Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel postanowił nie zwoływać na razie specjalnego posiedzenia online europejskich przywódców, które byłoby poświęcone koordynacji działań w związku z rozwojem sytuacji epidemicznej - poinformował w środę dziennikarzom wysoki rangą urzędnik unijny, proszący o zachowanie anonimowości. Z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w środę szereg propozycji skoordynowanych działań w związku z kolejną falą pandemii Covid-19 i pojawieniem się nowego wariantu Omikron.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: RAPORT. Rekordowa liczba zachorowań i zgonów w IV fali pandemii! 29 064 nowe zakażenia koronawirusem; zmarło 570 osób
Nie będzie nadzwyczajnego posiedzenia RE ws. omikronu
Po dokładnej ocenie (sytuacji) i konsultacjach przewodniczący Rady Europejskiej postanowił nie zwoływać na razie nadzwyczajnej wideokonferencji. Ta kwestia zostanie omówiona na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej 16 grudnia. Ministrowie zdrowia spotkają się we wtorek (7 grudnia), aby omówić sytuację
— powiedział urzędnik.
W poniedziałek źródła w Radzie informowały, że Charles Michel rozważa organizację specjalnego szczytu UE w formie wideokonferencji, która miała dotyczyć m.in. nowego wariantu wirusa.
KE przedstawia propozycje koordynacji działań
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła w środę szereg propozycji skoordynowanych działań w związku z kolejną falą pandemii Covid-19 i pojawieniem się nowego wariantu Omikron.
W ciągu ostatnich kilku tygodni wielu z nas doświadczyło tego na własnej skórze: Covid-19 ponownie zaraża niektórych naszych bliskich przyjaciół, współpracowników i członków rodziny (…). Szybko rosnące liczby przypadków stanowią coraz większe obciążenie dla naszych szpitali i pracowników służby zdrowia. Na dodatek, pojawienie się prawdopodobnie wysoko zaraźliwego wariantu Omikron wymaga naszej szczególnej czujności. (…) Dziś prezentujemy szeroki wachlarz działań, od zintensyfikowania naszych wysiłków w zakresie szczepień i inwestycji w leki, przez poprawę monitorowania i zapobieganie, po wzmacnianie naszej globalnej solidarności
— oświadczyła von der Leyen.
Konkretnie KE zaleca, by państwa członkowskie regularnie monitorowały pojawiające się nowe przypadki wariantu Omikron i codziennie dokonywały w sposób skoordynowany przeglądu obowiązujących ograniczeń w podróżowaniu.
UE i państwa członkowskie powinny być gotowe do wprowadzenia wszelkich niezbędnych kontroli
— powiedziała von der Leyen.
KE zaapelowała też o prowadzenie kampanii szczepień „przypominających” oraz skierowanych do osób, które jeszcze się nie zaszczepiły.
Według KE, państwa członkowskie powinny wprowadzić „ukierunkowane i proporcjonalne środki” ostrożności i ograniczeń dotyczących kontaktów społecznych, aby zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa.
Ze swojej strony KE zapowiedziała zintensyfikowanie wysiłków na rzecz produkcji, zatwierdzania i wspólnego pozyskiwania leków na Covid-19.
Co z obowiązkiem szczepień?
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oświadczyła w środę na konferencji prasowej w Brukseli, że dyskusja na temat ewentualnych obowiązkowych szczepień na Covid-19 w Unii Europejskiej powinna być prowadzona, ale jest to wyłączna kompetencja państw członkowskich.
Von der Leyen odpowiadała na pytanie jednej z dziennikarek o przymus szczepień i propozycje greckiego rządu, by karać grzywną w wysokości 100 euro osoby powyżej 60 roku życia, które nie zaszczepią się do połowy stycznia 2022 r.
Jest to wyłączna kompetencja państw członkowskich. Nie mogę dawać w tej sprawie żadnych rekomendacji. Jeśli chodzi o moje prywatne zdanie, gdyby 2-3 lata temu ktoś mnie zapytał, nigdy bym nie pomyślała, że mogę być świadkiem sytuacji, w której (…) mamy tę okropną pandemię, mamy szczepienia ratujące życie, ale nie są one wszędzie adekwatnie stosowane (…). Jest zrozumiałe i właściwe, żeby prowadzić tę dyskusję, jak możemy zachęcać i potencjalnie myśleć o obowiązkowych szczepieniach w Unii Europejskiej. To wymaga dyskusji. To wymaga wspólnego podejścia
— oświadczyła szefowa KE.
Dopytywana o sens istnienia unijnych paszportów sanitarnych wobec wprowadzania przez jedne państwa, i rozważania przez inne, obowiązku testów, Ursula von der Leyen podkreśliła, że cyfrowe zaświadczenia UE są historią sukcesu i są „niezbędne do pokonania pandemii”.
aw/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/576271-zrodlonie-bedzie-nadzwyczajnego-posiedzenia-re-ws-omikronu