Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid poinformował w niedzielę, że po ucieczce z Kabulu policji i przedstawicieli władz, Taliban polecił swym oddziałom wejście do miasta, aby zapewnić bezpieczeństwo i przeciwdziałać chaosowi.
Oświadczenie Mudżahida pojawiło się wkrótce po informacji, że prezydent Afganistanu Aszraf Ghani opuścił kraj i udał się do Tadżykistanu.
Doniesienia o wyjeździe prezydenta potwierdził Abdullah Abdullah, były premier i minister spraw zagranicznych Afganistanu.
Wyjazd Ghaniego
Były prezydent Afganistanu Aszraf Ghani opuścił kraj
— podała w niedzielę telewizja Fox News, powołując się na przedstawiciela administracji Joe Bidena.
To koniec. Po wszystkim
— miał powiedzieć przedstawiciel rządu USA.
Wcześniej informacje o opuszczeniu Afganistanu przez prezydenta podała afgańska telewizja TOLO News, a później też Al-Arabija. Ghani miał według tych informacji udać się do Tadżykistanu. Polityk rządził krajem od 2014 r.
Poproszone o skomentowanie tych doniesień, biuro prezydenta poinformowało, że „z powodów bezpieczeństwa nie może nic powiedzieć o miejscu pobytu Ghaniego”.
Informację, że prezydent w niedzielę opuścił kraj, potwierdziła afgańska stacja telewizyjna Tolo News.
Powołała się ona na dwa niezależne źródła. O wyjeździe Ghaniego do Tadżykistanu poinformowała także telewizja Al-Arabija.
Talibowie chcą przejąć władzę w kilka dni
Talibowie spodziewają się, że pokojowe przekazanie władzy w Afganistanie odbędzie się w „najbliższych kilku dniach” i zostanie powołany nowy rząd - przekazał w niedzielę w wywiadzie dla BBC ich rzecznik Suhail Shaheen.
Rzecznik wezwał prezydenta kraju Aszrafa Ghaniego i innych przywódców, by rozpoczęli współpracę z Talibanem. Z Kabulu, otoczonego przez talibów, napływają sprzeczne informacje i nie jest jasne, czy strony konfliktu porozumiały się.
Shaheen zapewnił, że talibowie będą chronić prawa kobiet, jak i wolności mediów i dyplomatów.
Zapewniamy ludzi, szczególnie w Kabulu, że ich mienie, ich życie jest bezpieczne. Nasze kierownictwo poinstruowało nasze siły, aby pozostały u wrót Kabulu i nie wchodziły do miasta
— powiedział.
Poinformował też, że jeśli cudzoziemcy chcą, to mogą opuścić Kabul, jednak jak zostaną, muszą w najbliższych dniach zarejestrować swój pobyt w administracji Talibanu, która będzie ustanowiona.
Rzecznik w rozmowie ze stacją Al-Dżazira dodał, że Taliban oczekuje „pokojowego przekazania Kabulu”; odmówił jednocześnie szczegółowych informacji o możliwych negocjacjach pomiędzy talibami i rządem. Naciskany przez dziennikarzy, jakiego typu porozumienia Taliban będzie się domagać, potwierdził, ze chodzi o bezwarunkowe poddanie się centralnego rządu.
Tymczasem delegacja afgańskiego rządu udaje się do Kataru, by podjąć tam negocjacje z talibami; wśród negocjatorów jest Adbullah Abdullah, były premier i minister spraw zagranicznych Afganistanu. W rozmowach w Katarze uczestniczyć będą przedstawiciele USA.
Niemcy, podobnie jak Amerykanie, przeniosły w niedzielę swój personel dyplomatyczny na lotnisko w Kabulu; dzień później ma on być ewakuowany do kraju - poinformował szef niemieckiej dyplomacji Heiko Mass.
Holandia przeniosła swą ambasadę w Kabulu bliżej międzynarodowego lotniska, w najbliższym czasie będzie ewakuować swój personel, jak i współpracujących z nią Afgańczyków. Jednocześnie podano, że utrzyma funkcjonowanie swej placówki dyplomatycznej tak długo, jak będzie to możliwe.
Sojusz Północnoatlantycki zapowiedział w niedzielę, że zachowa swą obecność dyplomatyczną w Afganistanie mimo postępów ofensywy Talibów. Wcześniej źródło w NATO podało, że część personelu z UE ewakuowano do „bezpiecznego miejsca” w Kabulu.
Negocjacje w Katarze
Delegacja władz Afganistanu uda się w niedzielę do Kataru, by spotkać się z przedstawicielami talibów
— podała agencja Reutera, według której delegacje mają rozmawiać na temat przekazania władzy, a w rozmowy zaangażowani będą przedstawiciele USA.
O rozmowach w Katarze poinformował jeden z przedstawicieli zespołu negocjacyjnego. Źródło to przekazało, że w rozmowach uczestniczył będzie Abdullah Abdullah, szef afgańskiej rady ds. pojednania narodowego, instytucji odpowiedzialnej za negocjacje pokojowe w Afganistanie.
Zapowiedź rozmów w Katarze pojawiła się po doniesieniach, iż talibowie otoczyli już stolicę Afganistanu, Kabul.
Źródła agencji Reutera oświadczyły, że afgańska delegacja rządowa i przedstawiciele talibów będą rozmawiać na temat przekazania władzy i że zaangażowani zostaną oficjele amerykańscy.
aja/PAP, Fox News
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/562550-talibowie-wkroczyli-do-kabulu-prezydent-ghani-opuscil-kraj