Kandydat na prezydenta Francji Eric Zemmour złożył życzenia z okazji Bożego Narodzenia, a jego przemówienie zostało opisane przez słynnego amerykańskiego konserwatywnego publicystę Roda Drehera jako „zadziwiające”.
Czy możecie sobie Państwo wyobrazić choćby jednego amerykańskiego polityka, który mógłby wygłosić takie przemówienie? Czy możecie pomyśleć o jednym amerykańskim polityku prawicy, który ma odwagę zaryzykować gniew mediów wygłaszając takie przemówienie w Boże Narodzenie?
— napisał Dreher.
CZYTAJ TAKŻE Wycofanie się Komisji Europejskiej z ataku na Boże Narodzenie, to tylko ruch strategiczny
Co tak ważnego o Bożym Narodzeniu powiedział Zemmour, słynny dziennikarz żydowskiego pochodzenia?
Chrześcijaństwo świętuje Boże Narodzenie. Ale nie tylko chrześcijaństwo. Bo nie trzeba być chrześcijaninem, żeby świętować Boże Narodzenie. Wystarczy kochać Zachód w ogóle, a Francję w szczególności
— powiedział Zemmour rozpoczynając swoje życzenia i dodał:
Noc wigilijna rozpoczyna świętowanie naszej cywilizacji, która oświeciła historię ludzkości. Cywilizacji, która wierzy, że człowiek jest całkowicie wolny, niezależnie od jego miejsca urodzenia, przeszłości, środowiska, drogi, którą podąża. W świecie chrześcijańskim wolność ma boską naturę i musi być chroniona jako najcenniejszy skarb. Nasza cywilizacja wierzy, że ludzie są równi w godności. Wszyscy, od prostytutki do króla i inni między nimi – żebrak, bogacz, wdowa, sierota, żołnierz, trędowaty – są dziećmi Bożymi i wszyscy są przed Nim równi. Bez rasy, bez klasy – święta równość.
Sztuka cywilizacji chrześcijańskiej
Francuski polityk mówił też o pięknie sztuki tworzonej w cywilizacji chrześcijańskiej oraz miłości do prawdy, którą ona kultywuje.
To cywilizacja, która wierzy, że prawda nie jest ani teoretyczna, ani względna, ale konkretna, wcielona i święta. Zaprzeczanie tej prawdzie to zaprzeczanie Dobru. Jest więc kłamstwem, a kłamstwo to zarówno codzienne, jak i wieczne oblicze zła. Nieskończony szacunek dla prawdy w cywilizacji chrześcijańskiej umożliwił ogromny rozwój filozofii i nauk ścisłych. Dzięki niej wiele narodów zrozumiało, że niebo na ziemi nie istnieje i nigdy nie będzie istnieć, a uwiarygodnienie utopii i projektów idealnego społeczeństwa — komunizmu, nazizmu — które zniszczyły wiek XX i zagroziły XXI jest niemożliwe.
W swoim przemówieniu Zemmour dodał jeszcze, że jest świadomy, iż w tej cywilizacji istnieją „społeczeństwa, które popełniły błędy, a nawet zbrodnie”. To jest „oczywiście, ponieważ społeczenstwa są zbudowana przez ludzi i wszyscy ludzie są niedoskonali, egoistyczni, bez względu na to czy są wierzący czy nie”. Ale, wbrew temu, cywilizację zachodnią należy uznać za „najbardziej rozwiniętą, wyrafinowaną, kreatywną i tolerancyjną, jaką kiedykolwiek znał świat”.
Francja wiele zawdzięcza katolicyzmowi, a świat wiele zawdzięcza francuskiemu katolicyzmowi. Najstarsza córka Kościoła zrodziła tak wiele wspaniałych dzieci…W Boże narodzenie nie wolno nam zapomnieć o setkach milionów chrześcijan – bo to setki milionów – prześladowanych na całym świecie, w tym momencie. Nigdy w swojej długiej historii ta religia nie była aż tak prześladowana, w tak straszliwym milczeniu. Uroczyście przysięgam, że Francja sprawi, że głos chrześcijan będzie słyszalny na światowej scenie.
CZYTAJ TAKŻE Eric Zemmour ogłosił start w wyborach prezydenckich! „Nie ma już czasu, by reformować Francję, trzeba ją ratować”
Kandydat na prezydenta powiedział na końcu:
Dziś chrześcijanie świętują narodziny Jezusa. Ale i wszyscy inni we Francji również mogą świętować Boże Narodzenie. Taki jest cel choinek, prezentów, pocałunków i cudownych uśmiechów dzieci. Moje imię pochodzi z czasów starożytnych i oznacza w języku berberyjskim „drzewo oliwne” – drzewo pokoju. Dzisiejszego wieczoru pragnę, aby każdy odnalazł pokój – pokój w każdym z nas i pokój wśród nas
— czytamy.
O jak byłoby wspaniale, gdyby taki człowiek został wybrany na przywódcę Francji!
— napisał Dreher.
Obecnie sondaże nie dają pełnej jasności co do tego, który z prawicowych kandydatów (Zemmour, Marine LePen, Valérie Pécresse) wejdzie do drugiej tury z Emmanuelem Macronem. Tak czy inaczej, życzenia Zemmoura można rozumieć jako ważny komplement dla zachodniej cywilizacji chrześcijańskiej i jej osiągnięć.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/579720-jak-eric-zemmour-zlozyl-zyczenia-z-okazji-bozego-narodzenia