Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po środowym spotkaniu w Kijowie z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem oświadczył, że liczy na wzmocnienie współpracy gospodarczej i finansowej między państwami. Wyraził przekonanie, że nie będzie „decyzji o Ukrainie bez Ukrainy”.
CZYTAJ TAKŻE:
Zełenski: Doceniam osobiste zaangażowanie
Zakończyłem negocjacje z sekretarzem stanu Blinkenem. Doceniam osobiste zaangażowanie w deeskalację sytuacji wokół Ukrainy
— napisał Zełenski na Twitterze.
Dodał, że jest wdzięczny za wsparcie ze strony USA w dziedzinie bezpieczeństwa i polityki. Zaznaczył też, że liczy na wzmocnienie współpracy gospodarczej i finansowej między krajami.
Jestem przekonany, że nie będzie decyzji o Ukrainie bez Ukrainy
— oznajmił Zełenski.
„Bezprecedensowe zagrożenie dla Ukrainy”
Blinken z kolei określił jako „bezprecedensowe zagrożenie dla Ukrainy” zgromadzenie przez Rosję 100 tys. żołnierzy przy ukraińskiej granicy - podaje Interfax-Ukraina.
Jak dodał, prezydent USA Joe Biden chciał, by sekretarz stanu udał się na Ukrainę i porozmawiał z Zełenskim o negocjacjach z Rosją, które odbyły się w minionym tygodniu, oraz o następnych krokach, w tym o spotkaniu w piątek w Genewie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem. Wizyta ma też potwierdzić amerykańskie wsparcie dla Ukrainy.
Szef amerykańskiej dyplomacji przybył na Ukrainę w środę rano. Na początku wizyty spotkał się z pracownikami ambasady USA w Kijowie. Po rozmowach z Zełenskim zaplanowano spotkanie z szefem MSZ Dmytrem Kułebą. Ukraińskie MSZ podało, że spotkanie w cztery oczy już się rozpoczęło.
W czwartek Blinken poleci do Berlina, gdzie spotka się ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, by dyskutować o możliwej reakcji na wszelkie rosyjskie działania militarne przeciwko Ukrainie. W piątek w Genewie Blinken będzie rozmawiał z szefem dyplomacji Rosji Ławrowem.
Rozmowa Zełenskiego ze Stoltenbergiem
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w środę z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem i wymienił się z nim informacjami oraz poglądami na temat wysiłków dyplomatycznych na rzecz stabilności w Europie.
Rozmawialiśmy o przygotowaniach do szczytu NATO w czerwcu oraz możliwym udziale w nim Ukrainy. Polityka otwartych drzwi pozostaje niezmieniona
— napisał Zełenski na Twitterze.
W ubiegłą środę odbyło się w Brukseli spotkanie NATO-Rosja dotyczące rosnącej koncentracji rosyjskich wojsk na Ukrainie i przy granicy z tym krajem.
Stoltenberg, odnosząc się do tego spotkania, przyznał, że było ono trudne, gdyż dotyczyło trudnych tematów.
Jesteśmy obecnie w krytycznym momencie dla europejskiego bezpieczeństwa i musimy rozmawiać z Rosją, m.in. dlatego, by przekazać jej jednolite stanowisko wszystkich sojuszników, że nie pójdziemy na żadne kompromisy, jeśli chodzi o pryncypia
— oświadczył w piątek w Programie Pierwszym Polskiego Radia.
Szef Sojuszu po zakończeniu środowego spotkania NATO-Rosja podkreślił, że NATO potwierdziło swoją politykę otwartych drzwi. Poinformował również, że Rosja nie ma prawa weta w sprawie tego, czy Ukraina może zostać członkiem Sojuszu. Przekazał też, że sojusznicy z NATO wezwali Rosję do deeskalacji sytuacji na Ukrainie. Stoltenberg zaznaczył, że za jakąkolwiek agresję wobec Ukrainy Rosja zapłaci „wysoką cenę”.
Nie wykluczył także, że NATO może skierować dodatkowe wojska na terytorium wschodnich sojuszników, jeśli Rosja ponownie użyje siły przeciwko Ukrainie.
Blinken do Ukraińców: Musicie trzymać się razem
Ukraińcy muszą trzymać się razem, szczególnie w tym okresie - zaapelował w środę w Kijowie sekretarz stanu USA Antony Blinken. Ostrzegł też, że ukraińskie społeczeństwo powinno się przygotować do tego, iż mogą nadejść „trudne dni”.
