Podczas wtorkowej rozmowy telefonicznej prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował Olafowi Scholzowi objęcia urzędu kanclerza Niemiec. Głównym tematem, jaki poruszyli przywódcy, był stan stosunków dwustronnych i sytuacja na Ukrainie – podało biuro prasowe niemieckiego rządu.
Scholz i Putin rozmawiali także o „wzroście rosyjskiej obecności wojskowej przy granicy z Ukrainą”.
Co przekazał Scholz?
Kanclerz wyraził zaniepokojenie tą sytuacją i mówił o pilnej potrzebie deeskalacji
— przekazał rzecznik niemieckiego rządu.
Omówiono ponadto stan realizacji protokołu mińskiego, dotyczącego pokojowego rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie.
Kanclerz podkreślił potrzebę przyspieszenia negocjacji w formacie normandzkim
— dodał rzecznik.
Obydwaj przywódcy zgodzili się, że konieczne jest kontynuowanie tych rozmów. Format normandzki tworzą Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja.
Groźby Putina
Prezydent Władimir Putin oświadczył we wtorek na spotkaniu ze swoimi generałami, że Rosja odpowie „militarnie i technicznie”, jeśli Zachód jej zagrozi. Szef MON Siergiej Szojgu oskarżył USA o szykowanie prowokacji na Ukrainie przy pomocy „substancji chemicznych”.
Putin podczas kolegium Ministerstwa Obrony oznajmił, że Rosja zareaguje, jeśli jej zachodni partnerzy nie zarzucą groźniej polityki.
W przypadku kontynuowania linii ewidentnie agresywnej sięgniemy w ramach represji po adekwatne środki militarne i techniczne (…). Mamy do tego prawo
— dodał.
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oskarżył USA o wysłanie na Ukrainę 120 najemników z prywatnych firm wojskowych, którzy mają przeprowadzić „prowokację” przy użyciu „nieznanej substancji chemicznej”.
Ich zadaniem ma być też szkolenie „w akcjach bojowych ukraińskich żołnierzy z formacji specjalnych i grup radykałów”.
Szojgu nie przedstawił żadnych dowodów na swe oskarżenia, a rzecznik Pentagonu powiedział później we wtorek, że jego zarzuty są „kompletnie fałszywe”.
Putin oskarżył też we wtorek Zachód o eskalację napięcia w Europie. Dodał, że Rosja jest zaniepokojona rozlokowywaniem elementów systemu obrony przeciwrakietowej USA przy jej granicach i ewentualnym pojawieniem się takich środków na Ukrainie.
Dodał, że Rosja ma nadzieję na „wyraźną odpowiedź” w sprawie wysuniętych przez nią propozycji dotyczących tzw. gwarancji bezpieczeństwa.
W piątek MSZ Rosji opublikowało propozycje dotyczące tzw. gwarancji bezpieczeństwa, których Moskwa domaga się od Zachodu. Jest to projekt „traktatu pomiędzy Federacją Rosyjską i Stanami Zjednoczonymi o gwarancjach bezpieczeństwa” oraz projekt umowy Rosja-NATO.
Administracja prezydenta USA Joe Bidena zapowiedziała, że w tym tygodniu udzieli Rosji odpowiedzi w sprawie propozycji „gwarancji bezpieczeństwa” w formie projektu traktatu. USA zastrzegły już, że część z propozycji jest w oczywisty sposób nie do przyjęcia dla Ameryki i NATO, a Kreml jest tego świadomy.
gah/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/578943-kanclerz-niemiec-rozmawial-z-putinem-wczesniej-padly-grozby