Zbudujmy międzynarodową koalicję przeciwko wykorzystywaniu migrantów, jako narzędzi do wywierania politycznej presji - zaapelował w piątek wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maragaritis Schinas podczas wizyty w Libanie, gdzie prowadził rozmowy na temat kryzysu bezpieczeństwa na polsko-białoruskiej granicy. Solidarność wobec Polski wyraził były szef MSZ i resortu obrony Litwy Linas Linkeviczius. Z kolei szef słoweńskiego MSW, Ales Hojs zapewnił polskiego ministra SWiA Mariusza Kamińskiego o politycznym wsparciu w działaniach na granicy polsko-białoruskiej. Ważne decyzje związane z sytuacją na granicy zapadły także na Łotwie, która - podobnie jak Polska i Litwa - była obiektem hybrydowego ataku reżimu Łukaszenki z użyciem migrantów. Parlament w Rydze przyjął w piątek 12 listopada ustawę o budowie infrastruktury zewnętrznej granicy lądowej.
CZYTAJ TAKŻE:
Schinas: UE ma do dyspozycji „potężne środki, narzędzia i instrumenty”
Bejrut był drugim przystankiem w serii wizyt Schinasa do krajów pochodzenia i tranzytu migrantów, którzy trafiają na granicę polsko-białoruską.
Na naszych oczach zachodzi zmiana. Byłem wczoraj (w czwartek) w Dubaju, gdzie byłem pod wrażeniem zaangażowania władz Zjednoczonych Emiratów Arabskich we współpracę z nami, aby położyć kres (białoruskim) praktykom
— oświadczył wiceszef KE.
Otrzymałem zapewnienia od moich rozmówców tutaj w Libanie, że Liban jest również gotowy do współpracy z nami w tym zakresie. Musimy zbudować międzynarodową koalicję przeciwko wykorzystywaniu ludzi jako narzędzi w polityce
— dodał.
Przypomniał też, że UE „ma do dyspozycji potężne środki, narzędzia i instrumenty” do wywierania wpływu i wyraził nadzieję, że Wspólnota „nie będzie zmuszona z nich korzystać”.
Pozwolę sobie jasno powiedzieć, co się dzieje: międzynarodowe siatki przemytnicze sprzedają ludziom kłamstwo, że zapewnią im bezpieczny przejazd do Europy. Proceder ten odbywa się przez (nasze) kraje partnerskie i regionalne huby lotnicze. Nie będzie to nadal trwać
— zapewnił Schinas.
Linkeviczius: Kolejny przykład rosyjskich działań hybrydowych
Przywożenie tysięcy migrantów z Bliskiego Wschodu na Białoruś i próby ich nielegalnego przerzucania przez wschodnie granice UE to kolejny przykład rosyjskich działań hybrydowych mających testować europejską solidarność
— napisał na łamach chorwackiego tygodnika „Nacional” b. minister SZ i obrony Litwy Linas Linkeviczius.
Polska i Litwa, które są narażone na „kolejny rosyjski test” mogą liczyć na pomoc innych państw Unii Europejskiej - zaznaczył Linkeviczius.
W ocenie litewskiego polityka „Białoruś nie może już sama decydować o swojej przyszłości, a od sierpnia 2020 roku zależność tego kraju od Rosji znacząco się pogłębiła”. Linkeviczius dodał, że kraj ten jest dla Rosji „poligonem do ćwiczenia działań hybrydowych”, czego przykładem było zatrzymanie w maju samolotu lecącego z Aten do Wilna oraz trwający obecnie kryzys migracyjny wykorzystywany przez Mińsk jako „broń w wojnie hybrydowej” z Polską, Litwą i Łotwą.
Zdaniem Linkevicziusa obecna sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest kolejnym elementem rosyjskiego planu wywierania presji na region Europy Środkowej, którego częścią było także zajęcie Krymu i destabilizacja Donbasu. Były minister spraw zagranicznych Litwy ostrzegł przed możliwą próbą „odmrożenia konfliktu” w Naddniestrzu w reakcji na obrany przez rząd Mołdawii proeuropejski kurs.
Zwracając uwagę na wspólne dla Polski i krajów bałtyckich zagrożenia i interesy, Linkeviczius wezwał do bliższej współpracy strategicznej krajów wschodniej flanki UE i NATO. Jako dobry przykład regionalnej współpracy wymienił on tzw. Trójkąt Lubelski - inicjatywę rozwijającą współpracę polityczną, ekonomiczną i społeczną pomiędzy rządami Polski, Litwy oraz Ukrainy.
Nie powinniśmy w naszej współpracy zapominać o Białorusi. Docelowo powinna ona mieć perspektywę dołączenia do Trójkąta Lubelskiego
— napisał Linkeviczius.