Blinken, który w środę rano przybył na Ukrainę, spotkał się tego dnia w Kijowie z pracownikami ambasady USA, prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą. Po rozmowach szefowie dyplomacji USA i Ukrainy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej.
Dla Rosji największym sukcesem dzisiaj będzie zasianie paniki, braku zaufania w społeczeństwie ukraińskim i zdestabilizowanie nas od środka
— oznajmił podczas niej Kułeba. Przede wszystkim - jak dodał - dotyczy to rozchwiania systemu finansowego i gospodarki.
Dlatego mamy podjąć wszystkie działania, „by nie dopuścić do tego, aby Rosja osiągnęła ten cel nawet bez wyciągania broni z kieszeni” - dodał.
Wszystkie nasze wysiłki dziś są skierowane na to, by sytuacja wewnątrz kraju pozostała stabilna, a gospodarka nie cierpiała z powodu problemów dotyczących kwestii bezpieczeństwa
— oświadczył Kułeba.
Przekazał, że tego m.in. dotyczyła jego rozmowa z sekretarzem Blinkenem.
Zaznaczył też, że Kijów wie, iż USA stoją ramię w ramię z Ukrainą nie tylko, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ale też wspierają ją, by utrzymać „wewnętrzną siłę” Ukrainy.
Blinken zapewnił z kolei, że USA będą współpracować z Ukrainą w kontekście skutków ekonomicznych, związanych z wyzwaniami ze strony Rosji. Poinformował, że jego kraj zwiększy wsparcie dla Ukrainy do 300 mln dolarów w tym roku.
Poinformował o trwającej amerykańskiej pomocy dla Ukrainy w dziedzinie obronności. „Dostawy trwają”, a USA skierują na Ukrainę dodatkową pomoc, by wzmocnić jej zdolności obronne, jeśli dojdzie do rosyjskiej agresji - zapowiedział.
Sekretarz oznajmił, że Ukraina stanęła w obliczu bezprecedensowego wyzwania ze strony Rosji. Jak podkreślił, przybył na Ukrainę, by potwierdzić niezachwiane poparcie USA dla tego kraju „w czasie, gdy jego bezpieczeństwo, rozkwit, demokracja, jego fundamentalne prawo do istnienia jako suwerenne, niezależne państwo, mierzy się z bezprecedensowym wyzwaniem ze strony Rosji”.
Ukraińcy muszą trzymać się razem, szczególnie w tym okresie
— zaapelował Blinken, oświadczając, że celem Moskwy od dawna jest sianie podziałów na Ukrainie.
Ukraina powinna unikać wszystkich działań, które pomagają Rosji w tych cynicznych zamiarach” - wskazał. „Nie pozwólcie Moskwie was podzielić
— wezwał Blinken.
„Mogą nadejść trudne dni”
Ocenił też, że polityczni liderzy powinni odłożyć na bok dzielące ich różnice na rzecz interesów narodowych.
Ostrzegł też, że Ukraińcy muszą się przygotować do tego, że mogą nadejść „trudne dni”.
Poruszono także m.in. temat ewentualnych sankcji na Rosję. Kułeba zaznaczył, że jego kraj oczekuje od USA i UE uzgodnienia pakietu sankcji wobec Rosji, a sekretarz stanu USA zapewnił, że USA i sojusznicy nad tym pracują. Jak dodał, to „komponent finansowy, gospodarczy, eksportowy”. „Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie. Ale jeśli tak się stanie, będziemy działać silnie, w sposób skoordynowany, by Rosja odczuła skutki” - zapowiedział.
Według ministra spraw zagranicznych Ukrainy Rosja powinna otrzymywać „jasny sygnał” w sprawie sankcji każdego dnia; że to nie tylko groźby, ale że jest to realne.
W czwartek Blinken poleci do Berlina, gdzie spotka się ze swoimi odpowiednikami z Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji, by dyskutować o możliwej reakcji na wszelkie rosyjskie działania militarne przeciwko Ukrainie. W piątek w Genewie Blinken będzie rozmawiał z szefem dyplomacji Rosji Ławrowem. Blinken obiecał w środę kontynuowanie działań dyplomatycznych.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/582364-nic-o-ukrainie-bez-ukrainy-po-spotkaniu-zelenski-blinken