W Bangladeszu 17 marca, w Gwatemali 1 października, w Irlandii - 20 listopada. Jak świat długi i szeroki, dzień dziecka celebruje się przez cały rok. I bardzo dobrze...
Chyba każdy się zgodzi, że dzieci to skarb, więc trzeba o nie dbać nie tylko od święta, a Dzień Dziecka powinien być codziennie.
Okazuję się, że rzeczywistość kalendarzowa jest bliska tej szlachetnej idei, bo jak się przyjrzeć zwyczajom w różnych krajach na różnych kontynentach, okaże się, że prawie każdego dnia gdzieś na Ziemi świętuje się ten specjalny Dzień.
Dzień Dziecka po raz pierwszy globalnie został ogłoszony przez Światową Konferencję ds. dobra dzieci (World Conference for the Well-being of Children ) w 1925 r., ale dopiero w 1954 r., by zwrócić uwagę świata na los dzieci, Ogólne Zgromadzenie ONZ zarekomendowało wszystkim członkom ustanowienie oficjalnego Dnia Dziecka na wygodny dla siebie termin. Samo ONZ zarekomendowało datę 30 kwietnia, ale ostatecznie stanęło na 20 listopada, kiedy to do dziś obchodzi się tzw. Uniwersalny/Światowy Dzień Dziecka. Międzynarodowy Dzień Dziecka jest natomiast obchodzony w drugą niedzielę grudnia.
Jest to wspólne przedsięwzięcie UNICEF-u i Międzynarodowej Akademii Sztuk Telewizyjnych Nauki. W ten dzień transmitowane są specjalne programy dla dzieci i organizowane imprezy tematyczne. Okazja wywodzi się z Turcji, gdzie podobny dzień został zainicjowany już w 1920 r., czyli jeszcze przed Konferencją ds. dobra dzieci w Genewie.
Nie jest to jednak najwcześniejszy przykład ustanowienia Dnia Dziecka.
Już w VIII wieku tradycja obchodzenia dnia poświęconego dzieciom zawitała do Japonii, kiedy to oddzielnie zaczęto świętować dzień dziewczynki (3 marca) i chłopca (5 maja). Od 1948 r. japoński Dzień Dziecka ("kodomo no h") obchodzony jest 5 maja, co budzi kontrowersje wśród zwolenników daty 3 marca (zapewne dziewczynek).
Ponad 1000 lat później, w Stanach Zjednoczonych w 1856 r. pojawiły się pierwsze postulaty ustanowienia tego specjalnego święta. Do 1883 r. prawie wszystkie stany uchwaliły rezolucję nawołującą do obchodzenia Dnia Dziecka.
Co ciekawe do tej pory USA nie obchodzi jednego ogólnie ustalonego dnia poświęconego dzieciom, ale kilka.
W 1998 r. prezydent Bill Clinton ogłosił Dzień Dziecka w październiku, a prezydent George W. Bush ustalił to święto najpierw na 3 czerwca, a potem na pierwszą niedzielę czerwca.
W 2007 r. gubernator Illinois przesunął u siebie Dzień Dziecka na 2. niedzielę czerwca, a w 2009 r. stolica, Waszyngton, Międzynarodowy Dzień Dziecka był obchodzony w maju.
Amerykańskie majowo-czerwcowe obchody są najbliższe tym ustanowionym 22 listopada 1949 przez Międzynarodową Demokratyczną Federację Kobiet jako "Dzień Ochrony Dzieci", a celebrowanym od 1950 r. - 1 czerwca - głównie w krajach byłego bloku wschodniego. Ustalenia organizacji blisko wiązały się z "propagandą pokoju" szerzoną przez Stalina, którego tak naprawdę w ogóle to nie obchodziło. Bo żadne prezenty i proklamacje kolejnych oficjalnych obchodów Dnia Dziecka (w niektórych krajach 2 razy do roku, a nawet całych tygodni i miesięcy dla Dzieci) nie zastąpią szczęśliwej rodzinnej atmosfery i bacznej ochrony dzieci przed niebezpieczeństwami współczesnego świata.
O dzieci trzeba dbać, tak jakby Dzień Dziecka był codziennie.
Najczęstsze daty obchodzenia Dnia Dziecka na świecie:
1 czerwca: Polska, Armenia, Azerbejdżan, Bułgaria, Chiny (Tajwan i Hong Kong - 4 kwietnia), Czechy i Słowacja, Ekwador, Myanmar, Laos, Nikaragua, Portugalia i terytoria zamorskie, Rosja i byłe republiki, Wietnam, Vanuatu (24 VI)
maj: Węgry (ostatnia niedziela maja), Japonia (5 V), Korea Płn. (1 V), Korea Płd. (5 V), Malediwy (10 V), Nigeria (27 V), Norwegia (27 V - w Dzień Konstytucji), Hiszpania (2. niedziela maja)
wrzesień: Honduras (10 IX), Kostaryka (9 IX), Niemcy (1 VI i 20 IX)
październik: Australia (4. tydzień), Brazylia (12 X), Singapur i Sri Lanka (1 X)
listopad: Kanada (20 XI), Chorwacja (11 XI), Egipt (20 XI), Finlandia (20 XI), India (14 XI), Irlandia (20 XI), Izrael (20 XI), Pakistan (20 XI), Panama (1 XI), RPA (1. niedziela XI), Szwecja (20 XI), Trynidad i Tobago (19 i 20 XI - połączone święta mężczyzny i dzieci)
grudzień: 25 XII: Kongo, Kamerun, Gwinea Równikowa, Gabon, Czad, Republika Środkowej Afryki, Zambia; Płd. Sudan (23 XII)
marzec: Bangladesz (17 III), Japonia (3 III i 5 V), Nowa Zelandia (1. niedziela marca)
kwiecień: Kanada (29 IV), Hong Kong i Tajwan (4 IV), Kolumbia (ostatni weekend kwietnia), Haiti (12 IV), Meksyk (30 IV), Palestyna (5 IV), Turcja (23 IV), Zambia (24 IV)
Paweł Korsun
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/56623-co-dzien-dzien-dziecka