Ambasador Rosji w RFN udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi „Berliner Zeitung”. Odniósł się m.in. do kwestii gazociągu Nord Stream 2. „Zakładamy, że nowy rząd federalny będzie się trzymał Nord Stream 2” - mówi Siergiej Nieczajew. Uważa, że rurociąg to „dobry interes dla wszystkich zaangażowanych”.
CZYTAJ TAKŻE: Czy UE zareaguje? Kurtyka apeluje o pilną reakcję na bezprecedensowy wzrost cen energii. Jakie rozwiązania proponuje minister?
Ambasador Nieczajew deklaruje, że „Rosja jest gotowa do współpracy z każdym rządem federalnym wybranym przez naród niemiecki. Chcemy kontynuować konstruktywny dialog w duchu dobrego sąsiedztwa i wzajemnie korzystnej współpracy”.
Podkreśla, że Rosja ma „doświadczenie ze wszystkimi partiami, które mogą być teraz zaangażowane w rząd i mamy nadzieję, że pozytywny program zostanie utrzymany. Z drugiej strony, sankcje, ultimatum i wszelkiego rodzaju groźby nie są pomocne. Nie można rozwijać partnerstwa za pomocą takich środków”.
Zakładamy, że nowy rząd federalny będzie się trzymał Nord Stream 2. Projekt ten odpowiada interesom niemieckiej gospodarki i ludności. Gwarantuje on bezpieczeństwo energetyczne
— mówi w rozmowie z „Berliner Zeitung” Nieczajew.
Nieczajew: Nord Stream 2 może wypełnić lukę
Ambasador podkreśla, że jest to „projekt wielostronny, w którym uczestniczy kilka krajów europejskich. Nasi niemieccy partnerzy potwierdzają, że Rosja zawsze działała rzetelnie, zgodnie z zawartymi porozumieniami. Nieczajew oczekuje więc „pragmatycznego i odpowiedzialnego dialogu (…) i bez nadmiernego upolitycznienia. Jestem całkiem pewien, że pragmatyzm i prawdziwe interesy Niemiec w końcu zwyciężą”.
Zdaniem ambasadora „wszystkie spekulacje, takie jak ta, że użylibyśmy naszych zasobów gazu jako broni, są nonsensem”.
Nigdy w ciągu ponad 50 lat współpracy nie postępowaliśmy w ten sposób i nie będziemy tego robić. (…) Nie jest to dla nas środek nacisku politycznego, ale dobry interes dla wszystkich zaangażowanych
— podkreśla.
Ambasador zauważa, że „w tej chwili potrzeba dużo gazu ziemnego, ponieważ światowa gospodarka wraca na właściwe tory po pandemii. Odpowiedni wzrost nie może być pokryty wyłącznie przez energię odnawialną. Gazociąg Nord Stream 2 został już zbudowany i trwają pierwsze testy próbne. Spełnia wszystkie normy i wymagania ekologiczne”. Jego zdaniem Nord Stream 2 „może wypełnić lukę, która jest obecnie widoczna na międzynarodowym rynku energii”.
Rosja nie odpowiada za wzrost cen gazu?
Siergiej Nieczajew zapewnia na łamach „Berliner Zeitung”, że Rosjanie są gotowi „dostarczyć każdą zamówioną ilość towaru (gazu), jeśli tylko pozwoli na to odpowiednia infrastruktura tranzytowa. Na przykład rurociągi biegnące przez Ukrainę są zniszczone i nie pozwalają na znaczne zwiększenie ciśnienia. Ale to musiałoby być przedyskutowane z Ukrainą”.
Rosja nie jest powodem wzrostu cen gazu
— podkreśla Nieczajew.
Dodaje, że „ktoś najwyraźniej chce zatuszować własne błędy”.
Nie wszyscy w Europie mieli zaufanie do długoterminowych kontraktów z Rosją i domagali się swobodnego ustalania cen na rynku gazu. Tak właśnie się stało. (…) Obwinianie nas za to jest po prostu nonsensem
— stwierdza.
W rozmowie z „Berliner Zeitung ambasador Rosji w Berlinie wyraża też nadzieję, że „pozytywny program stosunków niemiecko-rosyjskich nie zostanie zniweczony”. Partnerstwo pomiędzy krajami „przynosi więcej korzyści”. Rosja i RFN mają „bardzo bliską współpracę w wielu dziedzinach: w biznesie, nauce, kulturze, także w kulturze pamięci, w której przeszliśmy długą drogę ku pojednaniu. (…) Istnieje więc duża sieć współpracy, którą należy utrzymać”.
Mocne stanowisko partii Zielonych
Annalena Baerbock, liderka Zielonych, opowiedziała się za nieudzieleniem koncesji na eksploatację gazociągu Nord Stream 2. Zgodnie z europejskim prawem energetycznym, powinna obowiązywać reguła dotycząca uniezależnienia operatorów gazociągów od dostawców gazu – podkreśliła na łamach mediów z grupy Funke.
Dopóki jest to jedna i ta sama spółka, koncesja na prowadzenie działalności nie może być przyznana
— podkreśla Baerbock, która oskarża Rosję o „granie w pokera” cenami energii.
Nie możemy dać się szantażować
— dodaje.
Według doniesień mediów, Rosja wcześniej zwróciła się do Niemiec o certyfikację rurociągu w terminie do 8 stycznia – informuje „Die Welt”.
Rurociąg o długości ok. 1200 km ma transportować gaz z Rosji do Niemiec. Federalna Agencja ds. Sieci obecnie rozpatruje wniosek o jego certyfikację. W szczególności chodzi o to, czy operatorzy przestrzegają unijnych przepisów dotyczących tzw. unbundlingu, czyli unijnej reguły dotyczącej uniezależnienia operatorów gazociągów od dostawców.
Dodatkowe dostawy gazu w zamian za uruchomienie NS2
Siergiej Nieczajew, ambasador Rosji w Niemczech, uważa że NS2 „odpowiada interesom niemieckiej gospodarki i ludności, gwarantuje bezpieczeństwo energetyczne”. Ponadto jest to projekt kilku krajów europejskich.
Osoby związane z państwowym Gazpromem i Kremlem również sygnalizowały, że europejscy konsumenci mogą oczekiwać dodatkowych dostaw gazu w celu złagodzenia obecnego niedoboru energii tylko wtedy, gdy będą gotowi zrobić coś w zamian: dać oficjalną zgodę na rozpoczęcie dostaw gazociągiem
— dodaje „Die Welt”.
Operator gazociągu poinformował w poniedziałek, że pierwsza rura jest wypełniona tzw. gazem technicznym i przygotowana do eksploatacji, ale „gaz będzie można przesyłać dopiero po uzyskaniu oficjalnej zgody”. Informacja ta pojawiła się zaledwie kilka godzin po tym, jak ceny gazu w Europie gwałtownie wzrosły na wieść, że Gazprom ma „ograniczone możliwości transportu paliwa do Europy innymi drogami” – przypomina „Die Welt” i podkreśla, że „wobec napiętych, po latach sankcji i innych nieporozumień, stosunków z Unią Europejską Kreml nie chce wyświadczyć Europejczykom przysługi”.
Podczas zeszłotygodniowej konferencji energetycznej w Moskwie prezydent Władimir Putin zasugerował, że Rosja jest w stanie zaoferować więcej gazu. Jednocześnie wskazał na powolne działania w procesie koncesjonowania Nord Stream 2, które mogą przeciągnąć się na przyszły rok.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/570750-ambasador-rosji-o-ns2-odpowiada-interesom-niemiec