Wielka Brytania dostarczyła Ukrainie lekkie systemy obrony przeciwpancernej, by zwiększyć jej zdolności obronne w razie rosyjskiej inwazji, a pewna liczba brytyjskich żołnierzy przeprowadzi szkolenie z ich obsługi - poinformował w poniedziałek minister obrony Ben Wallace. Dwa brytyjskie samoloty transportowe C-17 z defensywnym sprzętem wojskowym dla Ukrainy musiały lecieć dłuższą drogą, omijając Niemcy, bo kraj ten nie wyraził zgody, by broń była przewożona przez niemiecką przestrzeń powietrzną - podał w poniedziałek portal UK Defence Journal.
W świetle coraz bardziej zastraszającego zachowania Rosji oraz w uzupełnieniu naszego obecnego wsparcia, Wielka Brytania zapewnia nowy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa w celu zwiększenia zdolności obronnych Ukrainy. Podjęliśmy decyzję o dostarczeniu Ukrainie lekkich, przeciwpancernych, defensywnych systemów uzbrojenia. Ponadto niewielka liczba personelu brytyjskiego przeprowadzi przez krótki czas wstępne szkolenie w ramach operacji ORBITAL, po czym powróci do Wielkiej Brytanii
— oświadczył Wallace w Izbie Gmin.
Nie sprecyzował liczby ani rodzaju wysyłanej broni, ale poinformował, że pierwsze systemy zostały dostarczone już w poniedziałek i zaznaczył, że mają one charakter defensywny.
Pozwólcie mi jasno wyrazić: to wsparcie dotyczy broni krótkiego zasięgu i wyraźnie defensywnej; nie jest to broń strategiczna i nie stanowi zagrożenia dla Rosji. Jest ona przeznaczona do użycia w samoobronie, a personel brytyjski prowadzący szkolenia na wczesnym etapie po ich zakończeniu wróci do Wielkiej Brytanii
— podkreślił.
Dodał, że Wielka Brytania bezwarunkowo popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy w jej uznawanych przez świat granicach, czyli wraz z okupowanym Krymem, a także uznaje prawo państw do samodzielnego wyboru swoich sojuszy.
Wallace powiedział, że Wielka Brytania jest otwarta na dwustronny dialog z Rosją i dlatego wysłał on zaproszenie do swojego rosyjskiego odpowiednika Siergieja Szojgu, by w najbliższych tygodniach złożył wizytę w Londynie.
Jesteśmy gotowi omówić kwestie związane z wzajemnymi obawami dotyczącymi bezpieczeństwa i konstruktywnie, w dobrej wierze zaangażować się w rozmowy
— zapewnił.
Wskazał jednak, że to od Rosji zależy, czy wybierze drogę dialogu, czy konfrontacji, a jeśli to drugie - musi się ona liczyć z bardzo poważnymi konsekwencjami.
Obecna przepaść jest duża, ale nie jest nie do pokonania. Wciąż mam nadzieję, że dyplomacja zwycięży. Wybór należy do prezydenta (Władimira) Putina; czy wybierze dyplomację i dialog, czy też konflikt i jego konsekwencje
— mówił Wallace.
Co zrobili Niemcy?
Dwa brytyjskie samoloty transportowe C-17 z defensywnym sprzętem wojskowym dla Ukrainy musiały lecieć dłuższą drogą, omijając Niemcy, bo kraj ten nie wyraził zgody, by broń była przewożona przez niemiecką przestrzeń powietrzną - podał w poniedziałek portal UK Defence Journal.
Również polscy komentatorzy na portalu Twitter zwracają uwagę na fakt, że transport powietrzny RAF ominął niemiecką przestrzeń powietrzną.
Jeśli to z powodu celowej niemieckiej blokady, to Niemcy przesadziły i poniosą tego skutki. Nastroje w Polsce będą jeszcze gorsze, a nawet na Litwie się to nie spodoba, ludzie będą pytać: co w razie wojny z Rosją? Wiarygodność sojusznicza Niemiec osłabła.
To kolejny dowód po deklaracjach Annaleny Baerbock (nie w sprawie sprzedaży broni Ukrainie), Christine Lambrecht (nie łączmy Nord Stream 2 z sytuacją Ukrainy) i deklaracjami rządu w sprawie gotowości do rozmów z Moskwą dwuznacznej co najmniej postawy Berlina
If Germany did deny airspace to a UK transport aircraft destined for Ukraine, then the diplomatic fall-out will be severe among allies, especially those on the Eastern flank. Between NS2 and the decision not to send arms to Ukraine, Berlin’s reputation will take a huge hit.
Niemcy, ostoja bezpieczeństwa i stabilności w Europie, najwyraźniej nie zezwolili brytyjskim samolotom wiozącym sprzęt wojskowy dla Ukrainy na przelot nad ich terytorium. Czyli co, jak będzie wojna z Rosją to RFN zablokuje drogi do przerzutu wojsk NATO?
Jeśli Niemcy faktycznie zablokowali pomoc wojskową dla Ukrainy to działają wbrew interesom NATO, Unii Europejskiej i na korzyść Kremla. To byłby ruch nie do obrony. Widać jak bardzo brakuje przywództwa USA na Zachodzie którego miękka siła Berlina na pewno nie zastąpi.
To co się dziś dzieje polecam uwadze naszych rodzimych germanofilii - @PiotrZychowicz @Cenckiewicz Ukraina wiele lat stawiała na sojusz z Niemcami by ostatecznie zostać przez nich wycyckana (eufemizm) bez mydła
W sierpniu 1920 r. Polska przygotowywała się do bitwy warszawskiej z bolszewikami. Niemcy zablokowały transporty amunicji i broni z Zachodu (śladem Niemiec poszła też Czechosłowacja). Gdyby nie węgierska pomoc w amunicji, żołnierz polscy nie mieliby czym strzelać.
Trzeba być geopolitycznym analfabetą żeby nie rozumieć, że Niemcy nigdy nie będą Polsce przyjacielem. Jest jednak pewna opcja polityczna, która na podległości wobec Niemiec zbudowała swoją strategię w polityce międzynarodowej.
Jak podał portal UK Defense Journal, mimo defensywnego charakteru tego sprzętu, z racji sprzeciwu rządu w Berlinie brytyjskie samoloty musiały znacząco nadłożyć drogi, by ominąć niemiecką przestrzeń powietrzną. Portal zamieścił trasę ich przelotu - nad Morzem Północnym, a później nad Danią i Polską.
Władze w Kijowie wielokrotnie zwracały się do Niemiec, by wobec rosyjskiego zagrożenia zrezygnowały ze swojej polityki, by nie dostarczać broni na Ukrainę. Stanowisko to powtórzyła podczas poniedziałkowej wizyty w Kijowie minister spraw zagranicznych w nowym rządzie Niemiec Annalena Baerbock. W połowie grudnia zeszłego roku ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow powiedział w rozmowie z „Financial Times”, że Niemcy w ostatnich miesiącach blokowały także prowadzone w ramach NATO zakupy dla ukraińskiej armii.
mly/PAP/Twitter
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/582100-wielka-brytania-wsparla-ukraine-niemcy-robili-problemy