Firma farmaceutyczna BioNTech, która wraz z koncernem Pfizer opracowała szczepionkę na koronawirusa, poinformowała w poniedziałek w komunikacie, że pracuje nad preparatem dostosowanym do wariantu wirusa Omikron. Z kolei dyrektor generalny firmy farmaceutycznej Moderna ostrzega, iż stniejące szczepionki mogą być o wiele mniej skuteczne przeciw Omikronowi.
Pierwsze kroki w pracy nad potencjalnie nowym preparatem zbiegają się w czasie z badaniami, które mają wykazać, czy nowa szczepionka będzie konieczna
— głosi komunikat BioNTech.
Rozwój szczepionki zaadoptowanej do nowych wariantów wirusa jest procedurą standardową - poinformował też BioNTech.
W piątek firma ogłosiła, że przez dwa tygodnie będzie czekać na większą ilość danych laboratoryjnych na temat Omikrona, aby móc ustalić, czy koniecznie jest dostosowanie szczepionki.
Moderna zmodyfikuje swoją szczepionkę?
Rywal Pfizera i BioNTech, koncern Moderna, ogłosił, że podjął pracę nad ewentualną modyfikacją szczepionek przypominających pod kątem nowego wariantu wirusa.
Wcześniej w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oceniła, że nowy wariant koronawirusa stwarza „bardzo wysokie globalne zagrożenie o potencjalnie poważnych konsekwencjach”.
Omikron ma bezprecedensową liczbę mutacji kolców, mogącą potencjalnie wpływać na dalszy rozwój pandemii Covid-19
— zauważa WHO, która w ramach doradztwa technicznego ponowiła apel do państw członkowskich ONZ o „przyspieszenie akcji szczepień w grupach o wysokim priorytecie” i „zapewnienie planów łagodzenia skutków pandemii”.
Eksperci WHO dodali, że konieczne są dalsze badania, by ustalić w jakim stopniu Omikron może być w stanie wymykać się działaniu dotychczas dostępnych szczepionek.
Nie jest też na razie jasne, jaki poziom odporności na infekcję Omikronem wytwarza organizm, który przebył wcześniejsze zakażenie Covid-19 wywołane innym szczepem koronawirusa - dodano.
WHO poinformowała, że „u osób zaszczepionych przeciw Covid-19 możliwe są przypadki zakażenia, ale najpewniej w niewielkiej i przewidywalnej liczbie”.
Szef Moderny: Istniejące szczepionki mogą być o wiele mniej skuteczne przeciw Omikronowi
Dyrektor generalny firmy farmaceutycznej Moderna Stephane Bancel w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika „Financial Times” przewiduje, że istniejące na rynku szczepionki przeciw Covid-19 będą miały znacznie niższą efektywność wobec wariantu koronawirusa Omikron.
Bancel ostrzega, że wyprodukowanie nowego rodzaju szczepionek, dostosowanego do specyfiki Omikronu, zajmie miesiące. Jest to spowodowane tym, że 32 z 50 mutacji, jakie charakteryzują Omikron, występują w obrębie białka kolczastego wirus, które umożliwia infekowanie komórek. Według szefa Moderny sytuację pogarsza także gwałtowne rozprzestrzenianie się Omikronu w RPA.
Bancel podał, że dokładne informacje na temat skuteczności wobec Omikronu preparatów będących obecnie w użyciu i jego zdolności nowego wariantu do wywoływania poważnego przebiegu Covid-19 powinny być dostępne w ciągu dwóch tygodni.
Bancel w wywiadzie dla „FT” odparł zarzuty dotyczące niedostarczania przez firmy farmaceutyczne wystarczającej ilości szczepionek do państw rozwijających się, takich jak RPA. Według badań amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, w kraju tym w pełni zaszczepiona jest jedna czwarta obywateli.
Szef Moderny powiedział, że to rząd USA nakazał jego firmie wydać 60 proc. wyprodukowanych szczepionek Stanom Zjednoczonym. Ponadto Covax - międzynarodowy mechanizm utworzony w celu rozdysponowania szczepionek wśród krajów o niskich dochodach - lub rządy tych krajów nie odbierały zamówionych szczepionek z magazynów - dodał.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prof. Włodzimierz Gut uspokaja ws. nowego wariantu koronawirusa: Zmagamy się z medialną histerią ws. Omicronu
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/576083-biontech-i-moderna-zapowiadaja-badania-nad-omikronem