W szeregu państw europejskich sytuacja epidemiologiczna znów staje się coraz trudniejsza, a liczba wykrytych zakażeń koronawirusem rośnie.
CZYTAJ TAKŻE:
— RAPORT. Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia: 105 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 12 osób
Wielka Brytania
Najwyższe od początku trzeciej fali epidemii liczby wykrytych nowych zakażeń koronawirusem - 48 553 - i zgonów z powodu Covid-19 - 63 - zarejestrowano w ciągu minionej doby w Wielkiej Brytanii - podały władze w czwartek. To kolejny dzień z rekordowymi bilansami.
Jeśli chodzi o wykryte infekcje, to ich bilans jest aż o 6251 wyższy od środowego, gdy po raz pierwszy w czasie trzeciej fali przekroczono poziom 40 tys., a także najwyższy od 15 stycznia. Dla porównania - w czwartek przed tygodniem liczba wykrytych zakażeń wynosiła 32,5 tys. Najwyższym dobowym wynikiem od początku całej epidemii pozostaje ten z 8 stycznia tego roku, gdy poinformowano o ponad 68 tys. nowych zakażeń. Dotychczas w Wielkiej Brytanii stwierdzono ponad 5,28 mln infekcji, co jest siódmą najwyższą liczbą na świecie.
Natomiast bilans nowych zgonów jest najwyższy od 26 marca. Wprawdzie liczba zgonów rośnie znacznie wolniej niż zakażeń i jest bardzo daleko od poziomów ze stycznia - gdy niemal codziennie umierało ponad tysiąc osób - ale ich wzrost też jest zauważalny. W czwartek przed tygodniem informowano o 35 zarejestrowanych zgonach. Od początku epidemii z powodu Covid-19 w Wielkiej Brytanii zmarły 128 593 osoby, co również jest siódmym bilansem na świecie.
Rośnie ponadto liczba osób przebywających w szpitalach z powodu Covid-19. Według stanu ze środy było ich 3786, czyli najwięcej od 31 marca, choć nadal jest to znacząco poniżej rekordowych poziomów z połowy stycznia, gdy w szczytowym momencie było to powyżej 39 tys.
Mimo rosnącej szybko liczby zakażeń brytyjski rząd zdecydował, że w poniedziałek Anglia przejdzie do ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu, co oznacza zniesienie niemal wszystkich prawnie obowiązujących restrykcji. Jest on zdania, że lato jest najlepszym czasem na znoszenie restrykcji, a szczepienia znacząco osłabiły związek między zakażeniami a hospitalizacjami i zgonami. Władze Szkocji i Walii wybrały ostrożniejsze podejście i nieco poluzują ograniczenia w przyszłym tygodniu, ale nie zniosą ich zupełnie, utrzymując m.in. obowiązek noszenia maseczek w zamkniętych przestrzeniach publicznych. Naukowcy szacują, że szczyt trzeciej fali epidemii w Wielkiej Brytanii nastąpi około połowy sierpnia.
Do środy włącznie pierwszą dawkę szczepionki przyjęło prawie 46,1 mln osób, a obie - 35,34 mln. Stanowi to odpowiednio 87,5 proc. oraz 67,1 proc. dorosłych mieszkańców kraju. Zgodnie z zapowiedzią brytyjskiego rządu do 19 lipca wszystkim dorosłym ma zostać zaoferowana możliwość przyjęcia co najmniej pierwszej dawki szczepionki.
Włochy
We Włoszech w ciągu ostatniego tygodnia o ponad 60 procent wzrosła liczba zakażeń koronawirusem - odnotowała w czwartek medyczna fundacja Gimbe. Spadła natomiast o prawie 36 procent liczba zgonów, a o 11 proc. liczba chorych na Covid-19 przyjętych do szpitali.
Fundacja, prowadząca monitoring epidemii we Włoszech, poinformowała, że od 7 do 13 lipca liczba nowych wykrywanych przypadków zakażenia wzrosła z około 5,5 tysiąca do 9 tysięcy. To, jak wyjaśniono, rezultat szerzenia się wariantu Delta, występującego obecnie w prawie wszystkich włoskich regionach.
Średnia dobowa liczba zgonów zmniejszyła się zaś z 24 do 15.
