Portugalskie media, które wysłały do Polski kilkunastu swoich dziennikarzy, pozytywnie oceniają pomoc udzielaną przez władze RP oraz jej obywateli dla ukraińskich uchodźców wojennych. Podkreślają dobrą organizację przyjęcia dla osób przybywających do Polski z terytorium Ukrainy.
Korespondenci telewizji publicznej RTP obecni m.in. w Krakowie wskazują, że z powodu inwazji rosyjskiej na Ukrainę i masowej ucieczki obywateli tego kraju Polska stała się “głównym kierunkiem schronienia” oraz miejscem, z którego wysyłana jest pomoc na Ukrainę.
Z kolei wysłannicy telewizji SIC zgromadzeni w Przemyślu odnotowują, że na przejściach z Ukrainą choć panują duże kolejki, to po przekroczeniu granicy Polacy udzielają “szybkiej i konkretnej pomocy”.
SIC wskazuje, że wsparcia tego doświadczają nie tylko obywatele Ukrainy, ale również przybywający z tego ogarniętego rosyjską inwazją kraju rezydenci innych państw, m.in. Indii.
Portugalska stacja informuje, że po polskiej stronie granicy na uciekinierów wojennych czeka ogromna pomoc materialna, w postaci odzieży, produktów higieny oraz żywności, a także nocleg u rodzin oraz usługi bezpłatnej telefonii komórkowej i gratisowy dostęp do internetu.
Kto tak bardzo jak Polacy, którzy doświadczyli wojny, potrafi wczuć się w sytuację ukraińskich uchodźców?
— pyta retorycznie lizbońska telewizja SIC.
Tymczasem portugalski minister spraw zagranicznych Augusto Santos Silva potwierdził we wtorek, że Lizbona jest zainteresowana przyjęciem tysięcy ukraińskich uchodźców, którzy, jak stwierdził, będą potrzebni na miejscowym rynku pracy.
Uznanie premiera Johnsona
Brytyjski premier Boris Johnson podczas rozmowy z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim powiedział, że Zachód musi być gotowy do zwiększenia sankcji na Rosję, oraz wyraził uznanie dla polskiej pomocy humanitarnej dla Ukrainy - przekazało we wtorek jego biuro.
(Boris Johnson) powiedział premierowi Morawieckiemu, że teraz jest kluczowy moment dla ukraińskiego oporu i musimy być gotowi do zwiększenia oraz zintensyfikowania sankcji. Premier pochwalił Polskę za to, że jest na pierwszej linii frontu działań humanitarnych. Omawiali rozmowy między Ukrainą a Rosją oraz długotrwałą dezinformację, która wprowadziła w błąd rosyjskich żołnierzy. Przywódcy z zadowoleniem przyjęli wsparcie UE i Niemiec dla działań obronnych i humanitarnych
— napisano w komunikacie wydanym przez Downing Street.
Z Warszawy Johnson udaje się do Estonii, gdzie spotka się z premier tego kraju Kają Kallas, prezydentem Alarem Karisem, sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem oraz stacjonującymi tam brytyjskimi żołnierzami.
Podziękowania od szefowej KE
Dziękuję szczególnie Polsce, Rumunii, Słowacji i Węgrom za przyjęcie kobiet, mężczyzn i dzieci z Ukrainy - powiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podczas debaty w PE.
Proponujemy uruchomienie tymczasowego mechanizmu ochrony, aby zapewnić uchodźcom z Ukrainy bezpieczny status i dostęp do szkół, opieki medycznej i pracy
— dodała.
Szefowa KE mówiła też o rosyjskich sankcjach.
Zamknęliśmy nasze niebo dla rosyjskich samolotów, w tym prywatnych odrzutowców oligarchów; zamrozimy również aktywa oligarchów - jachty, luksusowe samochody i nieruchomości. (…) Państwowe media rosyjskie RT i Sputnik oraz ich spółki zależne nie będą już mogły rozpowszechniać kłamstw w celu usprawiedliwienia wojny Putina
— wskazała.
Von der Leyen przekazała też, że europejskie bezpieczeństwo i obrona ewoluowały bardziej w ciągu ostatnich sześciu dni niż ostatnich dwóch dekad.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/587813-swiat-chwali-polske-za-pomoc-uchodzcom