Prezydent Andrzej Duda przybył w poniedziałek rano do Brukseli. W stolicy Belgii spotka się z szefami unijnych instytucji i sekretarzem generalnym NATO. Rozmowy mają dotyczyć Rosji i Ukrainy.
Zgodnie z harmonogramem wizyty w Brukseli, prezydent Duda o godz. 11 spotka się w siedzibie KE z Ursulą von der Leyen, a o godz. 13 będzie rozmawiał z Charles’em Michelem. Na godz. 13.50 zaplanowano wypowiedź Andrzeja Dudy dla mediów. O godz. 15.15 prezydent spotka się z Jensem Stoltenbergiem, po rozmowie o godz. 15.45 w kwaterze głównej NATO przewidziane jest spotkanie Dudy i Stoltenberga z mediami.
Poniedziałkowe rozmowy prezydenta będą dotyczyły bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej - powiedział PAP szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.
Rozmowy w Brukseli poprzedzą zaplanowane na wtorek spotkanie Andrzeja Dudy w formacie Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Jak podkreślił szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, „w sytuacji zagrożenia ze wschodu Zachód musi zachować jedność”.
Prezydent Andrzej Duda już po powrocie z Pekinu i w drodze do Brukseli na spotkania z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, przewodniczącym Rady Europejskiej Charles’em Michelem i z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. W sytuacji zagrożenia ze wschodu Zachód musi zachować jedność. Prezydent Andrzej Duda zrelacjonuje również swoje rozmowy w Pekinie i Tbilisi
— napisał Kumoch w poniedziałek rano na Twitterze.
To szefowa KE zaproponowała rozmowę
W czwartek szef Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch informował, że przewodnicząca KE Ursula von der Leyen zadzwoniła do prezydenta Dudy, by m.in. omówić sytuację wokół Ukrainy i zaproponowała kontynuowanie rozmów w poniedziałek w Brukseli, a prezydent przyjął zaproszenie.
Dobra rozmowa z prezydentem Polski Andrzejem Dudą o naszych poważnych obawach związanych z bezpieczeństwem w Europie, gdy Rosja zagraża naszemu sąsiadowi, Ukrainie. Na poniedziałek zaprosiłam prezydenta Dudę do Brukseli. Europejska solidarność i jedność są niezbędne
— napisała wówczas na Twitterze szefowa KE.
W piątek szef BBN poinformował, że prezydent Duda spotka się w poniedziałek w Brukseli z szefem NATO Jensem Stoltenbergiem, a jednym z tematów rozmowy będzie sytuacja wokół Ukrainy.
Przedmiotem konsultacji będzie obecna sytuacja bezpieczeństwa, związana z eskalacją działań prowadzonych przez Rosję przy granicach z Ukrainą. Prezydent podniesie kwestię dalszego wzmacniania NATO na flance wschodniej - jako odpowiedzi na agresywną politykę rosyjską
— powiedział w piątek PAP Soloch.
Przed spotkaniem Trójkąta Weimerskiego
Poniedziałkowe rozmowy poprzedzą spotkanie prezydenta w formacie Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, do którego dojdzie we wtorek. Jak informował PAP w sobotę szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot rozmowa przywódców Polski, Francji i Niemiec będzie dotyczyła bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.
Od piątku do niedzieli prezydent Duda przebywał z wizytą w Chinach, gdzie wziął udział w otwarciu zimowych igrzysk olimpijskich, odbył również szereg rozmów - z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz m.in. z prezydentami Kazachstanu Kasymem–Żomartem Tokajewem, Kirgistanu Sadyrem Dżaparowem i Uzbekistanu Shavkatem Mirziyoyevem. Głównymi tematami rozmów - według Kancelarii Prezydenta - było bezpieczeństwo w regionie i sytuacja wokół Ukrainy.
W niedzielę prezydencka kancelaria poinformowała, że w Pekinie odbyło się również spotkanie prezydenta Dudy z przywódcą Chin Xi Jinpingiem.
W drodze do Chin prezydent Duda wylądował w Tbilisi, gdzie w czwartek rozmawiał z prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili. Rozmowa Dudy z Zurabiszwili niemal w całości dotyczyła Ukrainy i rosyjskiej polityki agresji w regionie - informował wówczas PAP szef BPM Jakub Kumoch.
Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę; kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu. W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania. Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie żołnierzy przy ukraińskiej granicy przez Rosję ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/584609-wazne-rozmowy-prezydenta-w-brukseli-czego-beda-dotyczyc