„Sprawdzian solidarności wewnątrz UE”
Kryzys na granicach Polski i Litwy, spowodowany przez Alaksandra Łukaszenkę, jest sprawdzianem dla solidarności wewnątrz Unii Europejskiej
— napisał w piątek w hiszpańskim dzienniku “El Mundo” były litewski minister spraw zagranicznych Linas Linkeviczius.
Sprowadzanie przez Białoruś z Bliskiego Wschodu samolotami kolejnych już tysięcy migrantów do Mińska i próba przerzucenia ich nielegalnie przez wschodnie granice UE to nic innego jak kolejne działania hybrydowe ze strony Rosjan – tym razem testujące solidarność europejską
— wskazał na łamach madryckiej gazety Linkeviczius.
W ocenie polityka, Litwa i Polska zdają egzamin z solidarności europejskiej przy wsparciu innych krajów Unii. Odnotował, że poprzez kryzys na Białorusi Rosja chce wywrzeć presję na cały region Europy Środkowo-Wschodniej.
Przypominając o długiej tradycji Korony Polskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, zauważył, że w nowych warunkach Polacy i Litwini rozwijają od 2020 r. wspólnie z Ukrainą polityczny format Trójkąta Lubelskiego. Zaznaczył, że projekt ten może służyć w przyszłości również rozwojowi gospodarczemu i kulturalnemu.
Stwierdził, że Polska i Litwa chciałyby, aby współpraca ta dotyczyła także Białorusi.
Docelowo powinna ona mieć perspektywę dołączenia do Trójkąta Lubelskiego. Przez pryzmat historii widać, że jego miejsce na Białorusi jest naturalne, co może wzmocnić nasz region wspólnej Europy
— wskazał litewski polityk w tekście, który powstał w ramach akcji “Opowiadamy Polskę światu”, służącej przybliżaniu zagranicznym czytelnikom wiedzy na temat Polski.
Projekt “Opowiadamy Polskę światu” realizowany jest przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Narodowego Banku Polskiego oraz Polskiej Agencji Prasowej.
Rozmowa szefów MSWiA Polski i Słowenii
Minister Mariusz Kamiński odbył rozmowę telefoniczną z MSW Słowenii Alešem Hojsem, który zapewnił o politycznym wsparciu Polski w działaniach na granicy polsko-białoruskiej ze strony Słowenii sprawującej prezydencję w Radzie Unii Europejskiej do 31 grudnia br.
— napisało MSWiA w piątek na Twitterze.
To druga tego typu rozmowa Kamińskiego w piątek.
Polityczne wsparcie także z Niemiec i Austrii
Szef MSWiA rozmawiał też z szefem MSW Niemiec Horstem Seehoferem, który również zapewnił polskiego ministra o politycznym wsparciu i podziękował za działania polskich służb na granicy UE.
W środę natomiast minister spraw wewnętrznych rozmawiał ze swoim odpowiednikiem w Austrii Karlem Nehammerem. Szef austriackiego MSW również podziękował Polsce za działania wobec naporu migrantów na granicę UE i zadeklarował pełne wsparcie polityczne.
Tysiące migrantów, sprowadzonych przez białoruski reżim, przebywa na terenach przygranicznych z zamiarem przedostania się do Polski, a tym samym na terytorium UE. Unia Europejska oskarża Białoruś o celowe sprowadzanie ludzi do Europy Wschodniej z wizami turystycznymi, a następnie przemycanie ich na Zachód.
W związku z eskalacją sytuacji w Brukseli trwają dyskusje na temat nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś.
Łotwa też wzmocni ochronę granic
W piątek łotewski parlament przyjął ustawę o budowie infrastruktury zewnętrznej granicy lądowej – poinformowały jego służby prasowe.
Ze względu na konieczność natychmiastowego rozpoczęcia budowy infrastruktury zewnętrznej granicy lądowej, projekt ustawy wejdzie w życie następnego dnia po ogłoszeniu
— czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie łotewskiego sejmu.
Dodano, że ze względu na zmiany na arenie międzynarodowej dotyczące bezpieczeństwa oraz szybki wzrost liczby przypadków nielegalnego przekraczania granicy łotewsko-białoruskiej, nasiliły się zagrożenia związane z ochroną granic. Z tego powodu konieczne jest jak najszybsza budowa infrastruktury niezbędnej do ich ochrony.
Zgodnie z ustawą, zostanie powołany Komitet Monitorujący Budowę Infrastruktury Granic Zewnętrznych. Będzie mu przewodniczył Minister Spraw Wewnętrznych.
Dokładny teren, na którym zostanie ustawiona infrastruktura zabezpieczająca granicę zostanie Państwową Straż Graniczną we współpracy z Agencją Bezpieczeństwa Państwa.
aja/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/573800-europa-wspiera-polske-w-kwestii-ochrony-granic