Po antysemickim zachowaniu wobec piosenkarza żydowskiego pochodzenia w hotelu w Lipsku media w RFN szeroko komentują „codzienny antysemityzm” w kraju. „Fakt, że wielu Żydów nie ma odwagi nosić jarmułki na ulicy jest haniebny” - piszą. Towarzystwo Niemiecko-Izraelskie żąda surowszych kar za zniewagi.
CZYTAJ TAKŻE: Antysemicki skandal w Niemczech! Hotel odmówił piosenkarzowi zameldowania. Powód? Zawieszka w kształcie gwiazdy Dawida
W związku z oskarżeniami o antysemityzm wobec pracownika hotelu w Lipsku Towarzystwo Niemiecko-Izraelskie (DIG) zażądało surowszych kar za zniewagi antyżydowskie.
Antysemityzm nie może być bagatelizowany i powinien być ogólnie traktowany jako przestępstwo
— powiedział prezes DIG Uwe Becker portalowi RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).
Kary za podburzanie często nie idą wystarczająco daleko, aby na przykład ścigać zniewagi
— stwierdził.
Jestem wstrząśnięty, że takie antysemickie incydenty w ogóle zdarzają się w Niemczech
— dodał Becker.
Jak podkreślił, „atak na życie żydowskie w Niemczech jest zawsze atakiem na całe niemieckie społeczeństwo”.
Niemieckie media komentują antysemicki skandal
Dziennik „Rheinische Post” pisze w komentarzu do sprawy:
Kiedy tak oczywisty przypadek antysemityzmu zdarza się w takim miejscu, w dużym niemieckim mieście, budzi to wątpliwości, nie wobec tylko hotelu. (…) Co się stało, że ludzie o antysemickich nastrojach najwyraźniej nie uważają, że nie ma nic złego w otwartym i agresywnym okazywaniu swojej nienawiści? I to nie pod osłoną brunatnego tłumu na prawicowym marszu, ani na islamskiej demonstracji, ale w cywilnym miejscu. Miejscu kosmopolitycznym. W hotelu.
Portal RND podkreśla, że „debata na temat zakorzenionej w społeczeństwie nienawiści do Żydów, jak się okazuje, musi być niestety prowadzona nieustannie”.
Codzienny antysemityzm często pozostaje bez konsekwencji. Obejmuje to przemoc słowną, groźby, obraźliwe uwagi lub bójki. Adresatami są dorośli i dzieci. Policjanci muszą chronić żydowskie instytucje w całych Niemczech - a opinia publiczna uważa to za oczywiste. Dlaczego właściwie?
— pyta portal.
Fakt, że wielu Żydów nie ma już odwagi nosić jarmułki na ulicy po nabożeństwie, jest haniebny dla wolnego społeczeństwa
— zaznacza RND.
Tylko dzięki odwadze cywilnej, konsekwentnemu ściganiu każdego czynu i edukacji politycznej uda nam się wyplenić ze społeczeństwa takie zachowania
— dodaje.
Muzyk Gil Ofarim opisał w nagraniu wideo, że w poniedziałek wieczorem pracownik hotelu Westin w Lipsku poprosił go o zdjęcie naszyjnika z gwiazdą Dawida, jeśli chce zostać obsłużony. Prokuratura w Lipsku wszczęła śledztwo w tej sprawie. Według policji, oskarżony pracownik hotelu złożył skargę o zniesławienie. Opisał to zdarzenie wyraźnie inaczej niż artysta.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
mm/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/569116-problem-niemiec-z-antysemityzmem-jestem-wstrzasniety