„To historyczna decyzja” - piszą austriackie media. W czwartek wieczorem parlamentarzyści Rady Narodowej przegłosowali ustawę o powszechnym obowiązku szczepienia przeciw Covid-19. Przepisy będą obejmować mieszkańców Austrii powyżej 18 roku życia.
Po długiej i zaciętej debacie jeden z najbardziej kontrowersyjnych przepisów ostatnich kilkudziesięciu lat właśnie został przegłosowany przez parlament
— podsumowuje „Kronen Zeitung”. Wcześniej na ten temat toczyły się w parlamencie gorące debaty, protesty odbyły się również przed Hofburgiem i w centrum Wiednia.
Wiadomo, że ustawa ma wejść w życie na początku lutego, będzie zaś egzekwowana od połowy marca. Te półtora miesiąca to czas, który m.in. ma umożliwić osobom do tej pory niezaszczepionym na przyjęcie szczepień.
Rada Federalna będzie głosować nad ustawą 3 lutego, może ona zostać uchwalona zwykłą większością głosów koalicji rządowej OeVP i Zielonych.
Ustawa o obowiązku szczepień będzie obejmować osoby, które ukończyły 18 lat i mieszkają w Austrii.
Osoby niezaszczepione przeciw Covid-19 będą zobowiązane do przyjęcia szczepienia jednym z zatwierdzonych preparatów. Za brak szczepień (o ile nie zwolni z tego stan zdrowia lub inne przeciwskazania medyczne) grozić mogą grzywny, wynoszące nawet 3600 euro.
Paszport szczepionkowy we Francji
Od poniedziałku we Francji zacznie obowiązywać w miejscach publicznych paszport szczepionkowy, który zastąpi stosowany dotąd paszport sanitarny – poinformował w czwartek premier Jean Castex na konferencji prasowej. Zapowiedział stopniowe łagodzenie restrykcji od lutego.
Paszport szczepionkowy obowiązywał będzie wszystkie osoby powyżej 16 roku życia znajdujące się w miejscach publicznych z wyjątkiem placówek ochrony zdrowia i szpitali.
Omikron to nie jest zwykła grypa, choć jest mniej niebezpieczny niż wariant Delta, jednak presja na szpitale pozostaje silna
— podkreślił premier Castex.
Dodał, że w regionach najwcześniej dotkniętych wariantem koronawirusa Omikron liczba zakażeń zaczyna nieznacznie spadać, jak np. w regionie stołecznym Ile-de-France.
Premier podkreślił, że osoby zaszczepione są 25 razy mniej narażone na hospitalizację z powodu koronawirusa niż osoby niezaszczepione, są też 4,5 razy mniej narażone na zakażenie.
93 proc. dorosłych we Francji otrzymało przynajmniej jedną dawkę szczepionki, a 91 proc. jest w pełni zaszczepionych, natomiast 62 proc. dorosłych otrzymało już dawkę przypominającą.
Za 97,8 proc. zakażeń we Francji odpowiada wariant Omikron, a za 2,2 proc. Delta – poinformował premier.
Castex wskazał, że szkoły we Francji pozostają otwarte, a zaledwie 3,2 proc. klas pozostaje zamkniętych w piątej fali pandemii, co dowodzi skuteczności strategii masowego testowania.
W minionym tygodniu przetestowanych na obecność koronawirusa zostało 12 mln osób – wskazał premier. Zapowiedział, że od 2 lutego nie będzie już obowiązku noszenia masek na zewnątrz. Praca zdalna również nie będzie już obowiązkowa w firmach, gdzie jej wprowadzenie było możliwe.
Od 16 lutego premier zapowiedział ponowne otwarcie dyskotek oraz zezwolił na organizowanie koncertów. Przywrócona zostanie również konsumpcja na stojąco w barach oraz na stadionach.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/582532-obowiazek-szczepien-w-austrii-wazna-zmiana-we-francji