ONZ i Wielka Brytania potępiły w środę likwidację centrum praw człowieka Memoriał, którą nakazał w tym dniu moskiewski sąd. Szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss nazwała tę decyzję „przerażającym uderzeniem” w swobodę wypowiedzi w Rosji.
CZYTAJ TAKŻE:
Stanowiska ONZ i Wielkiej Brytanii
Memoriał pracował bez wytchnienia przez dekady, aby nie dopuścić do tego, by łamanie praw człowieka w czasach sowieckich zostało zapomniane
— napisała na Twitterze Truss.
Natomiast rzeczniczka Biura Wysokiej Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Michelle Bachelet oznajmiła w środę, że „wolne społeczeństwo, różnorodne i aktywne ma fundamentalne znaczenie, (…) a głos społeczeństwa obywatelskiego nie może być stygmatyzowany, również poprzez użycie terminu _agent zagraniczny_„.
Głęboko ubolewamy nad decyzją Sądu Najwyższego o zamknięciu międzynarodowego Memoriału i nad decyzją moskiewskiego sądu o likwidacji jego siostrzanej organizacji - centrum praw człowieka. Sprowadza się to do zniszczenia dwóch najbardziej szanowanych w Rosji grup obrony praw człowieka i dodatkowo osłabia zanikającą wspólnotę broniącą praw człowieka w tym kraju
— dodała rzeczniczka.
Decyzja rosyjskiego Sądu Najwyższego
O zamknięcie centrum praw człowieka Memoriału, stowarzyszenia zajmującego się odkłamywaniem historii Rosji, wnioskowała moskiewska prokuratura, argumentując, że organizacja ta złamała przepisy o „agentach zagranicznych”. Wcześniej podobny los spotkał sam Memoriał.
Prokurator twierdził m.in., że w publikacjach organizacji były znamiona „uznania ekstremizmu i terroryzmu”, zaś likwidacja „będzie służyć realizacji praw obywateli i interesów państwa”.
Sąd zgodził się z wnioskiem prokuratury i podjął decyzję o likwidacji centrum praw człowieka Memoriału. Adwokaci organizacji zapowiadają apelację. Podkreślili też, że proces ma charakter polityczny.
Centrum praw człowieka Memoriału to struktura stowarzyszenia Memoriał, która zajmuje się monitoringiem praw człowieka w Rosji i przestrzeganiem w tym kraju norm prawa międzynarodowego w tym zakresie, a także pomocą uchodźcom i osobom przesiedlonym.
Dzień wcześniej, we wtorek, rosyjski Sąd Najwyższy postanowił o likwidacji głównej struktury Memoriału, zajmującej się od lat 80. ubiegłego wieku badaniem zbrodni stalinowskich.
Obydwie struktury – historyczna i obrony praw człowieka – zostały przez władze uznane za „agentów zagranicznych”, których działanie jest finansowane spoza Rosji.
Borrell: Zdecydowanie potępiamy decyzję rosyjskiego SN
Unia Europejska zdecydowanie potępia decyzję rosyjskiego Sądu Najwyższego o likwidacji stowarzyszenia Memoriał - oświadczył na Twitterze wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell.
UE zdecydowanie potępia decyzję rosyjskiego Sądu Najwyższego o likwidacji stowarzyszenia Memoriał, które odgrywa ważną rolę w ochronie pamięci o represjach politycznych i łamaniu praw człowieka
— oznajmił szef unijnej dyplomacji.
Krytyczne spojrzenie w przeszłość społeczeństw jest niezbędne dla ich zdrowego rozwoju i postępu. Tłumienie wolności ostatecznie osłabi tych, którzy angażują się w takie działania
— ocenił Borrell.
Od 30 lat Memoriał zajmuje się badaniem represji politycznych w ZSRR, w tym represji wobec Polaków. Prowadzi też wykaz obecnych więźniów politycznych w Rosji.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/579865-onz-wielka-brytania-i-ue-potepiaja-likwidacje-memorialu