Do pubów, barów i restauracji w Irlandii będą mogły wejść tylko osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 i te, które w ciągu poprzednich sześciu miesięcy przeszły tę chorobę. Irlandzki parlament poparł w środę wieczorem rządową propozycję w tej sprawie.
Zgodnie z zaproponowaną przez rząd nowelizacją ustawy o przepisach epidemicznych, lokale gastronomiczne będą mogły wznowić przyjmowanie klientów wewnątrz, ale tylko tych, którzy są w pełni zaszczepieni, bądź już przeszły Covid-19. Ograniczenie to ma obowiązywać do 9 października, choć we wrześniu przeprowadzony zostanie przegląd sytuacji.
Wicepremier Leo Varadkar przyznał w trakcie debaty w parlamencie, że proponowane przez rząd rozwiązanie nie jest idealne, ale jest lepsze i bezpieczniejsze niż dwie możliwe alternatywy, czyli otwarcie sektora gastronomicznego bez ograniczeń albo pozostawienie go zamkniętym do czasu zbudowania odporności zbiorowej w społeczeństwie. Wskazywał, że podobne zasady wprowadziły już Dania i Niemcy, a kilka innych krajów, w tym Francja, zmierza w tym kierunku. Opozycja przekonywała natomiast, że jest to rozwiązanie dyskryminujące. W głosowaniu rządową propozycję poparło 74 posłów, przeciwnych było 68.
Do tej pory w Irlandii pierwszą dawkę szczepionki otrzymało prawie 2,73 mln osób, a drugą - ponad 2,12 mln. Stanowi to odpowiednio 71,9 proc. oraz 57,3 proc. dorosłych mieszkańców kraju. Od początku epidemii w Irlandii wykryto prawie 280 tys. zakażeń koronawirusem, z powodu których zmarło 5018 osób.
Nasila się pandemia w Hiszpanii
W ciągu ostatniej doby w Hiszpanii zanotowano ponad 26 tys. zakażeń koronawirusem, podało w środę wieczorem ministerstwo zdrowia tego kraju, wskazując, że wraz z nasileniem się pandemii w całym kraju w szpitalach przebywa już ponad 4,4 tys. osób.
Resort zdrowia sprecyzował, że tylko w środę na szpitalne oddziały przyjętych zostało blisko 900 pacjentów z Covid-19.
Ministerstwo oszacowało, że podczas minionej doby w całym kraju potwierdzono 26,3 tys. infekcji koronawirusem, co oznacza znaczący wzrost infekcji. Wskazało, że o ile we wtorek na 100 tys. obywateli przypadało 436 zakażonych, to już w środę było ich 469.
Z danych służb medycznych wynika, że do środowego wieczora w Hiszpanii zachorowało na Covid-19 ponad 4,04 mln obywateli, a zmarło 81 tys., z czego 10 podczas ostatniej doby.
Podczas wieczornej konferencji w Madrycie minister zdrowia Carolina Darias wskazała, że nasilenie się pandemii ma miejsce w okresie nasilonych szczepień przeciwko SARS-CoV-2. Podała, że dotychczas co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło już 60 proc. populacji tego kraju.
Z kolei 47,4 proc. obywateli zakończyło już cały proces szczepień
—wyjaśniła Darias, zapowiadając, że w sytuacji nasilenia się pandemii rząd może przywrócić część restrykcji przeciwepidemicznych.
Obowiązkowe szczepienia na Łotwie. Dla kogo?
Na Łotwie obowiązkowe będą szczepienia przeciwko koronawirusowi dla pracowników służby zdrowia i oświaty - zdecydował w środę rząd tego kraju. W innych branżach pracodawcy będą mieli prawo zwolnić pracownika, jeśli ten się nie zaszczepi.
Nowe uregulowania wejdą w życie od października, jeśli wcześniej zatwierdzi je łotewski parlament.
Na Łotwie, która ma 1,9 mln mieszkańców, kampania szczepień przeciwko koronawirusowi przebiega wyjątkowo opornie.
