Do pubów, barów i restauracji w Irlandii będą mogły wejść tylko osoby w pełni zaszczepione przeciw Covid-19 i te, które w ciągu poprzednich sześciu miesięcy przeszły tę chorobę. Irlandzki parlament poparł w środę wieczorem rządową propozycję w tej sprawie. Z kolei na Łotwie obowiązkowe będą szczepienia przeciwko koronawirusowi dla pracowników służby zdrowia i oświaty - zdecydował w środę rząd tego kraju. W innych branżach pracodawcy będą mieli prawo zwolnić pracownika, jeśli ten się nie zaszczepi. Również w Grecji, Portugalii i we Francji do wnętrza restauracji, kina czy dyskoteki będzie można wejść tylko z zaświadczeniem o zaszczepieniu przeciwko Covid-19 lub aktualnym, negatywnym wynikiem testu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Francja wprowadzi obowiązkowe szczepienia dla medyków i pracowników placówek opiekuńczych! Podobne rozwiązania w Grecji
CZYTAJ TAKŻE: Rekordowe zapisy na szczepienia po orędziu prezydenta Macrona. W ciągu jednego dnia zapisało się prawie milion osób
Do irlandzkiego pubu i restauracji tylko z certyfikatem covidowym
Zgodnie z zaproponowaną przez rząd nowelizacją ustawy o przepisach epidemicznych, lokale gastronomiczne będą mogły wznowić przyjmowanie klientów wewnątrz, ale tylko tych, którzy są w pełni zaszczepieni, bądź już przeszły Covid-19. Ograniczenie to ma obowiązywać do 9 października, choć we wrześniu przeprowadzony zostanie przegląd sytuacji.
Wicepremier Leo Varadkar przyznał w trakcie debaty w parlamencie, że proponowane przez rząd rozwiązanie nie jest idealne, ale jest lepsze i bezpieczniejsze niż dwie możliwe alternatywy, czyli otwarcie sektora gastronomicznego bez ograniczeń albo pozostawienie go zamkniętym do czasu zbudowania odporności zbiorowej w społeczeństwie. Wskazywał, że podobne zasady wprowadziły już Dania i Niemcy, a kilka innych krajów, w tym Francja, zmierza w tym kierunku. Opozycja przekonywała natomiast, że jest to rozwiązanie dyskryminujące. W głosowaniu rządową propozycję poparło 74 posłów, przeciwnych było 68.
Do tej pory w Irlandii pierwszą dawkę szczepionki otrzymało prawie 2,73 mln osób, a drugą - ponad 2,12 mln. Stanowi to odpowiednio 71,9 proc. oraz 57,3 proc. dorosłych mieszkańców kraju. Od początku epidemii w Irlandii wykryto prawie 280 tys. zakażeń koronawirusem, z powodu których zmarło 5018 osób.
CZYTAJ TAKŻE: Obowiązek szczepień w Polsce? Dworczyk: W tej chwili nie ma takiego planu, ale warto czerpać z doświadczenia naszych partnerów
Łotwa - Szczepienia obowiązkowe dla pracowników służby zdrowia i oświaty
Nowe uregulowania wejdą w życie od października, jeśli wcześniej zatwierdzi je łotewski parlament.
Na Łotwie, która ma 1,9 mln mieszkańców, kampania szczepień przeciwko koronawirusowi przebiega wyjątkowo opornie.
Celem zmiany przepisów jest skłonienie ludzi, by zmienili swoje nastawienie
— powiedział premier Arturs Krisjanis Karins.
Od początku pandemii na Łotwie potwierdzono ponad 138 tysięcy przypadków Covid-19, ponad 2500 chorych zmarło. Obecnie dominującym wariantem koronawirusa staje się w tym kraju Delta.
CZYTAJ WIĘCEJ: NASZ WYWIAD. Dyrektor WIM prof. Gielerak o obowiązkowym szczepieniu medyków: „Ten temat jest absolutnie otwarty”
W Portugalii, Grecji i we Francji zaświadczenia sanitarne będą warunkiem wstępu do restauracji czy kina
W Grecji, Portugalii i we Francji do wnętrza restauracji, kina czy dyskoteki będzie można wejść tylko z zaświadczeniem o zaszczepieniu przeciwko Covid-19 lub aktualnym, negatywnym wynikiem testu. W związku ze wzrostem liczby infekcji Holandia i niektóre regiony Hiszpanii przywracają przeciwepidemiczne ograniczenia.
W Grecji wstęp do położonych wewnątrz budynków sal restauracji, barów czy kawiarni będzie od piątku możliwy tylko dla klientów, którzy przedstawią zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko Covid-19 lub negatywny wynik testu PCR albo antygenowego sprzed maksymalnie trzech dni. Takie same zasady będą obowiązywać przy wejściu do mieszących się w zamkniętej przestrzeni dyskotek, kin czy teatrów. Obowiązek przedstawiania zaświadczeń nie dotyczy klientów lokali funkcjonujących na świeżym powietrzu. W Grecji certyfikaty sanitarne są też wymagane od pasażerów promów i samolotów kursujących wewnątrz tego kraju.
