Jeżeli uda się ustalić datę spotkania w formule Trójkąta Weimarskiego, tematem rozmowy będzie Ukraina; proponujemy, aby przywódcy Polski, Niemiec i Francji spotkali się na początku przyszłego tygodnia, po powrocie Andrzeja Dudy z Chin - powiedział w środę prezydencki minister Jakub Kumoch.
CZYTAJ TAKŻE:
Wkrótce spotkanie w formule Trójkąta Weimarskiego
W spotkaniu mają wziąć udział prezydenci Polski Andrzej Duda i Francji Emmanuel Macron oraz kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Kumoch potwierdził w środę w TVP Info, że wkrótce może dojść do spotkania w formule Trójkąta Weimarskiego - o czym jako pierwsza nieoficjalnie w środę informowała PAP.
Prezydencki minister zaznaczył, że jeżeli uda się ustalić datę tego spotkania, to tematem będzie również Ukraina.
Zarówno Francja, Niemcy jak i Polska podejmują różnego typu działania (dot. sytuacji na Ukrainie). (…) Każdy z tych krajów ma swoje kontakty i warto, aby przywódcy trzech wielkich państw europejskich tymi kontaktami się wymienili. Myślę, że to też byłaby okazja dla prezydenta Dudy do zreferowania swoich rozmów w Pekinie
— powiedział Kumoch.
Trwa praca nad ostateczną datą
Podkreślił, że jest wola ze strony wszystkich trzech państw, aby się spotkać po raz pierwszy od dłuższego czasu w formule Trójkąta Weimarskiego.
Do spotkania doszłoby w Berlinie, trwają prace nad ostateczną datą, z naszej strony propozycje padają, żeby to był początek przyszłego tygodnia, akurat po powrocie (prezydenta Dudy z Chin), kiedy będzie można więcej powiedzieć nt. dotychczasowych wysiłków dyplomatycznych pana prezydenta
— powiedział szef Biura Polityki Międzynarodowej.
Polska liczy także na relacje z rozmów Macrona i Scholza
Zaznaczył, że z drugiej strony Polska liczy również na relacje z dotychczasowych rozmów prowadzonych przez prezydenta Macrona i kanclerza Scholza.
Kumoch powiedział, że inicjatywa spotkania wyszła ze strony niemiecko-francuskiej.
My do tej inicjatywy podchodzimy z olbrzymim optymizmem i dużym entuzjazmem (…). Prezydent Duda jest jak najbardziej zainteresowany konstruktywnym, efektywnym udziałem w Trójkącie Weimarskim
— podkreślił.
W drugiej połowie tygodnia prezydent Duda poleci do Pekinu, gdzie 4 lutego ma uczestniczyć w otwarciu zimowych igrzysk olimpijskich.
W nieoficjalnych informacji PAP wynika, że podczas wizyty polski prezydent będzie rozmawiał m.in. z przywódcą Chin, Chin Xi Jinpingiem, z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem oraz szefem MKOl Thomasem Bachem. Celem rozmów ma być nakłonienie ich do odegrania aktywnej roli w doprowadzeniu do rozmów rosyjsko-ukraińskich.
Groźba rosyjskiej agresji na Ukrainę
Pod koniec ubiegłego roku Rosja sformułowała szereg żądań wobec USA i NATO, nazywając je propozycjami w sprawie gwarancji bezpieczeństwa. Rosja domaga się prawnych gwarancji nierozszerzenia NATO m.in. o Ukrainę; kraje Sojuszu wykluczyły już spełnienie tego postulatu. W przypadku niezrealizowania żądań Moskwa zapowiada kroki, w tym militarne, chociaż nie precyzuje, jakie mogłyby to być działania.
Ukraina i państwa zachodnie uważają, że skoncentrowanie żołnierzy przy ukraińskiej granicy przez Rosję ma służyć wywarciu presji na Kijów i wspierające go stolice. Eksperci wojskowi oraz zachodnie rządy mówią o realnej groźbie rosyjskiej agresji.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/584114-kumoch-potwierdza-spotkanie-w-formule-trojkata-weimarskiego