Od poniedziałku 15 listopada obowiązkowe będzie noszenie maseczek przez uczniów szkół podstawowych w całej Francji. Do tej pory wymóg ten był uzależniony od wskaźników epidemicznych w poszczególnych departamentach kraju.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Maseczki obowiązkowe we francuskich szkołach
Od poniedziałku wszystkie placówki przechodzą na poziom drugi protokołu zdrowotnego
— poinformowało ministerstwo edukacji w komunikacie opublikowanym we wtorek późnym wieczorem.
Do tej pory maseczki były obowiązkowe w szkołach średnich oraz w szkołach podstawowych w tych departamentach, gdzie wskaźnik nowych zakażeń przekraczał 50 na 100 tys. mieszkańców.
Macron ostrzega przed V falą
Wobec nasilenia epidemii koronawirusa prezydent Emmanuel Macron zaapelował do Francuzów we wtorkowym orędziu do narodu o noszenie maseczek, stosowanie się do innych zasad sanitarnych i szczepienie się przeciw Covid-19 pod groźbą utraty ważności paszportów sanitarnych w przypadku osób, u których minęło pół roku od przyjęcia drugiej dawki, w szczególności seniorów.
Piąta fala (pandemii) rozpoczęła się w Europie w Wielkiej Brytanii, w Niemczech, gdzie każdego dnia odnotowuje się ponad 30 tys. nowych przypadków
— wskazał szef państwa, który przekonywał, że „sytuacja we Francji jest korzystniejsza”, choć nastąpił 40 proc. wzrost liczby zakażeń w ciągu ostatniego tygodnia.
Z danych epidemicznych z wtorku wynika, że zakażenie potwierdzono u 12 476 kolejnych osób (tydzień wcześniej było to 2039). Do szpitali przyjęto 409 chorych z koronawirusem, a 99 na oddziały intensywnej terapii.
Liczba hospitalizowanych pacjentów z Covid-19 wynosi 6851. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych jest 1140 osób. Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa od początku pandemii wzrosła do 118 023 osób.
Walia rozszerza certyfikaty covidowe na kina, teatry i sale koncertowe
Od poniedziałku obowiązek posiadania certyfikatów covidowych zostanie w Walii rozszerzony o kina, teatry i sale koncertowe. Nad podobnymi rozwiązaniami zastanawia się rząd Szkocji.
Obecnie zasady dotyczące certyfikatów covidowych w Walii i Szkocji są takie same. Dokumenty świadczące, że dana osoba jest w pełni zaszczepiona lub ma negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, są warunkiem wejścia do klubów nocnych, na imprezy w pomieszczeniach zamkniętych bez miejsc siedzących z widownią powyżej 500 osób, na imprezy na otwartej przestrzeni bez miejsc siedzących z widownią powyżej 4 tys. osób i na wszystkie wydarzenia, w których uczestniczy ponad 10 tys. osób.
W Walii te wymogi weszły w życie 11 października, a w Szkocji 1 października, choć tam faktyczne egzekwowanie tego rozpoczęło się 18 października. We wtorek wieczorem walijski parlament zdecydował stosunkiem głosów 39 do 15 o rozszerzeniu tego wymogu na kina, teatry i sale koncertowe. Tymczasem w środę wiceszef szkockiego rządu John Sweeney powiedział, że podczas najbliższego przeglądu obowiązujących zasad, który odbędzie się w najbliższy wtorek, będzie rozważana kwestia rozszerzenia wymogu certyfikatów na kolejne typy miejsc.
I w Walii, i w Szkocji liczby wykrywanych przypadków koronawirusa są w ostatnich dniach na poziomach 2-3 tys. dziennie, które nie są bliskie rekordów, ale tamtejsze władze obawiają się, że wraz ze zbliżającą się zimą, służba zdrowia może znaleźć się pod nadmierną presją. Certyfikatów covidowych nie wprowadzono natomiast w Anglii i w Irlandii Północnej.
Dramatyczny wzrost zakażeń w Niemczech. Kanclerz wzywa do koordynacji działań
Ze względu dramatyczny wzrost zakażeń koronawirusem w Niemczech, pełniąca obowiązki kanclerza Angela Merkel wzywa rząd federalny i rządy krajów związkowych do koordynacji działań. Sytuacja wymaga zdaniem kanclerz szybkiej i jednolitej reakcji - informuje w środę agencja dpa.
Pandemia rozprzestrzenia się dramatycznie. Merkel jest w stałym kontakcie z krajami związkowymi i ewentualnymi przyszłymi partiami koalicyjnymi, aby jak najszybciej doprowadzić do ustalenia daty spotkania w sprawie pandemii koronawirusa - powiedział w środę w Berlinie rzecznik rządu Steffen Seibert.
Wirus nie bierze pod uwagę procesów politycznych ani okresów przejściowych
— powiedział Seibert.
Merkel wielokrotnie dawała do zrozumienia, że jest gotowa na konferencję z premierami krajów związkowych.
Kanclerz jest zaniepokojona szybkim rozwojem pandemii, szczególnie w niektórych regionach, powiedział Seibert. Okazuje się, że liczba zakażeń zależy od poziomu wyszczepialności. Jedną z rzeczy, które powinny zostać wyjaśnione podczas federalno-landowego okrągłego stołu, jest wspólny wysiłek na rzecz osiągnięcia większej szybkości w szczepieniach przypominających.
Urzędy zdrowia w Niemczech zgłosiły do Instytutu Roberta Kocha (RKI) więcej nowych infekcji wywołanych przez koronawirusa niż kiedykolwiek od początku pandemii. Według danych RKI podanych w środę, w ciągu jednego dnia zanotowano 39 676 nowych przypadków. Poprzednie maksimum odnotowano w piątek na poziomie 37 120.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/573540-francja-zaostrza-obostrzenia-walia-rozszerza-certyfikaty