W Polsce niemal w ogóle niezauważony przeszedł niedawny wyrok Sądu Konstytucyjnego Republiki Czeskiej, który orzekł, iż niemożliwe jest prawne zrównanie rejestrowanych związków partnerskich z małżeństwami, zwłaszcza zaś możliwość adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.
W kraju naszych południowych sąsiadów homoseksualne związki partnerskie są prawnie usankcjonowane od roku 2006. Gdy je wprowadzano, środowiska gejowskie utrzymywały, że chodzi im tylko o możliwość odwiedzin partnera w szpitalu czy wspólnego rozliczania się z fiskusem, natomiast nie ma w ogóle mowy o prawie do adopcji dzieci. Po uzyskaniu tej zdobyczy, zaczęły jednak (podobnie jak działo się to w innych państwach) stawiać kolejne żądania.
Ich aktywność poszła dwoma drogami: polityczną i sądową. Z jednej strony w kwietniu Izba Poselska czeskiego parlamentu przegłosowała w pierwszym czytaniu projekt ustawy o równości małżeńskiej, otwierając proces legislacyjny w tej sprawie; z drugiej strony kilka sądów okręgowych, opowiadając się po stronie par jednopłciowych, zwróciło się do Sądu Konstytucyjnego z wnioskiem o zmianę kodeksu cywilnego, umożliwiającą adopcję dzieci przez związki homoseksualne.
Sąd Konstytucyjny: najważniejsze jest dobro dziecka
Sąd Konstytucyjny opowiedział się jednak przeciw prawnemu zrównaniu związków partnerskich z małżeństwami oraz przeciw zagwarantowaniu im takich samych przywilejów, jakie mają związki małżeńskie. Chodziło przede wszystkim o możliwość adopcji dzieci przez pary jednopłciowe. Sąd Konstytucyjny, odrzucając ten postulat, uzasadnił swą decyzję uzasadnioną obawą przed gorszym rozwojem psychospołecznym dzieci, które dorastają w związkach homoseksualnych. W orzeczeniu Sądu Konstytucyjnego czytamy:
„Ponadto wiedza teoretyczna na temat niektórych kierunków psychologii rozwojowej wskazuje na wzrost trudności psychospołecznych u dzieci, które nie mogą skorzystać z obecności bodźców męskich i żeńskich. Dlatego związki homoseksualne nie mogą być uważane za optymalne dla wychowania i nie mogą być utożsamiane z małżeństwem mężczyzny i kobiety”.
Sąd Konstytucyjny Republiki Czeskiej przypomniał przy tym swoje orzeczenie z listopada 2015 roku, które zabrania adopcji dzieci przez pary niezamężne. Zakaz ten spowodowany jest dobrem dziecka, ponieważ stabilność małżeństw jest większa niż związków nieformalnych i daje dziecku lepsze zabezpieczenie w przypadku zakończenia wspólnego pożycia z rodzicami.
Ta sama argumentacja pojawiła się również w ostatnim wyroku Sądu Konstytucyjnego. Według sędziów nadrzędne jest dobro dziecka.
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/561452-sad-konstytucyjny-wykluczyl-adopcje-przez-pary-jednoplciowe