Prezydent Litwy Gitanas Nauseda oświadczył we wtorek, że otrzymał zapewnienie od przewodniczącego Rady Europejskiej Charles’a Michela, że UE poprzez politykę wizową wywrze nacisk na władze Iraku w celu rozwiązania kryzysu migracyjnego na Litwie.
Unia Europejska ma pewne dźwignie negocjacyjne, których może użyć rozmawiając na przykład z Irakiem. Takich dźwigni Litwa, jako odrębny kraj, nie posiada
— powiedział dziennikarzom prezydent.
Nauseda wskazał, że chodzi tu o politykę wydawania wiz.
Pan Michel zapewnił mnie, że jest gotowy do użycia tych dźwigni i zrobi to w najbliższej przyszłości
— poinformował prezydent Litwy.
Negocjacje Brukseli z Bagdadem
Bruksela prowadzi obecnie negocjacje z Bagdadem w sprawie powrotu Irakijczyków, którzy nielegalnie przekroczyli granicę białorusko-litewską oraz ograniczenia lotów do Mińska. Irackie linie lotnicze zamierzają w najbliższym czasie realizować loty pasażerskie do Mińska nie tylko z Bagdadu, ale także z trzech innych miast - Basry, Irbilu i Sulejmanii.
Szefowa litewskiego MSW Agne Bilotaite w poniedziałek wieczorem podpisała rozporządzenie pozwalające pogranicznikom zawracać migrantów, którzy usiłują w miejscach zakazanych przedostać się z Białorusi na Litwę. Będą oni kierowani na przejścia graniczne lub do placówek dyplomatycznych.
Na mocy tego rozporządzenia na Litwę z Białorusi nie wpuszczono już 180 migrantów.
Problem migracji nasilił się pod koniec maja. Ogólna liczba osób, które nielegalnie przekroczyły w tym roku litewsko-białoruską granicę osiągnęła już 4 tys. W całym 2020 roku zatrzymano jedynie 81 migrantów. Wilno jest przekonane, że napływ imigrantów to efekt działań Mińska, który w ten sposób reaguje na unijne sankcje i litewskie wsparcie dla białoruskiej opozycji. W związku ze wzrostem nielegalnej migracji władze Litwy ogłosiły w kraju sytuację nadzwyczajną.
mly/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/561127-kryzys-migracyjny-na-litwie-ue-ma-wywrzec-nacisk-na-irak