Czwartkowe dane Ministerstwa Zdrowia potwierdzają utrzymującą się tendencję: wzrost liczby nowych infekcji i spadek zgonów. Ostatniej doby na Covid-19 zmarło 9 osób i zanotowano 2455 kolejnych przypadków koronawirusa wykrytych w 190 tysiącach testów. Do 1,3 proc. wzrósł odsetek pozytywnych wyników.
Łączny bilans zmarłych wynosi 127 840.
Spadła liczba pacjentów w szpitalach, także na intensywnej terapii, gdzie jest 153 najciężej chorych.
Obecnie zakażonych jest ponad 40 tysięcy osób; w domowej izolacji przebywa około 39,6 tys.
Liczba wykonanych dotąd szczepień we Włoszech zbliża się do 60 milionów. Zakończyło je 25,5 mln osób, czyli 47 procent populacji.
Belgia
W Belgii obserwowany jest wzrost średniej dobowej liczby diagnozowanych przypadków koronawirusa. W ciągu siedmiodniowego okresu, do 11 lipca, potwierdzano w ciągu doby średnio 1066 nowych infekcji, co oznacza wzrost o 84 proc. - informuje nadawca VRT.
Do 13 lipca 7 641 647 osób otrzymało w Belgii pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. To 81,6 proc. dorosłych i 66,3 proc. całej populacji. 5 074 057 otrzymało drugi zastrzyk.
W tygodniu do 14 lipca hospitalizowano średnio 17 pacjentów dziennie, u których zdiagnozowano koronawirusa. Liczba spadła o 4 proc. w ciągu tygodnia. W środę hospitalizowano 22 pacjentów, a 22 zostało wypisanych ze szpitala.
W belgijskich szpitalach przebywa obecnie 241 pacjentów z Covid-19, w tym 82 na oddziałach intensywnej terapii; 57 jest podłączonych do respiratora.
W tygodniu do 11 lipca średnio dwa zgony dziennie były powiązane z Covid-19. Liczba ta spadła o 40 proc. w ciągu tygodnia.
Każdego dnia w tygodniu do 11 lipca przeprowadzano w Belgii średnio 61 tys. testów na obecność koronawirusa. Liczba ta spadła o 6 proc. w ciągu tygodnia. 1,9 proc. testów wypadło pozytywnie, to wzrost o 0,8 proc.
Niemcy
Według informacji Instytutu Roberta Kocha (RKI), siedmiodniowa zapadalność na Covid 19, czyli liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia, ponownie wzrosła i wynosi w czwartek 8,0 procenta. 74 procent wszystkich zakażeń jest obecnie powodowanych przez wariant Delta.
W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Niemczech 1642 nowe przypadki zachorowań na koronawirusa, poinformował w czwartek RKI.
Ponownie wzrosła siedmiodniowa zapadalność na Covid 19. Według Instytutu Roberta Kocha (RKI), wartość ta wynosi obecnie 8,0, dzień wcześniej było to 7,1. Najniższy poziom tej wartości odnotowano ostatnio 6 lipca, kiedy wynosił 4,9 nowych zakażeń na 100 000 mieszkańców.
Wariant Delta koronawirusa staje się coraz bardziej dominujący również w Niemczech. Stanowi on obecnie 74 procent badanych próbek, wynika z raportu RKI. Infekcje dominującym wcześniej wariantem Alfa spadły w ostatnich tygodniach bardzo szybko, do poziomu około 22 procent. Inne warianty nadal odgrywają w Niemczech niewielką rolę.
Zachorowalność w grupie wiekowej od 20 do 24 lat wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni szczególnie gwałtownie - z 10 do 19. RKI informuje również o niewielkim wzroście zakażeń wśród młodzieży w wieku 15 lat i więcej. Natomiast w innych grupach wiekowych częstość występowania maleje lub utrzymuje się na stałym poziomie. Dla seniorów na przykład wartość ta pozostaje od dwóch tygodni na poziomie 1.
W całych Niemczech w ciągu 24 godzin odnotowano 32 kolejne zgony związane z koronawirusem. Tydzień temu było 31 ofiar wirusa. Liczba osób, które od początku pandemii zmarły z powodu Sars-CoV-2 wzrosła do 91 319.
tkwl/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/558818-rosnie-liczba-zakazen-covid-19-min-w-niemczech-i-w-belgii
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Najważniejsze teksty publicystyczne i analityczne w jednym miejscu! Dołącz do Premium+. Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.