W Portugalii do wnętrza restauracji mogą wchodzić tylko klienci z zaświadczeniem potwierdzającym szczepienie, negatywny test lub przejście choroby. Obowiązujące od soboty 10 lipca regulacje dotyczą najbardziej dotkniętych epidemią regionów kraju (w tym stołecznej Lizbony) i obejmują tylko weekendy. Na terenie całego kraju certyfikat jest też niezbędny do zameldowania się w hotelu lub pensjonacie.
Sytuacja epidemiczna w Portugalii należy do jednej z najgorszych w Europie, szybko rozprzestrzenia się tam wariant Delta koronawirusa. W kraju przywrócono niektóre ograniczenia, takie jak limit miejsc w restauracjach czy godzina policyjna w niektórych regionach. Pod koniec czerwca Portugalia została wpisana przez Niemcy na listę obszarów wysokiego ryzyka związanego z wariantami SARS-CoV-2, co spowodowało masowe powroty wypoczywających tam niemieckich turystów, którzy obawiali się czekającej ich po powrocie do kraju obowiązkowej kwarantanny. Również francuskie władze zaapelowały do swoich obywateli o unikanie wakacji w Portugalii i Hiszpanii.
We Francji od 21 lipca zaświadczenie o zaszczepieniu, przejściu Covid-19 lub negatywny test będą wymagane przy wstępie do kin, teatrów i innych placówek kultury i rozrywki, gromadzących powyżej 50 osób. Od 1 sierpnia certyfikat będzie też trzeba okazywać, wchodząc do restauracji, kawiarni, centrum handlowego, placówki służby zdrowia, a także przed podróżami lotniczymi i dłuższymi trasami kolejowymi czy autobusowymi. Nie będą musiały tego robić dzieci poniżej 12. roku życia. Młodzież w wieku 12-18 lat będzie zwolniona z okazywania certyfikatów do końca sierpnia.
W Hiszpanii niektóre wspólnoty autonomiczne wracają do zniesionych wcześniej restrykcji. Powodem są ponowne wzrosty liczby zakażeń. W Katalonii i Walencji wprowadzono zakaz spotkań towarzyskich, w których bierze udział więcej niż 10 osób. Ograniczono także czas działań lokali gastronomicznych i rozrywkowych. W Asturii restauracje i bary mogą przyjmować gości tylko w ogródkach i na tarasach.
W Holandii od soboty 10 lipca ponownie zamknięto nocne kluby i dyskoteki. Odwołano także masowe wydarzenia, takie jak koncerty i imprezy sportowe, po doniesieniach o licznych nowych zakażeniach, do których dochodziło podczas tego typu zgromadzeń.
W Austrii okazywanie zaświadczeń sanitarnych jest wymagane przy wstępie do wielu obiektów użyteczności publicznej, takich jak restauracje, hotele, siłownie, baseny, teatry czy zakłady fryzjerskie.
W Czechach certyfikat zdrowotny jest niezbędny przy meldowaniu się w hotelach, wejściach do muzeów czy galerii. Zaświadczenie powinni też mieć przy sobie klienci restauracji, barów czy kawiarni. Personel lokali gastronomicznych nie ma jednak obowiązku, a także prawa sprawdzania certyfikatów. Mogą to robić funkcjonariusze policji i pracownicy służb sanitarnych.
Turyści z Polski przy wjeździe do większości krajów Unii Europejskiej muszą okazywać jeden z certyfikatów sanitarnych: zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko Covid-19, przejściu infekcji lub aktualnym, negatywnym wyniku testu na obecność koronawirusa. Najłatwiej przedstawić je w formie Unijnego Certyfikatu Covid, który jest honorowany we wszystkich krajach UE. Unijne certyfikaty mają zunifikowaną formę, są wydawane w formie papierowej lub cyfrowej (możną je przedstawić w aplikacji lub w zachowanym np. na smartfonie pliku), każdy z nich zawiera kod QR i opis w języku angielskim. Z tego obowiązku zwolnione są dzieci, ale limit wieku różni się w zależności od kraju. Do Grecji, Portugalii, Chorwacji i Bułgarii bez zaświadczeń wjadą dzieci poniżej 12. roku życia, do Francji - poniżej 11 lat, do Włoch - poniżej 6 lat.
Bez przedstawiania żadnych dokumentów osoby z Polski mogą wjechać do Hiszpanii, Rumunii, Czarnogóry, Albanii, Macedonii Północnej czy na Cypr. Od początku lipca Unijnym Certyfikatem trzeba się wylegitymować, podróżując z Polski do Chorwacji, od czwartku takie same zasady obowiązują przy przekraczaniu granicy ze Słowenią.
Podróżując do większości krajów europejskich, trzeba także wypełnić formularz lokalizacyjny, często dostępny online.
Wszystkie szczegółowe i aktualne informacje dotyczące podróżowania po Europie i Unijnego Certyfikatu Covid dostępne są na prowadzonej przez UE stronie https://reopen.europa.eu/pl, a także na stronach polskiego rządu: www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych i https://www.gov.pl/web/certyfikat.
kpc/PAP
Publikacja dostępna na stronie: https://wpolityce.pl/swiat/558694-ida-droga-francji-beda-certyfikaty-i-obowiazek-szczepien