Celem zmiany przepisów jest skłonienie ludzi, by zmienili swoje nastawienie
—powiedział premier Arturs Krisjanis Karins.
Od początku pandemii na Łotwie potwierdzono ponad 138 tysięcy przypadków Covid-19, ponad 2500 chorych zmarło. Obecnie dominującym wariantem koronawirusa staje się w tym kraju Delta.
Grecja i Portugalia idzie drogą Francji
W Grecji, Portugalii i we Francji do wnętrza restauracji, kina czy dyskoteki będzie można wejść tylko z zaświadczeniem o zaszczepieniu przeciwko Covid-19 lub aktualnym, negatywnym wynikiem testu. W związku ze wzrostem liczby infekcji Holandia i niektóre regiony Hiszpanii przywracają przeciwepidemiczne ograniczenia.
W Grecji wstęp do położonych wewnątrz budynków sal restauracji, barów czy kawiarni będzie od piątku możliwy tylko dla klientów, którzy przedstawią zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko Covid-19 lub negatywny wynik testu PCR albo antygenowego sprzed maksymalnie trzech dni. Takie same zasady będą obowiązywać przy wejściu do mieszących się w zamkniętej przestrzeni dyskotek, kin czy teatrów. Obowiązek przedstawiania zaświadczeń nie dotyczy klientów lokali funkcjonujących na świeżym powietrzu. W Grecji certyfikaty sanitarne są też wymagane od pasażerów promów i samolotów kursujących wewnątrz tego kraju.
W Portugalii do wnętrza restauracji mogą wchodzić tylko klienci z zaświadczeniem potwierdzającym szczepienie, negatywny test lub przejście choroby. Obowiązujące od soboty 10 lipca regulacje dotyczą najbardziej dotkniętych epidemią regionów kraju (w tym stołecznej Lizbony) i obejmują tylko weekendy. Na terenie całego kraju certyfikat jest też niezbędny do zameldowania się w hotelu lub pensjonacie.
Sytuacja epidemiczna w Portugalii należy do jednej z najgorszych w Europie, szybko rozprzestrzenia się tam wariant Delta koronawirusa. W kraju przywrócono niektóre ograniczenia, takie jak limit miejsc w restauracjach czy godzina policyjna w niektórych regionach. Pod koniec czerwca Portugalia została wpisana przez Niemcy na listę obszarów wysokiego ryzyka związanego z wariantami SARS-CoV-2, co spowodowało masowe powroty wypoczywających tam niemieckich turystów, którzy obawiali się czekającej ich po powrocie do kraju obowiązkowej kwarantanny. Również francuskie władze zaapelowały do swoich obywateli o unikanie wakacji w Portugalii i Hiszpanii.
We Francji od 21 lipca zaświadczenie o zaszczepieniu, przejściu Covid-19 lub negatywny test będą wymagane przy wstępie do kin, teatrów i innych placówek kultury i rozrywki, gromadzących powyżej 50 osób. Od 1 sierpnia certyfikat będzie też trzeba okazywać, wchodząc do restauracji, kawiarni, centrum handlowego, placówki służby zdrowia, a także przed podróżami lotniczymi i dłuższymi trasami kolejowymi czy autobusowymi. Nie będą musiały tego robić dzieci poniżej 12. roku życia. Młodzież w wieku 12-18 lat będzie zwolniona z okazywania certyfikatów do końca sierpnia.
W Hiszpanii niektóre wspólnoty autonomiczne wracają do zniesionych wcześniej restrykcji. Powodem są ponowne wzrosty liczby zakażeń. W Katalonii i Walencji wprowadzono zakaz spotkań towarzyskich, w których bierze udział więcej niż 10 osób. Ograniczono także czas działań lokali gastronomicznych i rozrywkowych. W Asturii restauracje i bary mogą przyjmować gości tylko w ogródkach i na tarasach.
