Łotewski parlament przyjął ustawę, która umożliwia przedsiębiorcom zwalnianie pracowników odmawiających zaszczepienia się przeciw Covid-19 bądź przejścia na pracę zdalną. Z kolei władze Austrii ogłosiły w piątek, że od poniedziałku osoby niezaszczepione przeciw Covid-19 nie będą miały wstępu do kawiarni, restauracji czy salonów fryzjerskich.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: TYLKO U NAS. Czy nowe leki na Covid-19 zmniejszą presję na szczepienia? Prof. Gut: Jedno nie ma nic wspólnego z drugim
Austria - niezaszczepieni nie będą mogli pójść do kawiarni ani fryzjera
Wprowadzony zostanie czterotygodniowy okres przejściowy, w którym przyjęcie pierwszej dawki szczepionki i wykonanie testu PCR umożliwią wejście do miejsc niedostępnych dla niezaszczepionych - podał rząd w oświadczeniu. Po upływie tego okresu wpuszczani będą tylko w pełni zaszczepieni i ci, którzy niedawno wyleczyli się z zakażenia koronawirusem.
Dynamika wzrostu zakażeń jest wyjątkowa, a obłożenie łóżek na oddziałach intensywnej terapii rośnie znacznie szybciej, niż się spodziewaliśmy
— powiedział w piątek kanclerz Alexander Schallenberg na konferencji prasowej poświęconej nowym obostrzeniom.
W czwartek podobne obostrzenia zapowiedziały władze Wiednia, który ma najniższy wskaźnik zakażeń wśród dziewięciu krajów związkowych Austrii, ale najwyższy odsetek - 20 proc. - łóżek intensywnej opieki zajętych przez pacjentów z Covid-19. Nowe zasady zaczną obowiązywać w stolicy pod koniec przyszłego tygodnia.
Według danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa od początku października w Austrii notuje się wyraźny wzrost liczby zakażeń SARS-CoV-2. W piątek liczba dziennych zakażeń wyniosła 9388, blisko rekordowego bilansu 9586 infekcji sprzed roku, który doprowadził do ogłoszenia w kraju drugiego z trzech dotychczasowych lockdownów.
Obecnie około 64 proc. mieszkańców kraju jest w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19, co stawia Austrię nisko w rankingu szczepień w krajach Europy Zachodniej - podkreśla Reuters.
Wielu Austriaków jest sceptycznych wobec szczepień przeciw koronawirusowi, a postawę tę wspiera - jak zauważa agencja - skrajnie prawicowa Austriacka Partia Wolności (FPOe), trzecie najsilniejsze ugrupowanie w parlamencie. Górna Austria, kraj związkowy uważany za bastion FPOe, ma najniższy w kraju wskaźnik wyszczepienia przeciw koronawirusowi - podał Reuters.
Przedsiębiorcy na Łotwie będą mogli zwalniać z pracy tych, którzy nie chcą się szczepić
Łotewski parlament przyjął ustawę, która umożliwia przedsiębiorcom zwalnianie pracowników odmawiających zaszczepienia się przeciw Covid-19 bądź przejścia na pracę zdalną. W kraju w pełni zaszczepionych jest ok. 61 proc. dorosłych, przy średniej unijnej 75 proc.
W głosowaniu w czwartek późnym wieczorem parlament zatwierdził ustawę stosunkiem głosów 52 do 27 przy dwóch wstrzymujących się; 60 deputowanych nie wzięło udziału w głosowaniu.
Pracodawcy muszą najpierw ustalić, czy zatrudniony może wykonywać swe obowiązki, pracując w domu.
Nowe prawo pozwala pracodawcom zawiesić niezaszczepionego pracownika w obowiązkach bez wynagrodzenia, jeśli odmówi przyjęcia szczepionki przeciw Covid-19 lub przejścia na pracę zdalną. Będą mogli zwolnić pracowników, jeśli ci się nie zaszczepią w ciągu trzech miesięcy od zawieszenia.
Nowe zasady wejdą w życie 15 listopada; nie obejmą osób, które ze względów medycznych nie mogą przyjąć szczepionki przeciw Covid-19, ani tych, które niedawno przeszły tę chorobę.
Łotewska telewizja przypomniała, że dotychczas certyfikaty covidowe musieli posiadać tylko pracownicy medyczni, edukacji i opiekunowie socjalni.
W październiku z powodu pogarszającej się sytuacji epidemicznej w liczącym 1,9 mln mieszkańców kraju wprowadzono godzinę policyjną od godz. 20 do 5 rano. W kraju obowiązuje częściowy lockdown - zamknięta jest większość sklepów, zakazano organizowania zgromadzeń na zewnątrz i w pomieszczeniach zamkniętych, w tym imprez sportowych i kulturalnych. Lockdown ma obowiązywać do 15 listopada.
W czwartek na Łotwie zarejestrowano 2347 nowych przypadków koronawirusa; wśród nich 69,2 proc. to ludzie, którzy nie byli zaszczepieni lub otrzymali tylko jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19. W ciągu doby zmarło 47 chorych.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/572932-niezaszczepionych-austriakow-i-lotyszow-czekaja-problemy
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.