„Citizen Lab i Kaspersky Lab są… partnerami” - pisze użytkownik Twittera o nicku Przeszpieg, załączając screeny dostępnych w sieci materiałów. Rosyjska firma Kaspersky produkuje program antywirusowy do niedawna popularny w Europie Wschodniej. W 2017 r. amerykańska administracja oskarżyła moskiewską firmę informatyczną o współpracę z rosyjskim wywiadem.
Kaspersky i Citizen Lab partnerami?
Moskiewska firma informatyczna założona przez Jewgienija Kaspierskiego, który w latach 80. ukończył pięcioletnie studia w administrowanym przez KGB Instytucie Kryptografii, Telekomunikacji i Informatyki. Kaspierski stał się ikoną walki z cyberprzestępczością, jednak w 2015 r. agencja Bloomberg oskarżyła twórcę i szefa firmy o bliskie związki z rosyjskim wojskiem i wywiadem. W 2017 r. Kasperskiemu przyjrzał się wywiad amerykański, a według jego ustaleń, rosyjskie służby, korzystając z funkcji udostępnianych przez antywirusa, miały okradać klientów z poufnych danych.
Użytkownik Twittera o nazwie Przeszpieg zwrócił uwagę, że w czasie, gdy po aferze z usług Kasperskiego rezygnowały takie kraje jak USA czy Wielka Brytania, firma Citizen Lab, znana dziś ze sprawy Pegasusa, który miał być wykorzystywany do podsłuchiwania polityków polskiej opozycji, nie tylko nie ostrzegała przed moskiewską firmą, ale była jej… partnerem. Takie informacje pojawiały się przynajmniej na stronach internetowych Kasperskiego.
Pamiętacie aferę z antywirusem moskiewskiej firmy Kaspersky w 2017? Miał być koniem trojańskim wysyłającym dane do Rosji. Poszukałem, czy Citizen Lab, który w Polsce „rozpracowuje Pegasusa” ostrzegał przed nimi. Ano nie. Znalazłem to: Citizen Lab i Kaspersky Lab są… partnerami.
Twitterowicz zastrzega przy tym, że partnerstwem z Citizen Lab chwali się jedynie sam Kaspersky i być może mogło być tak, że obie firmy rozpracowywały podobne sprawy w równoległym czasie.
Deibert i Snowden
Co więcej, firma Citizen Lab badała użycie systemu Pegasus w Polsce już w 2019 r., a przedstawiciele firmy Kaspersky radzili wówczas… jak bronić się przed oprogramowaniem izraelskiej firmy.
Z kolei dyrektor Citizen Lab, Ronald Deibert zachwycał się… Edwardem Snowdenem, poszukiwanym przez władze USA pod zarzutem ujawnienia tajemnic państwowych i szpiegostwa. Snowden otrzymał w sierpniu 2013 r. azyl tymczasowy w Rosji, a od dwóch lat ma prawo stałego pobytu na terenie tego kraju. Relację z rozmowy Deiberta ze Snowdenem można znaleźć m.in. na stronie internetowej dyrektora Citizen Lab. Ronald Deibert nazywał Snowdena „najważniejszym informatorem na świecie”, jak również zachwycał się jego „pasją, rozwagą i elokwencją”.
Może więc na senackiej komisji ds. Pegasusa warto byłoby zadać ekspertom Citizen Lab parę pytań na temat firmy Kaspersky?
aja/Twitter, deibert.citizenlab.ca, niebezpiecznik.pl
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/585640-kaspersky-i-citizen-lab-ciekawe-informacje-w-sieci