Czterech pracowników, zatrudnionych w berlińskim biurze byłego kanclerza Gerharda Schroedera (SPD), postanowiło zrezygnować z pracy dla niego. Schroeder, od lat pozostający w bliskiej zażyłości z rosyjskim przywódcą Władimirem Putinem, piastuje wysokie stanowiska w rosyjskich firmach energetycznych, m.in. w Nord Stream 2 – pisze we wtorek portal RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bezczelne warunki Rosji! Ławrow: Zachód nie może budować obiektów wojskowych w żadnym z krajów byłego Związku Radzieckiego
Wcześniej Schroeder aktywnie lobbował na rzecz NS 2, w ostatnim czasie wypowiadał się krytycznie o Ukrainie. Od działań Putina nie zdystansował się do tej pory, nawet po ataku Rosji na Ukrainę.
Schroeder, uważany za wieloletniego przyjaciela Putina, jest szefem rady nadzorczej rosyjskiego państwowego koncernu energetycznego Rosnieft, zajmuje też kierownicze stanowiska przy takich przedsięwzięciach, jak Nord Stream i Nord Stream 2.
Czterech pracowników z berlińskiego biura Schroedera swoje dymisje argumentowało tym, że „były kanclerz nadal stoi przy prezydencie Rosji i sprawuje swoje funkcje w rosyjskim lobby gazowym” – poinformowało „Hannoversche Allgemeine Zeitung” (HAZ).
Rezygnują wieloletni współpracownicy Schroedera
Pierwszym, który zrezygnował z pracy, był długoletni kierownik biura Schroedera i autor jego przemówień - Albrecht Funk. Funk miał doradzić byłemu kanclerzowi, aby ten szybko zdystansował się od Putina i jego działań. Tak bowiem zrobiła była kanclerz Merkel, która potępiła rosyjską agresję w oświadczeniu opublikowanym na Linkedin, gdzie zaapelowała o jak najszybsze zakończenie konfliktu i przyznając, że „błędy popełniono po obu stronach”.
Po rezygnacji czwórki pracowników, biuro Schroedera w Berlinie pozostało bez personelu.
To, czy Schroeder pozyska nowych pracowników, powinno zależeć od kanclerza Olafa Scholza. W Berlinie spekuluje się, że biuro byłego kanclerza może zostać teraz zlikwidowane
— pisze RND.
Jak informował tydzień temu „Die Welt”, koszt zatrudnienia personelu w biurze Schrodera wynosi 407 tys. euro rocznie. Byłym kanclerzom przysługuje biuro z personelem na koszt budżetu państwa. Jednak nawet wśród polityków SPD podnosiły się głosy przeciwne utrzymywaniu biura „lobbysty Putina” z pieniędzy niemieckich podatników.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/587755-personel-biura-bylego-kanclerza-schroedera-sklada-dymisje