W Holandii od soboty 10 lipca ponownie zamknięto nocne kluby i dyskoteki. Odwołano także masowe wydarzenia, takie jak koncerty i imprezy sportowe, po doniesieniach o licznych nowych zakażeniach, do których dochodziło podczas tego typu zgromadzeń.
W Austrii okazywanie zaświadczeń sanitarnych jest wymagane przy wstępie do wielu obiektów użyteczności publicznej, takich jak restauracje, hotele, siłownie, baseny, teatry czy zakłady fryzjerskie.
W Czechach certyfikat zdrowotny jest niezbędny przy meldowaniu się w hotelach, wejściach do muzeów czy galerii. Zaświadczenie powinni też mieć przy sobie klienci restauracji, barów czy kawiarni. Personel lokali gastronomicznych nie ma jednak obowiązku, a także prawa sprawdzania certyfikatów. Mogą to robić funkcjonariusze policji i pracownicy służb sanitarnych.
Turyści z Polski przy wjeździe do większości krajów Unii Europejskiej muszą okazywać jeden z certyfikatów sanitarnych: zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko Covid-19, przejściu infekcji lub aktualnym, negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Najłatwiej przedstawić je w formie Unijnego Certyfikatu Covid, który jest honorowany we wszystkich krajach UE. Unijne certyfikaty mają zunifikowaną formę, są wydawane w formie papierowej lub cyfrowej (możną je przedstawić w aplikacji lub w zachowanym np. na smartfonie pliku), każdy z nich zawiera kod QR i opis w języku angielskim. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci, ale limit wieku różni się w zależności od kraju. Do Grecji, Portugalii, Chorwacji i Bułgarii bez zaświadczeń wjadą dzieci poniżej 12. roku życia, do Francji - poniżej 11 lat, do Włoch - poniżej 6 lat.
Bez przedstawiania żadnych dokumentów osoby z Polski mogą wjechać do Hiszpanii, Rumunii, Czarnogóry, Albanii, Macedonii Północnej czy na Cypr. Od początku lipca Unijnym Certyfikatem trzeba się wylegitymować, podróżując z Polski do Chorwacji, od czwartku takie same zasady obowiązują przy przekraczaniu granicy ze Słowenią.
Podróżując do większości krajów europejskich, trzeba także wypełnić formularz lokalizacyjny, często dostępny online.
Wszystkie szczegółowe i aktualne informacje dotyczące podróżowania po Europie i Unijnego Certyfikatu Covid dostępne są na prowadzonej przez UE stronie https://reopen.europa.eu/pl, a także na stronach polskiego rządu: www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych i https://www.gov.pl/web/certyfikat.
Pogarsza się sytuacja w Indonezji
Władze indonezyjskie oznajmiły w czwartek, że koronawirus rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż przewidywano, a wykres pokazujący wzrost liczby zachorowań to linia pionowa. Minionej doby zarejestrowano w Indonezji 54 tys. nowych infekcji. Rząd spodziewa się pogorszenia się skali epidemii.
Drastyczny wzrost przypadków zachorowań na Covid-19 przypisywany jest rozprzestrzeniającemu się w znacznie szybszym tempie wariantu Delta, który po raz pierwszy wykryto w Indiach. Indonezja, czwarty najbardziej zaludniony kraj świata, jak zauważa Agencja Reutera z trudem radzi sobie z narastającą epidemią, pomimo obowiązujących surowych restrykcji.
W ciągu ostatnich 24 godz. przybyło 54 tys. nowych zakażeń, co oznacza kolejny rekord zachorowań na Covid-19. Obecnie odnotowuje się ponad dziesięć razy więcej przypadków zakażeń koronawirusem niż na początku czerwca. Od początku pandemii zarejestrowano w Indonezji 2,67 mln infekcji koronawirusem, w tym 69 210 związanych z nimi zgonów.
Minister do spraw koordynacji polityki morskiej i inwestycji Luhut Pandjaitan przestrzegł, że przypadków infekcji może być dużo więcej, ponieważ okres inkubacji wariantu Delta trwa od dwóch do trzech tygodni.
