Niemcy po raz kolejny stają w opozycji do działań międzynarodowych wymierzonych w Rosję. Berlin wraz z Włochami zablokował ważne działania, które mogłyby mocno dotknąć reżim w Moskwie.
Jak informuje szef Państwowego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Niemcy i Włochy sprzeciwiły się niekorzystnej dla Putina decyzji ws. systemu SWIFT.
Niemcy i Włochy zablokowały wyrzucenie Rosji z systemu SWIFT. Znów znajdujemy się w sytuacji spowodowanej sprzeciwem Berlina wobec sankcjonowania Rosji. Rosyjska tarcza w Europie musi zostać raz na zawsze złamana. Jestem pewien, że tak będzie
– czytamy we wpisie Sławomira Dębskiego.
Stanowisko Niemiec potwierdza kanclerz tego kraju:
Odcięcie Rosji od globalnego systemu bankowego SWIFT nie powinno być częścią drugiego pakietu sankcji UE wobec Kremla
— powiedział w czwartek w Brukseli przed rozpoczęciem spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Bardzo ważne jest, abyśmy zgodzili się na te środki, które zostały przygotowane – i zachowali wszystko inne na wypadek sytuacji, w której konieczne może być wyjście poza to
— powiedział dziennikarzom Scholz, odpowiadając na pytanie, czy należy odciąć Rosję od SWIFT.
SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej) to założone w 1973 r. międzynarodowe stowarzyszenie instytucji finansowych z siedzibą w Belgii. Jednocześnie SWIFT jest też nazwą międzynarodowego systemu działającego w niemalże wszystkich krajach, za pośrednictwem którego instytucje finansowe z całego świata mogą wymieniać informacje.
Unijne sankcje
Unia Europejska umieści na swej liście sankcji więcej osób w reakcji na inwazję Rosji na Ukrainę - powiedział w czwartek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Dodał, że decyzja o tym, czy należy odciąć Rosję od systemu finansowego SWIFT, będzie należeć do przywódców „27”.
Nowi ludzie będą (sankcjonowani), także z Białorusi, w kompleksowym pakiecie, który obejmie sektory gospodarcze (…) Więcej sankcji będzie dotyczyło sektora finansowego
— powiedział Borrell.
Wezwanie państw bałtyckich
Szefowie MSZ państw bałtyckich ostro potępili w czwartek działania Rosji wobec Ukrainy i wezwali do odłączenia Moskwy od systemu SWIFT. Litwa przenosi swą ambasadę z Kijowa w bardziej bezpieczne miejsce i wzywa swych obywateli do natychmiastowego opuszczenia Ukrainy drogami lądowymi.
My, ministrowie spraw zagranicznych Estonii, Łotwy i Litwy, zdecydowanie otępiamy powszechną agresję Rosji na niezależną, pokojową i demokratyczną Ukrainę
— czytamy w opublikowanym w czwartek oświadczeniu.
Wskazuje się w nim, że „działania Rosji są niedopuszczalne i rażąco naruszają prawo i normy międzynarodowe, co jest przestępstwem przeciwko narodowi ukraińskiemu”.
Musimy (…) nałożyć na Rosję najsurowsze sankcje, w tym oddzielenie jej od SWIFT, oraz zastosować izolację polityczną
— czytamy w oświadczeniu.
Litwa przenosi swą ambasadę z Kijowa w bardziej bezpieczne miejsce – poinformowała w czwartek Asta Skaisgiryte, doradczyni prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy. Jeżeli sytuacja się pogorszy, placówka dyplomatyczna z Ukrainy zostanie przeniesiona na Litwę.
MSZ Litwy wezwało swych obywateli do natychmiastowego opuszczenia Ukrainy drogami lądowymi.
Słowa ukraińskiego prezydenta
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał w czwartek zagranicznych partnerów do odłączenia Rosji od międzynarodowego systemu bankowego SWIFT, a także do wprowadzenia nad Ukrainą strefy zakazu lotów – podał portal RBK-Ukraina.
Domagamy się odłączenia Rosji od SWIFT, wprowadzenia strefy zakazu lotów nad Ukrainą oraz innych zdecydowanych kroków w celu powstrzymania agresora
— napisał Zełenski na Twitterze.
mly/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/587047-scholz-odciecie-rosji-nie-powinno-byc-czescia-sankcji