas na dobrą zmianę w tej kwestii właśnie nadszedł. (brawa) Jestem zadowolony, że sygnały ze strony naszego wschodniego sąsiada potwierdzają, że i także tam dojrzewają do tego poglądy
— mówił Donald Tusk w Sejmie 23 listopada 2007 r.
Jak to się ma do dzisiejszych apeli przewodniczącego PO?
Spadł mi kamień z serca, kiedy zobaczyłem, że w szybkim trybie dokonał się zwrot polskich władz ku Zachodowi. Nie chodzi o symbole i flagi, ale o decyzje. Ten zwrot musi być głęboki i na serio. Na naszych oczach zmienia się cała architektura świata
— to już dzisiejsze słowa.
Radosław Sikorski o umowie gazowej
W maju 2009 roku złożył wizytę w Moskwie szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.
To był dobry dzień dla stosunków polsko-rosyjskich
— ocenił w wypowiedzi dla dziennikarzy, a dopytywany, czy mamy do czynienia z odmrożeniem stosunków na linii Warszawa - Moskwa, Sikorski podkreślił, że „nie ma co mówić o odmrożeniu czy przełomie”.
Mamy po prostu normalne stosunki, jednego z sześciu większych krajów Unii Europejskiej z wielkim krajem, jakim jest Rosja
— dodał dyplomata.
Teraz Radosław Sikorski jest bardzo antyrosyjski. W swoich publicznych wpisach używa wulgaryzmów. To takie stanowcze, męskie… To dzisiaj, gdy rosyjska agresja na Ukrainę stała się faktem i jesteśmy świadkami codziennego ludobójstwa. Ale jeszcze parę dni temu, gdy Klaudia Jachira pytała - przebijając wszelkie sufity żenady - dlaczego Polska nie ma długoterminowej umowy z Rosją na dostawę gazu, Sikorski pisał:
Koleżanka Klaudia Jachira ma rację. Rząd PO-PSL zbudował gazoport w Świnoujściu aby uniezależnić nas od rosyjskiego szantażu gazowego, ale nie po to aby nie mieć umów gazowych z FR
— napisał na tt europoseł.
Waldemar Pawlak na każdy czas
Jeśli chodzi o kwestie gazowe, to absolutną racje ma prof. Jacek Czaputowicz, były szef MSZ, który wskazuje, że rosyjski szantaż gazowy to jedno z narzędzi Putina do nacisku na Zachód. To dlatego nie było silnej reakcji w 2014 roku po zajęciu Krymu. Dopiero dzisiaj, gdy toczy się otwarta wojna, kolejni politycy zmieniają zdanie.
Najbardziej komicznie w tej kwestii brzmi Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki w rządzie Tuska. Tak naprawdę (pisaliśmy o tym w tygodniku „Sieci” nie raz) to jest konstruktor skandalicznie niekorzystnej umowy na dostawę gazu do Polski z kierunku wschodniego.
Zwróćmy uwagę na daty wypowiedzi. 2 marca 2022 roku, czyli wczoraj, Waldemar Pawlak udziela ostrego wywiadu Onetowi, w którym zachęca do zaostrzenia sankcji na Moskwę.
(…) to my możemy zakręcić kurek, a nie bać się jego zakręcenia. Przede wszystkim jednak myślę, że nawet krótkie – na miesiąc lub dwa – zatrzymanie importu surowców z Rosji podziałałoby piorunująca na Moskwę
— taki odważny jest teraz Pawlak. Kurażu nabrał dopiero po agresji na Ukrainę. 16 stycznia 2022 r. wypowiadał się na temat Baltic Pipe w rp.pl:
Moim zdaniem dodatkowy gazociąg do Polski nie jest potrzebny. (…) Zapłacą za to odbiorcy, bo trzeba będzie go spłacić. Gazociąg jamalski będzie więc stabilną infrastrukturą, z której nie będziemy korzystać. Baltic Pipe będzie bardzo drogim pomnikiem polskiego rządu. Nic więcej
— stwierdził Waldemar Pawlak.
I tacy ludzie wciąż są ważnym i opiniotwórczym elementem polskiej rzeczywistości. Mają publikę, nie każe im się łykać języków i znikać. Trudno to zdzierżyć. Aż chce się powiedzieć dosadnie, jak bohaterscy obrońcy Wyspy Węży do ruskiego okrętu.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/588139-tusk-sikorski-i-pawlak-polykacze-wlasnych-jezykow
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.