Szefowie państw i rządów Unii Europejskiej, przewodniczący Rady Europejskiej i szefowa Komisji Europejskiej spotkają się w środę w Brukseli z przywódcami państw Partnerstwa Wschodniego (PW).
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Siarhiej Cichanouski skazany na 18 lat kolonii karnej. „Dyktator publicznie mści się na swoich najsilniejszych przeciwnikach”
Partnerstwo Wschodnie to część europejskiej polityki sąsiedztwa, obejmująca wschodnich sąsiadów UE - Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę. Celem inicjatywy, której pomysłodawczynią była Polska, wspierana przez Szwecję w 2008 roku, jest pogłębianie więzi politycznych i integracja gospodarcza z wymienionymi krajami.
Obradom szóstego już szczytu PW będzie przewodniczyć szef Rady Europejskiej Charles Michel. Z Polski będzie premier Mateusz Morawiecki.
Partnerzy wschodni, którzy wezmą udział w szczycie, to: Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia i Ukraina. Białoruś zawiesiła swoje uczestnictwo w Partnerstwie Wschodnim.
Szczyt ma „potwierdzić i wzmocnić wolę, by propagować stabilność i współpracę, prowadzić konieczne reformy, określić wspólne przyszłe priorytety oraz zmobilizować zasoby na stawianie czoła poważnym bieżącym wyzwaniom” - poinformowała służba prasowa Michela.
Pięć długofalowych celów
Od 2020 r. UE dąży w ramach Partnerstwa Wschodniego do realizacji pięciu długofalowych celów: budowy odpornych, zrównoważonych i zintegrowanych gospodarek; wspierania rozliczalnych instytucji, praworządności i bezpieczeństwa; odporności środowiskowej i klimatycznej; transformacji cyfrowej; zapewnienia równości płci i budowy sprawiedliwych, inkluzywnych społeczeństw.
Bilans działania PW, to m.in. wzrost o 22 proc. w ciągu 10 lat handlu z UE, wsparcie udzielone przez Unię ponad 185 tys. małych i średnich przedsiębiorstw w państwach Partnerstwa Wschodniego, co przełożyło się na utworzenie lub ochronę 1,65 mln miejsc pracy.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/578057-w-brukseli-zbiera-sie-szczyt-partnerstwa-wschodniego