Już się spełnia najgorszy scenariusz
—zaznaczył.
Jeśli jest mowa o 60 tys. dziennie, sytuacja jest jeszcze w porządku. Mamy jednak nadzieję, że nie dotrze do 100 tys. w ciągu doby, ale jeśli tak - przygotowujemy się na to
—dodał. Pandjaitan wskazał przy tym, że rząd przekształcił kilka budynków w miejsca do izolacji, zobowiązał niedawnych absolwentów medycyny i pielęgniarstwa do leczenia Covid-19 oraz importował leki i tlen.
Agencja Reutera zwróciła uwagę, że szpitale na najbardziej zaludnionej wyspie kraju, Jawie, w ciągu ostatnich tygodni przepełniły się i wielu osobom ciężko jest zapewnić odpowiednią opiekę medyczną, co sprawia, że setki umierają w trakcie samoizolacji. Liczba osób zainfekowanych oraz wymagających hospitalizacji wzrosła także na Sumatrze, Kalimantanie, a nawet w tak odległych częściach państwa składającego się z ponad 17 tys. wysp, jak Papua Zachodnia - czyli miejscach znacznie gorzej zaopatrzonych w sprzęt medyczny.
Delta dominuje w Niemczech
Według informacji Instytutu Roberta Kocha (RKI), siedmiodniowa zapadalność na Covid 19, czyli liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców w ciągu tygodnia, ponownie wzrosła i wynosi w czwartek 8,0 procenta. 74 procent wszystkich zakażeń jest obecnie powodowanych przez wariant Delta.
W ciągu ostatniej doby zarejestrowano w Niemczech 1642 nowe przypadki zachorowań na koronawirusa, poinformował w czwartek RKI.
Ponownie wzrosła siedmiodniowa zapadalność na Covid 19. Według Instytutu Roberta Kocha (RKI), wartość ta wynosi obecnie 8,0, dzień wcześniej było to 7,1. Najniższy poziom tej wartości odnotowano ostatnio 6 lipca, kiedy wynosił 4,9 nowych zakażeń na 100 000 mieszkańców.
Wariant Delta koronawirusa staje się coraz bardziej dominujący również w Niemczech. Stanowi on obecnie 74 procent badanych próbek, wynika z raportu RKI. Infekcje dominującym wcześniej wariantem Alfa spadły w ostatnich tygodniach bardzo szybko, do poziomu około 22 procent. Inne warianty nadal odgrywają w Niemczech niewielką rolę.
Zachorowalność w grupie wiekowej od 20 do 24 lat wzrosła w ciągu ostatnich dwóch tygodni szczególnie gwałtownie - z 10 do 19. RKI informuje również o niewielkim wzroście zakażeń wśród młodzieży w wieku 15 lat i więcej. Natomiast w innych grupach wiekowych częstość występowania maleje lub utrzymuje się na stałym poziomie. Dla seniorów na przykład wartość ta pozostaje od dwóch tygodni na poziomie 1.
W całych Niemczech w ciągu 24 godzin odnotowano 32 kolejne zgony związane z koronawirusem. Tydzień temu było 31 ofiar wirusa. Liczba osób, które od początku pandemii zmarły z powodu Sars-CoV-2 wzrosła do 91 319.
Rośnie liczba zakażeń w Belgii
W Belgii obserwowany jest wzrost średniej dobowej liczby diagnozowanych przypadków koronawirusa. W ciągu siedmiodniowego okresu, do 11 lipca, potwierdzano w ciągu doby średnio 1066 nowych infekcji, co oznacza wzrost o 84 proc. - informuje nadawca VRT.
Do 13 lipca 7 641 647 osób otrzymało w Belgii pierwszą dawkę szczepionki przeciwko Covid-19. To 81,6 proc. dorosłych i 66,3 proc. całej populacji. 5 074 057 otrzymało drugi zastrzyk.
