Raport naukowców z państwowego Instytutu Gertnera wykazał, że ochrona przeciwko koronawirusowi gwarantowana przez szczepionki spadła do 80 proc., a wśród osób powyżej 60. roku życia nawet do 50 proc. Badania te jednak są krytykowane przez lekarzy oraz wielu ekspertów - podał w czwartek the Times of Israel.
CZYTAJ TAKŻE:
Niepokojące informacje izraelskich naukowców
Portal przypomniał, że szczepionki miały dużą skuteczność w walce z koronawirusem do momentu pojawienia się w kraju wariantu Delta, który po raz pierwszy odnotowano w Indiach.
Dr Amit Huppert który kierował zespołem naukowców powiedział w rozmowie z the Times of Israel, że rząd nie powinien „panikować”, ale wyniki badań należy „wziąć na poważnie”.
To jest ostrzeżenie, którego nie można ignorować
— zaznaczył.
Ekspert rządu ds. koronawirusa Ran Balicer zakwestionował te badania, wskazując, że ich wynik może mieć „skrajnie wypaczony” efekt.
Każda próba ustalenia skuteczności szczepionki przeciwko poważnym chorobom na podstawie ograniczonych danych dotyczących zachorowań wśród zaszczepionych jest bardzo, bardzo ryzykowna
— podkreślił.
Z kolei doktor chorób zakaźnych Yael Paran powiedziała portalowi, że dane wykazane przez naukowców z Instytutu Gertnera nie pokrywają się z rzeczywistością.
Myślę, że te liczby są przesadzone
— stwierdziła.
Szczepionka Moderny w Izraelu
Od 1 sierpnia dorośli Izraelczycy mają otrzymać szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy Moderna. Fundusze zdrowia będą mogły składać zamówienia na preparat, który następnie zostanie udostępniony Izraelczykom powyżej 18. roku życia – poinformował dziennik „The Jerusalem Post”.
Z listu wysłanego przez ministerstwo zdrowia do kas chorych wynika, że od 28 lipca kasy będą mogły składać zamówienia na szczepionkę Moderna, która następnie zostanie udostępniona uprawnionym Izraelczykom od 1 sierpnia.
W tej sytuacji szczepionka firmy Pfizer będzie podawana tylko osobom do lat 18, dla których szczepionka Moderny nie jest jeszcze zatwierdzona, oraz osobom, które czekają na drugą dawkę.
Szczepionki Pfizer i Moderna, oparte są na materiale genetycznym RNA lub mRNA; różnice między nimi są niewielkie. Główna różnica polega na tym, że pierwszą i drugą dawkę szczepionki Pfizera podaje się w odstępie 21 dni, podczas gdy dawki szczepionki Moderny podaje się w odstępie 28 dni.
Izrael posiada obecnie w magazynach ok. 200 tys. dawek Moderny. W przeszłości używał preparatów tej firmy do zaszczepienia ok. 120 tys. palestyńskich pracowników posiadających pozwolenie na wjazd do Izraela.
Izraelski zapas szczepionek firmy Pfizer ma się skończyć 31 lipca; nowy transport ok. 100 tys. dawek ma jednak dotrzeć 1 sierpnia.
Aby uniknąć zmarnowania szczepionek, kraj ten podpisał dwa tygodnie temu umowę z Koreą Południową na wymianę 700 tys. dawek.
wkt/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/559668-izraelscy-naukowcy-alarmuja-spada-skutecznosc-szczepionek