Porozumienie USA i Niemiec w kwestii gazociągu Nord Stream 2 jest „w zasięgu wzroku” - podaje Reuters, powołując się na zbliżone do sprawy źródła. Wspólne stanowisko ma zostać ogłoszone w najbliższych dniach. Wiele wskazuje, że nie będzie to porozumienie korzystne dla Ukrainy, ale również Polski.
CZYTAJ TAKŻE:
Do Kijowa i Warszawy ma przyjechać specjalny przedstawiciel Białego Domu. Doradca Departamentu Stanu, Derek Chollet przyjedzie do obu stolic „w celu wzmocnienia strategicznej wartości stosunków USA z Ukrainą i Polską”.
Spotkanie Biden-Merkel bez konsensusu
Choć po spotkaniu Joe Bidena i Angeli Merkel w Waszyngtonie nic nie zapowiadało konsensusu między Waszyngtonem a Berlinem (amerykański prezydent i niemiecka kanclerz zgodzili się jedynie, że Rosja nie może używać energetyki jako broni przeciwko swoim sąsiadom, w tym m.in. Ukrainie. Jak jednak podaje cytowane przez Reuters źródło, porozumienie może być ogłoszone w ciągu najbliższych dni i nie może napawać optymizmem Polski i Ukrainy.
Szczegóły porozumienia nie są znane. Rezultatem miałoby być jednak uniknięcie konieczności wdrożenia zawieszonych sankcji USA wobec operatora Nord Stream 2 AG oraz jego prezesa Matthiasa Warniga. Według zbliżonych do sprawy źródeł, kluczowym elementem będą zwiększone inwestycje Berlina i Waszyngtonu w gospodarkę ukraińską.
Co z Polską?
Nie wiadomo, w jaki sposób Stany Zjednoczone miałyby udobruchać Polskę. Jak jednak wynika z komunikatu Departamentu Stanu USA, Derek Chollet podczas wizyty w Warszawie, którą rozpocznie 21 lipca, ma omówić „strategiczne sprawy bilateralne i regionalne, a także wspólne zaangażowanie na rzecz wartości demokratycznych i instytucji z przedstawicielami rządu oraz społeczeństwa obywatelskiego”. W komunikacie wspomniano także o rozmowach z liderami biznesu, które miałyby na celu wzmocnienie dwustronnych więzi gospodarczych.
aja/Reuters, Biznesalert
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/559368-reutersniemcy-i-usa-blisko-porozumienia-ws-nord-stream-2