W tygodniu do 14 lipca hospitalizowano średnio 17 pacjentów dziennie, u których zdiagnozowano koronawirusa. Liczba spadła o 4 proc. w ciągu tygodnia. W środę hospitalizowano 22 pacjentów, a 22 zostało wypisanych ze szpitala.
W belgijskich szpitalach przebywa obecnie 241 pacjentów z Covid-19, w tym 82 na oddziałach intensywnej terapii; 57 jest podłączonych do respiratora.
W tygodniu do 11 lipca średnio dwa zgony dziennie były powiązane z Covid-19. Liczba ta spadła o 40 proc. w ciągu tygodnia.
Każdego dnia w tygodniu do 11 lipca przeprowadzano w Belgii średnio 61 tys. testów na obecność koronawirusa. Liczba ta spadła o 6 proc. w ciągu tygodnia. 1,9 proc. testów wypadło pozytywnie, to wzrost o 0,8 proc.
Wracają maseczki w Anglii
Kolejne władze miejskie oraz przedsiębiorstwa ogłaszają, że będą wymagać bądź zachęcać do noszenia maseczek, choć od poniedziałku w Anglii zniesiony zostanie prawny obowiązek zasłaniania twarzy w jakiejkolwiek sytuacji.
W poniedziałek Anglia przejdzie do ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu, co oznacza zniesienie niemal wszystkich prawnie obowiązujących restrykcji covidowych, w tym - co budzi szczególne kontrowersje - wymogu noszenia maseczek w transporcie publicznym, sklepach i innych zamkniętych przestrzeniach publicznych.
Brytyjski rząd oświadczył, że wymóg ten zostanie zastąpiony zaleceniem, by nadal zasłaniać twarz w zatłoczonych miejscach i wyjaśnił, że władze lokalne i firmy mają prawo nadal domagać się maseczek w określonych sytuacjach.
Jako pierwszy, we wtorek wieczorem, o utrzymaniu nakazu noszenia maseczek w transporcie publicznym poinformował burmistrz Londynu Sadiq Khan. Z wezwaniem do pasażerów, aby nadal nosili maseczki w transporcie publicznym zwrócili się też burmistrzowie hrabstw metropolitalnych Greater Manchester, West Midlands, West Yorkshire i South Yorkshire oraz regionu Liverpoolu, choć w odróżnieniu od Khana nie mają oni kompetencji, by wprowadzić obowiązek ich noszenia we wszystkich środkach transportu.
Maseczki nadal będą wymagane w samolotach wielu linii lotniczych - ogłosiły to już m.in. British Airways i Ryanair. We wtorek największa brytyjska sieć księgarni, Waterstones, poinformowała, że będzie zachęcać klientów do zasłaniania twarzy po 19 lipca, a w środę ogłosiły to samo dwie z czterech głównych brytyjskich sieci supermarketów - Tesco i Sainsbury’s. Na podobny krok zdecydowało się także szereg mniejszych przedsiębiorstw.
Tymczasem jak wynika z opublikowanego we wtorek sondażu Ipsos Mori, większość Brytyjczyków nadal zamierza nosić maseczki w zamkniętych przestrzeniach publicznych. 76 proc. pytanych zadeklarowało, że będzie to robić w sklepach, 74 proc. - w transporcie publicznym, 64 proc. - w samolotach, 60 proc. - w kinach i teatrach, 59 proc. - w miejscach pracy, a 55 proc. - w pubach i restauracjach, gdy nie będą siedzieć przy stolikach.
Prawny obowiązek noszenia maseczek zostanie od poniedziałku zniesiony tylko w Anglii. W Szkocji i Walii wprawdzie poluzowane zostaną restrykcje, ale zasłanianie twarzy na razie nadal będzie wymagane, a rząd Irlandii Północnej dopiero w przyszłym tygodniu będzie decydował o ewentualnym złagodzeniu ograniczeń.
kk/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/558785-raport-nowe-restrykcje-i-rosnaca-liczba-zakazen